Προς το περιεχόμενο

Super Ultra Wide οθόνες, εμπειρίες χρήσης


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και καιρό δουλεύω με δύο 24ρες Dell U2415, έχοντας ένα συνολικό desktop 3840*1200. Μου είναι πολύ χρήσιμες αλλά το ότι χωρίζεται στη μέση και πρέπει να έχεις τα παράθυρα ή από εδώ ή από εκεί είναι ένα θέμα. Γι' αυτό το λόγο έχω αρχίσει να κοιτάω για τις super ultra-wide οθόνες που έχουν βγάλει LG/Philips (σε IPS) και Samsung (σε PVA). Οι DELL που έχω τώρα είναι IPS. 

Πχ αυτή https://www.overclockers.co.uk/lg-49wl95c-49-5120x1440-ips-5ms-professional-widescreen-led-ultrawide-curved-monitor-mo-15c-lg.html

ή αυτή https://www.overclockers.co.uk/samsung-c49rg90ssu-49-5120x1440-va-freesync-2-120hz-qled-32-9-curved-gaming-monitor-mo-23u-sa.html

Έχει κανείς εμπειρία χρήσης από τέτοιες οθόνες;

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά ενδιαφέροντα video που βρήκα για το θέμα των super ultra wide

https://www.youtube.com/watch?v=sPN-LOJd2PM για την LG 49WL95C-W που είναι IPS 5120*1440

https://www.youtube.com/watch?v=J7YsJR5v1MY για την ίδια οθόνη όπου αναφέρει πως με RTX 2080 είχε πολύ χάλια απόδοση η οποία βελτιώθηκε πάρα πολύ με RTX 2080 ti (παραπάνω από το 30% δηλαδή που δικαιολογεί η διαφορά ισχύος των δύο GPU)

https://www.youtube.com/watch?v=p4eSxL8qcVg για την Samsung CRG9 που είναι quantum dot PVA 5120*1440 - η συγκεκριμένη στην Αγγλία έχει πέσει στις 1050 λίρες ενώ εδώ κρατάει ακόμα 1500 ευρώ - πιστεύω σύντομα θα πέσει κάτω από τα 1250.

 

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δε μου αρεσουν οι super-ultrawide, μου δινουν την αισθηση οτι κατι λειπει πανω-κατω, σα να βλεπω μια λωριδα μονο της ολης εικονας. Θεωρω τις Ultrawide ιδανικες.

Αποκει και περα, εφοσον εσενα ειναι η επιλογη σου, η Samsung στα ματια μου ειναι η απολυτη οθονη. Εχει την αναλυση, τα hz, το contrast, και ακομα και στα αδυνατα σημεια των VA οπως το response time φαινεται καλη στα reviews, ενω γωνιες θεασης δε θα προβληματισουν επουδενει σε curved τετοιο monitor. Αρα θα πηγαινα σε αυτην σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Αναρωτιέμαι πως δείχνει τα σκοτεινά σημεία σε HDR χωρίς FALD 

Το HDR λιγο που το δοκίμασα με υλικό από youtube δείχνει okay, καλύτερα από την TV μου θα έλεγα. Απλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, όταν το ενεργοποιώ από τα windows ουσιαστικά ασπρίζουν όλα πέρα από το video με HDR :P 

Διάβαζα, και εδώ και σε άλλα forum πώς 1080p σε 27" είναι fail και εμετός και δεν βλέπεται. Η εγώ είμαι τυφλός ή είναι ανακρίβειες. Στο desktop έχει διαφορά αλλά στο modern warfare ας πούμε με resolution scale 75% που μου δίνει την ανάλυση του παλιού μου UW 34" 2560 * 1080 δεν έχει  τις WOW διαφορές. Σίγουρα φαίνεται καλύτερα, αλλά δεν θα έδινα 400€ για να πάω από 1080p σε 1440p με ότι αυτό συνεπάγεται σε framerate και κάρτες γραφικών που χρειάζεσαι για να σπρώξεις τα παραπάνω pixels. Επίσης ακόμα και σε 1440p χρειάζεται το AA, σίγουρα όχι όσο στο 1080p αλλά πάλι, έχεις juggies. 
 

Επίσης δεν το περίμενα αλλά η 1080ti κρατάει ανατριχιαστικά καλά σε αυτήν την ηλίθια ανάλυση (5120*1440). Περιμένα να δώ κάτι 30αρια αλλά τελικά πάει καλά. 70-90 frames σε AC unity (όλα ultra πλην shadows), Borderlands 3 / apex / modernwarfare. Όχι ultra σε αυτά βέβαια, αλλά πειράζωντας επιλεγμένα settings δεν κάνει διαφορά στην ποιότητα. 

