Προς το περιεχόμενο

Ταμείο ανεργίας με σπουδές γίνεται, σωστά;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια φίλη, τη καλύτερη κοπέλα του κόσμου όλου.

 

Είναι 23 ετών, και είναι στο ταμείο ανεργίας περίπου 1 έτος τώρα - κλείνει βασικά αρχές Οκτωβρίου.

Έχει πάρει 10 επιδόματα μέχρι τώρα.

 

Σπουδάζει όμως από το 2014. Δούλευε ταυτόχρονα όμως για να τη βγάζει, το 2015 μέχρι το 2018. Έτσι, στη συνέχεια πήγε και πήρε το επίδομα που της αναλογεί για να μπορέσει να συνεχίσει μέχρι να βρει μια νέα εργασία.

Ήταν να πληρωθεί τη Παρασκευή, όπως κάθε τέτοια Παρασκευή, και αυτή τη φορά μετά από 10 φορές, δεν έχει πληρωθεί.

Σκέφτεται μήπως έχει να κάνει το γεγονός πως σπουδάζει ακόμα - αλλά δε βρίσκω λόγο να μην την πληρώσουν εφόσον εργάστηκε. Δε βρίσκω λογική σε αυτό.

 

Επειδή είναι πολύ πιεσμένη, δίνει κιόλας τρελά μαθήματα αυτό το καιρό, και για να μην τρέχει μέχρι τον ΟΑΕΔ.. παίζει να γνωρίζετε εσείς εάν και εφόσον γίνονται τέτοιου τύπου καθυστερήσεις δικαιολογημένα;

 

Υ.Γ.: Μου εξήγησε πως μπαίνει πάντα σε ένα σύστημα, διαδικασίας έγκρισης το οποία παίρνει πολλά στάδια (δε ξέρω να σας τα πω - δεν έχω πάρει σεντ από ταμείο ανεργίας στη ζωή μου). Μου ξεκαθάρισε πως από τα 5-6 στάδια, αυτό έχει σκαλώσει στο 1ο. Σαν να λέμε στο μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιθανώς είναι πρόβλημα του ΟΑΕΔ. Η επιδότηση ήταν σίγουρα 12μήνη;

Δεν υπάρχει πρόβλημα εργαζομένου με την ιδιότητα του φοιτητή. Λίγη υπομονή θα χρειαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babble tribe είπε

Στον ΟΑΕΔ υπάρχει όρος ότι αν είσαι φοιτητής δεν μπορείς να λαμβάνεις επιδόματα 

Δεν ισχύουν αυτά. Είναι εν δυνάμει εργαζόμενος, πληρώνει κανονικά ασφαλιστικές εισφορές. Δικαιούνται κάθε επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοιτητές δεν εγγράφονται στον ΟΑΕΔ, είχα συμφοιτητρια που είχε δηλώσει ψευδώς οτι δε σπουδάζει για να παίρνει τα επιδόματα 

http://www.oaed.gr/engraphe-sta-metroa-tou-oaed

Να λέει πάλι καλά που πήρε ο,τι πήρε ως τωρα. Αλίμονο αν όλοι οι φοιτητές πήγαιναν και οαεδ 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 11:56 ΠΜ, JiovanniGeorgeo είπε

Έχω μια φίλη, τη καλύτερη κοπέλα του κόσμου όλου.

Είναι 23 ετών, και είναι στο ταμείο ανεργίας περίπου 1 έτος τώρα - κλείνει βασικά αρχές Οκτωβρίου.

Έχει πάρει 10 επιδόματα μέχρι τώρα.

Σπουδάζει όμως από το 2014. Δούλευε ταυτόχρονα όμως για να τη βγάζει, το 2015 μέχρι το 2018. Έτσι, στη συνέχεια πήγε και πήρε το επίδομα που της αναλογεί για να μπορέσει να συνεχίσει μέχρι να βρει μια νέα εργασία.

Ήταν να πληρωθεί τη Παρασκευή, όπως κάθε τέτοια Παρασκευή, και αυτή τη φορά μετά από 10 φορές, δεν έχει πληρωθεί.

