Προς το περιεχόμενο

Ταμείο ανεργίας με σπουδές γίνεται, σωστά;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτα εργατολογο/δικηγορο , νομιζα οτι μιλαγαμε για απλη αγνοια η αδιαφορια των υπαλληλων του οαεδ 

Κανε και εδω μια ερωτηση 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/210323/mono-sta-dikaiologitika-news-o-gnostos-ergatologos-giannis-karoyzos-tha-apanta-sta-erotimata-sas-sto-karouzos-opinionpress-gr

Παντως η ''κοινη'' λογικη λεει (που μπορει να απεχει α;πο την επαγγελματικη ) οτι καλη καταγγελια , αλλα χρειαζεται και μια αποφαση για να κινηθει περαιτερω ο διοικητικος μηχανισμος 

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, bluesattack είπε

Ρωτα εργατολογο/δικηγορο , νομιζα οτι μιλαγαμε για απλη αγνοια η αδιαφορια των υπαλληλων του οαεδ 

Κανε και εδω μια ερωτηση 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/210323/mono-sta-dikaiologitika-news-o-gnostos-ergatologos-giannis-karoyzos-tha-apanta-sta-erotimata-sas-sto-karouzos-opinionpress-gr

Παντως η ''κοινη'' λογικη λεει (που μπορει να απεχει α;πο την επαγγελματικη ) οτι καλη καταγγελια , αλλα χρειαζεται και μια αποφαση για να κινηθει περαιτερω ο διοικητικος μηχανισμος 

Ευχαριστω πολύ! Θα ρωτήσω. Σιγουρα αλλα εφόσον εχω κανει καταγγελια δεν υφίσταται εργασιακη σχεση πλεον. Να περιμενουμε την αποφαση του δικαστηριου για το επιδομα, αλλα για την καρτα γιατι; Απλα για να σε ταλαιπωρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, artist1 είπε

Οπως μου εχουν πει και στον ΟΑΕΔ (αν και αποφευγουν απιστευτα πολύ να το λενε μη τυχον και πατε να γραφτείτε) οποιος ειναι φοιτητης και εχει 60ενσημα τον προηγούμενο χρόνο γραφεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ στον ΟΑΕΔ και δικαιουται καρτα! ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Με το ζορι μου το ειπαν επειδη επεμενα πως το ξερω καλα πως φοιτητες γραφονται εφόσον εχουν εργαστεί και ετσι ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να μου πει η προισταμένη πως η εγκύκλιος λεει πως πρέπει να χω 60 προσφατα ενσημα, τον τελευταιο χρονο. Το θεμα ειναι που βρίσκει κανεις αυτην την εγκύκλιο εγω προσωπικά ΚΑΙΓΟΜΑΙ να την βρω. Αυτην την στιγμή μου λενε πως δεν προκειται να με γραψουν αφου ειμαι φοιτήτρια παρόλο που εμενα το πασο μου εχει λήξει εδω και κάτι χρόνια. Ντροπή τους! Δηλαδη ουτε δουλευω ουτε καν μειωμένο κόμιστρο δικαιούμαι μιας και το πάσο μου έχει λήξει. Δηλαδη εγω τι; Εγώ δεν ειμαι πολίτης; Μια χαρά τον ΕΝΦΙΑ και την ΔΕΗ μου τα παίρνουν όμως εκει δεν μου λένε αααααα εισαι φοιτήτρια δεν εχει ΕΝΦΙΑ.

Ειμαι βέβαιη πως κάτι θα λεει για όσους εχουν περάσει να ν+2 χρόνια αλλά οι καλές κυρίες του ΟΑΕΔ δεν μας το λένε. Ειμαι φορολογούμενος πολίτης και δεν έχω ΚΑΜΙΑ απολύτως ειδική μεταχείριση επειδή ειμαι φοιτήτρια, δεν έχω κανένα όφελος κανενα επίδομα ή εκπτωση οπουδήποτε. Ποιο το πρόβλημα τους επιτέλους; Εχω και ΠΡΟΣΦΑΤΗ καταγγελία εργασίας τι άλλο θέλουν;  Γιατι να ευθύνομαι εγω που το αφεντικό μου δεν μου έβαλε τα ένσημα;

Πραγματικά αν κάποιος άλλος ξέρει που μπορώ να απευθυνθώ επιτέλους ή πως να βρω αυτήν την εγκύκλιο ας μου στείλει.

Να εργαστείς σου πέρασε από το μυαλό?

Αφού είσαι αιώνια φοιτήτρια και το πάσο σου έχει λήξει εδώ και χρόνια τι περιμένεις? Γιατί να έχεις οφέλη από το καθισιό , ποια είναι ακριβώς η ανάγκη σου? Αφού δεν εργάζεσαι γιατί αγαναστείς ως "φορολογούμενη"?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2019 στις 11:39 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Να εργαστείς σου πέρασε από το μυαλό?

