Προς το περιεχόμενο

Multimedia 2 Din με GPS


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως που έβαλα αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/21614298/Bizzar-BL-8C-TY11.html όπως είπα και πιο πάνω, είμαι ικανοποιημένος απ' τον ήχο.

Ούτως ή άλλως δε θα βάλω FLAC στο αυτοκίνητο με τα μαμά ηχεία.

Ραδιόφωνο καθημερινά και λίστες YouTube παίζει στα ταξίδια, οπότε τι να κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ πάντως που έβαλα αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/21614298/Bizzar-BL-8C-TY11.html όπως είπα και πιο πάνω, είμαι ικανοποιημένος απ' τον ήχο.

Ούτως ή άλλως δε θα βάλω FLAC στο αυτοκίνητο με τα μαμά ηχεία.

Ραδιόφωνο καθημερινά και λίστες YouTube παίζει στα ταξίδια, οπότε τι να κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω.

Θα στο πω απλα, εγω καθημερινα ακουω FLAC με το Μ15 και με τα FH7 της FiiO (μεχρι τωρα ακουγα με το Μ11).

Οποτε ακομα και για το γαμωτο θελω να βρω κατι ανταξιο για το αυτοκινητο και δεν μπορω, ειναι αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ΟΚ, θα κάτσεις να ασχοληθείς, αν και εξακολουθώ να το θεωρώ κάπως υπερβολικό το να περιμένεις ακουστική πιστότητα στο αυτοκίνητο που κάθεσαι σε συγκεκριμένη θέση (άρα όχι στην ιδανική), πόσο μάλλον όταν αυτό είναι εν κινήσει, δηλαδή υπάρχουν τόσοι παράγοντες που υποβαθμίζουν το τελικό αποτέλεσμα (θόρυβος μηχανής, ελαστικών-οδοστρώματος, λοιπών οχημάτων, κορναρισμάτων κ.λπ.).

Να είσαι στο σπίτι σου να το καταλάβω, που ακόμα κι εκεί κάτι θα στη χαλάσει, αλλά στο αυτοκίνητο εν κινήσει να περιμένεις να αντιληφθείς την παραμικρή λεπτομέρεια, μου φαίνεται σχεδόν αστείο.

Anyway, ο καθένας όπως τη βρίσκει, αλλά θεωρώ ότι η πλειοψηφία δεν έχει νόημα να το ψάχνει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

Σου κάνει κολλήματα αργεί να ανοίξει με το αμάξι ; Έχεις καμία φωτογραφία να μας δείξεις ; 

Καλημέρα. όταν γυρνάς το κλειδί στην μίζα θέλει γύρω στα 15 δεύτερα για να φορτώσει το android λογισμικό (εάν βάλεις όπισθεν δείχνει κατευθείαν στην οθόνη ).

Κολλήματα δεν έχει καθόλου (είναι 4gb και φοράει τον τελευταίο επεξεργαστή), παίζει εφαρμογές στο παρασκήνιο, μπορείς να κάνεις split screen.

Το ράδιο παίζει όπως το εργοστασιακό και ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το wifi διότι μου φάνηκε αδύναμο(στα δέκα μέτρα δύσκολα πιάνει-ίσως χρειάζεται εξτρά κεραία)

Η οθόνη είναι καταπληκτική και πολύ καθαρή, άνετα βλέπεις και με τον ήλιο επάνω της.

Οι φωτογραφίες που επισύναψα έχουν τραβηχτεί μεσημέρι και όχι σε σκιά.

 

IMG_20200709_100031.jpg

IMG_20200709_100052.jpg

IMG_20200709_100108.jpg

IMG_20200709_100123.jpg

IMG_20200709_100145.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Καλημέρα. όταν γυρνάς το κλειδί στην μίζα θέλει γύρω στα 15 δεύτερα για να φορτώσει το android λογισμικό (εάν βάλεις όπισθεν δείχνει κατευθείαν στην οθόνη ).

Κολλήματα δεν έχει καθόλου (είναι 4gb και φοράει τον τελευταίο επεξεργαστή), παίζει εφαρμογές στο παρασκήνιο, μπορείς να κάνεις split screen.

Το ράδιο παίζει όπως το εργοστασιακό και ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το wifi διότι μου φάνηκε αδύναμο(στα δέκα μέτρα δύσκολα πιάνει-ίσως χρειάζεται εξτρά κεραία)

Η οθόνη είναι καταπληκτική και πολύ καθαρή, άνετα βλέπεις και με τον ήλιο επάνω της.

Οι φωτογραφίες που επισύναψα έχουν τραβηχτεί μεσημέρι και όχι σε σκιά.

