Προς το περιεχόμενο

ελευθερο δικτυο και παρακολουθηση


ILIAS2345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 μπορεί να δει που μπαίνεις δηλαδή  με ποιες ips συνδέεσαι, με τι πρωτόκολλο, ποιες εφαρμογές το κάνουν (πχ facebook, viber κλπ)

ΔΕΝ μπορεί να δει τι γράφεις και ποιο  βίντεο πχ βλέπεις στο youtube σε συνδέσεις που είναι https

(εκτός αν έχει εγκαταστήσει κατάλληλο πρόγραμμα στο κινητό-υπολογιστή, δηλαδή αν ο υπολογιστής είναι της εταιρείας, μπορεί να το έχει κάνει, οπότε το  firewall μπορεί να κάνει decrypt and scan https)

τώρα αν σου κόβει κάποιες ιστοσελίδες, δεν είναι απαραίτητα ύποπτες ούτε τις κόβει απαράιτητα ο admin που έχετε, απλά μπορεί να συμβαίνει

πχ εμένα στο σπίτι μου το firewall router δε με αφήνει να συνδεθώ στα πρώτα αποτελέσματα του google που είναι διαφημίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάγκες μη μπαίνετε σε τσοντοsite από υπολογιστές της δουλειάς.

Πριν κάποια χρόνια διώξαμε υπάλληλο από τη δουλειά (όχι εγώ, το αφεντικό) κι ένας από τους λόγους ήταν ότι σχεδόν όλη τη μέρα την έτρωγε σερφάροντας. Και μάλιστα από υπολογιστή της δουλειάς, ούτε καν από κινητό τηλέφωνο.

Ειλικρινά, κοιτάζοντας το ιστορικό των συνδέσεων, περισσότερες από τις μισές ώρες εργασίας (8ωρο) υπήρχαν καταγραφές σε youtube, facebook και τα λοιπά....

Δεν παρακολουθούσαμε που συνδέονταν ο καθένας γενικά. Ξεκίνησε από τη στιγμή που υπήρχαν υποψίες ότι κάτι δε πάει καλά με συγκεκριμένο άτομο.

Το αν είναι νόμιμο ή όχι δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Όταν είσαι φαουλ, δεν επικαλείσαι το νόμο. (εδώ ξέρω θα γκρινιάξουν πολλοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Γενικως το τμημα ΙΤ μπορει να κανει οτιδηποτε χωρις καν να παιρνει τη αδεια κανενος. Αυτο αν δε το ξερετε............ ειστε λιγο χαζουληδες.

τι θα πει οτιδήποτε;

πχ δεν μπορεί να κάνει decrypt & scan HTTPS σε BYOD συσκευές

ή μπορείς να δεις αν το κάνει σε δικές του συσκευές τσεκάροντας τα certificates

----------------

αν θες να μάθεις τι μπορεί και τι δε μπορεί να κάνει, κατέβασε και στήσε ένα firewall router και παίξε, υπάρχουν πολλές επιλογές

Μόλις τώρα, koufs είπε

 

 

Επεξ/σία από koufs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν μπορεί;

Ναι, εννοείται ότι δεν θα δει τα μηνύματα που στέλνεις με το Χ φίλο σου στο facebook. Αλλα δεν μπορεί να ξέρει ποια URL χτυπάς ή σε ποιο domain πηγαινοέρχεται η κίνηση; Μπορεί κανονικότατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...