Προς το περιεχόμενο

Ταμείο ανεργίας με σπουδές γίνεται, σωστά;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, polaki είπε

Μισό λεπτό!

Διδάσκω σε ΙΕΚ. 

Τα ΜΙΣΑ+ από τα παιδιά ηλικίας 18+ που σπουδάζουν σε ΙΕΚ, ΔΕΝ έχουν εργαστεί ΠΟΤΕ στο παρελθόν, και όμως έχουν πάει στον ΟΑΕΔ και έχουν βγάλει κάρτα ανεργίας ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ (που φυσικά δεν δικαιουνται), αλλά για τα υπόλοιπα προτερήματα που υπάρχουν. Τα άλλα μισά, απλά δεν έχουν ασχοληθεί και δεν έχουν κάρτα. 

Πώς το έχουν καταφέρει αυτό, αφού σπουδάζουν? ΑΠΛΟ.

Πάνε και εγγράφονται στον ΟΑΕΔ ΠΡΙΝ ξεκινήσουν τις σπουδές στο ΙΕΚ, και μετά απλά ανανεώνουν ΧΩΡΙΣ να αναφέρουν ότι σπουδάζουν έστω σε ΙΕΚ.

Αυτό από προσωπική εμπειρία ενασχόλησης με νέους 18+ εδώ και 4 χρόνια....

Προφανώς υπάρχει τρύπα στο σύστημα.. αφού όλοι οι σπουδαστές ακόμα και ιδιωτικών ΙΕΚ, δηλώνονται κανονικά στο υπουργείο παιδείας, άρα θεωρητικά ο ΟΑΕΔ θα μπορούσε να ήξερε ποιός πραγματικά δικαιούται ή όχι. 

Νομίζω η διευκρίνηση μου αυτή λήγει τη συζήτηση για τις απορίες που αναφέρθηκαν από πάνω.

Επαναλαμβάνω επειδή πολλοί τα μπερδεύουν. ΔΕΝ αναφέρομαι σε ΕΠΙΔΟΜΑ. Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στην κάρτα ανεργίας και τίποτα άλλο.

Καταπληκτικό , βέβαια στην Ελλάδα κανεις δεν ελέγχεται όποτε ο καθένασ μπορεί να κάνει ο,τι του καπνίσει. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δε σε προλαβαίνω, γιατί διορθώνεις τα μηνύματα σου. Ναι φοιτητής που ψάχνει για πρώτη φορά δουλειά, δε θεωρείται άνεργος.  

Η ανεργία προυποθέτει κατάστασης "διαθεσιμότητας εργασίας", δηλαδή αυτό που έκανες αναφορά(κάποια στιγμή, κάπου,κάποτε, εντός, εκτός και επί τα αυτά των σπουδών). Έτσι ορίζεται από τον ΟΑΕΔ, η διαθεσιμότητα εργασίας.

Είναι σαφέστατο, παρόλο που περιορίζει την πλειοψηφία των φοιτητών.

Αυτό λέω.

Το screenshot του ΟΑΕΔ που έβαλες παραπάνω είναι σημάδι "σχιζοφρενειας" από μεριάς του ΟΑΕΔ, με το 1ο μισό να κάνει αναφορά στον "ευρωπαϊκό" ορισμό του ανέργου, να λέει ουσιαστικά οτι ο οποιοσδήποτε θεωρείται ανεργος αν ψάχνει δουλειά (είτε έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του είτε όχι, αρκεί να είναι "διαθέσιμος") και ότι το φοιτητιλίκι δεν επηρεάζει και στο 2ο αναιρεί το 1ο λέγοντας ότι ο φοιτητης δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος (όχι να γραφτεί στο μητρώο ανεργίας επι λέξη , αλλά αν καλύπτει τον ορισμό του άνεργου) εκτός αν έχει δουλέψει και στο παρελθόν

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αυτό λέω.

Το screenshot του ΟΑΕΔ που έβαλες παραπάνω είναι σημάδι "σχιζοφρενειας" από μεριάς του ΟΑΕΔ, με το 1ο μισό να κάνει αναφορά στον "ευρωπαϊκό" ορισμό του ανέργου, να λέει ουσιαστικά οτι ο οποιοσδήποτε θεωρείται ανεργος αν ψάχνει δουλειά (είτε έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του είτε όχι, αρκεί να είναι "διαθέσιμος") και ότι το φοιτητιλίκι δεν επηρεάζει και στο 2ο αναιρεί το 1ο λέγοντας ότι ο φοιτητης δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος (όχι να γραφτεί στο μητρώο ανεργίας επι λέξη , αλλά αν καλύπτει τον ορισμό του άνεργου) εκτός αν έχει δουλέψει και στο παρελθόν

C'est la vie. Ελληνικός παραλογισμός.

