Προς το περιεχόμενο

Στράτος ή μαθηματικό;


Mirketa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!! Πριν 3 μήνες έδωσα πανελλήνιες εξετάσεις και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μεγάλο αδιέξοδο.. Ας πάρω τα πράγματα όμως από την αρχή... Εδώ και 3 χρόνια είχα πάρει την απόφαση να ακολουθήσω τον στρατό σαν μελλοντικό μου επάγγελμα .. Η νοοτροπία ανταποκρίνεται στον χαρακτήρα μου και σαφώς ένα σπουδαίο κίνητρο ήταν η επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει... Δίνω λοιπόν τις πανελλήνιες και ακολούθως συνεχίζω στην εβδομάδα αυτή που πρέπει να υποστείς τον υγειονομικό έλεγχο και την εξέταση των αθλημάτων... Εκεί λοιπόν κόπηκα στο 1000αρι και αμέσως αποκλείστικα από όλες τις στρατιωτικές σχολές. Για να είμαι ειλικρινής η προπόνηση που έκανα όλον αυτό το καιρό δεν ήταν άξια λόγου εφόσον προσπαθούσα να το αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερο.. ήταν κάτι που με κουραζε πολύ μέσα στην εβδομάδα με τόσο πολύ διάβασμα.... Τώρα έχω περάσει στο εθνικό καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο τμήμα των μαθηματικών..για να είμαι ειλικρινής δεν είχα φανταστεί ποτέ τον εαυτό μου σε αυτή τη θέση εφόσον ήμουν βεβαιη πως ο στόχος μου (όσον αφορά τον στρατό) θα επιτευχθεί.. και τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο διότι η μία λύση είναι να Ξαναδωσω κάτι το οποίο δε θέλω ούτε να το ακούσω γιατί ειλικρινά κουράστηκα πάρα πολύ και θεωρώ ότι είναι τόσο ψυχοφθόρο που δεν θα καταφέρω να ανταπεξέλθω.. η άλλη λύση είναι να ακολουθήσω τα μαθηματικά τα οποία πάντα μου άρεσαν και παρόλη την δυσκολία φέτος στις πανελλήνιες κατάφερα να γράψω έναν αξιοπρεπή για τα δεδομένα βαθμό (16.3) .. από την μια είναι η σίγουρη αποκατάσταση και από την άλλη ένα αβέβαιο μέλλον.. τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; 

Ευχαριστω εκ των προτέρων !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Mirketa είπε

Καλησπέρα σας!! Πριν 3 μήνες έδωσα πανελλήνιες εξετάσεις και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μεγάλο αδιέξοδο.. Ας πάρω τα πράγματα όμως από την αρχή... Εδώ και 3 χρόνια είχα πάρει την απόφαση να ακολουθήσω τον στρατό σαν μελλοντικό μου επάγγελμα .. Η νοοτροπία ανταποκρίνεται στον χαρακτήρα μου και σαφώς ένα σπουδαίο κίνητρο ήταν η επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει... Δίνω λοιπόν τις πανελλήνιες και ακολούθως συνεχίζω στην εβδομάδα αυτή που πρέπει να υποστείς τον υγειονομικό έλεγχο και την εξέταση των αθλημάτων... Εκεί λοιπόν κόπηκα στο 1000αρι και αμέσως αποκλείστικα από όλες τις στρατιωτικές σχολές. Για να είμαι ειλικρινής η προπόνηση που έκανα όλον αυτό το καιρό δεν ήταν άξια λόγου εφόσον προσπαθούσα να το αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερο.. ήταν κάτι που με κουραζε πολύ μέσα στην εβδομάδα με τόσο πολύ διάβασμα.... Τώρα έχω περάσει στο εθνικό καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο τμήμα των μαθηματικών..για να είμαι ειλικρινής δεν είχα φανταστεί ποτέ τον εαυτό μου σε αυτή τη θέση εφόσον ήμουν βεβαιη πως ο στόχος μου (όσον αφορά τον στρατό) θα επιτευχθεί.. και τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο διότι η μία λύση είναι να Ξαναδωσω κάτι το οποίο δε θέλω ούτε να το ακούσω γιατί ειλικρινά κουράστηκα πάρα πολύ και θεωρώ ότι είναι τόσο ψυχοφθόρο που δεν θα καταφέρω να ανταπεξέλθω.. η άλλη λύση είναι να ακολουθήσω τα μαθηματικά τα οποία πάντα μου άρεσαν και παρόλη την δυσκολία φέτος στις πανελλήνιες κατάφερα να γράψω έναν αξιοπρεπή για τα δεδομένα βαθμό (16.3) .. από την μια είναι η σίγουρη αποκατάσταση και από την άλλη ένα αβέβαιο μέλλον.. τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; 