Πάντως αν θες να παίζεις shooters competitively  δεν κάνει. Το UWD είναι καλό σε ΚΑΠΟΙΑ shooters, κυρίως τα πιο open world και όχι τα corridor shooters τύπου cs go (εκεί θες wide ή και κλασσική 4:3), αλλά σε fps με ανοιχτά maps τύπου PUBG. Αλλά το SUW από την άλλη δεν κάνει για κανένα από αυτά, ή απλά δεν έχω συνηθίσει. Πάρα πολύ πληροφορία που δεν προλαβαίνεις να επεξεργαστείς. Στο MW που παίζω αυτό τον καιρό που είναι κάπως corridor shooter δεν την παλεύω κάστανο πλέον με το νέο monitor.  

Για τα racing / flight sims ή και τα πιο arcadey εντάξει, ότι και να πώ είναι λίγο. Εμπειρία.

Ο κύριος λόγος βέβαια που πήρα την SUW είναι το dota 2, μιας και το wideness είναι σχεδόν cheating. Απλά τελικά, έχει και κάποια αρνητικά. Θελεί αρκετή συνήθεια η μετάβαση από UW σε SUW, γιατί λόγω του wideness το mouse θέλει βίζα για να φτάσει στην άκρη της οθόνης για να κουνήσεις την καμέρα δεξιά ή αριστέρα. ίσως πρέπει να αρχίσω να παίζω με camera pan. Επίσης το HUD πλέον είναι στις γωνίες που δυσκολεύεσαι να δείς με το μάτι, και ιδίως το minimap το οποίο συνέχεια πρέπει να κοιτάς. 

Επίσης, το γραφείο. Θες ΜΕΓΑΛΟ γραφείο. Και δεν εννοώ σε μήκος, αλλά σε βάθος. Το δικό μου είναι 80cm και δεν κάνει, θές μεγαλύτερο. Περίπου 100-120 cm θες για να είσαι στην κατάλληλη απόσταση. Αυτά τα λίγα προς το παρόν.

YΓ1. Κάτι που μου έκανε εντύπωση, που δεν έβλεπα στο παλιό monitor. Με supersampling στο 200% ας πούμε (10200*2800 δηλαδή) βλέπω ΤΡΕΛΗ διαφορά!?! Δεν το περίμενα. Στην παλιά οθόνη 0 διαφορά έκανε. 

ΥΓ2. Επίσης στο desktop έχει ghosting. VA panel γαρ.

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οταν ενεργοποιείς το HDR τα Windows γίνονται μουντά με ξεπλυμενα χρώματα. Είναι φυσιολογικό. 

Κάνε ένα σε ένα topic μια παρουσίαση. Δεν βλέπεις συχνά τέτοιες οθόνες 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Ναι οταν ενεργοποιείς το HDR τα Windows γίνονται μουντά με ξεπλυμενα χρώματα. Είναι φυσιολογικό. 

Κάνε ένα σε ένα topic μια παρουσίαση. Δεν βλέπεις συχνά τέτοιες οθόνες 

Είμαι ατάλαντος, δεν ξέρω τι να γράψω :P 

Γιαύτο είπα στον malakudi που ενδιαφέρεται να με ρωτήσει ότι θέλει, γιατί δεν ξέρω τι να γράψω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2019 στις 10:26 ΜΜ, Acmilangr2 είπε

Αναρωτιέμαι πως δείχνει τα σκοτεινά σημεία σε HDR χωρίς FALD 

Eίχες δίκιο για το FALD, η δικιά μου ειναι για τον πεο με το local dimming. Ουσιαστικά σε HDR δεν το καταλαβαίνεις, εκτός αν είμαι άμπαλος, αλλά σε κανονικό υλικό ή ακόμα και στο desktop είναι για τα πανυγήρια. Δεν με πειράζει προσωπικά μιας και το έχω OFF, αλλά θα έλεγα πώς είναι λόγος...επιστροφής προιόντος. Δεν καταλαβαινώ, δεν το δοκίμασε κανείς πριν το πλασάρουν σαν feature? Ειδικά όταν κανεις browsing σε σελίδες με dark mode (πχ. Insomnia / arstechnica ή και youtube moddarismeno) η περιοχή που βρίσκετια το mouse σου έχει άλλο brightness απο την υπόλοιπη σελίδα, και γενικά μια γκριζίλα ακολουθά το mouse σου γύρω γύρω. Αστεία πράματα. Έτσι σκέφτομαι να στείλω mail στη shamesung να τους ρωτήσω τι σκεφτόντουσαν να πούμε.


