Προς το περιεχόμενο

Multimedia 2 Din με GPS


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Το DSP τι είναι??

ψηφιακη επεξεργασια ηχου.

 

Καλo ειναι οτι αν κανουμε εγκατασταση πηγης και σκεφτομαστε για καμερα να το κανουμε μαζι για να γινει νοικιρεμενη δουλεια στα καλωδια και ο τεχνικος να δουλεψει γρηγοροτερα στο ιχ. Προσοχη πως θα περασει το καλωδιο (οπως εχω ξαναγραψει) απο τη πηγη στο προφυλακτηρα γιατι παιζουν τσαπατσουλιες. Κατα τη γνωμη μου αξιζει η καμερα ειδικα αν ειναι υπερυθρων (infrared) για εικονα στο σκοταδι.

τιπ: στη καμερα κοληστε ενα λεπτο φιλμ πανω απο φακο (σιλοτειπ ή πλαστικη μεμβρανη) γιατι υπαρχουν πολλοι κομπλεξικοι εκει εξω που βανβαλιζουν

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, foreli είπε

Στην αρχή, κάτω από τα Main characteristics

Άραγε να έχει κι αυτό εγκατάσταση γύρω στα 100 ευρώ; Είναι plug 'n' play λέει ο πωλητής, πόσο μανούρα να είναι...;

Επίσης, κάμερα αξίζει; Το αμάξι δεν έχει κάποιο σύστημα για παρκάρισμα τώρα. Μήπως αντί να βάλω έξτρα κάμερα (που λογικά δεν είναι στο πακέτο), να αγοράσω αισθητήρες παρκαρίσματος να τους βάλουν κι αυτούς αφου θα το πάω για την εγκατάσταση;

Δεν το έβλεπα γιατί ήμουν από κινητό και τα δείχνει διαφορετικά.
Δεν νομίζω να δίνει δώρο κάμερα...μάλλον λέει οτι υποστηρίζει HD κάμερα.
Αν βάλεις κάμερα οι αισθητήρες θα είναι πλεονασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σορρυ για την καθυστέρηση, αλλά αυτές είναι οι φωτογραφίες από το 2 DIN που έχω βάλει στο αυτοκίνητό μου. Θυμίζω ότι είναι ένα IMARS στις 7 ίντσες με Android 8.0 και το είχα αγοράσει περίπου 50 ευρώ από banggood. LINK

Οι δύο τελευταίες δείχνουν το Agama Car Launcher. Αύριο θα ανεβάσω και βίντεο. Η ποιότητα στις φωτογραφίες παρακάτω δεν είναι και η καλύτερη γιατί χρησιμοποίησα το κινητό της αδερφής μου, μιας και το δικό μου ήταν καπούτ από μπαταρία.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Επεξ/σία από sweetemily
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, deafman είπε

Εντυπωσεις απο την χρηση? Κολληματα κλπ? Δειχνει πολυ τιμιο αν ειναι σωστο. 

Είναι όντως πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Θα μπορούσε άνετα να κοστίζει πάνω από 150. Στη συσκευασία έχει και κάμερα οπισθοπορείας που από μόνη της κοστίζει Ελλάδα 10-15 ευρώ (το ίδιο μοντέλο).

Στα μενού και στο φόρτωμα εφαρμογών δεν αντιμετώπισα έως τώρα κάποιο κόλλημα. Ότι του έχω ρίξει, έχει δουλέψει μια χαρά. GPS λειτουργεί άψογα, έχει ραδιόφωνο με δεκάδες favourites, οπότε άνετα πχ αποθηκεύεις σταθμούς τόσο από την πόλη σου, όσο και από κάποια άλλη πόλη που επισκέπτεσαι συχνά. Η μόνη εφαρμογή που ψιλοκολλάει στην αρχή είναι τα Google Maps (στο μενού μόνο, μετά στρώνει) αλλά κάνεις άνετα την δουλειά σου. Στο Here WeGo όμως δεν είχα κανένα κόλλημα. Ίσως τα Google Maps να είναι βαριά εφαρμογή, δε ξέρω.

Η ίδια η οθόνη κάνει πολύ καλά την δουλειά της, τόσο σε γωνίες θέασης, όσο και σε χρώματα και φωτεινότητα. Πάντως και το Agama Car Launcher που έβαλα, τρομερό. Το φέρνεις στα μέτρα σου όπως θες σε χρώματα, skin κτλ και σου δίνει την δυνατότητα να έχεις όλες τις εφαρμογές που θέλεις με ένα άγγιγμα, πολύ σημαντικό για καταστάσεις όπου οδηγείς και θες να ανοίξεις κάποια εφαρμογή άμεσα χωρίς να την ψάχνεις σε μενού. Εντυπωσιακό γενικά. Θα ανεβάσω αύριο βιντεάκι.

