Προς το περιεχόμενο

Multimedia 2 Din με GPS


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Για Toyota Auris 2008 τι επιλογές έχω;

Σκέφτομαι να βάλω αισθητήρες παρκαρίσματος και λέω αν είναι να βάλει χέρι κάποιος να βάλει μία και καλή, με κάμερα οπισθοπορίας κ.λπ..

Γνωρίζει κανείς τι να ψάξω, τι να προσέξω κ.λπ. για κάτι οικονομικό;

αν βαλεις καμερα οπισθοπορειας, οι αισθητηρες δεν χρειαζονται.

Οταν με το καλο την βαλεις, θα διαπιστωσεις οτι ειναι τα πιο χρησιμα χρηματα που εδωσες για το αυτοκινητο σου.

Θα παρκαρεις με δυο μπρος - πισω, ακομα και σε θεση με 10 ποντους κενο μπρος πισω.

Ειναι απιστευτη ευκολια, ιδιως για ατομα που δεν το εχουν πολυ με το παρκαρισμα, πλεον θα το κανουν παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια άποψη κι αυτή, δεν το είχα σκεφτεί.

Και απ'ότι καταλαβαίνω μπορεί να μη χρειαστεί επέμβαση (τρυπήματα) στον προφυλακτήρα; Γιατί είδα μερικά βίντεο που την έβαζαν στο πλαίσιο της πινακίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tornado είπε

Θα παρκαρεις με δυο μπρος - πισω, ακομα και σε θεση με 10 ποντους κενο μπρος πισω.

Βέβαια θα πρέπει να συνυπολογίσεις ότι ο μπροστινός και ο πισινός σου οδηγός θα χρειαστεί να ξεπαρκάρει πιθανότατα χωρίς κάμερα...

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Βέβαια θα πρέπει να συνυπολογίσεις ότι ο μπροστινός και ο πισινός σου οδηγός θα χρειαστεί να ξεπαρκάρει πιθανότατα χωρίς κάμερα...

χαχαχα... σωστα, αυτο δεν το εβαλα στη κουβεντα, εμεινα στο πως μπαινει - βγαινει σε ενα μικρο χωρο ενα αυτοκινητο, οχι τι κανουν οι αλλοι.

Αλλα αν δεν θες να φτασει το πορτ μπαγκαζ στη μηχανη, πρεπει να ελεγχεις που το αφηνεις.

Βασικα το εγραψα ετσι, γιατι συνηθως σπιτι παρκαρω δυσκολα και πισω μου εχω ενα καδο, οποτε αμα μου αφηνουν λιγο χωρο μπροστα πρεπει 

να τσεκαρω ποσο εχω ακομα μεχρι το καδο.

Τεχνικα με την καμερα οπισθοπορειας ειναι σε μεγαλο βαθμο, σαν να εισαι απεξω και να βλεπεις ποσο χωρο εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η καμερα ειναι τρελο overkill σε νορμαλ αυτοκινητα. Δλδ ενταξει το καταλαβαινω σε ενα τεραστιο X5 που δεν βλεπεις καλα πισω να την εχεις.

Αλλα σε ενα φυσιολογικο αμαξι οπως το Auris,που εχει και εξαιρετικη ορατοτητα προς τα εξω λογω μεγαλων παραθυρων, και οι απειρως οικονομικοτεροι αισθητηρες ειναι μια χαρα.

Πως παρκαρεις μεχρι τωρα?

Οι αισθητηρες θα σε βοηθησουν σε μια στενη θεση, οσο και η καμερα.

Αυτο ομως ειναι ανεξαρτητο απο το γεγονος οτι θελει μια καλη πηγη το αμαξι,γιατι το μαμα ραδιοσιντι δεν εχει ουτε bluetooth,ουτε καν καρφακι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν τους χρειάζομαι, έχω μάθει να παρκάρω φορτηγό με τους πλαϊνούς καθρέπτες, η γυναίκα θα τους χρειαστεί.

Αλλά απ' ότι καταλαβαίνω είναι φθηνή η κάμερα οπισθοπορείας, οπότε γιατί να μην την προτιμήσω;

Εννοώ ότι δε σκέφτομαι να βάλω 2 DIN μόνο για την κάμερα, αλλά και για όλα τα υπόλοιπα.

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά και η κάμερα από μόνη της εκτοξεύει το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, phanispal είπε

Κάτσε, τι εννοείς 50+50; 

Τι είναι το ένα και τι το άλλο;

50 για εγκατάσταση της android πηγής και άλλα 50 (αναλόγως και το αμάξι) για να περαστούν τα καλώδια και να συνδεθεί η κάμερα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, είναι ένα σημαντικό κόστος και αυτό αν και φαντάζομαι αν τα κάνει όλα ένας μάστορας μπορείς να το διαμορφώσεις προς τα κάτω.

Ωραία, έχετε κανέναν υπόψη σας στα νότια προάστια να αρχίσω να ψάχνω;

Παραγγελίες απ' έξω τώρα με τον ιό και κάτι φόρους που διαβάζω τις ξεχνάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα το παρακάτω πριν 2-3 μήνες και είμαι υπερευχαριστημένος. Το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη. Μου βγήκε ένα 65αρι μαζί με μεταφορικά και ήρθε σε 15-20 ημέρες (δε θυμάμαι ακριβώς). Δεν κολλάει πουθενά και έχει και 2 USB σε καλώδιο (τα έχω περάσει στο ντουλαπάκι του συνοδηγού). Για την εγκατάσταση μου πήραν 20 ευρώ. Από ήχο είμαι ευχαριστημένος με τα μαμά ηχεία, αν και θα αλλάξω τα δύο πίσω σύντομα γιατί κροταλίζουν λίγο.

