Προς το περιεχόμενο

Aξιζει η αγορα ηλεκτρικου αυτοκινητου αν εχεις σαν παροχο την ΔΕΗ ?


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καλά τι είχες πριν και έκαιγες 18€ τα 100χλμ; Δίλιτρο ατμόσφαιρα;

Πριν χρησιμοποιούσα ένα Renault Scenic 1600 του 2004. Τα θερμικά αυτοκίνητα μπορεί να κάψουν μέχρι και 70% πάνω από την θεωρητική τους κατανάλωση σε συνθήκες μποτιλιαρίσματος (λόγω idling) ή σε πολύ σύντομες διαδρομές (επειδή δεν λειτουργεί ο κινητήρας στις επιθυμιτές θερμοκρασίες). Στην περίπτωσή μου, κάνω περίπου 50km τη μέρα, μοιρασμένα σε 10-15 διαδρομές ημερησίως. Σε τέτοιες θερμοκρασίες ένα θερμικό αυτοκίνητο δυσλειτουργεί, ενώ εκτός της μεγάληες κατανάλωσης υπάρχουν μεγάλες φθορές και σε άλλα υποσυστήματα το αυτοκινήτου, όπως το σύστημα εξάτμισης.

Παραθέτω πίνακα από μελέτη που έγινε στις Βρυξέλες το 1998 σχετικά με το θέμα:2121437667_Screenshot2019-11-30at3_47_19PM.png.52f34199fe6d8893ca6c70f4d35b46eb.png

Στις 10/9/2019 στις 11:27 ΠΜ, dimos15 είπε

Parking δεν εχω αλλα εχω θεση εξω απο το σπιτι μου

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σ' αυτό, μήπως και βρούμε κάποια λύση; Πώς μπορεί να έχεις δική σου θέση στάθμευσης έξω από το σπίτι σου;

Επεξ/σία από Thanar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 χρόνο αργότερα...
2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Η τιμή τις βενζίνης έφθασε 1.67 ευρώ το λίτρο πως θα γίνει ρε παιδιά να πάρουμε ηλεκτρικό αυτοκίνητο να σωθούμε.

 

1D3ED498-3FC2-433E-88A2-B558C89B00AF.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 11:32 ΠΜ, dimos15 είπε

Σκεφτομαι να παρω δευτερο αμαξι (ηλεκτροκινητο) για την πολη, αλλα με τοσους φορους που πληρωνουμε στη δεη (οι οποιοι πανε αναλογα με το ποσο ρευμα καις)  δεν ξερω αν αξιζει..

Σε οποιοδήποτε πάροχο και να είστε δεν θα κάνετε ποτέ απόσβεση του κόστους αγοράς. Η αγορά ηλεκτρικού οχήματος δεν γίνετε για λόγους οικονομίας αλλά για λόγους οικολογίας, τεχνολογικής εξέλιξης. 

Στις 7/9/2019 στις 10:26 ΜΜ, G.bar είπε

  Αν είχα γκαράζ έστω και σε πυλωτή θα έπαιρνα ηλεκτρικό χθές κιόλας. Με 300+ χιλίομετρα αυτονομία κινείσαι άνετα παντού πριν χρειαστεί φόρτιση. θα σου βγαίνει γύρω στα 3 ευρώ τα 100 χλμ γιατί υπάρχει και η ανάκτηση ενέργειας απο το φρενάρισμα η την κύλιση χωρίς γκαζι. Και δεν χρειάζεται να είναι tesla η Etron Αudi, μια χαρά είναι και το Nissan Leaf. Άμα πάρεις ηλεκτρικό στην Ελλάδα δεν το πάιρνεις για ταξίδια έτσι κι αλλιώς, αλλά κυρίως για μετακίνηση μέσα στην πόλη. Οι μπαταρίες σε καμία περίπτωση δεν χαλάνε σε 5 χρόνια, και επίσης όσο αυξανονται οι πωλήσεις ηλεκτρικών, και η τιμή των μπαταριών θα πέφτει, αλλα και νέοι κατασκευαστες θα βγάζουν after market φθηνότερες. Μην εκπλαγούμε σε λίγα χρόνια αν δούμε και κιτ μετατροπής αυτοκινήτου με θερμικό κινητήρα σε ηλεκτρικο.

