Προς το περιεχόμενο

Aξιζει η αγορα ηλεκτρικου αυτοκινητου αν εχεις σαν παροχο την ΔΕΗ ?


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι πείτε παιδιά.

Μην αγοράζετε ηλεκτρικά. Είναι σκάρτα και θέλουν μπαταρίες κάθε λίγο και λιγάκι και δεν πάνε ταξίδια και παίρνουν φωτιά εύκολα και...και...και...

Συνεχίστε να αγοράζετε θερμικά και αφήστε εμάς τους ηλίθιους να πετάμε τα λεφτά μας.

End of story!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, amorealex είπε

Συνεχίστε να αγοράζετε θερμικά και αφήστε εμάς τους ηλίθιους να πετάμε τα λεφτά μας.

End of story!

θα ήταν end of story αν θα ανοίγατε club και καμαρώνατε μεταξύ σας και πετούσατε όποιον είχε αντίθετη άποψη

Κανένας δε σχολίασε κάποιον που πήρε ηλεκτρικό για απλά του άρεσε .

Όταν παρουσιάζονται σαν οικονομικά και οτι σήμερα στην Ελλάδα είναι λύση , τι περιμένεις να λέμε ,

μπράβο?!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, PedroG said:

οποιος ...ισχυριζεται οτι οι μπαταριες ειναι το μελλον της κινησης μας.....απλα θα πω....οτι μαλλον εχει λεφτα για ξοδεμα ή θα πρεπει να περιμενει τον επομενο αιωνα!!!

 

Ερχομενος απο εργοστασιο μπαταριων ......μολις......ξερετε τι μου ειπε ο Τεχνικος και ΑρχιΔντης του εργοστασιου ελληνικης φιρμας μπαταριων????

 

Γελασε απλα γιατι οι μπαταριες αυτη τη στιγμη μου ειπε οτι φτιαχνονται με μεγιστο αριθμο χρονων χρησης που ποικιλει.....απο 4-5-6 κλπ αντε ποσα χρονια!! 

ΞΕρεις μου ειπε ποσο στοιχιζει το κοστος αλλαγης μιας μπαταριας ....????? 

Πανω απο 8000 ευρω μου ειπε.... Τωρα εσεις αν αγοραζετε ΙΧ με 20000 χιλιαδες και δινετε περα απο τα σερβις αλλα ασφαλειες ΚΤΕΟ και αλλα λειτουργικα εξοδα 8.000 καθε 5-6 χρονια ή καθε 100.000 χλμ......για να αλλαξετε μπαταρια στο Οχημα σας!!! αυτο ειναι δικο σας θεμα....

Εγω ΟΧΙ!!!

Το ελληνικό εργοστάσιο στην Ξάνθη που αναφέρεις φτιάχνει μπαταρίες μολύβδου για κλαρκ και υποβρύχια οι οποίες αντέχουν πολύ βαριά 4-5 χρόνια.

Εμείς μιλάμε για μπαταρίες λιθίου.

7 hours ago, PedroG said:

....γιατι εχουν περασει.....8 ή 6 ή 4 χρονια απο την πρωτη κυκλοφορια του πρωτου ηλεκτροκινητου ΙΧ? Φυσικα και ΟΧΙ ουτε μπορεις να αξιολογησεις ακομη το ποσο χρονια θα χρειαστει να αντικαταστασεις μια Μπαταρια....αλλα το κοστος αλλαγης αποκλειεται να ειναι χαμηλο......μαλλον θα μπορεις να αγορασεις ενα καλο μεταχειρισμενο ΙΧ με το κοστος αλλαγης!

Υπάρχουν ήδη στην Ελλάδα κάτοχοι ηλεκτρικού δεκαετίας.

