Προς το περιεχόμενο

Μια σωστή επενδυση


Ioulios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, 1comment είπε

Σε δωδεκα σελιδες το προτειναμε δυο ατομα, λογικο ειναι; Ολοι γραφουν για ακινητα, χρηματιστηρια κι ενα σωρο ριψοκίνδυνες μπουρδες που θα χρειαστει και ολο το κεφαλαιο ή και παραπανω. Ενω ακομα και με 5 χιλ. μπορει να ανοιξει ενα μικρο μαγαζι και να του βγει κερδοφορο φουλ...

Θεωρεις ριψοκινδυνη μπουρδα την αγορα ακινητου και ασφαλη επενδυση το ανοιγμα καταστηματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Θεωρεις ριψοκινδυνη μπουρδα την αγορα ακινητου και ασφαλη επενδυση το ανοιγμα καταστηματος;

Για τα λεφτά που διαθετει ναι. Οι τιμες των ακινητων εχουν ανεβει πολυ και δεν θα βρει κατι αξιολογο με αυτο το κεφαλαιο εκτος αν το θελει για να μεινει (αν μενει με ενοικιο). Δεν θα κανει ποτέ αποσβεση. Επισης μπορει να του στοιχισει κι αλλα για να το φτιαξει. Αντιθετα μαγαζι ανοιγει και με λιγοτερα χρηματα. Αν δεν εχει αξιολογη δουλεια ή καθολου, νομιζω ειναι το καλυτερο που μπορει να κανει. Αλλιως να τα κρατησει στην ακρη και να μην σπαταλησει τιποτα. Θα αισθανεται και "πλουσιος"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, archer100 είπε

Θεωρεις ριψοκινδυνη μπουρδα την αγορα ακινητου και ασφαλη επενδυση το ανοιγμα καταστηματος;

Ναι γιατι αν δεν υπήρχαν καταστηματα δεν θα υπήρχαν και σπίτια, τι αντιστροφο δεν ισχύει

Τα καταστήματα και οι επιχειρήσεις παραγουν το χρημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω ενα παραδειγμα σχετικο. Κολλητη μου κληρονόμησε τον πατερα της. Περι τις 100-150 χιλ. Αγορασε 2 ακινητα. Μικροι χωροι, ενοικιαζονταν και τα δυο. Το ενα επαγγελματικος χωρος στο Αιγαλεω κοντα στο μετρο. Εκανε νεο συμβολαιο με τον ενοικιαστη αλλα δεν το αυξησε. 220€. Αργοτερα εμαθε οτι τα αντιστοιχα στην περιοχη νοικιαζονταν 450 και βαλε. Φυσικα δεν μπορει να σπασει το συμβολαιο που εκεινη εκανε ουτε να το αυξησει. Το δευτερο νοικιαζοταν σε ενα παρακμιακο τυπο χωρις συμβολαιο. Και το συνεχισε κι αυτο ετσι. Ο τυπος μετα απο 3-4 μηνες δεν ξαναδωσε νοικι. Ουτε και εφευγε. Ακομα και με δικηγορο δεν μπορουσαν να τον διωξουν. Αγνοουσε τα εξωδικα. Εν τέλει μετα απο 1,5 χρονο καταφεραν να τον διωξουν και αυτος για εκδικηση γκρεμισε τοιχους, μπανιερες, μπαλκονόπορτες... Τωρα θελει πανω απο 6 χιλ για να το φτιαξει και σκεφτεται να παρει δανειο! Εννοειται οτι δεν μπορει ουτε να τον κυνηγησει εφοσον δεν ειχαν συμβολαιο.

Εγω αν ειχα 100 χιλ. δεν θα σπαταλουσα τιποτα. Θα τα κρατουσα στην ακρη. Δεν ειναι λιγο να νιωθεις την ασφαλεια του χρηματος, οτι μπορεις να εχεις ο,τι θελεις οποια στιγμη. Οι περισσοτεροι περιμενουν πότε θα πληρωθουν για να βαλουν βενζινη, να αγορασουν ρουχα και να φουλαρουν το ψυγειο τους. Εγω θα μπορουσα να το κανω οποιαδηποτε στιγμη. Θα μπορουσα να καλυψω μια εκτακτη αναγκη ευκολα, οσο ακριβα και να κοστιζε. Καλως ή  κακως μονο με λεφτα μπορεις να εισαι τοσο ανετος. 