Τέλος πάντων. Όλη η κουβέντα, καταλήγει στο εξής: Φοιτητής που εργάστηκε, εργάζεται, θα εργάζεται και για κάποιο άγνωστο και απροσδιόριστο λόγο βρεθεί/θα βρεθεί εκτός αγοράς, δικαιούται εγγραφή στα μητρώα του ΟΑΕΔ.

Οι υπόλοιποι, ας μαδάν τις μαργαρίτες.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, christakos07 είπε

C'est la vie. Ελληνικός παραλογισμός.

Τέλος πάντων. Όλη η κουβέντα, καταλήγει στο εξής: Φοιτητής που εργάστηκε, εργάζεται, θα εργάζεται και για κάποιο άγνωστο και απροσδιόριστο λόγο βρεθεί/θα βρεθεί εκτός αγοράς, δικαιούται εγγραφή στα μητρώα του ΟΑΕΔ.

Οι υπόλοιποι, ας μαδάν τις μαργαρίτες.

ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που τα λεμε ειναι κουκουρουκου ο ορισμος.Διαθεσιμος για εργασια και παπαριες .Εργαζομενος φοιτητης=εργαζομενος=επιδομα ανεργιας μετα την απολυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Όλη η κουβέντα, καταλήγει στο εξής: Φοιτητής που εργάστηκε, εργάζεται, θα εργάζεται και για κάποιο άγνωστο και απροσδιόριστο λόγο βρεθεί/θα βρεθεί εκτός αγοράς, δικαιούται εγγραφή στα μητρώα του ΟΑΕΔ.

Οι υπόλοιποι, ας μαδάν τις μαργαρίτες.

Να συμπληρώσω: Όλοι οι υπόλοιποι ας είχαν προνοήσει να εγγραφούν ΠΡΙΝ τις σπουδές τους! Τώρα χαιρετίσματα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, polaki είπε

Να συμπληρώσω: Όλοι οι υπόλοιποι ας είχαν προνοήσει να εγγραφούν ΠΡΙΝ τις σπουδές τους! Τώρα χαιρετίσματα! :D

Αδιάφορο εντελώς. Ακόμη και κάποια επιδόματα σπόντα, δίνονται με προυποθέσεις εργασίας, τα προηγούμενα χρόνια.

Το μοναδικό για το οποίο αξίζει πλέον, είναι η δωρεάν μεταφορά στα ΜΜΜ Αθήνας/Θεσ/νικης. 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και που το προβλημα να εχει ο φοιτητης καρτα ανεργιας ? Σου λενε αυτος και παιρνει δεξιοτητες και το φυσαει το παραδακι (ετσι οπως ειναι η ''δωρεαν'' παιδεια ), αρα ειναι μπρουκλης οχι ανεργος ? 😂

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολύθηκα στα 48 μου έτη και γράφτηκα κανονικά στον OAEΔ  αν και είμουν παράληλα φοιτητής. 

Δεν βρίσκω τιποτα παράλογο στην απόφαση του ΟΑΕΔ. Απλά δεν θεωρεί ανεργο φοιτητή που ψάχνει πρώτη φορά εργασία. 

Εμένα με 23 έτη ένσημα δεν μπορούσε να με αποκλείσει λόγω τις φοιτητικής μου ιδιότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να έχει κάποιος φοιτητική ταυτότητα και κάρτα ανεργίας είναι πρακτικά σχεδόν το ίδιο. 

Τα πλεονεκτήματα και των δύο είναι εκπτώσεις σε προϊόντα και υπηρεσίες, είτε ιδιωτικές είτε από το κράτος. Εκτός και αν μιλάμε για τίποτα πολύ εξειδικευμένο. Σε γενικές γραμμές είναι κάτι παρόμοιο.

Οι σπουδαστές σε ΙΕΚ, δημόσια και ιδιωτικά, δεν γνωρίζω τι ακριβώς δικαιούνται να βγάλουν,  αλλά σίγουρα δεν μπορούν να βγάλουν φοιτητική ταυτότητα, γι' αυτό εγγράφονται στον ΟΑΕΔ πριν γραφτούν στην οποιαδήποτε σχολή και παίρνουν την κάρτα για να έχουν τα πλεονεκτήματα, και φυσικά την ανανεώνουν χωρίς να πουν ότι είναι σπουδαστές.