Σκέφτεται μήπως έχει να κάνει το γεγονός πως σπουδάζει ακόμα - αλλά δε βρίσκω λόγο να μην την πληρώσουν εφόσον εργάστηκε. Δε βρίσκω λογική σε αυτό.

Επειδή είναι πολύ πιεσμένη, δίνει κιόλας τρελά μαθήματα αυτό το καιρό, και για να μην τρέχει μέχρι τον ΟΑΕΔ.. παίζει να γνωρίζετε εσείς εάν και εφόσον γίνονται τέτοιου τύπου καθυστερήσεις δικαιολογημένα;

Υ.Γ.: Μου εξήγησε πως μπαίνει πάντα σε ένα σύστημα, διαδικασίας έγκρισης το οποία παίρνει πολλά στάδια (δε ξέρω να σας τα πω - δεν έχω πάρει σεντ από ταμείο ανεργίας στη ζωή μου). Μου ξεκαθάρισε πως από τα 5-6 στάδια, αυτό έχει σκαλώσει στο 1ο. Σαν να λέμε στο μηδέν.

Έχει δηλώσει δώσει το τελευταίο παρών στης σωστές ημερομηνίες;;; 

Επίσης είναι σίγουρα για 12 μήνες ταμείο;;

Εάν ναι θα τα πάρει σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, margaritagr είπε

Φοιτητές δεν εγγράφονται στον ΟΑΕΔ, είχα συμφοιτητρια που είχε δηλώσει ψευδώς οτι δε σπουδάζει για να παίρνει τα επιδόματα 

http://www.oaed.gr/engraphe-sta-metroa-tou-oaed

Να λέει πάλι καλά που πήρε ο,τι πήρε ως τωρα. Αλίμονο αν όλοι οι φοιτητές πήγαιναν και οαεδ 

Εφόσον ένας φοιτητής έχει δουλέψει 2 συνεχόμενα χρόνια και έχει συμπληρώσει τα απαιτούμενα ένσημα που είναι το πρόβλημα; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, margaritagr είπε

Φοιτητές δεν εγγράφονται στον ΟΑΕΔ, είχα συμφοιτητρια που είχε δηλώσει ψευδώς οτι δε σπουδάζει για να παίρνει τα επιδόματα 

http://www.oaed.gr/engraphe-sta-metroa-tou-oaed

Να λέει πάλι καλά που πήρε ο,τι πήρε ως τωρα. Αλίμονο αν όλοι οι φοιτητές πήγαιναν και οαεδ 

βέβαια αυτό είναι τελείως άδικο, δεν τους ταΐζουν όλους οι γονείς τους για να κάνουν dolce vita όσο σπουδάζουν, υπάρχουν και άνθρωποι με πραγματικά προβλήματα που προσπαθούν να σπουδάσουν και δεν θα έπρεπε να έχουν μειωμένα εργασιακά δικαιώματα λόγω αυτού

 

αυτό συμβαίνει μόνο και μόνο για να δείχνουμε μειωμένη ανεργία.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αυτό συμβαίνει μόνο και μόνο για να δείχνουμε μειωμένη ανεργία.. 

Άντε πάλι με τους urbanομύθους

Η ανεργεία:

- Δεν μετράται από τον ΟΑΕΔ

- Δεν "υπολογίζεται" από τα μητρώα του ΟΑΕΔ

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Άντε πάλι με τους urbanομύθους

Η ανεργεία:

- Δεν μετράται από τον ΟΑΕΔ

- Δεν "υπολογίζεται" από τα μητρώα του ΟΑΕΔ

και πώς μετριέται αν όχι από τους εγεγγραμένους στα μητρώα του οαεδ? 

 

θες να πεις ότι αυτό είναι ένα αδιάφορο στοιχείο που δε λαμβάνεται υπόψιν;

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, logistoulis είπε

και πώς μετριέται αν όχι από τους εγεγγραμένους στα μητρώα του οαεδ? 

Η ανεργία είναι "στατιστικό" μέγεθος και όχι "λογιστικό".