Ειναι καταντια τωρα να την βλεπω να μην εχει ουτε για καφε τη στιγμη που περασαν τοσα απο τα χερια της... Λεφτα που ζεις αρχοντικα μια ζωη. Οχι μονο δεν τα εκανε αποσβεση, αλλα εχει και ζημια. Θελω να πω οτι ευκολα μπορει να την πατησει καποιος που δεν ξερει απο αυτα. Οπως εκεινη. Σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να χαλασει οοολα της τα λεφτα σε μια "επενδυση". 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 1comment είπε

Μου κανει εντυπωση που σχεδον κανεις δεν του προτεινει να ανοιξει μαγαζι. Φιλος μου ανοιξε ενα μικρο μαγαζι (γυναικεια παπουτσια) πριν λιγα χρονια μεσα στην κριση, με πολυ λιγοτερα χρηματα που του δωσαν οι δικοι του και τωρα εχει πολυ καλο εισοδημα. Ανεργος πριν. Τωρα ψαχνεται να ανοιξει και σε αλλη περιοχη αλλα δεν βρισκει ουτε ενα ξενοικιαστο σε κεντρικους δρομους (απ οτι λεει). Μηπως να το σκεφτοταν ο φιλος? Οχι για αυτο το αντικειμενο συγκεκριμενα, γενικα για εμπορικο. Με αυτα τα λεφτα υποθετω οτι υπερ-γεμιζεις ενα μαγαζι με ρουχα ή παπουτσια. Επισης υποψην και τα μαγαζια με λευκα ειδη ειναι χρυσωρυχεία... Ξερω ατομο που μεσα σε δυο χρονια πλουτισε. Φουλ δώρα για γαμο-βαφτισεις. Ειναι πρωτη επιλογη. Αλλες ιδεες μαγαζι με προϊόντα led, ηλεκ. τσιγάρο,  καφε-φαστ φουντ αλλα δεν ξερω αν σε φτανουν. 

Οι ΕΕ δίνουν το 122242457960% του εισοδήματος τους σε φόρους όποτε γιατί να τον κάψουμε τον άνθρωπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ναι γιατι αν δεν υπήρχαν καταστηματα δεν θα υπήρχαν και σπίτια, τι αντιστροφο δεν ισχύει

Τα καταστήματα και οι επιχειρήσεις παραγουν το χρημα

Τι να εξηγησεις... Δεν καταλαβαινουν. Δεν ξερουν. Υποθετικα μιλανε. Στην πραξη ομως τι γινεται. Ποιοί και πώς δημιουργησαν λεφτα. Εχετε ακούσει κανεναν να εγινε πλουσιος επειδη...αγορασε και πουλησε ενα ακινητο; Ή μηπως καποιος που επενδυσε σε μετοχες; Μονο απο εργασια παραγεται χρημα. Ή απο μαυρες δουλειες που δεν συζηταμε καν.

20 λεπτά πριν, obby είπε

Οι ΕΕ δίνουν το 122242457960% του εισοδήματος τους σε φόρους όποτε γιατί να τον κάψουμε τον άνθρωπο;

Αν δεν ειχαν κερδος θα ειχαν κλεισει ολοι φιλε μου. Κανε μια βολτα στους κεντρικους δρομους να δεις αν υπαρχουν ξενοικιαστα μαγαζια. Και δεν σου μιλαω για Ερμου και πατησιων (που δεν εχει κι ας ειναι στο θεό τα νοικια). Κανε μια βολτα Νικαια, Κορυδαλλο, Αιγαλεω, Ελευσινα, Καλλιθεα, Πειραια στους κεντρικους δρομους και βρες μου ξενοικιαστο μαγαζι. Κανενα! Εχω ψαξει. Αν ξενοικιαστει, ενοικιαζεται αμεσως. Δεν θα μεινει ουτε μηνα. Σε προκαλω να ψαξεις. 

Μπορει να εχουν μεγαλη φορολογια, αλλα οταν πουλανε 3 ή 4 φορες πανω βγαινει ανετα. Επισης σκεψου οτι κοβουν αποδειξεις μονο στις καρτες οι περισσοτεροι. Στα μετρητα τιποτα. Δεν το επικροτω. Σου απαντω για το κερδος που λες. 

Ασχετο. Μιας και μας ρωτησε για ιδεες. Και τα ξηροκαρπαδικα-καφεκοπτεια ειναι μια καλη ιδεα. Ενας εδω στην πολη μου δεν ξερει τι βγαζει καθε μερα... Ισως πιο πολλα κι απο φουρνο. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Θα πω ενα παραδειγμα σχετικο. Κολλητη μου κληρονόμησε τον πατερα της. Περι τις 100-150 χιλ. Αγορασε 2 ακινητα. Μικροι χωροι, ενοικιαζονταν και τα δυο. Το ενα επαγγελματικος χωρος στο Αιγαλεω κοντα στο μετρο. Εκανε νεο συμβολαιο με τον ενοικιαστη αλλα δεν το αυξησε. 220€. Αργοτερα εμαθε οτι τα αντιστοιχα στην περιοχη νοικιαζονταν 450 και βαλε. Φυσικα δεν μπορει να σπασει το συμβολαιο που εκεινη εκανε ουτε να το αυξησει. Το δευτερο νοικιαζοταν σε ενα παρακμιακο τυπο χωρις συμβολαιο. Και το συνεχισε κι αυτο ετσι. Ο τυπος μετα απο 3-4 μηνες δεν ξαναδωσε νοικι. Ουτε και εφευγε. Ακομα και με δικηγορο δεν μπορουσαν να τον διωξουν. Αγνοουσε τα εξωδικα. Εν τέλει μετα απο 1,5 χρονο καταφεραν να τον διωξουν και αυτος για εκδικηση γκρεμισε τοιχους, μπανιερες, μπαλκονόπορτες... Τωρα θελει πανω απο 6 χιλ για να το φτιαξει και σκεφτεται να παρει δανειο! Εννοειται οτι δεν μπορει ουτε να τον κυνηγησει εφοσον δεν ειχαν συμβολαιο.

