Προς το περιεχόμενο

Low FPS με RTX 2070


Sxemilada

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι.
Πρόσφατα αγόρασα το καινούργιο μου build, αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα στα παιχνίδια.
Πιο συγκεκριμένα στο PUBG πχ, είτε στα 1080p είτε στα 1440p, έχω περίπου 60-70 fps, με το αναμενόμενο fps drop σε πυκνοκατοικημένα μέρη.
Η διαφορά σε αλλαγή από 1080 σε 1440 είναι μηδαμινή σε fps. 5-10 fps πάνω κάτω. Τα settings είναι όλα στο low εκτός από 1-2 στο ultra. Και πάλι έχω fps drop.

Το ίδιο συμβαίνει και στο BFV πχ.


Το σύστημά μου φοράει:
AMD Ryzen 7 2700X
Gigabyte X570 Ultra
Gigabyte GTX 2070
Corsair Vengeance 32GB DDR4 3266MHz (2x16GB)

Samsung 970 EVO 500GB Nvme
Thermaltake 850W Gold 80+

Ενέργειες που έχω κάνει:
-Αλλαγή οδηγών με DHC της Nvidia
-Αλλαγή με παλιότερους οδηγούς
-Ξανά πέρασμα των τελευταίων οδηγών
-Μείωση clock των RAM
-Format και ξανά στήσιμο από την αρχή
-Αλλαγές σε ρυθμίσεις των Windows, των παιχνιδιών και στο πρόγραμμα της Nvidia για καλύτερο performance

Δεν έχει αλλάξει τίποτα με τις παραπάνω ενέργειες.
Έχει κανένας στο νου του κάποιο tip, ή τι μπορεί να παίζει γενικότερα;
Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά για να βοηθήσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sxemilada είπε

Καλησπέρα φίλοι.
Πρόσφατα αγόρασα το καινούργιο μου build, αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα στα παιχνίδια.
Πιο συγκεκριμένα στο PUBG πχ, είτε στα 1080p είτε στα 1440p, έχω περίπου 60-70 fps, με το αναμενόμενο fps drop σε πυκνοκατοικημένα μέρη.
Η διαφορά σε αλλαγή από 1080 σε 1440 είναι μηδαμινή σε fps. 5-10 fps πάνω κάτω. Τα settings είναι όλα στο low εκτός από 1-2 στο ultra. Και πάλι έχω fps drop.

Το ίδιο συμβαίνει και στο BFV πχ.


Το σύστημά μου φοράει:
AMD Ryzen 7 2700X
Gigabyte X570 Ultra
Gigabyte GTX 2070
Corsair Vengeance 32GB DDR4 3266MHz (2x16GB)

Samsung 970 EVO 500GB Nvme
Thermaltake 850W Gold 80+

Ενέργειες που έχω κάνει:
-Αλλαγή οδηγών με DHC της Nvidia
-Αλλαγή με παλιότερους οδηγούς
-Ξανά πέρασμα των τελευταίων οδηγών
-Μείωση clock των RAM
-Format και ξανά στήσιμο από την αρχή
-Αλλαγές σε ρυθμίσεις των Windows, των παιχνιδιών και στο πρόγραμμα της Nvidia για καλύτερο performance

Δεν έχει αλλάξει τίποτα με τις παραπάνω ενέργειες.
Έχει κανένας στο νου του κάποιο tip, ή τι μπορεί να παίζει γενικότερα;
Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά για να βοηθήσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

AMD cpu, είπαμε, ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Occultist Εντάξει έχουν λίγο παραπάνω οι intel σε gaming σε 1080p αλλά εδώ δεν δικαιολογείται τόσο χαμηλό framarate. Εγώ που έχω κατώτερα cpu και gpu από του TS βγάζω παραπάνω fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@Occultist Εντάξει έχουν λίγο παραπάνω οι intel σε gaming σε 1080p αλλά εδώ δεν δικαιολογείται τόσο χαμηλό framarate. Εγώ που έχω κατώτερα cpu και gpu από του TS βγάζω παραπάνω fps..

Έχουν "λίγο' παραπάνω, σε gpu bound. Από ότι φαίνεται, σε οτιδήποτε cpu bound, πάλι τον πίνουν. Εσύ βγάζεις παραπάνω, στα ίδια παιχνίδια με τα ίδια settings, ή...γενικά;

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Occultist είπε

Έχουν "λίγο' παραπάνω, σε gpu bound. Από ότι φαίνεται, σε οτιδήποτε cpu bound, πάλι τον πίνουν. Εσύ βγάζεις παραπάνω, στα ίδια παιχνίδια με τα ίδια settings, ή...γενικά;

Για CPU bound λέω. Μα τα 60-70 fps που βγάζει ο TS είναι λίγα για να τον μπουκαλιάζει ο επεξεργαστής. Στα 100+ ναι, οι intel έχουν προβάδισμα στο 1080p, όσο ανεβαίνεις αναλύσεις γίνεται gpu bound..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για CPU bound λέω. Μα τα 60-70 fps που βγάζει ο TS είναι λίγα για να τον μπουκαλιάζει ο επεξεργαστής. Στα 100+ ναι, οι intel έχουν προβάδισμα στο 1080p, όσο ανεβαίνεις αναλύσεις γίνεται gpu bound..

Ίσα-ίσα, όταν σε μπουκαλιάζει ο cpu, έχεις λίγα fps across the board. Η vga σε κόβει στα top, κυρίως...

