Προς το περιεχόμενο

Ταμείο ανεργίας με σπουδές γίνεται, σωστά;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, margaritagr είπε

Φοιτητές δεν εγγράφονται στον ΟΑΕΔ, είχα συμφοιτητρια που είχε δηλώσει ψευδώς οτι δε σπουδάζει για να παίρνει τα επιδόματα 

http://www.oaed.gr/engraphe-sta-metroa-tou-oaed

Να λέει πάλι καλά που πήρε ο,τι πήρε ως τωρα. Αλίμονο αν όλοι οι φοιτητές πήγαιναν και οαεδ 

Αν δουλευει ο φοιτητης και του κολλανε ενσυμα?

π.χ. γνωστος μου φοιτητης δουλεψε 16 μηνες και μετα εβγαλε καρτα ανεργιας κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι είδα τώρα μια μελέτη της ελστατ για το 2019 και είναι καθαρά στατιστική έρευνα 

 

όπως και να χει αν μιλάμε για ανεργίες κτλ προτιμώ πραγματικά νούμερα από σεπε ας πούμε παρά εκτιμήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gate6 είπε

Αν δουλευει ο φοιτητης και του κολλανε ενσυμα?

π.χ. γνωστος μου φοιτητης δουλεψε 16 μηνες και μετα εβγαλε καρτα ανεργιας κανονικα.

Ο γνωστός σου κάπου υπέγραψε χαρτί ότι δικαιούται να γραφτεί στον ΟΑΕΔ γιατί πληρεί τις προϋποθέσεις όπως αναφέρονται στη σελίδα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ο γνωστός σου κάπου υπέγραψε χαρτί ότι δικαιούται να γραφτεί στον ΟΑΕΔ γιατί πληρεί τις προϋποθέσεις όπως αναφέρονται στη σελίδα του 

Δεν το ξερω να το απαντησω ....αλλα πιο λογικο μου φαινεται ενας 23χρονος οταν δουλευε για 2 χρονια  και μετα εμεινε χωρις δουλεια να βγαλει καρτα ανεργιας παρα να του πει το κρατος ξερεις κατι αφου εισαι φοιτητης δεν μπορεις να βγαλεις καρτα ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

ναι είδα τώρα μια μελέτη της ελστατ για το 2019 και είναι καθαρά στατιστική έρευνα 

όπως και να χει αν μιλάμε για ανεργίες κτλ προτιμώ πραγματικά νούμερα από σεπε ας πούμε παρά εκτιμήσεις 

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς

Εγώ δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους αριθμούς αυτούς όταν εδώ μέσα κάθε τόσο λίγο και λιγάκι κάποιος ρωτάει πως μπορεί να μαγειρέψει το σύστημα ώστε να φαίνεται στα χαρτιά άνεργος ώστε να παίρνει επιδόματα, μόρια κλπ

Αν βάλεις και όλες τις άλλες κατηγορίες ουσαστικά ανέργων (πχ μπλοκάκιας που δεν έχει κόψει τιμολόγια επί Χ διάστημα) τα νούμερα του ΟΑΕΔ είναι θεωρώ σχεδόν άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

 

όσον αφορά τη δική μου περίπτωση, για όσους απάντησαν. Ναι, η κοπέλα εργαζόταν πάνω από 2 έτη σε ένα φροντηστήριο τα βράδια για να μπορέσει να τη παλέψει με τις σπουδές της. Συγκεκριμένα διάβαζε κιόλας στο φροντιστήριο όσο δεν μπαίνανε πελάτες και τα παιδιά κάνανε μάθημα. Μετά τα 2 έτη, έγιναν περικοπές και έμεινε άνεργη αν κατάλαβα καλά.

 

Όντως μετά από ένσημα, γιατί να μην λάβει επίδομα κάποιος; γιατί να μην μπει ταμείο ανεργίας;

 

Το δικό μου ζήτημα έκλεισε, όπως προείπαν, πήγε τη Δευτέρα και της είπαν πως απλά έγινε καθυστέρηση. Απλά σας απαντάω για να μην το έχετε απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ο γνωστός σου κάπου υπέγραψε χαρτί ότι δικαιούται να γραφτεί στον ΟΑΕΔ γιατί πληρεί τις προϋποθέσεις όπως αναφέρονται στη σελίδα του 

Πριν απαντήσεις να ρωτάς και πριν μιλήσεις κάνε(μια αναζήτηση)

Screenshot_20190913-114208__01.jpg

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Γεια σας παιδιά,

όσον αφορά τη δική μου περίπτωση, για όσους απάντησαν. Ναι, η κοπέλα εργαζόταν πάνω από 2 έτη σε ένα φροντηστήριο τα βράδια για να μπορέσει να τη παλέψει με τις σπουδές της. Συγκεκριμένα διάβαζε κιόλας στο φροντιστήριο όσο δεν μπαίνανε πελάτες και τα παιδιά κάνανε μάθημα. Μετά τα 2 έτη, έγιναν περικοπές και έμεινε άνεργη αν κατάλαβα καλά.