Ευχαριστω εκ των προτέρων !!

 

Ειδικά εάν μένεις Αθήνα ή εάν υπάρχει οικονομική άνεση στην οικογένεια δεν βλέπω λόγο να μην εγγραφείς στο ΕΚΠΑ για τον επόμενο χρόνο και να παρακολουθήσεις τα μαθήματα Απειροστικός Λογισμός Ι (1ο εξάμηνο) και Απειροστικός Λογισμός ΙΙ (2 εξάμηνο) ενώ παράλληλα προετοιμάζεσαι να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Τα συγκεκριμένα μαθήματα άλλωστε θα σε βοηθήσουν να γράψεις καλύτερα στα μαθηματικά οπότε χαμένα δεν πάνε. Το φόρτιο 1 μάθημα ανά εξάμηνο σε συνδυασμό με την προετοιμασία  για πανελλήνιες θα δεις ότι είναι αρκετά χαλαρότερο από το σχολείο + φροντιστήριο ενώ  θα σου επιτρέψει και να σχηματίσεις μια άποψη για την σχολή καθώς και να διατηρήσεις  μια επαφή  σε περίπτωση που τελικά αποφασίσεις να πας για μαθηματικός του χρόνου. 

Οπότε γράφεσαι ΕΚΠΑ, παρακολουθείς  χωρίς άγχος αυτά τα δυο μαθήματα  ( άμα δεις ότι σε ενδιαφέρει ή έχεις χρόνο φυσικά πάρε κι άλλα ;)) ενώ προετοιμάζεσαι για πανελλήνιες. Δίνεις Πανελλήνιες και άμα μπεις στρατιωτικές σχολές κάνεις διαγραφή από το ΕΚΠΑ και γράφεσαι εκεί. Εάν όχι έχεις μια μικρή εμπειρία από ΕΚΠΑ και εάν τελικά σε ενδιαφέρει αποφασίζεις εάν θέλεις να συνεχίσεις ή οχι. Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν χάνεις κάτι να γραφτείς και να κατοχυρώσεις την θέση στο ΕΚΠΑ, αν δεν μπορείς τον επόμενο χρόνο να παρακολουθείς μπορείς να κάνεις και αίτηση για προσωρινή διακοπή σπουδών στην γραμματεία  ώστε να μην λογίζεται αυτό το διάστημα σε τυχόν ν+2 και αγχώνεσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπούδασε μαθηματικά με ευλάβεια και με τη στρατιωτική νοοτροπία που λες ότι σε διακατέχει και σε 4 χρόνια θα έχεις όλες τις πόρτες ανοιχτές για οτιδήποτε στις φυσκές επιστήμες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα μπορείς να κρατήσεις το βαθμό σου και με το 10 % να κάνεις δήλωση για στρατιωτικές σχολές Του χρόνου. 