Side note, αρχικά τα touch buttons αριστερά της συσκευής (volume, home κτλ) δεν είχαν ενεργό τον οπίσθιο φωτισμό, δε ξέρω γιατί. Μπήκα όμως στα Factory Settings με κωδικό 8888 και από εκεί ενεργοποίησα τον φωτισμό τους, αλλά και το χρώμα. Σε άλλα μοντέλα ο κωδικός είναι 126, για όσους ενδιαφέρονται.

Επεξ/σία από sweetemily
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sweetemily είπε

Σορρυ για την καθυστέρηση, αλλά αυτές είναι οι φωτογραφίες από το 2 DIN που έχω βάλει στο αυτοκίνητό μου. Θυμίζω ότι είναι ένα IMARS στις 7 ίντσες με Android 8.0 και το είχα αγοράσει περίπου 50 ευρώ από banggood. LINK

Οι δύο τελευταίες δείχνουν το Agama Car Launcher. Αύριο θα ανεβάσω και βίντεο. Η ποιότητα στις φωτογραφίες παρακάτω δεν είναι και η καλύτερη γιατί χρησιμοποίησα το κινητό της αδερφής μου, μιας και το δικό μου ήταν καπούτ από μπαταρία.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

έχεις βάλει δέκτη dvb-t;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα κι εγώ λίγο για DVB-T2 δέκτη, αλλά ακόμα και από έξω είναι ακριβοί, ξεκινάνε γύρω στα 80€.

Από Ελλάδα 150€ και βάλε.

Το συζητούσα και με τον agnosto13, κατά τη γνώμη μου θα άξιζε σε κανά ταξίδι ή αν πέσεις σε μποτιλιάρισμα.

Αλλά στην πρώτη περίπτωση δε θα έχεις σταθερή εικόνα γιατί θα αλλάζεις αναμεταδότες οπότε λογικά θα θέλει χειροκίνητο scan (τρέχα γύρευε δηλαδή), και στη δεύτερη αν είσαι σταμάτα-ξεκίνα και όχι ακινητοποιημένος για μεγάλο χρονικό διάστημα, πάλι δεν αξίζει, άσε που μπορεί να τη φορέσεις σε κανά μπροστινό στην καλύτερη.

Διαφορετικά νομίζω ότι οι περιπτώσεις και πιθανότητες να κάθεσαι για ώρες μέσα στο αυτοκίνητο χωρίς να κινείσαι είναι αμελητέες για το μέσο οδηγό.

Βέβαια αυτό με την εφαρμογή δεν το είχα σκεφτεί, καλή περίπτωση, σε φάση «γιατί όχι αφού είναι "τσάμπα"», με εξαίρεση βέβαια την περίπτωση να χτυπήσεις κανάν άνθρωπο.

Ποια κανάλια πιάνεις με το Greek TV app;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι με τα data που χρειάζεσαι για το streaming. Δεν έχω κοιτάξει αν τρώει πολλά, αλλά μιας και έχω free 2GB που θα πάνε χαμένα, θα το κοιτάξω.

Από κανάλια πανελλαδικά:
Όλα τα ERT, MEGA, ANT1, ALPHA, STAR, SKAI, OPEN, ONE TV, VOULI και κάτι ERT Play. Για την ώρα, το ALPHA δεν παίζει, αλλά το διορθώνουν συνέχεια. Νομίζω είναι το μόνο που έχει πρόβλημα κάποιες φορές.

Από Κύπρο:
RIK Sat, Sigma, Cyprus Cinema, CBC TV Mall

Μετά έχει διεθνή, περιφερειακά, web tv κτλ. Συνολικά γύρω στα 120 κανάλια συν κάποια μουσικής όπως Mad TV, NRG και κάποια άλλα.

Καταγραφή.JPG

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sweetemily είπε

Το θέμα είναι με τα data που χρειάζεσαι για το streaming. Δεν έχω κοιτάξει αν τρώει πολλά, αλλά μιας και έχω free 2GB που θα πάνε χαμένα, θα το κοιτάξω.

Από κανάλια πανελλαδικά:
Όλα τα ERT, MEGA, ANT1, ALPHA, STAR, SKAI, OPEN, ONE TV, VOULI και κάτι ERT Play. Για την ώρα, το ALPHA δεν παίζει, αλλά το διορθώνουν συνέχεια. Νομίζω είναι το μόνο που έχει πρόβλημα κάποιες φορές.

Από Κύπρο:
RIK Sat, Sigma, Cyprus Cinema, CBC TV Mall

Μετά έχει διεθνή, περιφερειακά, web tv κτλ. Συνολικά γύρω στα 120 κανάλια συν κάποια μουσικής όπως Mad TV, NRG και κάποια άλλα.

Καταγραφή.JPG

Πόσο κόστισε η εγκατάσταση και πού;

Την κάμερα θα την βάλεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, phanispal είπε

Το έψαξα κι εγώ λίγο για DVB-T2 δέκτη, αλλά ακόμα και από έξω είναι ακριβοί, ξεκινάνε γύρω στα 80€.

Από Ελλάδα 150€ και βάλε.

Το συζητούσα και με τον agnosto13, κατά τη γνώμη μου θα άξιζε σε κανά ταξίδι ή αν πέσεις σε μποτιλιάρισμα.

