Προς το περιεχόμενο

Low FPS με RTX 2070


Sxemilada

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Έχεις επιλογή για pcie gen4 στην carbon?

Οχι και ειναι επιβεβαιωμενα σε 3.0 η καρτα. Το σκεφτηκα και εγω αυτο. 

Επισης να αναφερω οτι το προβλημα υπαρχει σε καθε νεο update μετα απο το τελευταιο με Pinnacle 1.0.0.6 AGESA. Αλλα δεν ειναι θεμα του AGESA :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Sxemilada είπε

Ποια MSI ακριβώς; Αν το chipset είναι διαφορετικό, παίζει να δημιουργείται το ίδιο; 

Το πρόβλημά σου είναι ίδιο με το δικό μου; Κι αν ναι πως το έλυσες αν το έλυσες; 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. 

Mπορείς να ψάξεις στος bios να δεις αν υπάρχουν επιλογές για pcie? Αν είναι τπτ στο auto ξέρω γω βάλτε σε gen3 manual. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις με το gpuz αν στο pcie σου έχει x16 η x8?

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Οχι και ειναι επιβεβαιωμενα σε 3.0 η καρτα. Το σκεφτηκα και εγω αυτο. 

Επισης να αναφερω οτι το προβλημα υπαρχει σε καθε νεο update μετα απο το τελευταιο με Pinnacle 1.0.0.6 AGESA. Αλλα δεν ειναι θεμα του AGESA :P

Ρε φίλε κάτι θυμάμαι ότι είχα διαβάσει ότι σε περίπτωση που βάλεις ryzen 2xxx σε x570 κάτι πρέπει να πειράξεις στο bios για τις pcie αλλά δεν  μπορώ να θυμηθώ τι ακριβώς έλεγε.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Mπορείς να ψάξεις στος bios να δεις αν υπάρχουν επιλογές για pcie? Αν είναι τπτ στο auto ξέρω γω βάλτε σε gen3 manual. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις με το gpuz αν στο pcie σου έχει x16 η x8?

Ρε φίλε κάτι θυμάμαι ότι είχα διαβάσει ότι σε περίπτωση που βάλεις ryzen 2xxx σε x570 κάτι πρέπει να πειράξεις στο bios για τις pcie αλλά δεν  μπορώ να θυμηθώ τι ακριβώς έλεγε.

O @ilos απο την αλλη μου ελεγε για θεμα στο PCI-E με 3rd Gen, σε ενα συγκεκριμενο AGESA :P
Γενικα μπουρδελοκατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά βλέπει ο Dr_73 και η παρέα του και κάνουν πανηγύρια 😀

@Sxemilada Τις μνήμες τις έχεις βάλει σε Dual Channel configuration, έτσι;

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

@Sxemilada Τις μνήμες τις έχεις βάλει σε Dual Channel configuration, έτσι;

Ναι προσεχε λιγο, γιατι η gig στις μητρικες τις τα εχει κανει σκατα. Ολοι θα σου πουν "βαλτες στις θεσεις 2-4". Με αυτο εννουν την 2η και την 4η, αν αρχισεις να μετρας απο αυτην πιο κοντα στο σοκετ. Στο λεω γιατι το manual της gigabyte βαφτιζει τα slots ως "DIMM_4, DIMM_2, DIMM_3, DIMM_1". Λογικα ο τυπος που εγραφε νομιζε οτι επαιζε Λοτο και σημειωνε νουμερα. 

Ασε που γραφει γενικα το Manual στις υποσημειωσεις πιπες και μπερδευει τον χρηστη σχετικα με το ποιες θεσεις δινουν dual channel και καταληγουν ολοι να τα βαζουν στα DIMM_4, DIMM_2 (1η και 2η) και ειναι σε Single Channel, με την μια μνημη μαλιστα να ειναι σε κακο slot και να μην κλοκαρει....

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διαβάζω για τα BIOS σε MSI, Gigabyte μου φαίνεται θα εκτιμήσω περισσότερο την ASUS. Μπορεί να αργεί (ακόμα έχουμε 1.0.0.3ΑΒ) αλλά τόσο χοντρές πατάτες δεν έχει κάνει.