Θα κληθείς βέβαια και πάλι να περάσεις τα αθλήματα. Δε σημαίνει ότι επειδή κόπηκες εφέτος είσαι δια παντός αποκλεισμένη. Πηγαινε ένα εξάμηνο να δεις τι παίζει με το Μαθηματικό . Εάν δεις ότι δε σε ικανοποιεί επικεντρωσου σε προπόνηση για να περάσεις το χρόνο που απαιτείται στο χιλιαρι. 

Και τις 2 χρονιές που πήγα εγώ στη ΣΣΕ όσα άτομα κόπηκαν ήταν επειδη εσκασαν στα 1.000 μέτρα. Οποιος το πηρε στα σοβαρα και ηταν αποφασισμενος να περασει τα καταφερε - Έστω 1 χρονο μετα . 

Καλή τύχη !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/9/2019 στις 5:05 ΜΜ, Mirketa είπε

Καλησπέρα σας!! Πριν 3 μήνες έδωσα πανελλήνιες εξετάσεις και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μεγάλο αδιέξοδο.. Ας πάρω τα πράγματα όμως από την αρχή... Εδώ και 3 χρόνια είχα πάρει την απόφαση να ακολουθήσω τον στρατό σαν μελλοντικό μου επάγγελμα .. Η νοοτροπία ανταποκρίνεται στον χαρακτήρα μου και σαφώς ένα σπουδαίο κίνητρο ήταν η επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει... Δίνω λοιπόν τις πανελλήνιες και ακολούθως συνεχίζω στην εβδομάδα αυτή που πρέπει να υποστείς τον υγειονομικό έλεγχο και την εξέταση των αθλημάτων... Εκεί λοιπόν κόπηκα στο 1000αρι και αμέσως αποκλείστικα από όλες τις στρατιωτικές σχολές. Για να είμαι ειλικρινής η προπόνηση που έκανα όλον αυτό το καιρό δεν ήταν άξια λόγου εφόσον προσπαθούσα να το αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερο.. ήταν κάτι που με κουραζε πολύ μέσα στην εβδομάδα με τόσο πολύ διάβασμα.... Τώρα έχω περάσει στο εθνικό καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο τμήμα των μαθηματικών..για να είμαι ειλικρινής δεν είχα φανταστεί ποτέ τον εαυτό μου σε αυτή τη θέση εφόσον ήμουν βεβαιη πως ο στόχος μου (όσον αφορά τον στρατό) θα επιτευχθεί.. και τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο διότι η μία λύση είναι να Ξαναδωσω κάτι το οποίο δε θέλω ούτε να το ακούσω γιατί ειλικρινά κουράστηκα πάρα πολύ και θεωρώ ότι είναι τόσο ψυχοφθόρο που δεν θα καταφέρω να ανταπεξέλθω.. η άλλη λύση είναι να ακολουθήσω τα μαθηματικά τα οποία πάντα μου άρεσαν και παρόλη την δυσκολία φέτος στις πανελλήνιες κατάφερα να γράψω έναν αξιοπρεπή για τα δεδομένα βαθμό (16.3) .. από την μια είναι η σίγουρη αποκατάσταση και από την άλλη ένα αβέβαιο μέλλον.. τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; 

Ευχαριστω εκ των προτέρων !!

Αφου μπηκες που μπηκες, γραψου στη σχολη, παρακολουθα την λιγο και δες αμα θες να μεινεις. Δωσε του χρονου παλι με το 10 τοις εκατο κρατωντας τον φετινο βαθμο σου δηλαδη. Αμα μπεις Ευελπιδων καλως. Βαλε και ΣΜΥ θα ελεγα εγω. Την πιανεις ανετα με τα μορια σου, εισαι αρκετα πανω απ τη βαση, καλα ειναι και εκει. Και αφου εχεις και στρατιωτικη πειθαρχεια, ε δεν θα δυσκολευτεις να πηγαινεις και για κανα τρεξιμο που και που ωστε να μην εχεις θεμα με το χιλιαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, j2k said:

Η τυχη σου σε βοηθησε.

