Προς το περιεχόμενο

Επιλογή AIO cooler σε νέο Build


giorgosx93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα έκανα μια νέα σύνθεση η οποία περιλαμβάνει:

 Κουτί: NZXT H500 (το επέλεξα καθαρά λόγο του minimal σχεδιασμού παρόλο το χάλια airflow του)

Μητρική :Gigabyte x570 Aorus Pro (επέλεξα την συγκεκριμένη καθαρά λόγο vrm 6 real φάσεων 12 με doublers)

CPU: Ryzen 7 3700x (είχα στον μυαλό μου τον 3600x αλλά λέω δεν..... θα ανέβω λίγο )

Ram: Corsair Vengeance RGB Pro 16GB DDR4-3600MHz (CMW16GX4M2Z3600C18) (είναι τα καλύτερα timings που βρήκα σε cl18. 18-19-19-39 δεν με έπαιρνε για ποιο χαμηλά cl 16 ούτε 3200 cl 14.)

Psu: Be Quiet! Straight Power 11 750w gold ( δεν πήγα στο 650 διότι βρήκα ότι το 750 Εχεί περισσότερα καλώδια και έχει 8+4pin ενώ το 650 μόνο 8. Όχι ότι χρειάζεται το εχτρα 4 pin. Αλλά γιατί όχι.)

Gpu: R9 280x Asus direct cu ii top (Μου την χάρισε ένας φίλος. )

NVME: Adata S11 Pro 256GB

Case fans: Be Quiet silent wings 3 pwm 140mm πάνω και ένα 120 πίσω.

 

Κάπου εδώ να τονίσω ότι δεν είμαι  gamer ούτε edit κάνω. Δουλεύω αλλά προγράμματα για την δουλειά  μου. Απλά είμαι "άρρωστος" με την τεχνολογία και δεν θα μπορούσα να μην κάνω αυτή την αναβάθμιση. 

Ή μεγάλη ερώτηση.

Τι AIO water cooler προτείνετε; Με ενδιαφέρει η αντλία να μην κάνει τρελό θόρυβο να έχει καλές επιδόσεις βάση χρημάτων. (Και να τονίσω πως δεν με ενδιαφέρουν  λαμπάκια και διάφορα εφέ αλλα ούτε και θα με ενοχλούσαν. Τελος τα fans θα αντικατασταθούν με be quiet silent wings 3 pwm high speed.

 

Επεξ/σία από giorgosx93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν εχει πολυ χωρο το κουτι σου για να βαλεις ενα θηριακι ΑΙΟ και σε 240/280 δεν θα δεις και τρελες διαφορες αναμεσα στα διαφορα μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια χωράει το κουτί σου, είναι καλή και φθηνή με καλή απόδοση αλλά μπορείς να πάρεις ακριβή αν θες. Όμως μακριά από τις NZXT σε Ryzen 3xxxx από τότε που κυκλοφορήσαν το λογισμικό τους δεν δουλεύει και αναγκαστικά πρέπει να κάνεις γρήγορα τις ρυθμίσεις  όταν φορτώσει το σύστημα μια στα γρήγορα και μετά ας κολλήσει η εφαρμογή, αλλά monitoring με το CAM δεν θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Δυστυχως δεν εχει πολυ χωρο το κουτι σου για να βαλεις ενα θηριακι ΑΙΟ και σε 240/280 δεν θα δεις και τρελες διαφορες αναμεσα στα διαφορα μοντελα.

Εφόσον δεν υπάρχει κάποια διάφορα ίσως δω για την ποιο ποιοτική 

Σκέφτηκα για corsair Αλλά έχουν ένα χαμό ψύκτρες και δεν τις έχουν αναβαθμίσει εδώ και χρόνια. Πέρα από το rgb 

1 ώρα πριν, Hahnemann είπε

Όποια χωράει το κουτί σου, είναι καλή και φθηνή με καλή απόδοση αλλά μπορείς να πάρεις ακριβή αν θες. Όμως μακριά από τις NZXT σε Ryzen 3xxxx από τότε που κυκλοφορήσαν το λογισμικό τους δεν δουλεύει και αναγκαστικά πρέπει να κάνεις γρήγορα τις ρυθμίσεις  όταν φορτώσει το σύστημα μια στα γρήγορα και μετά ας κολλήσει η εφαρμογή, αλλά monitoring με το CAM δεν θα έχεις.