Τώρα κάποιος που εργαζότανε, φοιτητής ή όχι, κανονικά με ένσημα, άδειες κλπ και απολυθεί προφανώς και δικαιούται τα νόμιμα από τον ΟΑΕΔ επιδόματα ανεργίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα είναι απλό. Πρέπει να δικαιούνται να γράφονται όλοι αλλά σε περίπτωση που ο ΟΑΕΔ (σε περίπτωση που κάνει αυτό που πρέπει να κάνει....) σου βρίσκει δουλειά, είσαι δεν είσαι φοιτητής ή ότι άλλο, πας και κάθεσαι να δουλέψεις (αν όχι με την μια, την δεύτερη ή έστω τη τρίτη φορά). Αν συνεχώς δεν πας όταν σου βρίσκουν δουλειά, σημαίνει ότι δεν είσαι διαθέσιμος (για οποιοδήποτε λόγο) άρα δεν δικαιούσαι την κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως μου εχουν πει και στον ΟΑΕΔ (αν και αποφευγουν απιστευτα πολύ να το λενε μη τυχον και πατε να γραφτείτε) οποιος ειναι φοιτητης και εχει 60ενσημα τον προηγούμενο χρόνο γραφεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ στον ΟΑΕΔ και δικαιουται καρτα! ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Με το ζορι μου το ειπαν επειδη επεμενα πως το ξερω καλα πως φοιτητες γραφονται εφόσον εχουν εργαστεί και ετσι ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να μου πει η προισταμένη πως η εγκύκλιος λεει πως πρέπει να χω 60 προσφατα ενσημα, τον τελευταιο χρονο. Το θεμα ειναι που βρίσκει κανεις αυτην την εγκύκλιο εγω προσωπικά ΚΑΙΓΟΜΑΙ να την βρω. Αυτην την στιγμή μου λενε πως δεν προκειται να με γραψουν αφου ειμαι φοιτήτρια παρόλο που εμενα το πασο μου εχει λήξει εδω και κάτι χρόνια. Ντροπή τους! Δηλαδη ουτε δουλευω ουτε καν μειωμένο κόμιστρο δικαιούμαι μιας και το πάσο μου έχει λήξει. Δηλαδη εγω τι; Εγώ δεν ειμαι πολίτης; Μια χαρά τον ΕΝΦΙΑ και την ΔΕΗ μου τα παίρνουν όμως εκει δεν μου λένε αααααα εισαι φοιτήτρια δεν εχει ΕΝΦΙΑ.

Ειμαι βέβαιη πως κάτι θα λεει για όσους εχουν περάσει να ν+2 χρόνια αλλά οι καλές κυρίες του ΟΑΕΔ δεν μας το λένε. Ειμαι φορολογούμενος πολίτης και δεν έχω ΚΑΜΙΑ απολύτως ειδική μεταχείριση επειδή ειμαι φοιτήτρια, δεν έχω κανένα όφελος κανενα επίδομα ή εκπτωση οπουδήποτε. Ποιο το πρόβλημα τους επιτέλους; Εχω και ΠΡΟΣΦΑΤΗ καταγγελία εργασίας τι άλλο θέλουν;  Γιατι να ευθύνομαι εγω που το αφεντικό μου δεν μου έβαλε τα ένσημα;

Πραγματικά αν κάποιος άλλος ξέρει που μπορώ να απευθυνθώ επιτέλους ή πως να βρω αυτήν την εγκύκλιο ας μου στείλει.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Tι να την κανεις την εγκυκλιο αφου σου ειπαν οτι μπορειε να γραφτεις ? Αυτο δεν θες ? Να γραφτεις ?

Μπορεις αν εισαι φοιτητης και εχει 60 ενσημα προσφατα, εμενα ομως δεν ειναι πρόσφατα γιατι το αφεντικο μου το τελευταιο διαστημα ΔΕΝ μου τα κολλαγε! Και εγω ενω δεν δουλευω και με εχει φεσώσει το αφεντικο μου και πληρωνω δικηγορους κλπ δεν μπορω ουτε στον ΟΑΕΔ να γραφτω. Θελω οπωσδήποτε την εγκύκλιο γιατι ενω εχω περασει τα ν+2 χρονια αρνούνται πεισματικά να με γράψουν!

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...