Αυτο που θετεις δεν ειναι καν διλημα... πας στο μαθηματικο και ευχαριστεις την τυχη σου κοπηκες στο 1000αρι.

Φαίνεται να ξέρεις πολλά. Για πες μας κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παραπανω..

τα μαθηματικα ειναι η αρχη η μεση και το τελος ολων των επιστημων.

Οι δυνατοτητες αμετρητες...

Στο στρατο μονο υποβαθμιση εγκεφαλου μπορεις να παθεις.

Ασε τη γαμημενη μιζερια του 3και60 μηνιατικου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, j2k said:

Τι παραπανω..

τα μαθηματικα ειναι η αρχη η μεση και το τελος ολων των επιστημων.

Οι δυνατοτητες αμετρητες...

Στο στρατο μονο υποβαθμιση εγκεφαλου μπορεις να παθεις.

Ασε τη γαμημενη μιζερια του 3και60 μηνιατικου

Την επαγγελματική αποκατάσταση τη λαμβάνεις υπόψιν;

Την πιθανή ανεργία ενός μαθηματικού αν δεν εξειδικευτεί αρκετά σε κάποιο παρεμφερές (ή όχι και τόσο) αντικείμενο;

Γνωρίζεις πόσο πάνω από το Μ.Ο. των αποδοχών του ιδιωτικού τομέα είναι οι αμοιβές των στρατιωτικών;

Γνωρίζεις ότι ως στρατιωτικός μπορείς και πάλι αν θέλεις να σπουδάσεις (πέρα από το πρώτο πτυχίο της ΣΣΑΣ ή της ΣΣΕ) είτε προπτυχιακά είτε μεταπτυχιακά σε όποιο αντικείμενο επιθυμείς;

Η απλώς μπήκες να κράξεις τους κακούς καραβανάδες κι όλα καλά;

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, j2k said:

Μπηκα να κραξω την κακομοιρια που εχει φυτεψει στο μυαλο των νεων για μια θεση βολεματος πεινας το συστημα

Σοβαρά ε; Χωρίς να γνωρίζεις τίποτα για το αντικείμενο (αφού προφανώς απέχεις για λόγους ιδεολογίας) κρίνεις και κατακρίνεις τις ζωές και τις επιλογές των άλλων.

Θέλεις να πεις πως ένας μαθηματικός δε θα λάβει μισθό πείνας (αν δεν είναι άνεργος - το πιθανότερο); Ποιος είναι ο καλός μισθός για σένα στην Ελλάδα σήμερα;

Νομίζεις πως όλοι θα γίνουν επιτυχημένοι επιχειρηματίες ή θα φύγουν στο εξωτερικό;

Τα έχεις μπερδέψει πολύ αγαπητέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, j2k said:

Ο μαθηματικος φυσικα και δεν θα ειναι στην πεινα αν ειναι μαθηματικος.

Εσυ μαλλον τα εχεις μπερδεψει.

Κάνε μια μικρή έρευνα στα ποσοστά ανεργίας των αποφοίτων των αντίστοιχων σχολών. Εκτός αν εννοείς πως μόνο οι ΑΡΙΣΤΟΙ μαθηματικοί - δηλαδή μια μικρή ελίτ - έχει το προνόμιο της εργασίας.

Όλοι γνωρίζουμε μαθηματικούς που παλεύουν για ιδιαίτερα Λυκείου των 5€/ώρα, τους περιλαμβάνεις και αυτούς;

Η τις ορδές των αποφοίτων που επιμένουν ατελείωτα χρόνια για μια θέση διορισμού στην εκπαίδευση με το 70% του μισθού του στρατιωτικού;

Φυσικά η εργασία του στρατιωτικού έχεις τις δικές της σημαντικές δυσκολίες. Έτερον εκάτερον.

