Προς το περιεχόμενο

bios supervisor password reset


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ήρθε στα χέρια μου ένα εταιρικό λάπτοπ Lenovo Thinkpad T470s με κωδικό bios. Μπορώ να μπω στα bios αλλά είναι read only. 

Η λύση να μας πει ο admin το pass, δεν παίζει γιατί έχει φύγει από την εταιρία, βρίσκεται στο εξωτερικό και έχει χαθεί κάθε επαφή.

Σε παλιότερα μοντέλα υπάρχει το τρικ με το βραυκύκλωμα της eeprom και έτσι γίνονταν ολικό bios reset. Στο συγκεκριμένο δεν παίζει από ότι διαβάζω.

 

Τι έχω κάνει:

1. Bios update μέσα από τα windows με επιτυχία, δεν άλλαξε κάτι . Φαίνεται ότι το bios update, κάνει απλώς update δεν σβήνει την eeprom. 

 

Τι σκέφτομαι: 

Αν και δεν το έχω καταλάβει σωστά, χρειάζομαι bios programmer 

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτά τα tools? Είναι απαραίτητο να ξεκολληθεί/ξεκολληθούν ολοκληρωμένα από την πλακέτα ή μπορώ να πάρω κάποιο bios programmer που διαθέτει καλωδιοταινία και το κλιψάκι?

 

Αν παραγγείλω bios programmer ακόμα και να χρειαστεί να ξεκολλήσω ολοκληρωμένο (θα το πάω σε έμπιστο μου ηλεκτρονικό), θα ξεκολλήσω το bios chip ή την eeprom? 

Βλέπω στο net ότι ξεκολλάνε το bios chip και απλά του περνάνε άλλο version αλλά εδώ το πρόβλημα που είναι ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα για download από την lenovo τα rom files, δίνει μόνο ένα .exe για update μέσα από τα wins και ένα .iso file για bootable creation usb. 

 

Κάποια πρόταση? 

έχω δει αυτό https://www.allservice.ro/forum/viewtopic.php?p=11382 

βοηθάει πουθενά? (θα βάλω και άλλα links στην πορεία) 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Γιατί δεν μιλάς με oktabit? Είναι επίσημος support provider της Lenovo στην Ελλάδα. Σίγουρα θα μπορούν να σου το φτιάξουν με κάποιο κόστος φυσικά.

Δεν νομιζω να κάνουν τέτοιες δουλειές, όχι λόγω γνώσεων αλλά λόγο πολιτικής. Λογικά θα μου πουν για αντικατάσταση πλακέτας, άρα το κόστος θα ειναι ασύμφορο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο άλλος τρόπος πόσο κοστίζει νομίζεις? Για να αλλάξεις την bios rom θα πρέπει να πληρώσεις κανένα 30€ για να την αγοράσεις από εξωτερικό (αν καταφέρεις να βρεις το ίδιο σειριακό). Επίσης ηλεκτρονικοί που να κάνουν τέτοια δουλειά είναι λίγοι γιατί εκτός από τεχνογνωσία και εμπειρία θέλει και πανάκριβο εξοπλισμό για να κάνεις κάτι τέτοιο. Και ο ηλεκτρονικός θα κοστίσει αρκετά. Καλύτερα να αλλάξεις την πλακέτα κατευθείαν μονος σου να τελειώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Γιατί ο άλλος τρόπος πόσο κοστίζει νομίζεις? Για να αλλάξεις την bios rom θα πρέπει να πληρώσεις κανένα 30€ για να την αγοράσεις από εξωτερικό (αν καταφέρεις να βρεις το ίδιο σειριακό). Επίσης ηλεκτρονικοί που να κάνουν τέτοια δουλειά είναι λίγοι γιατί εκτός από τεχνογνωσία και εμπειρία θέλει και πανάκριβο εξοπλισμό για να κάνεις κάτι τέτοιο. Και ο ηλεκτρονικός θα κοστίσει αρκετά. Καλύτερα να αλλάξεις την πλακέτα κατευθείαν μονος σου να τελειώνεις.

Κοίτα, αρχικά δεν θέλω να αλλαξω το bios chip αλλά ακόμα και να χρειαστεί κοστίζει περίπου στα 20€.

Θέλω να αγοράσω έναν bios programmer και να βρω τρόπο να βγαλω το password. Το κόστος του programmer παιζει περιπου στα 15€ με 30€. 

Άρα να δώσω 50€; Είμαι οκ αυτό. Αν όμως το πάω έξω για επισκευή δεν θα αγοράσω programmer, και το κόστος επισκευής στο εξωτερικό τουλάχιστον είναι 50-70€. 

Να αλλάξω πλακέτα ξέρω και μπορώ να το κάνω. Το κόστος αγόρασε πλακέτας ξεκινά απο 300-350€ χωρίς τελωνείο απο Κίνα. Γι αυτό κοιτάω τρόπο να το κάνω. 

 

Επίσης, μόλις βρήκα στο ebay τύπους που το κάνουν χωρίς να απαιτείται ξεκόλλημα ολοκληρωμένουε κόστος 50€. Απλά δεν ξέρω αν όντως δουλεύει αυτό που υπόσχονται ή θα τρέχω με paypal cases για να πάρω τα χρήματα πίσω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...