IMG_20200709_100031.jpg

IMG_20200709_100052.jpg

IMG_20200709_100108.jpg

IMG_20200709_100123.jpg

IMG_20200709_100145.jpg

Φαίνεται πολύ καλό φίλε μου , ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο για την παρουσίαση αυτήν ίσως το τσιμπήσω είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο atoto s8 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αυτο ειναι το θεμα, αν θελεις Android ουτε αυτες εχουν κατι με ικανοποιητικο DSP.

Πας σε απλες πηγες που εχουν καλο ηχο αλλα στην εποχη μας δεν σου προσφερουν οσα το Android.

Τωρα περι ενισχυτων και ηχεια αυτα τα εκανα μεχρι το 2007 που ηταν προσφατες οι εποχες Fast & Furious, πλεον αυτα τα θεωρω καγκουριες (ποιοτητα δεν σημαινει με ακουνε 10 τετραγωνα μακρια). Ναι οκ αν βαλει καποιος ακριβα μοντελα Focal πχ θα δει διαφορα αλλα ακομα και με μαμα ηχεια βλεπεις διαφορα αναμεσα σε πηγες.

 

11 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Δεν νομίζω οτι είναι πλέον τόσο χάλια όλες οι πηγές android.

Αν απόλυτη προτεραιότητα είναι η ποιότητα του ήχου σίγουρα μια επώνυμη πηγή είναι καλύτερη αλλά δεν έχει όψη oem.

Σωστή ενίσχυση και ηχεία δεν σημαίνει οτι πρέπει να βγάζουν ήχο που γ(κρ)εμίζει γήπεδο.

Σωστά από άποψη ποιότητας και κατάλληλα για το αμάξι που μπαίνουν πρέπει να είναι.

Focal, Jbl, Hertz, Audison κλπ έχουν τέτοιες λύσεις...

Επειδή πρόσφατα έκανα την τοποθέτηση , ο ήχος που μου βγάζει το κινέζικο είναι ανώτερος από το Kenwood και το Pioneer που είχα πριν, Γενικά το συγκρίνω μόνο με το εργοστασιακό.(Δεν έχω αλλάξει ηχεία η ενισχυτή).

Υ.Γ. Μπορεί οι πηγές από Kenwood και Pionner να μην ήταν οι κορυφαίες αλλά δεν ήταν και τα φθηνά, πάνω από 200 είχα πληρώσει το καθένα για αγορά.

2 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Φαίνεται πολύ καλό φίλε μου , ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο για την παρουσίαση αυτήν ίσως το τσιμπήσω είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο atoto s8 pro

Παρακαλώ φίλε μου,  είμαι πολύ ικανοποιημενος,το δικό μου είναι Eunavi(Κλώνος της Bossion) πάντως ότι και να αγοράσεις κοίταξε να είναι 4gb.

Καλή συνέχεια να έχεις.

15 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κάθε φορά που γυρνάς το κλειδί χρειάζεται 15" για να φορτώσει;

Ναι κάθε φορά που βάζεις το κλειδί θέλει γύρω στα 15 δεύτερα, πρέπει να φορτώσει το λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dafnoula13 είπε

Επειδή πρόσφατα έκανα την τοποθέτηση , ο ήχος που μου βγάζει το κινέζικο είναι ανώτερος από το Kenwood και το Pioneer που είχα πριν, Γενικά το συγκρίνω μόνο με το εργοστασιακό.(Δεν έχω αλλάξει ηχεία η ενισχυτή).

Υ.Γ. Μπορεί οι πηγές από Kenwood και Pionner να μην ήταν οι κορυφαίες αλλά δεν ήταν και τα φθηνά, πάνω από 200 είχα πληρώσει το καθένα για αγορά.

Παρακαλώ φίλε μου,  είμαι πολύ ικανοποιημενος,το δικό μου είναι Eunavi(Κλώνος της Bossion) πάντως ότι και να αγοράσεις κοίταξε να είναι 4gb.

Καλή συνέχεια να έχεις.

Ναι κάθε φορά που βάζεις το κλειδί θέλει γύρω στα 15 δεύτερα, πρέπει να φορτώσει το λογισμικό.

Η εργοστασιακή πηγή θεωρείς οτι είναι ανώτερη από επώνυμη aftermarket;

Μάλλον έτυχες σε πολύ καλή εργοστασιακή ή πολύ κακή aftermarket (ή και τα δύο)!

Για το power-on μπορείς να την βάζεις sleep και σε 2" να είσαι στην homescreen από όσο ξέρω αλλά τραβάει περισσότερο ρεύμα...