Αφού είσαι αιώνια φοιτήτρια και το πάσο σου έχει λήξει εδώ και χρόνια τι περιμένεις? Γιατί να έχεις οφέλη από το καθισιό , ποια είναι ακριβώς η ανάγκη σου? Αφού δεν εργάζεσαι γιατί αγαναστείς ως "φορολογούμενη"?

Ανθρωπε μου διαβασες πως δεν με πληρωνε το αφεντικο μου και εκανα προσφατα καταγγελια συμβασης το διαβασες ή δεν ξερεις καν να διαβαζεις; Οτι δεν με πληρωνε σημαινει πως εγω καθομαι; Μαλλον θα σαι και εσυ κανας απατεωνίσκος που αφηνεις τους εργαζομενους σου απληρωτους και δεν κολλας ενσημα για να τα τρως απο το κρατος και θιχτηκες. Κατι τετοιοι σαν εσενα εφτασαν την χωρα στα μνημόνια. 

Επίσης επειδη εισαι εντελως ασχετος λες και κατεβηκες απο κανα βουνο χωρις πολιτισμό, σε πληροφορώ πως και ατομα χωρις ενα ενσημο εχουν καρτα ανεργιας και την δικαιούνται, δεν θα βγαλω εγω καρτα που εχω ενσημα τοσο χρόνων και ειναι επιβεβαιωμένο πως εργαζόμουν;  Αυτοι που ειναι επιβεβαιωμένο το καθισιό τους και εχουν οφέλη δεν σε πείραξαν; Μηπως ανηκεις σε αυτην την κατηγορία λοιπον του καθισιου και δεν θες οσοι εργαζονται και μεινουν ανεργοι να παιρνουν οτι δικαιουνται απο ζήλια; Τραβα δουλεψε και παψε να κλέβεις το κρατος.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ έμεινα άνεργος και η καταπληκτική  εσχατόγρια υπάλληλος δεν δεχόταν να εγγραφώ για επίδομα ανεργίας γιατί ήμουν σπουδαστής σε  ΙΕΚ. Τι και αν είμαι άνω των 25,δεν είμαι προστατευόμενο μέλος, έχω τελειώσει ήδη μία σχολή,έχω πάει φαντάρος, έχω εργαστεί και έχω ξεπεράσει τα 1000 ένσημα. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω γιατί την ίδια εβδομάδα βρήκα νέα δουλειά αλλά μου φαίνεται παράλογη αυτή η ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ έμεινα άνεργος και η καταπληκτική  εσχατόγρια υπάλληλος δεν δεχόταν να εγγραφώ για επίδομα ανεργίας γιατί ήμουν σπουδαστής σε  ΙΕΚ. Τι και αν είμαι άνω των 25,δεν είμαι προστατευόμενο μέλος, έχω τελειώσει ήδη μία σχολή,έχω πάει φαντάρος, έχω εργαστεί και έχω ξεπεράσει τα 1000 ένσημα. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω γιατί την ίδια εβδομάδα βρήκα νέα δουλειά αλλά μου φαίνεται παράλογη αυτή η ιστορία.

Να ξερες ποσο σε νοιωθω! Και ξερεις ποσους ξερω 30 ετων και δεν εχουν εργαστει ουτε μιση μερα στην ζωη τους και δεν εχουν ουτε ενα ενσημο και εχουν δελτιο; Δηλαδη αυτοι ψάχνουν δουλεια ΄ή εχουν δειξει με καποιο τροπο πως ειναι διαθεσιμη για εργασια; Ηξερα εναν πλουσιο κιολας λεει θα παω να βγαλω καρτα να μετακινουμε δωρεαν! Εμεινα! Λεω πως εχεις ενσημα; ΟΧΙ λεει δεν εχω ουτε ενα, και του την βγαλαν κανονικα ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ! Ενω αν καποιος περασε σε μια σχολη και εχει δουλεψει 3 χρονια δεν δικαιουται! 

Ο απόλυτος παραλογισμος. Εγω πιστευω πως απλα αυτες βρίσκουν αφορμη απο την κακια τους!

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορίες για αγρίους. Το θέμα είναι ξεκάθαρο στην ιστοσελίδα του. Εφόσον υπάρχουν πρόσφατα ένσημα είσαι δικαιούχος εγγραφής στα μητρώα του, ανεξάρτητα από τη σπουδαστική σου ιδιότητα. Δεν έχουν δικαίωμα να στο αρνηθούν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christakos07 είπε

Ιστορίες για αγρίους. Το θέμα είναι ξεκάθαρο στην ιστοσελίδα του. Εφόσον υπάρχουν πρόσφατα ένσημα είσαι δικαιούχος εγγραφής στα μητρώα του, ανεξάρτητα από τη σπουδαστική σου ιδιότητα. Δεν έχουν δικαίωμα να στο αρνηθούν.