Μας πρήξανε με τα Nissan Leaf….. φάγατε την πατάτα και θέλετε να βάλετε και άλλους να κλαίνε τα λεφτά τους……..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Η τιμή τις βενζίνης έφθασε 1.67 ευρώ το λίτρο πως θα γίνει ρε παιδιά να πάρουμε ηλεκτρικό αυτοκίνητο να σωθούμε.

Όταν πάει 2€ να δεις γελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Όταν πάει 2€ να δεις γελια.

Έχω ηλεκτρικό σκούτερ 4 χρόνια και σώθηκα μου φαίνεται θα πάρω ένα μεταχειρισμένο leaf δεν γίνεται διαφορετικά γιατί δεν μπορώ να δώσω παραπάνω λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Έχω ηλεκτρικό σκούτερ 4 χρόνια και σώθηκα μου φαίνεται θα πάρω ένα μεταχειρισμένο leaf δεν γίνεται διαφορετικά γιατί δεν μπορώ να δώσω παραπάνω λεφτά.

24000€ καινουρια η μπαταρία , 8000€ μεταχειρισμένη  , οικονομικότατο 😂

Δικά σου λεφτά είναι ,ότι θες τα κάνεις ,απλά να δεις πρώτα την υγεία της μπαταρίας , αν την έχουν βάλει χέρι και να γνωρίζεις ότι από ένα σημείο και μετά θα πέφτει γρήγορα η απόδοση 

Νοικιασε καλύτερα ένα Citroen Ami ή αν χρειάζεσαι κανονικό αμάξι πάρε κάτι μτχ και βάλε υγραέριο ή δες κανά μτχ με φυσικό αέριο αν σε βολεύει πρατήριο 

Προσωπικα έχω ηλεκτρικό ποδήλατο χρόνια και πήρα πρόσφατα Panda CNG (3,5€/100χλμ)

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

Η αγορά ηλεκτρικού οχήματος δεν γίνετε για λόγους οικονομίας αλλά για λόγους οικολογίας, τεχνολογικής εξέλιξης. 

Απλά να διαφωνήσω για την οικολογία μιας και προς το παρών δεν ανακυκλώνονται οι μπαταρίες . Μηδενικούς ρύπους δεν έχουν αλλά σίγουρα λιγότερους από τα θερμικά στις περισσότερες χώρες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^^^

Ταξιδεύεις με βενζίνη 10 χρόνια δωρεάν, και με 2€ το λίτρο.

Μην κάνετε τις πράξεις γιατι ειναι και πολύπλοκες, τυχαίο το παράδειγμα😂

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

24000€ καινουρια η μπαταρία , 8000€ μεταχειρισμένη  , οικονομικότατο 😂

Δικά σου λεφτά είναι ,ότι θες τα κάνεις ,απλά να δεις πρώτα την υγεία της μπαταρίας , αν την έχουν βάλει χέρι και να γνωρίζεις ότι από ένα σημείο και μετά θα πέφτει γρήγορα η απόδοση 

Νοικιασε καλύτερα ένα Citroen Ami ή αν χρειάζεσαι κανονικό αμάξι πάρε κάτι μτχ και βάλε υγραέριο ή δες κανά μτχ με φυσικό αέριο αν σε βολεύει πρατήριο 

Προσωπικα έχω ηλεκτρικό ποδήλατο χρόνια και πήρα πρόσφατα Panda CNG (3,5€/100χλμ)

Απλά να διαφωνήσω για την οικολογία μιας και προς το παρών δεν ανακυκλώνονται οι μπαταρίες . Μηδενικούς ρύπους δεν έχουν αλλά σίγουρα λιγότερους από τα θερμικά στις περισσότερες χώρες 

Τουλαχιστον απαντάς ευγενικά δεν είσαι σαν άλλους που προσβάλουν.

