Προς το περιεχόμενο

Multimedia 2 Din με GPS


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, Tigio13 said:

Είσαι μερακλής πάντως έχω να πω. Σε τι αμάξι το έχεις φτιάξει? Στο δικό μου ford ranger του 15 δεν μπορώ να βάλω κάτι μιας και πρέπει να ξηλώσω όλη τη κονσόλα. 

Και εδώ κάνει ο Σωτήρης ένα unboxing σε μία 2din πηγή και χωρίς να την έχει δοκιμάσει ακόμα ο ίδιος λέει πως έχει πολύ καλές κριτικές και πως θα τη δοκιμάσει και θα επανέλθει. Στο 100αρικο είναι. 

Σε toyota mr2 ειναι αυτο. Εκει που μπηκε η οθονη εχει ενα ντουλαπι που ανοιγει προς τα πανω οποτε καθεται καλα. Αλλα η τοποθετηση μπορει να γινει παντου χωρις πολυ μανουρα. Εγω εφτασα να κοβω με ντρεμελ πλαστικα του ταμπλο γτ ειμαι περιεργος 😉

29 minutes ago, Speculoos said:

Δεν είναι λίγο καγκούρικα όλα αυτά ειδικά σε κάτι αμάξια 10-15 χρονών;

Ειναι καγκουρικα αλλα ειναι και βολικα. Τουλαχιστον η λυση με android ετοιμο λεει. Αν ειχαμε φρεσκο αμαξακι θα τα ειχε ηδη πανω και δε ψαχναμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόνο κάγκουρα δε με θεωρώ, και δεν το θέλω για το εφέ.

Γενικότερα είμαι του εργοστασιακού, αλλά με το μαμά ραδιοσιντί που παίζει στην καλύτερη CD των 700ΜΒ με mp3, πού να πάω;

Αισθητήρες παρκαρίσματος σκεφτόμουν αρχικά να βάλω μόνο, αλλά μετά λέω δε βάζω και καμια οικονομική οθόνη με USB κ.λπ. να βάλω και κάμερα οπισθοπορείας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Speculoos είπε

Δεν είναι λίγο καγκούρικα όλα αυτά ειδικά σε κάτι αμάξια 10-15 χρονών;

Σε καμία περίπτωση, ίσα ίσα συνηθως από το να βάλεις τα απλά 1din είναι πιο δύσκολο γιατί σ αυτή τη περίπτωση θες εργοστασιακο πλαίσιο αλλαγή πηγης εφοσον το μαμα ειναι 2din.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κ εγω για απλη αλλαγη πηγης ξεκινησα και εξελιχθηκε σε project. Κ μενα απλα cd επαιζε το εργοστασιακο και αυτα 1 στις 10 οταν ηταν στις καλες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήρα σήμερα 2-3 τηλέφωνα, συγκεκριμένα στον Δούση στο Περιστέρι, στον Κόρμπο στη Δάφνη, Auto Panorama στην Αργυρούπολη και νομίζω άλλον έναν.

Ο Δούσης δύο φορές που τον πήρα δεν είχε χρόνο να με εξυπηρετήσει (τρώει άκυρο), οι άλλοι δύο δε θυμάμαι ποιος και τι, ο ένας μου είπε για 350€ μια απλή και 450€ «του Auris» χωρίς κάμερα οπισθοπορείας, και ο άλλος μου είπε 580€ «του Auris».

Νταξ ειδικά ο 580€ τρώει κι αυτός άκυρο, είπαμε. Αλλά και ο άλλος, θα πάει 500€ με την κάμερα, δηλαδή κι αυτός ξεφεύγει.

Αυτή που πρότεινε ο agnostos13 λέει ότι είναι για Auris 2013-2015,δεν ξέρω αν κάνει για το δικό μου που είναι του 2008.

Είναι να πάρω 1-2 τηλέφωνα ακόμα από Δευτέρα, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσω να ψάχνω εδώ στα τυφλά.

Ή θα υπάρχει κάποιος στον οποίο θα πάω συστημένος, ή δεν ξέρω τι άλλο.

 

Κλίνω προς κάποια που ταιριάζει ειδικά στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο για να μην έχω μπλεξίματα με προσόψεις και συνδεσιμότητα, και θέλω να παίζουν και τα χειριστήρια του τιμονιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο πόσες ίντσες είναι η οθόνη, αλλά τα DIN.

Γιατί υπάρχουν κάποιες, όπως αυτή που κοιτάω εγώ, που αριστερά και δεξιά έχει buttons, άρα έχει μικρότερη οθόνη από κάποιες άλλες που είναι σκέτες οθόνες.

Όλες όμως που ταιριάζουν στο αυτοκίνητό μου είναι 2 DIN.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο πόσες ίντσες είναι η οθόνη, αλλά τα DIN.

Γιατί υπάρχουν κάποιες, όπως αυτή που κοιτάω εγώ, που αριστερά και δεξιά έχει buttons, άρα έχει μικρότερη οθόνη από κάποιες άλλες που είναι σκέτες οθόνες.

Όλες όμως που ταιριάζουν στο αυτοκίνητό μου είναι 2 DIN.

Πώς δεν παίζει ρόλο 7" με 9" χωράνε το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vrwmiar1Z είπε

Πώς δεν παίζει ρόλο 7" με 9" χωράνε το ίδιο;

Έχει απαντηθεί ήδη 2-3 φορές.