Κατά τα άλλα το monitor πραγματικά τα σπάει, αλλά θέλει συνήθεια. Ξαναλέω, δεν είναι για competitive gaming με τίποτα, είναι πιο πολύ για single player εμπειρίες τύπου RDR2 / Witcher 3 / AC κλπα. Και προφανώς σε productivity. Εκεί είναι απλά μαγικό. Ειδικά για τη δουλειά μου (λογιστής) που θέλω 5-6 παράθυρα ανοιχτά, τόσο καιρό ήμουνα με 1 27αρι 1080p και ενα 34αρι UW και δεν μου έφτανε ο χώρος λόγω ανάλυσης. Τούτω δω το monitor είναι μαγικό.

Αλλά....τα 1150 δεν πιστεύω ότι τα αξίζει. Το 34UC79G που έχω κάνει κάτω από τα μισά λεφτά και προσφέρει το 70% της εμπειρίας κατά την άποψη μου. Πέρα απο το HDR που ειναι gimmick για μένα (αν και δουλεύει άψογα, δεν το θεωρώ killer feature) και το VA vs IPS που είναι θέμα προτίμησης νομίζω, δεν θεωρώ πώς η διαφορά στην ανάλυση (1440p vs 1080p) αξίζει. Οπότε μας μένει το wideness του πράματος. Το wideness αν το θες για productivity το καταφέρνεις με ένα φτηνό 34αρι UW σε συνδυασμό με 2ο monitor 27αρι για να έχεις το ίδιο ύψος. Ότι έκανα δηλαδή τόσο καιρό. Γλυτώνεις πάνω απο 500€ με αυτόν τον συνδυασμό. Εκτός και αν δουλεύεις οτιδήποτε με timeline τύπου adobe / vegas κλπα που προτιμάς single monitor. Άρα μας μένει το gaming. Ε για single player games open world games είναι φοβερό, αλλά θα στάξεις τόσα χρήματα?

ΥΓ1. Αυτό που με εντυπωσίασε με αυτό το monitor πάντως είναι η....1080ti. Όση ώρα οδηγούσα σπίτι με το monitor στο πίσω κάθισμα σκεφτόμουνα τι παντόφλα θα φάω όταν πώ στην κοπέλα πώς θα χρειαστώ άλλο ενα 1000αρικο για 2080ti γιατί το καρτόνι μου θα σκούζει. Ε λοιπόν τα πάει εξαιρετικά. Δοκίμασα modern warfare, βάραγα 90αρες. Δοκίμασα gears 5, 60+. Μόνο το borderlands 3 μου το παίξε λίγο βαρύ και ασήκωτο αλλά το έστρωσα με τα settings. Πραγματικά εξαιρετική η 1080ti, σε εξωφρενική ανάλυση μιλάμε για κάρτα που θα κλεισει 3 έτη σε 2 μήνες και τα βγάζει πέρα. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2019 στις 10:52 ΜΜ, Ryzenlake είπε

Eίχες δίκιο για το FALD, η δικιά μου ειναι για τον πεο με το local dimming. Ουσιαστικά σε HDR δεν το καταλαβαίνεις, εκτός αν είμαι άμπαλος, αλλά σε κανονικό υλικό ή ακόμα και στο desktop είναι για τα πανυγήρια. Δεν με πειράζει προσωπικά μιας και το έχω OFF, αλλά θα έλεγα πώς είναι λόγος...επιστροφής προιόντος. Δεν καταλαβαινώ, δεν το δοκίμασε κανείς πριν το πλασάρουν σαν feature? Ειδικά όταν κανεις browsing σε σελίδες με dark mode (πχ. Insomnia / arstechnica ή και youtube moddarismeno) η περιοχή που βρίσκετια το mouse σου έχει άλλο brightness απο την υπόλοιπη σελίδα, και γενικά μια γκριζίλα ακολουθά το mouse σου γύρω γύρω. Αστεία πράματα. Έτσι σκέφτομαι να στείλω mail στη shamesung να τους ρωτήσω τι σκεφτόντουσαν να πούμε.