Από αυτά που λες όμως φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις αρκετά τουλάχιστον για τις μπαταρίες οι οποίες ούτε κοστίζουν τόσο για αλλαγή στο leaf και δεν χαλάνε τόσο εύκολα όπως λες. Και ειδικά όσες βγαίνουν από πέρυσι αντέχουν για άπειρα χιλιόμετρα και δεν έχουν και θέμα στην ταχυφοστιση καθώς πλέον έχουν επιλυθεί και αυτά τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vaggooss είπε

όμως φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις αρκετά τουλάχιστον για τις μπαταρίες οι οποίες ούτε κοστίζουν τόσο για αλλαγή στο leaf

ρώτα στην αντιπροσωπεία :)

19 λεπτά πριν, vaggooss είπε

και δεν χαλάνε τόσο εύκολα όπως λες

παραμένει τεχνολογία λιθίου με ότι αυτό συνεπάγεται .

Σε όσους μου λένε οτι δεν παθαίνουν τίποτα ,απο κανέναν δεν πήρα απάντηση αν αναλάβει σαν εγγυητής το κόστος . Σίγουρα έχει διαφορά με το να το φορτίζεις στο σπίτι καθημερινά και με το αν το χρησιμοποιείς σαν κανονικό αυτοκίνητο με ξεζουμίσματα και καπάκι ταχυφόρτιση

Αλλά επειδή έγραψες για μεταχειρισμένο μη νομίζεις οτι αν σε χρονικό διάστημα και αριθμό χιλιομέτρων Α έχει χάσει Χ% , οτι  2*Χ% θα πάρει ίδιο Α . Πέφτει εκθετικά

Όταν δηλαδή (σε περίπτωση που μπορείς να αντικαταστήσεις κελιά) απο 70% της υγείας το πας 100%, τα υπόλοιπα κελιά δε θα αντέξουν το ίδιο χρονικό διάστημα χρήσης . Πολύ πιο σύντομα θα ξαναπέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ρώτα στην αντιπροσωπεία :)

παραμένει τεχνολογία λιθίου με ότι αυτό συνεπάγεται .

Σε όσους μου λένε οτι δεν παθαίνουν τίποτα ,απο κανέναν δεν πήρα απάντηση αν αναλάβει σαν εγγυητής το κόστος . Σίγουρα έχει διαφορά με το να το φορτίζεις στο σπίτι καθημερινά και με το αν το χρησιμοποιείς σαν κανονικό αυτοκίνητο με ξεζουμίσματα και καπάκι ταχυφόρτιση

Αλλά επειδή έγραψες για μεταχειρισμένο μη νομίζεις οτι αν σε χρονικό διάστημα και αριθμό χιλιομέτρων Α έχει χάσει Χ% , οτι  2*Χ% θα πάρει ίδιο Α . Πέφτει εκθετικά

Όταν δηλαδή (σε περίπτωση που μπορείς να αντικαταστήσεις κελιά) απο 70% της υγείας το πας 100%, τα υπόλοιπα κελιά δε θα αντέξουν το ίδιο χρονικό διάστημα χρήσης . Πολύ πιο σύντομα θα ξαναπέσει

Δεν πρόκειται κανείς σε μεταχειρισμένο να πάρει την ευθύνη ως εγγυητής διότι δεν ξέρει πως το έχει δουλέψει το αυτοκίνητο. Πχ μπορεί κάποιος να το άφησε 1 χρόνο ακινητοποιημένο στο 0% και να έκανε ζημιά στης μπαταρίες. Όπως και να έχει όμως η αγορά ενός ηλεκτρικού αυτοκινήτου αξίζει αλλά δεν μπορούμε όλοι ακόμη να αγοράσουμε εκεί είναι το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Σε οποιοδήποτε πάροχο και να είστε δεν θα κάνετε ποτέ απόσβεση του κόστους αγοράς. Η αγορά ηλεκτρικού οχήματος δεν γίνετε για λόγους οικονομίας αλλά για λόγους οικολογίας, τεχνολογικής εξέλιξης.

ναι αυτό το σχόλιο το έκανα το 2019 και τότε τα προωθούσαν ως οικονομικά 😅

σημερα υπαρχουν οχηματα που ειναι και οικονομικα και οικολογικα οπως το toyota mirai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αξιζει αρκει να εχεις χωρο να το φορτιζεις

μην ακους τον καθε κακομοιρη ελληναρα που σου λεει σε 4 χρονια θα αλαξεις μπαταρια , δε πας ταξιδια κτλ . κατα βαθος ηλεκτρικο θελουν αλλα επειδη δεν μπορουν ,εχουν ακομα το 25ετιας saxo , οποτε παρτο αφοβα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...