Δεν υπαρχουν προσφατα γιατι δεν μου τα εβαζε. Εχω πολλα ενσημα αλλα οχι προσφατα δυστυχως ! Δεν ξερω πλεον τι να κανω σε φτανουν στα ορια σου. Συν πως ουτε ασφαλιση δεν εχω και μου τυχαν πολλα θεματα υγειας και οι γιατροι μου γραφουν εξετασεις που δεν μπορω να τις κανω σε δημοσιο. Πχ μια εξεταση αιματος πηρα καμποσα νοσοκομεια και λενε δεν την κανουν. Μεγαλη ταλαιπωρία αδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, artist1 είπε

Δεν υπαρχουν προσφατα γιατι δεν μου τα εβαζε. Εχω πολλα ενσημα αλλα οχι προσφατα δυστυχως ! Δεν ξερω πλεον τι να κανω σε φτανουν στα ορια σου. Συν πως ουτε ασφαλιση δεν εχω και μου τυχαν πολλα θεματα υγειας και οι γιατροι μου γραφουν εξετασεις που δεν μπορω να τις κανω σε δημοσιο. Πχ μια εξεταση αιματος πηρα καμποσα νοσοκομεια και λενε δεν την κανουν. Μεγαλη ταλαιπωρία αδικα.

Δύσκολη περίπτωση. Δυστυχώς τους καλύπτει ο νόμος.

Μεγάλα νοσοκομεία όπως ο Ευαγγελισμός για παράδειγμα, δύσκολα να μην κάνουν σπάνιες/ακριβές εξετάσεις. 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δύσκολη περίπτωση. Δυστυχώς τους καλύπτει ο νόμος.

Μεγάλα νοσοκομεία όπως ο Ευαγγελισμός για παράδειγμα, δύσκολα να μην κάνουν σπάνιες/ακριβές εξετάσεις. 

Ξερεις μηπως τι λεει η εγκυκλιος; Γιατι με το ζορι μου ανεφεραν αυτο με τα 60 ενσημα δεν ξερω αν λεει και αλλα η εγκυκλιος. Μακαρι να μπορουσα να την βρω καπου. Ισως να λεει πως οσοι εχουν περασει να ν+2 χρονια μπορουν να βγαλουν καρτα.

Την συγκεκριμενη δεν την κανει ο Ευαγγελισμος.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος.. 

Περιμένα να μου μπει η πρώτη ανεργία την Παρασκευή και παρόλο που έγραφε στο προφίλ του ΟΑΕΔ ότι έγινε έγκριση δεν μου έχει μπει τίποτα... Ξέρετε μήπως γιατί ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, artist1 είπε

Ξερεις μηπως τι λεει η εγκυκλιος; Γιατι με το ζορι μου ανεφεραν αυτο με τα 60 ενσημα δεν ξερω αν λεει και αλλα η εγκυκλιος. Μακαρι να μπορουσα να την βρω καπου. Ισως να λεει πως οσοι εχουν περασει να ν+2 χρονια μπορουν να βγαλουν καρτα.

Την συγκεκριμενη δεν την κανει ο Ευαγγελισμος.

Όχι δεν έχω βρει εγκύκλιο. Υπάρχει μια αναφορά στο site του ΟΑΕΔ, η οποία κάνει λόγο για εν δυνάμει εργαζόμενους. Εφόσον δεν έχεις ένσημα πρόσφατα, δεν πρόκειται να σου κάνουν εγγραφή. Δεν έπρεπε να δηλώσεις τη φοιτητική σου ιδιότητα.

 

19 λεπτά πριν, Timoz είπε

Καλησπέρα... Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος.. 

Περιμένα να μου μπει η πρώτη ανεργία την Παρασκευή και παρόλο που έγραφε στο προφίλ του ΟΑΕΔ ότι έγινε έγκριση δεν μου έχει μπει τίποτα... Ξέρετε μήπως γιατί ;;; 

Προβοκάτσια.

Λογικά αρχές βδομάδας θα γίνει η κατάθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Timoz είπε

Καλησπέρα... Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος.. 

Περιμένα να μου μπει η πρώτη ανεργία την Παρασκευή και παρόλο που έγραφε στο προφίλ του ΟΑΕΔ ότι έγινε έγκριση δεν μου έχει μπει τίποτα... Ξέρετε μήπως γιατί ;;; 

Εθνική ή άλλη τράπεζα; Αν είναι άλλη θα περιμένεις μερικές μέρες.

Γενικά αξίζει να έχεις ενεργό λογαριασμό Εθνικής για ότι έχει να κάνει με ΟΑΕΔ και γενικά δημόσιο, είναι πάντα πιο γρήγορα τα πράγματα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BrocasHelm είπε

Εθνική ή άλλη τράπεζα; Αν είναι άλλη θα περιμένεις μερικές μέρες.

Γενικά αξίζει να έχεις ενεργό λογαριασμό Εθνικής για ότι έχει να κάνει με ΟΑΕΔ και γενικά δημόσιο, είναι πάντα πιο γρήγορα τα πράγματα εκεί.

Έχω εθνικής Τράπεζας εννοείται... Και παρόλο που μου κανανε την έγκριση την Παρασκευή δεν μπήκε τίποτα γιατί ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...