Προς το περιεχόμενο

Επιλογή AIO cooler σε νέο Build


giorgosx93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Έχω το H115i platinum.Η αντλία δεν ακούγεται καθόλου (στο balanced τουλάχιστον).Πάντως δεν νομίζω να μπορείς να αποφύγεις το icue.Το pin που συνδέεται στο cpu_fan είναι για να μην σου βγάζει error.Αλλά μπορείς αφού τα ρυθμίσεις να το βγάλεις (τα fan curves τα κρατάει).Το RGB όμως θα γυρίσει στο default χωρίς το icue (έχει hardware lighting αλλά τουλάχιστον εμένα δεν δουλεύει).Όσον αφορά γενικά το icue,σου κάνει firmware update στα προϊόντα corsair και όσο να ναι,πρέπει να έχει ο κάθε κατασκευαστής να έχει τη δική του λύση monitoring.Δεν γίνεται να κρέμεσαι από τα @@ του δημιουργού του κάθε Hw monitor.

Μάλιστα κατάλαβα.Με θυμάμαι να μην χρησιμοποιούσα ποτέ corsair link Σε μια παλαιότερη που χάλασε. Είχα setάρει τα πάντα μέσα στο bios fan curves και pump. Βέβαια η χρήση του icue σημαίνει ότι κάθε φορά θα φορτώνει τις ρυθμίσεις αφού μπει στα windows με αποτέλεσμα φαντάζομαι μέχρι να booταρει να δουλεύει στο max και με random χρώματα. Η κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο RGB κομμάτι έχεις δίκιο.Όσον αφορά τα fans,επειδή είναι πραγματικά αθόρυβο θα σε γελάσω.Τέρμα δεν δουλεύουν.Πάντως δεν νομίζω να φορτώνει κάποιο προφίλ μέσω icue (εγώ δεν το έχω καν εγκατεστημένο).

Επεξ/σία από Deka013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Στο RGB κομμάτι έχεις δίκιο.Όσον αφορά τα fans,επειδή είναι πραγματικά αθόρυβο θα σε γελάσω.Τέρμα δεν δουλεύουν.Πάντως δεν νομίζω να φορτώνει κάποιο προφίλ μέσω icue (εγώ δεν το έχω καν εγκατεστημένο).

Θεωρώ χωρις να ειμαι σίγουρος ότι φορτώνει το profil του bios και μετα αφού booταρει το profil του icue. Τέλος πάντων θα πάω για H115i Και θα δούμε. Ελπίζω να μην έχει θέμα με θεμοκρασιες.θα του βάλω και την καινούργια noctua h2 πάστα που την βρήκα λίγο καλύτερη από thermal grizzly Και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgosx93 είπε

Θεωρώ χωρις να ειμαι σίγουρος ότι φορτώνει το profil του bios και μετα αφού booταρει το profil του icue. Τέλος πάντων θα πάω για H115i Και θα δούμε. Ελπίζω να μην έχει θέμα με θεμοκρασιες.θα του βάλω και την καινούργια noctua h2 πάστα που την βρήκα λίγο καλύτερη από thermal grizzly Και βλέπουμε 

Με θερμοκρασίες θα είσαι μια χαρά.Στα θετικά είναι και η εγγύηση της Corsair.Αν το icue σου σπάσει τα νεύρα για οποιοδήποτε λόγο κάντο και uninstall,τα fan curves παραμένουν.Gl 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έλαβα τελευταίο beta update του CAM της NZXT που έχει τα θέματα του με τους νέους Ryzen... τουλάχιστον σε αυτή την έκδοση μπορείς να το τρέξεις χωρίς να κολλάει οπότε λειτουργεί όλη την ώρα(επιτέλους) τα μόνα αρνητικό είναι  ότι αν ανοίγει μαζί με τα windows δεν φορτώνει και πρέπει να κάνεις kill task και να το τρέξεις και μια χαρά. Επειδή εχω δοκιμάσει πολλές AIO η top 3αδα μου:
1. Corsair
2. NZXT
3. Cooler Master

Είναι ανάλογα τα γούστα βέβαια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...