Γενικώς, θα πρότεινα στον TS να τρέξει αξιόπιστα test, χωριστά vga (πχ. Superposition), χωριστά cpu (πχ. Geekbench) και να συγκρίνει τα σκόρια με αντίστοιχα rig στην online βάση δεδομένων. Άμα πιάνει παραπλήσια νούμερα με τους υπόλοιπους με όμοια συστήματα, τότε δεν φταίει τίποτα  - έτσι αποδίδει η συγκεκριμένη σύνθεση, στα συγκεκριμένα παιχνίδια (και άλλα παρόμοιου τεχνικού σχεδιασμού)...

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαποιο θεμα εχει ο φιλος ,με τo hw που εχει θα επρεπε να βγαζει πανω απο 120fps σε 1080p ultra. Βεβαια ο συνδυασμος μητρικης επεξεργαστη ειναι λιγο κακος αλλα το κακο εγινε τωρα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Occultist είπε

Ίσα-ίσα, όταν σε μπουκαλιάζει ο cpu, έχεις λίγα fps across the board. Η vga σε κόβει στα top, κυρίως...

Στα χαμηλά fps ο επεξεργαστής "προλαβαίνει" να στείλει τα δεδομένα στην κάρτα, όσο ανεβαίνουν τα fps και ο επεξεργαστής πρέπει να δουλεύει όλο και πιο γρήγορα αρχίζει το μπουκάλι. Γι' αυτό στα 1080p που η gpu μπορεί να βγάλει πολλά fps βλέπεις διαφορές ανάμεσα σε intel και ryzen γιατί οι intel έχουν καλύτερο single thread perf. Όταν πας στα 1440p και πόσο μάλλον στα 4Κ είναι κυρίως θέμα τις GPU αφού το framerate είναι χαμηλότερο και ο CPU μπορεί να την τροφοδοτήσει. Η GPU καθορίζει τα maximum fps, ενώ ο επεξεργαστής το αν θα το φτάσεις αυτό το maximum..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Kαποιο θεμα εχει ο φιλος ,με τo hw που εχει θα επρεπε να βγαζει πανω απο 120fps σε 1080p ultra.

Δεν τα έχω τα συγκεκριμένα games...Με την αυτή σύνθεση, σε αυτά τα settings, υποτίθεται ότι πιάνει τόσα; ή μιλάμε για άλλη σύνθεση (πχ. με βγαλμένα τα μάτια στο oc), σε άλλο παιχνίδι ή άλλα settings (πχ. με - χωρίς ΑΑ) κλπ;  Γενικά, "να βγαζει πανω απο 120fps σε 1080p ultra", μια κουβέντα είναι...

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 Η GPU καθορίζει τα maximum fps, ενώ ο επεξεργαστής το αν θα το φτάσεις αυτό το maximum..

Το ίδιο (περίπου) )λέμε. Αν ο cpu δεν ταΐζει καθόλου,  τότε δεν παίζει να δεις τα νουμεράκια που βλέπεις στα bench για τη δεδομένη vga - θα είναι κάτω σε όλα (min-avg-max)...

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Kαποιο θεμα εχει ο φιλος ,με τo hw που εχει θα επρεπε να βγαζει πανω απο 120fps σε 1080p ultra. Βεβαια ο συνδυασμος μητρικης επεξεργαστη ειναι λιγο κακος αλλα το κακο εγινε τωρα

Γιατί είναι κακός ο συνδυασμός mobo-cpu; Δεν είναι υπεραρκετή η Χ570 για τον 2700Χ;

3 λεπτά πριν, Occultist είπε

Δεν τα έχω τα συγκεκριμένα games...Με την αυτή σύνθεση, σε αυτά τα settings, υποτίθεται ότι πιάνει τόσα; ή μιλάμε για άλλη σύνθεση (πχ. με βγαλμένα τα μάτια στο oc), σε άλλο παιχνίδι ή άλλα settings (πχ. με - χωρίς ΑΑ) κλπ;  Γενικά, "να βγαζει πανω απο 120fps σε 1080p ultra", μια κουβέντα είναι...

Το ίδιο (περίπου) )λέμε. Αν ο cpu δεν ταΐζει καθόλου,  τότε δεν παίζει να δεις τα νουμεράκια που βλέπεις στα bench για τη δεδομένη vga - θα είναι κάτω σε όλα (min-avg-max)...

Όχι τόσο κάτω όμως..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο @kostas_anes ανέφερε χαμηλά fps με 2700Χ και μητρική με το νέο AGESA που υποστηρίζει τους Zen2, μήπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με την συγκεκριμένη Χ570; Δεν είναι απίθανο να μην έχει τεσταριστεί σωστά η X570 με τους παλιότερους Zen, σχεδόν κανείς δεν αγοράζει X570 για παλιούς Zen.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πως εξηγείται το γεγονός ότι με ίδια cpu και gpu, όπως βλέπουμε πχ στο βίντεο, να βγαίνουν παραπάνω fps σε ίδιο game με ίδια settings; 

Μπορώ να καταλάβω ότι είναι bottleneck της cpu αν γινόταν και σε άλλους χρήστες με ίδια specs, παιχνίδι και settings. 

Άρα κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι bottleneck της cpu. Θα τσεκάρω usage της cpu, της ram και της gpu όταν μπαίνεις στο παιχνίδι, στο frame drop κλπ και θα επανέλθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...