Ας πούμε ότι περισσότερο "εκτιμάται" παρά "μετριέται/υπολογίζεται" από κάποια βάση δεδομένων.

Αρμόδια υπηρεσία είναι νομίζω η ΕΛΣΤΑΤ.

Δε θα μπορούσε άλλωστε να είναι ο ΟΑΕΔ αφού η ανεργία υπολογίζεται επι του συνόλου του "ενεργού" πλυθυσμού, μεγάλο μέρος του οποίου (αν όχι η πλειοψηφία) δεν είχε ποτέ πάρε-δώσε με τον ΟΑΕΔ.

πχ

ενας/μία που καθαρίζει σπίτια και πληρώνεται μαύρα δε λογίζεται ως άνεργος. Αυτό δε θα μπορούσε να προκύψει από κάποιο μητρώο του ΟΑΕΔ.

17 λεπτά πριν, logistoulis είπε

θες να πεις ότι αυτό είναι ένα αδιάφορο στοιχείο που δε λαμβάνεται υπόψιν;

Δεν είπα ότι είναι αδιαφορο στοιχείο αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό από το οποίο προκύπτει η ανεργία αν όχι για τίποτα άλλο γιατί είναι εντελώς αναξιόπιστο.

όταν πχ βγαίνει κάποιο πρόγραμμα που αφορά τους δηλωμένους ανέργους στον ΟΑΕΔ (όπως πχ όταν έγινε με τα ΜΜΜ) αυξάνεται λογικά το κίντητρο κάποιων ανθρώπων να δηλωθούν ως άνεργοι, είτε ήταν πραγματικά άνεργοι και απλά δεν τους απασχολούσε τόσο να έχουν τον "τίτλο" του ΟΑΕΔ είτε "προύπτουν" άνεργοι εκείνη τη στιγμή (βλ. πχ κατα καιρούς θέματα εδώ μέσα). Ο πραγματικός αριθσμός ανέργων / ποσοστό ανεργίας δεν αλλάζει όμως εκείνη τη μέρα.  Αντίστοιχα αν πχ αυριο αποσυρθεί το ίδιο μέτρο, κάποιςο μπορεί να μην ασχοληθεί παραπάνω να ανανεώσει την "ιδιότητα" του αυτή. 

Αν η ανεργία μετριώταν έτσι τα νούμερα που θα βγαίναν θα ήταν εντελώς αναξιόπιστα και θα μπορύσαν να διαμορφώνονταν ή τουλάχιστον επηρεάζονταν - κρατώντας τον ίδιο ορισμό του ανέργου - ευκολα κατά βούληση.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, logistoulis είπε

η ελστατ πώς αντλεί στοιχεία; τον φοιτητή τι τον θεωρεί;

Δε ξέρω τι τον θεωρεί αλλά από όσο θυμάμαι είναι άσχετο με το ζητούμενο.

Χωρίς να είμαι ο ειδικότερος επι του θέματος, το ειχα ψάξει λίγο στα πλαίσια ενός μαθήματος που παρακολουθούσα.

Η ΕΛΣΤΑΤ εφαρμόζει τη μεθοδολογία της Eurostat

πάει λίγος καιρός που το είχα διαβάσει αλλά από όσο θυμάμαι το αν είναι κάποιος φοιτητής ή όχι είναι αδιάφορο από μόνο του ως προς το αν είναι ανεργος ή όχι.

Από όσο θυμάμαι εφόσον κάποιος "ψάχνει" να βρει δουλειά θεωρείται "ενεργός" και κατοπιν κοιτάει η διαδικασία αν έχει ή όχι δουλειά.

Αν δηλαδή ένας φοιτητής ψάχνει να βρει δουλειά και δεν έχει τότε είναι άνεργος. Αν ένας φοιτητης έχει αποφασίσει να μην δουλεύει αλλά να είναι full-time φοιτητής μπαίνει στον "ανενεργό" πλυθησμό.

Τώρα το πως εφαρμόζει τη μεθοδολογία αυτή δε το ξέρω (αν κάνει πχ surveys ή κάτι άλλο)

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...