Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Aorus AD27QD


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
11 minutes ago, nanousis said:

Ναι

Αν βγαίνει επιλογή για 144hz στα   Windows ή  στους drivers τότε γύρνα τη χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2019 στις 4:07 ΜΜ, nanousis είπε

R9 380

Πέρα από το θεματάκι που έχεις ( ίσος και να το έχεις λύσει τώρα που γραφώ)  πως τα πάει η κάρτα σου με την συγκεκριμένη οθόνη ?  Μιας και την έχω βάλει  στο μάτι να την παντρέψω με μία

1060 6G και να αφήσω το upgrade της κάρτας για αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/11/2019 στις 5:22 ΜΜ, nanousis είπε

Ναι

Φιλε μου επειδη εχω την οθονη να σου πω οτι η επιλογη της να δειχνει τα fps ειναι για τα fps  της οθονης κ οχι του παιχνιδιου που χρησημοποιεις. Αυτα ειναι καρφωμενα στα οσα εχεις βαλει την οθονη να τρεχει απο τα windows και ανεβοκατεβαινουν ΜΟΝΟ αν εχεις ενεργοποιησει freesync -  g sync "συμφωνοντας" με τα fps του παιχνιδιου που παιζεις και αρα κανοντας αυτο που αρχικα νομιζες....δλδ σου δειχνει με ποσα τρεχει το παιχνιδι αλλα μονο μεσα στο range του free sync - g sync το οποιο για την οθονη ειναι 48-144. Αμα πεσει το παιχνιδι στα 30fps η οθονη θα σου δειχνει 60 fps, στα 42 fps θα δειχνει 84 (τα διπλα δλδ). Aμα το παιχνιδι εχει πανω απο 144 fps η οθονη θα δειχνει 144 και φυσικα θα εχεις tearing....Το οποιο δεν προκειται να πολυβλεπεις διοτι ο ρυθμος ανανεωσης ειναι μεγαλος αλλα μπορει κ να το παρατηρησεις.

Γενικος η οθονη τα σπαει κ θα πω για το αδυνατο της σημειο με βαση τα reviews οτι ειτε ειναι "αργη" στο overdrive ----> balance ειτε εχει overshoot στο fast , οτι εγω το εχω μονιμος στο balance και δεν καταλαβαινω κανενα προβλημα.  Στα περισσοτερα παιχνιδια στο fast παλι δεν παρατηρησα τπτ αλλα στο AC odyssey ειδα πολυ overshoot στα σημεια που τα βουνα συναντανε τον ουρανο.
 

Ολες οι αδυναμιες της ( που εγω δεν αντιλαμβανομαι...) δεν υπαρχουν αν δεν εχεις ενεργοποιησει το VRR της καρτας σου και η οθονη τρεχει σε fixed hz(fps).

Καταπληκτικο review εδω. https://pcmonitors.info/reviews/gigabyte-aorus-ad27qd/#Calibration

Επεξ/σία από ftskamins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...