Όντως μετά από ένσημα, γιατί να μην λάβει επίδομα κάποιος; γιατί να μην μπει ταμείο ανεργίας;

Το δικό μου ζήτημα έκλεισε, όπως προείπαν, πήγε τη Δευτέρα και της είπαν πως απλά έγινε καθυστέρηση. Απλά σας απαντάω για να μην το έχετε απορία.

Γιατί δε λες στη φίλη σου να πάει στον ΟΑΕΔ να πει ακριβώς την κατάσταση για να φύγει η απορία ; 

Κι εμένα δε μου φαίνεται σωστό αλλά αυτό απέχει από το τι πραγματικά ισχύει. Παρέθεσα τι λέει η ιστοσελίδα , όποιος δεν πείθεται μπορεί να πάρει να κάνει μια απλή ερώτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, babble tribe είπε

Στον ΟΑΕΔ υπάρχει όρος ότι αν είσαι φοιτητής δεν μπορείς να λαμβάνεις επιδόματα 

^αυτο ακριβως

10 ώρες πριν, christakos07 είπε

Δεν ισχύουν αυτά. Είναι εν δυνάμει εργαζόμενος, πληρώνει κανονικά ασφαλιστικές εισφορές. Δικαιούνται κάθε επίδομα.

^ευτυχως ή δυστυχως δεν ισχυει αυτό. Φοιτητης ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να εγγραφει στον ΟΑΕΔ ώς ανεργος - το υπεγραφες μαλιστα στην εγγραφη σου στα μητρωα καποτε - πιθανοτατα ακομα και σήμερα!

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

 

^ευτυχως ή δυστυχως δεν ισχυει αυτό. Φοιτητης ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να εγγραφει στον ΟΑΕΔ, είτε ώς ανεργος που ψαχνει είτε ως απολυμένος εργαζόμενος...

Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις παραπάνω; Έχω επισυνάψει τον σύνδεσμο και είναι τόσο απλό και ξεκάθαρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις παραπάνω; Έχω επισυνάψει τον σύνδεσμο και είναι τόσο απλό και ξεκάθαρο.

ας παει στον οαεδ να δουμε τι θα πει ο υπαλληλος... ξερω ατομο (συμφοιτητρια στο μαστερ) που της ζητησαν πισω επιδοματα περιπου 1500 ευρω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

ας παει στον οαεδ να δουμε τι θα πει ο υπαλληλος... ξερω ατομο (συμφοιτητρια στο μαστερ) που της ζητησαν πισω επιδοματα περιπου 1500 ευρω...

Κατά παράβαση του νόμου δηλαδή και ενώ η τύπισσα είχε ένσημα; Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο.

Ο νόμος παραπάνω είναι σαφέστατος. Ο εργαζόμενος φοιτητής, δικαιούται κάθε επίδομα. Ο μόνος αντίλογος να μου φέρετε γραπτή απάντηση από τον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Πριν απαντήσεις να ρωτάς και πριν μιλήσεις κάνε(μια αναζήτηση)

Screenshot_20190913-114208__01.jpg

Αυτό δεν εχει να κάνει άμεσα με το αν δικαιούται κάποιος επίδομα ανεργίας.

Το ένα είναι ζήτημα του ποιος ορίζεται ως άνεργος για την επίσημη μέτρηση της ανεργίας σε μία χώρα και το άλλο ποιός άνεργος δικαιούται επίδομα ανεργίας.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Αυτό δεν εχει να κάνει άμεσα με το αν δικαιούται κάποιος επίδομα ανεργίας.

Το ένα είναι ζήτημα του ποιος ορίζεται ως άνεργος για την επίσημη μέτρηση της ανεργίας σε μία χώρα και το άλλο ποιός άνεργος δικαιούται επίδομα ανεργίας.

Καταρχάς ποιος μίλησε για επίδομα ανεργίας; 

Αυτό που θέλω να αποδείξω είναι πως βάσει του ίδιου του ΟΑΕΔ, είναι εφικτή η εγγραφή στα μητρώα, φοιτητών που εργάσθηκαν και βρέθηκαν εκτός. Το αν θα πάρει το επίδομα, είναι κάτι άσχετο και εξαρτάται από τη χρονική διάρκεια εργασίας, τα δηλωμένα ένσημα κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...