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Η εργοστασιακή πηγή θεωρείς οτι είναι ανώτερη από επώνυμη aftermarket;

Μάλλον έτυχες σε πολύ καλή εργοστασιακή ή πολύ κακή aftermarket (ή και τα δύο)!

Για το power-on μπορείς να την βάζεις sleep και σε 2" να είσαι στην homescreen από όσο ξέρω αλλά τραβάει περισσότερο ρεύμα...

Το A4B6 είναι γενικά περίεργο με τα ηλεκτρικά του, τα Bosse που φοράει επάνω του είναι ταμάμ για το εργοστασιακό Blaupunkt, Kenwood και Pionner έβαλα γιατί ήθελα usb και τηλέφωνο στην πηγή αλλιώς δεν θα άλλαζα, ο ήχος στο εργοστασιακό ήταν καλύτερος. Ίσως τα μαστορια δεν ήταν τόσο καλά , δεν ξέρω τι να πω, πάντως στο αυτοκίνητο μου έτσι έχουν τα πράγματα. Και στο google που έχω διαβάσει συνήθως αυτό λένε, εάν αλλάξεις πηγή πρέπει να αλλάξεις και ενισχυτή.

Δεν με ενοχλεί να ανοίγει σε 15 δεύτερα, μέχρι να βάλω ζώνη κτλ, έχει ανοίξει.

Είσαι Αθήνα? Έχεις καλό ηλεκτρολόγο να μου προτείνεις? 

Επεξ/σία από dafnoula13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι μπορεί να εξαρτάται η ταχύτητα του boot;

Εμένα ανοίγει σε ~2", σαν απλό ραδιόφωνο.

Και φοράει PX5 με 4GB RAM.

Νταξ 15" είναι αρκετά γενικά. Αν ξεκινάς να πας ταξίδι ή μεγάλη διαδρομή δε δίνεις βάση. Αλλά αν είσαι για δουλειές έξω και είσαι μπες-βγες στο αυτοκίνητο εμένα προσωπικά θα με εκνεύριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Καλημέρα. όταν γυρνάς το κλειδί στην μίζα θέλει γύρω στα 15 δεύτερα για να φορτώσει το android λογισμικό (εάν βάλεις όπισθεν δείχνει κατευθείαν στην οθόνη ).

Κολλήματα δεν έχει καθόλου (είναι 4gb και φοράει τον τελευταίο επεξεργαστή), παίζει εφαρμογές στο παρασκήνιο, μπορείς να κάνεις split screen.

Το ράδιο παίζει όπως το εργοστασιακό και ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι το wifi διότι μου φάνηκε αδύναμο(στα δέκα μέτρα δύσκολα πιάνει-ίσως χρειάζεται εξτρά κεραία)

Η οθόνη είναι καταπληκτική και πολύ καθαρή, άνετα βλέπεις και με τον ήλιο επάνω της.

Οι φωτογραφίες που επισύναψα έχουν τραβηχτεί μεσημέρι και όχι σε σκιά.

IMG_20200709_100031.jpg

IMG_20200709_100052.jpg

IMG_20200709_100108.jpg

IMG_20200709_100123.jpg

IMG_20200709_100145.jpg

PowerAmp Ο καλυτεροτερος mp3 player για το αυτοκινητο. Εφαγα τα νιάτα μου για να δοκιμάζω πολλά μέχρι να το βρώ. Ειναι δυνατόν σχεδόν όλλα να μην παιζουν απο SD κάρτα;

Μέχρι και τις παλιες μου λίστες απο winamp και media player  παίζει!!!

Και μιας και σας βρήκα ας βάλω και το δικό μου, απο ebay πέρσι το καλοκάιρι, opel astra.

113949842_CarRadio-List2.jpg.797b0ee86e931f4b5dd0f4d4f220d366.jpg

aga.png.f7d1da533bbc6bc2d68857433d2148ce.png

1472194810_CarApps2.jpg.b3a4fe1191bb0dde1d9043b6fccebc14.jpg

 

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Το A4B6 είναι γενικά περίεργο με τα ηλεκτρικά του, τα Bosse που φοράει επάνω του είναι ταμάμ για το εργοστασιακό Blaupunkt, Kenwood και Pionner έβαλα γιατί ήθελα usb και τηλέφωνο στην πηγή αλλιώς δεν θα άλλαζα, ο ήχος στο εργοστασιακό ήταν καλύτερος. Ίσως τα μαστορια δεν ήταν τόσο καλά , δεν ξέρω τι να πω, πάντως στο αυτοκίνητο μου έτσι έχουν τα πράγματα. Και στο google που έχω διαβάσει συνήθως αυτό λένε, εάν αλλάξεις πηγή πρέπει να αλλάξεις και ενισχυτή.