Ένας με nissan leaf έχει φτάσει η μπαταρία να έχει 87% απόδοση αντί για 100% με 100.000 στο κοντέρ και ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού έχει το πρώτο tesla με μικρότερη φθορά και απώλειες.Και φυσικά υπάρχουν άπειρα σάιτ που αναγράφουν πόση απώλεια υπάρχει και κανένας δεν αναγκάστηκε στην 10ετια να αλλάξει.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

Βεβαια, έχουμε και την εμπειρια με τα υβριδικα τις ΤOYOTA και HONDA τα οποια έχουν εξαφανιστει απο τους δρόμους...... γιατι αραγε, μηπως οταν ήρθε η στιγμή τις μπαταριας εκλαψαν πικρα;

Βασικά με 11 χρόνια εγγύηση που δίνει η toyota στη μπαταρία και στο υβριδικό σύστημα δεν τους βλεπω και πολυ αγχωμένους. Μαλλον διακοπές έχουν πάει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, G.bar είπε

Βασικά με 11 χρόνια εγγύηση που δίνει η toyota στη μπαταρία και στο υβριδικό σύστημα δεν τους βλεπω και πολυ αγχωμένους. Μαλλον διακοπές έχουν πάει....

Ποτε εδινε η Toyota 11 χρονια εγγύηση στα Prius του 2008???

44 λεπτά πριν, amorealex είπε

Ότι πείτε παιδιά.

Μην αγοράζετε ηλεκτρικά. Είναι σκάρτα και θέλουν μπαταρίες κάθε λίγο και λιγάκι και δεν πάνε ταξίδια και παίρνουν φωτιά εύκολα και...και...και...

Συνεχίστε να αγοράζετε θερμικά και αφήστε εμάς τους ηλίθιους να πετάμε τα λεφτά μας.

End of story!

Ενα ζόρι το τραβας παντως......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Ενα ζόρι το τραβας παντως......

Είπαμε...end of story. Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω. Φιλιά στον βενζινά να δώσεις.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο @Thanarδεν έκανε club εδώ για να χαίρεστε ?

νομίζω οτι υπάρχει και ένα thread με Tesla

Και επειδή ο τίτλος λέει "Aξιζει η αγορα ηλεκτρικου αυτοκινητου αν εχεις σαν παροχο την ΔΕΗ ?" προφανώς απευθύνετε σε άτομα που θέλουν να γλυτώσουν κάποια ευρώπουλα στην κιλοβατώρα ,δηλαδή τους νοιάζει η οικονομία

Άρα η απάντηση είναι οτι δεν παίζει ρόλο ο πάροχος ή νυχτερινό , απλά δεν αξίζει το ηλεκτρικό γενικότερα

...με τα σημερινά δεδομένα πάντα ,για Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, amorealex είπε

Είπαμε...end of story. Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω. Φιλιά στον βενζινά να δώσεις.😂

εταιρικο 2λιτρο diesel...... τωρα για εσας, αναζητηση παροχου με φθηνο νυχτερινο, και με 80χλμ τερμα δεξια στον αυτοκινητοδρομο μπας και κανετε 250χλμ διότι η φορτιση  στους αυτοκινητοδρομους σας κοστίζει οσο και η 100αρα βενζινη! Οταν η τεχνολογια αναπτυχθει αρκετα, με τα δικα σας χρηματα, θα αποκτησω και εγω εταιρικο ηλεκτρικο!!!! στη υγεια σας μεχρι τοτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήδη αυτή την περίοδο έχουμε θέμα με το ρεύμα, έχει ανοιχτεί και thread. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν είχαμε και μερικές χιλιάδες ηλεκτρικά αυτοκίνητα να φορτίσουμε. Τώρα θα μου πείτε μέχρι να γίνει αυτό, θα βελτιωθεί και το σύστημα μας. Θα βελτιωθεί όμως ή.....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Φανταστείτε τι θα γινόταν αν είχαμε και μερικές χιλιάδες ηλεκτρικά αυτοκίνητα να φορτίσουμε

θέλει μεγάλη φαντασία με τις τιμές και το κόστος μπαταρίας των ηλεκτρικών 😁

3 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Τώρα θα μου πείτε μέχρι να γίνει αυτό, θα βελτιωθεί και το σύστημα μας. Θα βελτιωθεί όμως ή.....;