Εγω αν ειχα 100 χιλ. δεν θα σπαταλουσα τιποτα. Θα τα κρατουσα στην ακρη. Δεν ειναι λιγο να νιωθεις την ασφαλεια του χρηματος, οτι μπορεις να εχεις ο,τι θελεις οποια στιγμη. Οι περισσοτεροι περιμενουν πότε θα πληρωθουν για να βαλουν βενζινη, να αγορασουν ρουχα και να φουλαρουν το ψυγειο τους. Εγω θα μπορουσα να το κανω οποιαδηποτε στιγμη. Θα μπορουσα να καλυψω μια εκτακτη αναγκη ευκολα, οσο ακριβα και να κοστιζε. Καλως ή  κακως μονο με λεφτα μπορεις να εισαι τοσο ανετος. 

Ειναι καταντια τωρα να την βλεπω να μην εχει ουτε για καφε τη στιγμη που περασαν τοσα απο τα χερια της... Λεφτα που ζεις αρχοντικα μια ζωη. Οχι μονο δεν τα εκανε αποσβεση, αλλα εχει και ζημια. Θελω να πω οτι ευκολα μπορει να την πατησει καποιος που δεν ξερει απο αυτα. Οπως εκεινη. Σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να χαλασει οοολα της τα λεφτα σε μια "επενδυση". 

Απλα η φιλη σου Δεν τα διαχειριστηκε σωστα.   Δεν μπορουν ολοι να γινουν επιχειρηματιες η εισοδηματιες επειδη τους εκατσε ενα κεφαλαιο . Καλυτερα να τα κρατουσε στην ακρη. Η να αγοραζε μια αδεια ταξι να την ενοικιαζε εξασφαλιζοντας μια περουοσια και 850€ μισθο καθε μηνα χωρις να κανει κατι.

 εαν ειχα 100 χιλιαρικα  δεν θα τα εβαζα στην ακρη γιατι θα τα χαλουσα σιγουρα. Θα εκανα επενδυση  ωστε να μου αποφερουν  εισοδημα χωρις να ξανα χρειαστει να  ειμαι υπαλληλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πραματα,ΕΠΕΝΔΥΣΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΗΔΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.

Τα αλλα που γραφονται παραπανω ειναι ιδεες που επρεπε να εχουν διαγραφει απο το μυαλο του ελληνα μετα απο τοσες κατραπακιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση οτί κανείς δεν έκανε πρόταση να προσλάβει κάποιον developer να δημιουργήσει application ή κάποιο website. Ποιο θα ήταν το κόστος για κάτι τέτοιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2019 στις 11:12 ΜΜ, 1comment είπε

Θα πω ενα παραδειγμα σχετικο. Κολλητη μου κληρονόμησε τον πατερα της. Περι τις 100-150 χιλ. Αγορασε 2 ακινητα. Μικροι χωροι, ενοικιαζονταν και τα δυο. Το ενα επαγγελματικος χωρος στο Αιγαλεω κοντα στο μετρο. Εκανε νεο συμβολαιο με τον ενοικιαστη αλλα δεν το αυξησε. 220€. Αργοτερα εμαθε οτι τα αντιστοιχα στην περιοχη νοικιαζονταν 450 και βαλε. Φυσικα δεν μπορει να σπασει το συμβολαιο που εκεινη εκανε ουτε να το αυξησει. Το δευτερο νοικιαζοταν σε ενα παρακμιακο τυπο χωρις συμβολαιο. Και το συνεχισε κι αυτο ετσι. Ο τυπος μετα απο 3-4 μηνες δεν ξαναδωσε νοικι. Ουτε και εφευγε. Ακομα και με δικηγορο δεν μπορουσαν να τον διωξουν. Αγνοουσε τα εξωδικα. Εν τέλει μετα απο 1,5 χρονο καταφεραν να τον διωξουν και αυτος για εκδικηση γκρεμισε τοιχους, μπανιερες, μπαλκονόπορτες... Τωρα θελει πανω απο 6 χιλ για να το φτιαξει και σκεφτεται να παρει δανειο! Εννοειται οτι δεν μπορει ουτε να τον κυνηγησει εφοσον δεν ειχαν συμβολαιο.