Δεν με ενοχλεί να ανοίγει σε 15 δεύτερα, μέχρι να βάλω ζώνη κτλ, έχει ανοίξει.

Είσαι Αθήνα? Έχεις καλό ηλεκτρολόγο να μου προτείνεις? 

Αν έχει από την μάνα του ενισχυτή bose έχω ακούσει και από άλλους οτι δεν δουλεύει καλά με aftermarket πηγές (και ηχεία).

Υποθέτω οτι είναι θέμα ρύθμισης αλλά δεν ξέρω αν εκ των υστέρων ρυθμίζονται αυτοί (μάλλον όχι γι αυτό υπάρχει το πρόβλημα).

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, phanispal είπε

Από τι μπορεί να εξαρτάται η ταχύτητα του boot;

Εμένα ανοίγει σε ~2", σαν απλό ραδιόφωνο.

Και φοράει PX5 με 4GB RAM.

Νταξ 15" είναι αρκετά γενικά. Αν ξεκινάς να πας ταξίδι ή μεγάλη διαδρομή δε δίνεις βάση. Αλλά αν είσαι για δουλειές έξω και είσαι μπες-βγες στο αυτοκίνητο εμένα προσωπικά θα με εκνεύριζε.

Προφανως το εχω power off και οχι sleep mode...θα το δοκιμασω σε sleep mode.

41 λεπτά πριν, great είπε

PowerAmp Ο καλυτεροτερος mp3 player για το αυτοκινητο. Εφαγα τα νιάτα μου για να δοκιμάζω πολλά μέχρι να το βρώ. Ειναι δυνατόν σχεδόν όλλα να μην παιζουν απο SD κάρτα;

Μέχρι και τις παλιες μου λίστες απο winamp και media player  παίζει!!!

Και μιας και σας βρήκα ας βάλω και το δικό μου, απο ebay πέρσι το καλοκάιρι, opel astra.

113949842_CarRadio-List2.jpg.797b0ee86e931f4b5dd0f4d4f220d366.jpg

aga.png.f7d1da533bbc6bc2d68857433d2148ce.png

1472194810_CarApps2.jpg.b3a4fe1191bb0dde1d9043b6fccebc14.jpg

Teleio φαίνεται, αγόρασε και τον AGAMA LAUNCHER(γυρω στα 5ευρω) από το playstore και θα το απογειώσεις

opel.jpg

36 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν έχει από την μάνα του ενισχυτή bose έχω ακούσει και από άλλους οτι δεν δουλεύει καλά με aftermarket πηγές (και ηχεία).

Υποθέτω οτι είναι θέμα ρύθμισης αλλά δεν ξέρω αν εκ των υστέρων ρυθμίζονται αυτοί (μάλλον όχι γι αυτό υπάρχει το πρόβλημα).

Έχω παραγγείλει ειδικό αντάπτορα , εάν δεν βοηθήσει θα βάλω aftermarket ενισχυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Επειδή είμαι κι εγώ σε αναζήτηση οθόνης με gps, να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς.  Έχω SKODA OCTAVIA 4 και θέλω να μάθω αν πρέπει να πάρω οθόνη με μικρό βάθος ή μπορώ να βάλω και οθόνη με μεγάλο βάθος? Επίσης καμιά γνώμη για αγορά από ευρωπαϊκή αποθήκη και γύρω στα 150 €?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα android πηγη-ποιοτητα ηχου εχω να πω τα εξης:

1. Για οσους θέλουν εξελιγμενο dsp μπορουν να εγκαταστησουν την εφαρμογη neutron music player και να επεμβουν σε μπαντες, αποκοπες συχνοτητων, χρονικες καθυστερησεις καθε καναλιου και δε συμμαζευεται. Αρκει βεβαια να ειστε γνωστες γιατι ειδαλλως θα σας φαινονται ολα κινεζικα.

2. Καποιες no name κινεζικες πηγες δινουν ψηφιακη εξοδο μεσω usb. Που σημαινει οτι μπορεις να παρεις το σημα σε πολυ υψηλη ποιοτητα (αν εχεις αρχεια σε υψηλη ποιοτητα) και με ενα καλο usb dac να το μετατρεψεις σε αναλογικο με εξαιρετικα αποτελεσματα.

Εγω αυτη τη στιγμη παιρνω απο την πηγη τον ηχο μεσω usb, τον στελνω μεσω οπτικης ινας σε εξωτερικο dsp και επειτα στους ενισχυτες. Το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο δεδομενων παντα των συμβιβασμων που πρεπει να κανεις λογω του χωρου και των αντανακλασεων στο εσωτερικο ενος αυτοκινητου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...