Κατά τα άλλα το monitor πραγματικά τα σπάει, αλλά θέλει συνήθεια. Ξαναλέω, δεν είναι για competitive gaming με τίποτα, είναι πιο πολύ για single player εμπειρίες τύπου RDR2 / Witcher 3 / AC κλπα. Και προφανώς σε productivity. Εκεί είναι απλά μαγικό. Ειδικά για τη δουλειά μου (λογιστής) που θέλω 5-6 παράθυρα ανοιχτά, τόσο καιρό ήμουνα με 1 27αρι 1080p και ενα 34αρι UW και δεν μου έφτανε ο χώρος λόγω ανάλυσης. Τούτω δω το monitor είναι μαγικό.

Αλλά....τα 1150 δεν πιστεύω ότι τα αξίζει. Το 34UC79G που έχω κάνει κάτω από τα μισά λεφτά και προσφέρει το 70% της εμπειρίας κατά την άποψη μου. Πέρα απο το HDR που ειναι gimmick για μένα (αν και δουλεύει άψογα, δεν το θεωρώ killer feature) και το VA vs IPS που είναι θέμα προτίμησης νομίζω, δεν θεωρώ πώς η διαφορά στην ανάλυση (1440p vs 1080p) αξίζει. Οπότε μας μένει το wideness του πράματος. Το wideness αν το θες για productivity το καταφέρνεις με ένα φτηνό 34αρι UW σε συνδυασμό με 2ο monitor 27αρι για να έχεις το ίδιο ύψος. Ότι έκανα δηλαδή τόσο καιρό. Γλυτώνεις πάνω απο 500€ με αυτόν τον συνδυασμό. Εκτός και αν δουλεύεις οτιδήποτε με timeline τύπου adobe / vegas κλπα που προτιμάς single monitor. Άρα μας μένει το gaming. Ε για single player games open world games είναι φοβερό, αλλά θα στάξεις τόσα χρήματα?

ΥΓ1. Αυτό που με εντυπωσίασε με αυτό το monitor πάντως είναι η....1080ti. Όση ώρα οδηγούσα σπίτι με το monitor στο πίσω κάθισμα σκεφτόμουνα τι παντόφλα θα φάω όταν πώ στην κοπέλα πώς θα χρειαστώ άλλο ενα 1000αρικο για 2080ti γιατί το καρτόνι μου θα σκούζει. Ε λοιπόν τα πάει εξαιρετικά. Δοκίμασα modern warfare, βάραγα 90αρες. Δοκίμασα gears 5, 60+. Μόνο το borderlands 3 μου το παίξε λίγο βαρύ και ασήκωτο αλλά το έστρωσα με τα settings. Πραγματικά εξαιρετική η 1080ti, σε εξωφρενική ανάλυση μιλάμε για κάρτα που θα κλεισει 3 έτη σε 2 μήνες και τα βγάζει πέρα. 

Είναι η έξτρα μνήμη της κάρτας που κάνει τη διαφορά.

Θέλω να την πάρω και γω την οθόνη αυτή για παιχνίδια μόνο.

Από πού την πήρες και πόσο αν επιτρέπεται;

Επίσης, έχεις δοκιμάσει να παίξεις σε πχ 3440:1440 με μπάρες αριστερά δεξιά;

Το gsync δουλεύει; Τα χρώματα που βγάζει ειναι αρκετά έντονα; Σε ενοχλεί καθόλου η φωτεινότητα;

Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι πολύ αν πρέπει να την πάρω. Είναι και πολλά τα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Είναι η έξτρα μνήμη της κάρτας που κάνει τη διαφορά.

Θέλω να την πάρω και γω την οθόνη αυτή για παιχνίδια μόνο.

Από πού την πήρες και πόσο αν επιτρέπεται;

Επίσης, έχεις δοκιμάσει να παίξεις σε πχ 3440:1440 με μπάρες αριστερά δεξιά;

Το gsync δουλεύει; Τα χρώματα που βγάζει ειναι αρκετά έντονα; Σε ενοχλεί καθόλου η φωτεινότητα;

Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι πολύ αν πρέπει να την πάρω. Είναι και πολλά τα λεφτά!