Είσαι σίγουρος όμως, πως αυτό είναι το πτυχίο που εξασφαλίζει εργασία;

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μαθηματικοι των ιδιαιτερων λυκειου ειναι μαθηματικοι με γνωσεις μαθηματικων 101 (1ο εξαμηνο)

και ακομα και αυτοι παιρνουνε το λιγοτερο 15-20 την ωρα και καποιοι καλοι παιρνουνε 50-60.

Ο ελληνας να ξερεις εχει κατοχικο συνδρομο να μορφωσει τα τεκνα του και πληρωνει για πλακα τα ιδιαιτερα.

Τα μαθηματικα ειναι το 1ο μαθημα σε ιδιαιτερα στο λυκειο με διαφορα απο τα αλλα.

Οσους τετοιους μαθηματικους 101 ξερω με 5ετη εμπειρια βγαζουνε καθαρα το λιγοτερο 2.5κ το μηνα.

Οι αλλοι μαθηματικοι >>>101 δεν εχουνε ταβανι στις αποδοχες .

Οχι φυσικα δεν εξασφαλιζει το πτυχιο την εργασια αλλα οι ικανοτητες προσπαθεια θεληση κτλπ.

Οποιος περιμενει στις ορδες για ενα διορισμο στο δημοσιο η ειναι ασχετος η εχει λοβοτομη

γιατι εκει εξω υπαρχουνε αμετρητες εργασιες με μεγαλες αποδοχες.

Οτι παραγωγικο υπαρχει στηριζετε στις θετικες επιστημες αρα στα μαθηματικα

και ειναι βεβαιο οτι ο μαθηματικος παντα θα εχει δουλεια.

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, j2k said:

Οι μαθηματικοι των ιδιαιτερων λυκειου ειναι μαθηματικοι με γνωσεις μαθηματικων 101 (1ο εξαμηνο)

και ακομα και αυτοι παιρνουνε το λιγοτερο 15-20 την ωρα και καποιοι καλοι παιρνουνε 50-60.

Ο ελληνας να ξερεις εχει κατοχικο συνδρομο να μορφωσει τα τεκνα του και πληρωνει για πλακα τα ιδιαιτερα.

Τα μαθηματικα ειναι το 1ο μαθημα σε ιδιαιτερα στο λυκειο με διαφορα απο τα αλλα.

Οσους τετοιους μαθηματικους 101 ξερω με 5ετη εμπειρια βγαζουνε καθαρα το λιγοτερο 2.5κ το μηνα.

Οι αλλοι μαθηματικοι >>>101 δεν εχουνε ταβανι στις αποδοχες .

Οχι φυσικα δεν εξασφαλιζει το πτυχιο την εργασια αλλα οι ικανοτητες προσπαθεια θεληση κτλπ.

Οποιος περιμενει στις ορδες για ενα διορισμο στο δημοσιο η ειναι ασχετος η εχει λοβοτομη

γιατι εκει εξω υπαρχουνε αμετρητες εργασιες με μεγαλες αποδοχες.

Οτι παραγωγικο υπαρχει στηριζετε στις θετικες επιστημες αρα στα μαθηματικα

και ειναι βεβαιο οτι ο μαθηματικος παντα θα εχει δουλεια.

Πάντα θα έχει δουλειά κάποιος που έχει ιδιαίτερες ικανότητες. 

Τα νούμερα που αναφέρεις είναι εκτος πραγματικότητος και αφορούν πιθανώς κάποιους μεγαλοκαθηγητές με φτιαγμένο κύκλο γνωριμιών και όνομα στην "αγορά" ιδιαιτέρων.

Ωστόσο αποτελούν εξαίρεση σε μια θάλασσα αποφοίτων 101 όπως τους ονομάζεις, οι οποίοι δεν έχουν ούτε άτομα για ιδιαίτερα, ούτε όνομα για να ζητούν πάνω από 5€/ώρα.

Το μόνο που τους μένει είναι ο διορισμός και το κυνηγούν για όλα τα οφέλη που προσφέρει μια τέτοια θέση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...