Ένα run από AIDA64 θα δείξει αν έχει single channel setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στη σουιτα του  3dmark εχει pci expess bandwidth test  αλλα δε θυμαμαι εαν το δινει στη δωρεαν εκδοση εγω την εχω αγορασει

τρεξτο να δουμε τι τελικο αποτελεσμα σε δινει δεν κραταει πολυ

απο δικο μου  run 

 

fcgfgfvg.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Mπορείς να ψάξεις στος bios να δεις αν υπάρχουν επιλογές για pcie? Αν είναι τπτ στο auto ξέρω γω βάλτε σε gen3 manual. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις με το gpuz αν στο pcie σου έχει x16 η x8?

Ρε φίλε κάτι θυμάμαι ότι είχα διαβάσει ότι σε περίπτωση που βάλεις ryzen 2xxx σε x570 κάτι πρέπει να πειράξεις στο bios για τις pcie αλλά δεν  μπορώ να θυμηθώ τι ακριβώς έλεγε.

Το έτρεξα και είναι PCIe x16 3.0.
 

 

5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ναι προσεχε λιγο, γιατι η gig στις μητρικες τις τα εχει κανει σκατα. Ολοι θα σου πουν "βαλτες στις θεσεις 2-4". Με αυτο εννουν την 2η και την 4η, αν αρχισεις να μετρας απο αυτην πιο κοντα στο σοκετ. Στο λεω γιατι το manual της gigabyte βαφτιζει τα slots ως "DIMM_4, DIMM_2, DIMM_3, DIMM_1". Λογικα ο τυπος που εγραφε νομιζε οτι επαιζε Λοτο και σημειωνε νουμερα. 

Ασε που γραφει γενικα το Manual στις υποσημειωσεις πιπες και μπερδευει τον χρηστη σχετικα με το ποιες θεσεις δινουν dual channel και καταληγουν ολοι να τα βαζουν στα DIMM_4, DIMM_2 (1η και 2η) και ειναι σε Single Channel, με την μια μνημη μαλιστα να ειναι σε κακο slot και να μην κλοκαρει....

Ισχύει αυτό που λες.
Στην αρχή το είχα στο 4 και στο 2 και οι μνήμες τρέχουν στα 3200MHz κανονικά. Αλλά με αυτό το setup έχω spike και fps drop.
Όταν τις έβαλα με τις οδηγίες της Gigabyte, δηλαδή στα slot 1 και 2, έτρεξε κανονικά, στο game είχα τα FPS που πρέπει να έχει, δηλαδή σίγουρα πάνω από 100 (100-150 έπαιζαν τα fps στο PUBG).
Φορτώνοντας όμως το XMP Profile για να πάει στα 3200, στο reboot το PC δεν άνοιγε και έκανε τα χαρακτηριστικά beep 3 φορές και έκανε reboot. Αυτό το έκανε 2 φορές και στην 3 άνοιγε αλλά με τα clocks των μνημών ρηγμένα στα 2133. Εκεί ανοίγει κανονικά, τα FPS μου αυξάνονται αλλά οι μνήμες δεν τρέχουν στα 3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Sxemilada είπε

Ισχύει αυτό που λες.
Στην αρχή το είχα στο 4 και στο 2 και οι μνήμες τρέχουν στα 3200MHz κανονικά. Αλλά με αυτό το setup έχω spike και fps drop.
Όταν τις έβαλα με τις οδηγίες της Gigabyte, δηλαδή στα slot 1 και 2, έτρεξε κανονικά, στο game είχα τα FPS που πρέπει να έχει, δηλαδή σίγουρα πάνω από 100 (100-150 έπαιζαν τα fps στο PUBG).
Φορτώνοντας όμως το XMP Profile για να πάει στα 3200, στο reboot το PC δεν άνοιγε και έκανε τα χαρακτηριστικά beep 3 φορές και έκανε reboot. Αυτό το έκανε 2 φορές και στην 3 άνοιγε αλλά με τα clocks των μνημών ρηγμένα στα 2133. Εκεί ανοίγει κανονικά, τα FPS μου αυξάνονται αλλά οι μνήμες δεν τρέχουν στα 3200.

Άρα λοιπόν τι μας λες τώρα;

Ότι τις μνήμες τις έχεις στα 2133; Λογικό να έχεις χάλια απόδοση.

Ή ότι τις έχεις σε single channel Mode και τρέχουν στα 3200; Πάλι λογικό να έχεις χάλια απόδοση...

