Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για το νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, *nenya* είπε

Σκουπισμα παλευεται, σφουγγαρισμα παλευεται, πλυντήριο το ιδιο....το μαγειρεμα ομως ειναι βασανιστήριο. Πειτε μου οταν βγει κουζινα με ενσωματωμένη καταπακτη οπου θα πετάω τα υλικα, θα της κανω share την συνταγη και θα μου ετοιμαζει το φαΐ!

Έγω όταν έγινα φοιτητής τους πρώτους έξι μήνες δεν είχα χρησιμοποιήσει το φουρνό μετά μέχρι και σήμερα το μαγείρεμα είναι το hobby μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, user63040 said:

Έγω όταν έγινα φοιτητής τους πρώτους έξι μήνες δεν είχα χρησιμοποιήσει το φουρνό μετά μέχρι και σήμερα το μαγείρεμα είναι το hobby μου

XD δεν βλεπω πως ακριβως με βοηθαει αυτο χαχαχ! 

(Για να καταλαβεις, απο μικρο παιδι ως τωρα που εχω περασει τα 30 ΔΕΝ γουσταρω το μαγειρεμα, το θεωρω αναγκαιο κακο, γι'αυτο αν βρεθει λυση παρομοια μ'αυτην που εγραψα θα ειμαι σουπερ ευτυχισμενη. Και οχι, το μαγειρεμα δεν πρόκειται ποτε να γινει χομπι μου :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, *nenya* είπε

XD δεν βλεπω πως ακριβως με βοηθαει αυτο χαχαχ! 

(Για να καταλαβεις, απο μικρο παιδι ως τωρα που εχω περασει τα 30 ΔΕΝ γουσταρω το μαγειρεμα, το θεωρω αναγκαιο κακο, γι'αυτο αν βρεθει λυση παρομοια μ'αυτην που εγραψα θα ειμαι σουπερ ευτυχισμενη. Και οχι, το μαγειρεμα δεν πρόκειται ποτε να γινει χομπι μου :P)

Έχεις σκεφτεί να πάρεις ένα ρομποτάκι; Το έχει ένας φίλος με περίπου το ίδιο πρόβλημα με σένα και του έχει λύσει τα χέρια (λέει).

28 λεπτά πριν, user63040 είπε

Nα πάρω bosch, morris ή miele

Προσωπικά, μετά από έρευνα αγοράς πήγα σε αυτή την Μiele πέρσι. Την είχα βρει προσφορά στα 150€ μαζί με ένα extra κουτί σακούλες.

Miele Compact C2 Excellence EcoLine

pmDpD6Tl.jpg

Μόνο τα καλύτερα έχω να πω, τουλάχιστον για την μέχρι τώρα χρήση.

 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, user63040 είπε

Αξίζει ένα πλυντήριο πιάτων?

Αξίζει και με το παραπάνω.

Είχα πρωτοπάρει πλυντήριο πιάτων μικρό, ένα Morris, πριν 30+ χρόνια, καθώς δουλεύαμε και οι δύο και ο χρόνος ήταν πολύτιμος για να τον σπαταλάμε στη λάντσα.

Αργότερα που μεγάλωσε η οικογένεια πήραμε κανονικό και θεωρώ ότι είναι εξίσου απαραίτητο με το πλυντήριο ρούχων!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Dante80 said:

Ααα τα ξερω αυτα, δεν ειναι οτι σου λυνουν τα χερια...κι αυτα ειναι μπελαλιδικα βρε παιδι μου, και επισης μαγειρεύουν αργαααα. (Μαλλον θα εχω πεθανει μεχρι να βγει στην αγορα κατι που να κανει αυτο που εγραψα πριν.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Αξίζει και με το παραπάνω.

Είχα πρωτοπάρει πλυντήριο πιάτων μικρό, ένα Morris, πριν 30+ χρόνια, καθώς δουλεύαμε και οι δύο και ο χρόνος ήταν πολύτιμος για να τον σπαταλάμε στη λάντσα.

Αργότερα που μεγάλωσε η οικογένεια πήραμε κανονικό και θεωρώ ότι είναι εξίσου απαραίτητο με το πλυντήριο ρούχων!

 Ποιο πλυντήριο μου προτείνεις και από ποια εταιρεία να φύγω μακριά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, user63040 είπε

 Ποιο πλυντήριο μου προτείνεις και από ποια εταιρεία να φύγω μακριά?

Δεν είχαμε πρόβλημα ποτέ με καμιά εταιρία ηλεκτρικών συσκευών.

Ό,τι ηλεκτρικές συσκευές έχουμε αγοράσει τις είχαμε πάρα πολλά χρόνια και όταν πήραμε καινούργιες τις πήγαμε στο εξοχικό.

Δεν μπορώ να συστήσω εταιρία.

Ψάχνοντας για τιμές στο ίντερνετ μπορείς να διαβάσεις τα σχόλια και τις κριτικές πριν να αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από σκούπες ηλεκτρικές απλές πάρτε Miele. Για τους σοβαρούς με την καθαριότητα και ειδικά για χαλιά και στρώματα δαγκώνεις τη σφαίρα και παίρνεις Kirby . 

Οι σκούπες ρομπότ είναι όσα βλέπει η πεθερά. Δεν κάνει καναπέδες δεν κάνει στρώματα κάνει γενικά επιφανειακή δουλειά. 

Μαχαίρια καθημερινά μόνο victorinox. Είναι από τα αξεσουάρ που δεν αγοράζεις συχνά και βοηθά πάρα πολύ στην καθημερινότητα . Δεν αλλάζουμε συχνά μαχαίρια και αξίζουν όλα τα λίγα παραπάνω λεφτά. 

6 ώρες πριν, user63040 είπε

Αξίζει ένα πλυντήριο πιάτων?

Η καλύτερη επένδυση για το χρόνο σου

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, user63040 είπε

Αξίζει ένα πλυντήριο πιάτων?

με 1000 αξιζει.Το μονο που θα πλενεις στο χερι πλεον ειναι ταψια  και καμια κατσαρολα αν δεν χωραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ποτηρια με παχυ γυαλι εχει η γιαγια μου και ειχα ριξει ενα απο το τραπεζι μια φορα και δεν εσπασε αλλα αναπηδησε μερικες φορες χωρις εμφανη ραγισμα.

Δεν γνωριζω βεβαια πως λεγονται αλλα σιγουρα υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκουπα/σφουγγαριστρα/σιδερο/σιδερωστρα ειναι σε εντοιχισμενη ντουλαπα κατω απο τις σκαλες (utility room). Εχουμε ενα δωματιο στον κατω οροφο που εχει πλυντηριο/στεγνωτηριο με παγκους και ντουλαπια, που εκει ειναι τα περισσοτερα καθαριστικα. Παπουτσια (see attachment, example)

Spoiler

storage.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...