κράτα το ή . Ακόμα και σήμερα συνεχίζουν να τα τρώνε και οι ΑΠΕ δε φτάνουν 30% ,κάνουμε εισαγωγές και καίμε και λιγνίτη όταν δε μας φτάνει η ενέργεια .Αντί να εξάγουμε ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες , ενεργειακά επτωχεύσαμεν

Εκτός του οτι εκτοξεύτηκε το κόστος και Σεπτέμβρη ,ηλικιωμένοι άνθρωποι (όσοι είναι στο Γ1/ΓΝ1 της ΔΕΗ και δε γνωρίζουν για τα άλλα προγράμματά της ή άλλο πάροχο θα πληρώσουν ένα 30% επιπλέον).

Αυτό απόφαση της ΡΑΕ μάλιστα που υποχρέωσε τη ΔΕΗ και η ΔΕΗ με τη σειρά της δεν έβγαλε νέο πρόγραμμα να μετακυλίσει το κόστος της χοντρικής στα νέα προγράμματα , προτίμησαν απο κοινού να αρμέξουν τον κόσμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Ποτε εδινε η Toyota 11 χρονια εγγύηση στα Prius του 2008???

Τώρα τόσο δίνει πάντως, για τα prius του 2008 δεν ξέρω τι έδινε τότε, αλλά τώρα στο car δίνουν μπαταρίες με εγγύηση από 800€. Που σημαίνει παίρνεις μια μπαταρία ΑΝ χρειαστείς και την αλλάζεις μόνος σου με 4 βίδες. 

34 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

εταιρικο 2λιτρο diesel...... τωρα για εσας, αναζητηση παροχου με φθηνο νυχτερινο, και με 80χλμ τερμα δεξια στον αυτοκινητοδρομο μπας και κανετε 250χλμ διότι η φορτιση  στους αυτοκινητοδρομους σας κοστίζει οσο και η 100αρα βενζινη! Οταν η τεχνολογια αναπτυχθει αρκετα, με τα δικα σας χρηματα, θα αποκτησω και εγω εταιρικο ηλεκτρικο!!!! στη υγεια σας μεχρι τοτε!

Εταιρικό να 'ναι κι ότι να 'ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

Ποτε εδινε η Toyota 11 χρονια εγγύηση στα Prius του 2008???

Τώρα 11 χρόνια δίνει πάντως, για παλιά δε ξέρω. Mια χαρά βλέπω πάντως να κυκλοφορούν. Και περισσότερο auris. Το κόστος αλλαγής μπαταρίας δεν είναι τόσο μεγάλο.

Πάντως γενικά διαβάζοντας το thread βλέπω αφορισμούς και από τις δύο πλευρές. Ακόμα η ηλεκτροκίνηση έχει πολύ δρόμο για να γίνει η μόνη λύση για πάρα πολλούς λόγους. Αλλά δε σημαίνει ότι για κάποιους δεν είναι μια καλή πρόταση.

Η τεχνολογία προχωράει και για τις μπαταρίες. Συντομα πιστεύω, λόγω των αναγκών θα δούμε νεα ήδη μπαταρίας, όπως οι Solid State.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/09/2019 at 22:59, jgeorgiou said:

αυτό με τα 300+ χλμ μην το πολυλες , δεν ισχύει

αν ιδίως ανάψεις a/c  και θέλεις να μην οδηγείς σαν γέρος 150χρονών υπολόγισε τα μισά.

 

για τα καινουρια ηλεκτρικα, τα 300 χιλιομετρα ειναι το ελαχιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Que sera sera είπε

για τα καινουρια ηλεκτρικα, τα 300 χιλιομετρα ειναι το ελαχιστο

για τα "φθηνά" όχι πάντως, για 30000€ αμάξι και άνω ,αδιάφορο έως τραγικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, korakios said:

για τα "φθηνά" όχι πάντως, για 30000€ αμάξι και άνω ,αδιάφορο έως τραγικό

Νομιζω την ξαναειχαμε κάπου αυτη την κουβέντα,  βρες μου  κατι καλύτερο απο το Leaf e+ στα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...