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ρε φίλε κάτι θυμάμαι ότι είχα διαβάσει ότι σε περίπτωση που βάλεις ryzen 2xxx σε x570 κάτι πρέπει να πειράξεις στο bios για τις pcie αλλά δεν  μπορώ να θυμηθώ τι ακριβώς έλεγε.

Κάνεις force το setting σε gen 3 στις x570 αν έχεις zen 2 γιατί αλλιώς δε δουλεύουν τα pci-e raisers (είναι όλα v3). Αυτό μόνο έχω ακούσει ότι χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilos είπε

Κάνεις force το setting σε gen 3 στις x570 αν έχεις zen 2 γιατί αλλιώς δε δουλεύουν τα pci-e raisers (είναι όλα v3). Αυτό μόνο έχω ακούσει ότι χρειάζεται.

Έχεις δίκιο για τα raisers ητα ν η όλη φάση, σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sxemilada είπε

Καλησπέρα φίλοι.
Πρόσφατα αγόρασα το καινούργιο μου build, αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα στα παιχνίδια.
Πιο συγκεκριμένα στο PUBG πχ, είτε στα 1080p είτε στα 1440p, έχω περίπου 60-70 fps, με το αναμενόμενο fps drop σε πυκνοκατοικημένα μέρη.
Η διαφορά σε αλλαγή από 1080 σε 1440 είναι μηδαμινή σε fps. 5-10 fps πάνω κάτω. Τα settings είναι όλα στο low εκτός από 1-2 στο ultra. Και πάλι έχω fps drop.

Το ίδιο συμβαίνει και στο BFV πχ.


Το σύστημά μου φοράει:
AMD Ryzen 7 2700X
Gigabyte X570 Ultra
Gigabyte GTX 2070
Corsair Vengeance 32GB DDR4 3266MHz (2x16GB)

Samsung 970 EVO 500GB Nvme
Thermaltake 850W Gold 80+

Ενέργειες που έχω κάνει:
-Αλλαγή οδηγών με DHC της Nvidia
-Αλλαγή με παλιότερους οδηγούς
-Ξανά πέρασμα των τελευταίων οδηγών
-Μείωση clock των RAM
-Format και ξανά στήσιμο από την αρχή
-Αλλαγές σε ρυθμίσεις των Windows, των παιχνιδιών και στο πρόγραμμα της Nvidia για καλύτερο performance

Δεν έχει αλλάξει τίποτα με τις παραπάνω ενέργειες.
Έχει κανένας στο νου του κάποιο tip, ή τι μπορεί να παίζει γενικότερα;
Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά για να βοηθήσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ryzen / amd chipset

για αυτό βρίζω και κατηγορώ (με ευγενικό τρόπο πάντα) αυτήν την εταιρία... και όπου βρίσκω θα το κάνω.

11 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

@Occultist Εντάξει έχουν λίγο παραπάνω οι intel σε gaming σε 1080p αλλά εδώ δεν δικαιολογείται τόσο χαμηλό framarate. Εγώ που έχω κατώτερα cpu και gpu από του TS βγάζω παραπάνω fps..

δεν λέει για την διαφορά που έχει η ιντελ με την amd. Αλλά τα προβλήματα που έχει η AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί πρέπει να πάμε σε flame πάλι? Ούτε με τον 1600, χειρότερη κάρτα και μνήμες είχα και εγώ τόσο χαμηλά fps. Γύρω στα 90-110 έπαιζε με ντρόπες γύρω στα ~70 πλην σπάνιων εξαιρέσεων. Έχω να παίξω πάρα πολύ καιρό όμως και δε ξέρω τι γίνεται στο μικρό map.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Γιατί πρέπει να πάμε σε flame πάλι? Ούτε με τον 1600, χειρότερη κάρτα και μνήμες είχα και εγώ τόσο χαμηλά fps. Γύρω στα 90-110 έπαιζε με ντρόπες γύρω στα ~70 πλην σπάνιων εξαιρέσεων. Έχω να παίξω πάρα πολύ καιρό όμως και δε ξέρω τι γίνεται στο μικρό map.

2700X με 3466 fast μνημες
image.png.14ebbc2ec9ec0b90e5eefdebbfbaaf48.png

3700Χ με ιδιες μνημες
image.png.4172d1c9f11144d1351a4dd42b9ac12a.png

Στην Sanhok φυσικα τα απο πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...