Αλλά στην πρώτη περίπτωση δε θα έχεις σταθερή εικόνα γιατί θα αλλάζεις αναμεταδότες οπότε λογικά θα θέλει χειροκίνητο scan (τρέχα γύρευε δηλαδή), και στη δεύτερη αν είσαι σταμάτα-ξεκίνα και όχι ακινητοποιημένος για μεγάλο χρονικό διάστημα, πάλι δεν αξίζει, άσε που μπορεί να τη φορέσεις σε κανά μπροστινό στην καλύτερη.

Διαφορετικά νομίζω ότι οι περιπτώσεις και πιθανότητες να κάθεσαι για ώρες μέσα στο αυτοκίνητο χωρίς να κινείσαι είναι αμελητέες για το μέσο οδηγό.

Βέβαια αυτό με την εφαρμογή δεν το είχα σκεφτεί, καλή περίπτωση, σε φάση «γιατί όχι αφού είναι "τσάμπα"», με εξαίρεση βέβαια την περίπτωση να χτυπήσεις κανάν άνθρωπο.

Ποια κανάλια πιάνεις με το Greek TV app;

αν εισαι σταματα ξεκινα κολλημενος αξιζει. Μη περιμενεις να παρακολουθεις ως οδηγος απλως καμμια κλεφτη ματια. Γενικα κατι σα ραδιοφωνο. Τωρα αν τρεχεις με πανω απο 80 σε 1-2 δεκτες που δοκιμασα μου θυμησε τηλεοραση δεκαετιας 80 με χιονια, μεταμορφωση εικονας και αλλα χαριτομενα..

Για τους επιβατες παντως σε πολη με λιγοτερο απο 50 χλμ/ωρα (πχ ταξι) ειναι πιστευω καλη επιλογη και τσαμπα (σε σχεση με data/internet)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα δεν το λες όταν θες κανά κατοστάρικο αν το φέρεις απ' έξω, και πάνω από 150€ μαζί με εγκατάσταση αν το πάρεις από εδώ. 

Είναι και ακριβά τα data εδώ, είναι ένα πρόβλημα αυτό.

Αλλά συμφωνώ ότι αν κινείται συχνά μια οικογένεια με το αυτοκίνητο και κάνει σχετικά μεγάλες διαδρομές, κάνει απόσβεση σε σχέση με Web TV. 

Απλά είναι για όλους εκτός από τον οδηγό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο κυριοι πρεπει να ειπωθει ξεκαθαρα. Οσο ωραια φαση ειναι να βλεπεις tv, ταινιες ή να παιζεις σε οθονη στο αμαξι σου ειναι εξισου επικίνδυνο οσο σου αποσπα την προσοχη. 

Οταν κινειστε κανονικα μονο το μενου για μουσικη ανοιχτο. Εκανα το λαθος και εγω να βαλω συνοδηγο να παιζει οταν οδηγουσα και με επιασα να κανω κλεφτες ματιες. 

Not cool. Το βαζουμε για καγκουρια και ευκολια και για οποιο αλλο λογο αλλα παντα στο νου μας να ειμαστε και σωστοι οδηγοι για τους επιβατες μας και τους γυρω. 

Σορυ για το προφανες αλλα καλο ειναι να λεγεται. Κ εγω την εκανα την πατατα οσο και αν το επαιζα συνειδητοποιημενος. Εκτοτε μονο για χειρισμο μουσικης και αυτο κατα προτιμηση σε φαναρια ή σταματημενος στην κινηση αν ειναι να ψαχνω φακελους κλπ που δεν γινονται με μια κινηση. 

Το νου σας. 

Αυτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2020 στις 10:25 ΜΜ, sweetemily είπε

Σορρυ για την καθυστέρηση, αλλά αυτές είναι οι φωτογραφίες από το 2 DIN που έχω βάλει στο αυτοκίνητό μου. Θυμίζω ότι είναι ένα IMARS στις 7 ίντσες με Android 8.0 και το είχα αγοράσει περίπου 50 ευρώ από banggood. LINK

Οι δύο τελευταίες δείχνουν το Agama Car Launcher. Αύριο θα ανεβάσω και βίντεο. Η ποιότητα στις φωτογραφίες παρακάτω δεν είναι και η καλύτερη γιατί χρησιμοποίησα το κινητό της αδερφής μου, μιας και το δικό μου ήταν καπούτ από μπαταρία.

Να φανταστώ το αγόρασες από αποθήκη UK για αποφυγή τελωνείου, σωστά;
Πολύ καλό φαίνεται. Έχω τοποθετήσει και εγώ μία ΟΕΜ οθόνη μαζί με κάμερα οπισθοπορείας αλλά επειδή όλα τα Κινέζικα κρατάνε λίγο συν του ότι θα με βόλευε πολύ το GPS, θα την έχω υπόψιν. Ούτως ή άλλως η εγκατάσταση έχει γίνει οπότε ουσιαστικά αλλάζω μόνο την μονάδα αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...