7αρα οθόνη
Android 8.0 (βάζεις ό,τι εφαρμογή θες από Play Store ή με κατεβασμένο APK)
Κάμερα οπισθοπορείας στη συσκευασία
GPS
Power output: 4 x 45W
Ανάλυση οθόνης 1024x600

Ραδιόφωνο κτλ

Για να πάρεις 2 DIN με Android και ίδια χαρακτηριστικά από Ελλάδα, θες 200-300 ευρώ.

Αύριο θα βάλω και φωτογραφίες/βίντεο μέσα από το αυτοκίνητο.

https://www.banggood.com/IMars-7-Inch-2-Din-Car-MP5-Player-for-Android-8_0-2_5D-Screen-Stereo-Radio-GPS-WIFI-bluetooth-FM-with-Rear-Camera-p-1411488.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Επεξ/σία από sweetemily
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γενικη απαντηση (εκ πειρας μιας και ειχα ο ιδιος σε παλιοτερο οχημα αλλα εχω τοποθετησει κιολας). Γενικα οι κινεζοπηγες ειναι καλο value for money,

υπαρχει περιπτωση μετα απο καποιο διαστημα (π.χ μετα απο 2-3 χρονια) η πηγη να κανει νερα απο αποψη συντονισμου και ποιοτητας. Τα περιφερειακα π.χ καμερα/εναλλαγη πηγης/τν κοκ δεν εχουν γενικα θεμα.

Εγω προσωπικα θα αγοραζα μια "επωνυμη" πηγη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο ιδιως αν κραταγα και το οχημα σε βαθος χρονου.

 

ΥΓ για το περασμα του καλωδιου καμερας πρεπει ο μαστορας να ειναι μερακλης γιατι εχω δει πολλα ακυρα και τσαπατσουλιες. Καλο ειναι να ημαστε εκει καθως εμεις οι ιδιοι ξερουμε καλυτερα το οχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sweetemily είπε

Αγόρασα το παρακάτω πριν 2-3 μήνες και είμαι υπερευχαριστημένος. Το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη. Μου βγήκε ένα 65αρι μαζί με μεταφορικά και ήρθε σε 15-20 ημέρες (δε θυμάμαι ακριβώς). Δεν κολλάει πουθενά και έχει και 2 USB σε καλώδιο (τα έχω περάσει στο ντουλαπάκι του συνοδηγού). Για την εγκατάσταση μου πήραν 20 ευρώ. Από ήχο είμαι ευχαριστημένος με τα μαμά ηχεία, αν και θα αλλάξω τα δύο πίσω σύντομα γιατί κροταλίζουν λίγο.

7αρα οθόνη
Android 8.0 (βάζεις ό,τι εφαρμογή θες από Play Store ή με κατεβασμένο APK)
Κάμερα οπισθοπορείας στη συσκευασία
GPS
Power output: 4 x 45W
Ανάλυση οθόνης 1024x600

Ραδιόφωνο κτλ

Για να πάρεις 2 DIN με Android και ίδια χαρακτηριστικά από Ελλάδα, θες 200-300 ευρώ.

Αύριο θα βάλω και φωτογραφίες/βίντεο μέσα από το αυτοκίνητο.

https://www.banggood.com/IMars-7-Inch-2-Din-Car-MP5-Player-for-Android-8_0-2_5D-Screen-Stereo-Radio-GPS-WIFI-bluetooth-FM-with-Rear-Camera-p-1411488.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Με το 1gb ram πώς πάει;

Επίσης η κάμερα δουλεύει αυτόματα όταν βάλεις όπισθεν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλές κριτικές έχει η παρακάτω universal πηγή και με ικανοποιητικά χαρακτηριστικά για κάποιον που δεν έχει απαιτήσεις (ή/και budget).
https://www.banggood.com/YUEHOO-7-Inch-2-DIN-for-Android-9_0-Car-Stereo-Radio-8-Core-432G-Touch-Screen-4G-WIFI-bluetooth-FM-AM-RDS-GPS-p-1549242.html?rmmds=search&ID=514849&cur_warehouse=CN

Και από ευρωπαϊκή αποθήκη για αν μην ξεμείνει στο τελωνείο...

ΥΓ. Δεν θα πρότεινα πηγές με 1gb ram καθώς σε ένα χρόνο (το πολύ) θα σέρνονται.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, vrwmiar1Z είπε

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω τι ίντσες οθόνη χωράει στο αυτοκίνητο.Πώς να μετρήσω σίγουρα μη γίνει καμία στραβή;

δε παει ετσι: καθε ιχ εχει ειδικη εσοχη ειτε για 1 din (μοναδα) ειτε για διπλασια 2din (2 μοναδες). Απο εκει και περα ο καθε κατασκευαστης ραδιο θα πρεπει να "χωρεσει" οθονη ειτε σε 1 din ειτε σε 2din

 

αυτο που πρεπει να ξερει ο ιδιοκτητης ιχ ειναι αν θα θυσιασει 1 din θηκη (εκει που μπαινει το ραδιο και εχουν ολα τα οχηματα) ειτε θα θυσιαζει διπλασιο χωρο (2din ) στη κονσολα (εφοσον υπαρχει βεβαια) για να βαλει μεγαλυτερη οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...