1150€ την πήρα από mgmanager που την είχε ετοιμοπαράδοτη (τελευταίο κομμάτι). Πλέον συμφέρει και από mindfactory, την έχει 1070€ και 30€ τα μεταφορικά

Έχεις ultrawide αυτή τη στιγμή? Αν όχι, μην την πάρεις, θα ξενερώσεις.  Η μεταβάση από 16:9 σε 32:9 είναι τεράστια και απλά δεν θα σε βολέψει με τιπότα. Εγώ είχα για 3 χρόνια ενα 34αρι UW και πάλι, με παραξένεψε η μετάβαση. Γενικά θεωρώ το 34αρι UW πιο λειτουργικό όσον αφορά το gaming. Από την άλλη, αν πας τώρα σε 34UW θα ξετρελαθείς και μετά θα λες "μαλακία έκανα, έπρεπε να πάρω το SUW :P ".

Freesync έχει, από όσο είδα δουλεύει αλλά δεν με καίει και πολύ. Η φωτεινότητα είναι στο 50%, τα χρώματα είναι καλύτερα από την προηγούμενη που είχα, αλλά δεν είχα και κανένα τέρας ποιότητα (LG uc79g). 

Ναι μπορείς να παίξεις σε διάφορες αναλύσεις με μπάρες κλπα απλά πολλά παιχνίδια δεν είναι τόσο ευέλικτα να σε αφήνουν να το κάνεις σε full screen.  

Από την άλλη, ξαναλέω, σε dota 2 και σε single player games ανοιχτού τύπου (όχι τα κλασσικά corridor simulators) είναι μαγεία. Τώρα μόλις βρώ χρόνο θα δοκιμάσω RDR2, πιστεύω θα είναι κινηματογραφική φάση.

Οπότε, τι παιχνίδια παίζεις, και τι οθόνη έχεις τώρα?

 


*Επίσης υπόψιν το VA panel. Κάνει ghosting , κλασσικά. Το πόσο σε ενοχλεί είναι το θέμα. Πάντς δεν είναι τραγική σαν κάτι άλλα panel που έχω δεί (του αδερφού μου καλή ώρα) που απλά στο 10λεπτο browsing έχουν ματώσει τα μάτια σου.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

1150€ την πήρα από mgmanager που την είχε ετοιμοπαράδοτη (τελευταίο κομμάτι). Πλέον συμφέρει και από mindfactory, την έχει 1070€ και 30€ τα μεταφορικά

Έχεις ultrawide αυτή τη στιγμή? Αν όχι, μην την πάρεις, θα ξενερώσεις.  Η μεταβάση από 16:9 σε 32:9 είναι τεράστια και απλά δεν θα σε βολέψει με τιπότα. Εγώ είχα για 3 χρόνια ενα 34αρι UW και πάλι, με παραξένεψε η μετάβαση. Γενικά θεωρώ το 34αρι UW πιο λειτουργικό όσον αφορά το gaming. Από την άλλη, αν πας τώρα σε 34UW θα ξετρελαθείς και μετά θα λες "μαλακία έκανα, έπρεπε να πάρω το SUW :P ".

Freesync έχει, από όσο είδα δουλεύει αλλά δεν με καίει και πολύ. Η φωτεινότητα είναι στο 50%, τα χρώματα είναι καλύτερα από την προηγούμενη που είχα, αλλά δεν είχα και κανένα τέρας ποιότητα (LG uc79g). 

Ναι μπορείς να παίξεις σε διάφορες αναλύσεις με μπάρες κλπα απλά πολλά παιχνίδια δεν είναι τόσο ευέλικτα να σε αφήνουν να το κάνεις σε full screen.  

Από την άλλη, ξαναλέω, σε dota 2 και σε single player games ανοιχτού τύπου (όχι τα κλασσικά corridor simulators) είναι μαγεία. Τώρα μόλις βρώ χρόνο θα δοκιμάσω RDR2, πιστεύω θα είναι κινηματογραφική φάση.

Οπότε, τι παιχνίδια παίζεις, και τι οθόνη έχεις τώρα?


*Επίσης υπόψιν το VA panel. Κάνει ghosting , κλασσικά. Το πόσο σε ενοχλεί είναι το θέμα. Πάντς δεν είναι τραγική σαν κάτι άλλα panel που έχω δεί (του αδερφού μου καλή ώρα) που απλά στο 10λεπτο browsing έχουν ματώσει τα μάτια σου.

Σκεφτόμουνα ότι ένα καλό 34αρι όπως πχ το LG 34GK959F κάνει όσο αυτή.

Με τις μπάρες το μέγεθος της οθόνης στα 3440:1440 είναι ίδιο με αυτό της LG, οπότε θα έχω ότι αναλύσεις θέλω.

Εσύ τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...