Εγω αν ειχα 100 χιλ. δεν θα σπαταλουσα τιποτα. Θα τα κρατουσα στην ακρη. Δεν ειναι λιγο να νιωθεις την ασφαλεια του χρηματος, οτι μπορεις να εχεις ο,τι θελεις οποια στιγμη. Οι περισσοτεροι περιμενουν πότε θα πληρωθουν για να βαλουν βενζινη, να αγορασουν ρουχα και να φουλαρουν το ψυγειο τους. Εγω θα μπορουσα να το κανω οποιαδηποτε στιγμη. Θα μπορουσα να καλυψω μια εκτακτη αναγκη ευκολα, οσο ακριβα και να κοστιζε. Καλως ή  κακως μονο με λεφτα μπορεις να εισαι τοσο ανετος. 

Ειναι καταντια τωρα να την βλεπω να μην εχει ουτε για καφε τη στιγμη που περασαν τοσα απο τα χερια της... Λεφτα που ζεις αρχοντικα μια ζωη. Οχι μονο δεν τα εκανε αποσβεση, αλλα εχει και ζημια. Θελω να πω οτι ευκολα μπορει να την πατησει καποιος που δεν ξερει απο αυτα. Οπως εκεινη. Σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να χαλασει οοολα της τα λεφτα σε μια "επενδυση". 

Το να διαχειρίζεσαι τα ακίνητά σου είναι και αυτό μια δουλειά, θέλει και κόπο και σκέψη και να επενδύεις διαρκώς. Το ότι νοίκιασε χωρίς συμβόλαιο ήταν λάθος, το οτι επίσης δεν πήγε σε μεσίτη για να βρεί κάποιον αξιοπιστο ήταν επίσης λάθος, ποιος σου λέει οτι δεν θα έκανε τα επίσης λάθος άμα τα επένδυε σε κάτι άλλο με κίνδυνο να τα χάσει όλα. Με τις σημερινές τιμές των ακινήτων, άμα τα πουλήσει θά έχει κέρδος, έστω 5% οπότε απόσβεση ουσιαστικά έκανε, έστω και αν από λάθος διαχείριση ζημιώθηκε από τα ενοίκια.

Το να κρατήσεις λεφτά, αργά η γρήγορα θα τα φάς και μετά δεν υπάρχει επιστροφή. Πρόσφατα έκανα 2 δουλειές για 2 Αλβανούς, μετά από 20+ χρόνια στην χώρα έσκασαν 55 χιλιάρικα ο ένας και 40 ο άλλος και αγόρασαν σπίτι. Και αγόρασαν σπίτι από Έλληνες που που ζούσαν σαν βασιλιάδες όπως λες αλλά βρέθηκαν σήμερα να χρωστάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ciyo είπε

καλα τωρα, εσυ θα μας πεις οτι οι μεσιτες εχουν και κρυφο software για να δουν το ε9 του καθενος? χχαχχαχαχ αεριτζιδες μεσιτες που τα βρισκετε και τα λετε

Φίλε μου όλα σχετικά είναι. 

 

Έχω προσωπική πρόσφατη σχετικά εμπειρία με μεσίτη-ες που πέρασαν 30 άτομα και ότι να ναι πραγματικά. 

Έλα που όμως έτυχε σε διαφορετικό ακίνητο μεσίτης να φέρει πολύ σωστό άτομο και με τα από δύο μέρες έκλεισε η δουλειά. 

 

Σίγουρα και αυτοί έχουν κάνει κσι την έρευνα τους κτλπ αλλά ότι πρέπει και εσύ να κάνεις τον ντετέκτιβ και να μαθεις ότι περισσότερο μπορείς για να κατοχυρωθεις, δεν το συζηταμε φυσικά. 

Επεξ/σία από billathens!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξτε μια ματιά στην τιμή του χρυσού και στο διάγραμμα της. Διαχρονικά, η καλύτερη επένδυση. Κρίμα που πριν δυο χρόνια που  έκανα την κίνησή μου,δεν αγόρασα περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorgos04 είπε

Ρίξτε μια ματιά στην τιμή του χρυσού και στο διάγραμμα της. Διαχρονικά, η καλύτερη επένδυση. Κρίμα που πριν δυο χρόνια που  έκανα την κίνησή μου,δεν αγόρασα περισσότερο. 

Τι είδους κίνηση έκανες φίλε μου;

Νομίζω ότι ο χρυσός είναι στην ουσία για αποταμίευση και όχι για κέρδος, έτσι δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...