Αν έχεις υποδοχή 2 DIN, δηλαδή διπλού ύψους ουσιαστικά, θα βάλεις μηχάνημα για 2 DIN. Το μηχάνημα μπορεί να έχει οθόνη 4 ίντσες  και 647 μπουτόν, ποτενσιόμετρα, λαμπάκια, ρομποτικούς βραχίονες και δεν ξέρω τι άλλο. Ή μπορεί να έχει μια οθόνη αφής 9 ιντσών, από άκρη σε άκρη.

Αν πάλι δεν το αντιλαμβάνεσαι, ρώτησε σε ένα κατάστημα, δεν είναι ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έχει απαντηθεί ήδη 2-3 φορές.

Αν έχεις υποδοχή 2 DIN, δηλαδή διπλού ύψους ουσιαστικά, θα βάλεις μηχάνημα για 2 DIN. Το μηχάνημα μπορεί να έχει οθόνη 4 ίντσες  και 647 μπουτόν, ποτενσιόμετρα, λαμπάκια, ρομποτικούς βραχίονες και δεν ξέρω τι άλλο. Ή μπορεί να έχει μια οθόνη αφής 9 ιντσών, από άκρη σε άκρη.

Αν πάλι δεν το αντιλαμβάνεσαι, ρώτησε σε ένα κατάστημα, δεν είναι ντροπή.

Εγώ θα την περάσω την οθόνη, άλλο ρώτησα όμως.εάν η 7" έχουν διαγώνιο 21 cm η 9" δε θα έπρεπε να έχουν πχ 23/24 cm; αφού έχουν και διαφορετικά μεγέθη μήκος επι ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, phanispal είπε

Λοιπόν, πήρα σήμερα 2-3 τηλέφωνα, συγκεκριμένα στον Δούση στο Περιστέρι, στον Κόρμπο στη Δάφνη, Auto Panorama στην Αργυρούπολη και νομίζω άλλον έναν.

Ο Δούσης δύο φορές που τον πήρα δεν είχε χρόνο να με εξυπηρετήσει (τρώει άκυρο), οι άλλοι δύο δε θυμάμαι ποιος και τι, ο ένας μου είπε για 350€ μια απλή και 450€ «του Auris» χωρίς κάμερα οπισθοπορείας, και ο άλλος μου είπε 580€ «του Auris».

Νταξ ειδικά ο 580€ τρώει κι αυτός άκυρο, είπαμε. Αλλά και ο άλλος, θα πάει 500€ με την κάμερα, δηλαδή κι αυτός ξεφεύγει.

Αυτή που πρότεινε ο agnostos13 λέει ότι είναι για Auris 2013-2015,δεν ξέρω αν κάνει για το δικό μου που είναι του 2008.

Είναι να πάρω 1-2 τηλέφωνα ακόμα από Δευτέρα, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσω να ψάχνω εδώ στα τυφλά.

Ή θα υπάρχει κάποιος στον οποίο θα πάω συστημένος, ή δεν ξέρω τι άλλο.

Κλίνω προς κάποια που ταιριάζει ειδικά στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο για να μην έχω μπλεξίματα με προσόψεις και συνδεσιμότητα, και θέλω να παίζουν και τα χειριστήρια του τιμονιού.

Είχα βάλει φίλτρο και δεν πρόσεξα οτι μου εμφανίζει και για πιό νέα μοντέλα.

Σου βρήκα το αντίστοιχο για το δικό σου.

https://a.aliexpress.com/_dZCHPeT

(Πρέπει να ρωτήσεις αν έχει IPS οθόνη γιατί δεν διευκρινίζεται...)

Βρες ένα ηλεκτρολόγο να θέλει να το αναλάβει και είσαι κομπλέ!

4 ώρες πριν, vrwmiar1Z είπε

Φίλος που έχει 7" οθόνη μέτρησε την διαγώνιο και είναι 21 cm, εγώ στο δικό μου την βγάζω τόσο.άρα πάω και εγώ για 7" και όχι 9" ;

Αναλόγως τη φάσα που θα βάλεις...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vrwmiar1Z είπε

Εγώ θα την περάσω την οθόνη, άλλο ρώτησα όμως.εάν η 7" έχουν διαγώνιο 21 cm η 9" δε θα έπρεπε να έχουν πχ 23/24 cm; αφού έχουν και διαφορετικά μεγέθη μήκος επι ύψος.

Πάλι δεν καταλαβαίνω.

https://www.inches-to-cm.com/

Βοηθάει αυτό; Για τη διαγώνιο μιλάμε πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πάλι δεν καταλαβαίνω.

https://www.inches-to-cm.com/

Βοηθάει αυτό; Για τη διαγώνιο μιλάμε πάντα.

Γιατί; άμα βάλεις 7" σε βγάζει διαγώνιο 17,78cm.άμα βάλεις 9"σε βγάζει 22,28cm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το 2 DIN υποτίθεται ότι είναι 180*100, άρα έχει διαγώνιο ~206 χιλιοστά, δηλαδή ~8.1 ίντσες. Εκτός κι αν υπολογίζω κάτι λάθος.

Παρόλ' αυτά, αν googlάρεις θα δεις πολλές περιπτώσεις με 2 DIN που λένε ότι έχουν 9 ίντσες οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...