Φαντάζομαι αυτό με το λογισμικό θα είναι κάτι προσωρινό που θα επιλυθεί ετσι;

25 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Προτίμησε το 280άρι μπροστά πάντως,γιατί το 120άρι θα είναι σαν το cooler της AMD

Καλά εννοείτε μιλάμε για radiator μπροστά  Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν βεβαια τα 240 με τα 280. Νομίζω ποιο πολύ μάρκετινγκ είναι παρά όσο μεγαλύτερο ψυγείο καλύτερη ψύξη 

Επεξ/σία από giorgosx93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας κατω απο 280, οι διαφορες με τα 240 σε μερικα μοντελα ειναι αρκετα μεγαλες. 280 με 280 οκ δεν θα δεις τρελες, 240 με 240 παλι το ιδιο. 240 με 280 ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μην πας κατω απο 280, οι διαφορες με τα 240 σε μερικα μοντελα ειναι αρκετα μεγαλες. 280 με 280 οκ δεν θα δεις τρελες, 240 με 240 παλι το ιδιο. 240 με 280 ναι.

Περίεργο μου φαίνετε που η Coolermaster έβγαλε την τοπ τις την ml240 mirage σε 240mm.

Γενικά μιας που ανχωσε ο φίλος ποιο πάνω με τις nzxt λέω να δω τις corsair. Αλλά πάλι δεν ξέρω ποια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgosx93 είπε

Περίεργο μου φαίνετε που η Coolermaster έβγαλε την τοπ τις την ml240 mirage σε 240mm.

Γενικά μιας που ανχωσε ο φίλος ποιο πάνω με τις nzxt λέω να δω τις corsair. Αλλά πάλι δεν ξέρω ποια. 

Και το icue πάντως τα έχει τα θεματά του,μη νομίζεις (είμαι κι εγώ παθών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosx93 είπε

Περίεργο μου φαίνετε που η Coolermaster έβγαλε την τοπ τις την ml240 mirage σε 240mm.

Γενικά μιας που ανχωσε ο φίλος ποιο πάνω με τις nzxt λέω να δω τις corsair. Αλλά πάλι δεν ξέρω ποια. 

To software ειναι κυριολεκτικα το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που σε νοιαζει αφου δεν την θελεις για βαρια χρηση.

Ακομα και χωρις software κομπλε θα εισαι.

Εχεις καποιο budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Salvation81 είπε

To software ειναι κυριολεκτικα το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που σε νοιαζει αφου δεν την θελεις για βαρια χρηση.

Ακομα και χωρις software κομπλε θα εισαι.

Εχεις καποιο budget?

Θα ήθελα να τον κάνω OC τον cpu κάποια στιγμή αλλά μόνο για να παίξω!. Ψάχνω κάτι μέχρι 150ευρω

 

Επεξ/σία από giorgosx93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω στην θεση σου αν ειχα ορεξη θα πηγαινα σε custom παντως, οχι σε ΑΙΟ. Ναι ειναι περισσοτερος κοπος αλλα εμφανησιακα (και εφοσον το Η500 ειναι ομορφο κουτι) θεωρω πως ειναι οτι καλυτερο (οκ ισως να πρεπει να ανεβεις ελαχιστα και σε budget).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εγω στην θεση σου αν ειχα ορεξη θα πηγαινα σε custom παντως, οχι σε ΑΙΟ. Ναι ειναι περισσοτερος κοπος αλλα εμφανησιακα (και εφοσον το Η500 ειναι ομορφο κουτι) θεωρω πως ειναι οτι καλυτερο (οκ ισως να πρεπει να ανεβεις ελαχιστα και σε budget).

Μεγάλος μπελάς η custom υδροψυξη. Λέω να πάω τελικά σε h115i Pro. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα του icue Εφόσον μπορείς να ρυθμίσεις ταχύτητες από bios Και φωτισμό. Και γλιτώνεις και το usb cable. Και θερμοκρασία μπορείς να δεις από hw monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, giorgosx93 είπε

Μεγάλος μπελάς η custom υδροψυξη. Λέω να πάω τελικά σε h115i Pro. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα του icue Εφόσον μπορείς να ρυθμίσεις ταχύτητες από bios Και φωτισμό. Και γλιτώνεις και το usb cable. Και θερμοκρασία μπορείς να δεις από hw monitor

Έχω το H115i platinum.Η αντλία δεν ακούγεται καθόλου (στο balanced τουλάχιστον).Πάντως δεν νομίζω να μπορείς να αποφύγεις το icue.Το pin που συνδέεται στο cpu_fan είναι για να μην σου βγάζει error.Αλλά μπορείς αφού τα ρυθμίσεις να το βγάλεις (τα fan curves τα κρατάει).Το RGB όμως θα γυρίσει στο default χωρίς το icue (έχει hardware lighting αλλά τουλάχιστον εμένα δεν δουλεύει).Όσον αφορά γενικά το icue,σου κάνει firmware update στα προϊόντα corsair και όσο να ναι,πρέπει να έχει ο κάθε κατασκευαστής να έχει τη δική του λύση monitoring.Δεν γίνεται να κρέμεσαι από τα @@ του δημιουργού του κάθε Hw monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...