Προς το περιεχόμενο

Στράτος ή μαθηματικό;


Mirketa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας γνωστος μου 24 τελειωσε μαθηματικο χωρις γνωριμιες χωρις γνωστους κτλπ

εκανε ιδιαιτερα για σχολειο και εβγαζε 1500 το μηνα απο τον 1ο χρονο.

Αλλα επειδη ηθελε και ασφαλεια εψαχνε και κατι με μισθο

και του δωσανε τα mcdonalds δουλεια οχι φυσικα σαν ψηστη-λαντζερη αλλα σαν διευθυντη.

Γιατι δε πηρανε διευθυντη ενα καραβανα ?

(τα ιδιαιτερα συνεχιζει και τα κανει)

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, j2k είπε

(τα ιδιαιτερα συνεχιζει και τα κανει)

Τα έσοδα από τα ιδιαίτερα τα ξοδεύει σε κόκα;;; Πότε κοιμάται ο γνωστός σου που διευθύνει τα mcdonalds κι έχει χρόνο να προετοιμάσει τα ιδιαίτερά του κι επιπλέον να διδάξει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, j2k said:

Ενας γνωστος μου 24 τελειωσε μαθηματικο χωρις γνωριμιες χωρις γνωστους κτλπ

εκανε ιδιαιτερα για σχολειο και εβγαζε 1500 το μηνα απο τον 1ο χρονο.

Αλλα επειδη ηθελε και ασφαλεια εψαχνε και κατι με μισθο

και του δωσανε τα mcdonalds δουλεια οχι φυσικα σαν ψηστη-λαντζερη αλλα σαν διευθυντη.

Γιατι δε πηρανε διευθυντη ενα καραβανα ?

(τα ιδιαιτερα συνεχιζει και τα κανει)

Διότι ο στρατιωτικός είναι Δημόσιος Υπάλληλος κι απαγορεύεται να εργαστεί σε δεύτερη θέση.

Ωστόσο αν το αποφάσιζε να παραιτηθεί, σίγουρα θα ήταν πολύ καταλληλότερος γι'αυτή τη θέση, από κάθε άποψη, σε σχέση με έναν ανεπάγγελτο μαθηματικό που δουλεύει μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, j2k είπε

Η τυχη σου σε βοηθησε.

Αυτο που θετεις δεν ειναι καν διλημα... πας στο μαθηματικο και ευχαριστεις την τυχη σου κοπηκες στο 1000αρι.

+1 και απο εμενα.

επειδη επαθα το ιδιο πριν 15 χρονια ειμαι πολυ χαρουμενος που κοπηκα στα τεστ και αφησα μια και καλη πισω μου το κομματι στρατιωτικων σχολων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 5 ευρω την ωρα που αναφερεται για ιδιαιτερα δεν υπαρχει στην πραξη. Απο εμπειρια πρεπει να πω οτι τα 10/ωρα ειναι το κατωτατο οριο και κυριως για φοιτητες αλλα μιλαμε για μαυρα. Ταυτοχρονα προφανως το μαθηματικο ανοιγει πορτες σε πολλους αλλους τομεις με εξτρα ειδικευση. Ο στρατος εχει σιγουρη αποκατασταση με καλες αποδοχες στην αρχη αλλα και χαμηλο ταβανι, με περιορισμο σε διαφορα πραγματα οπως το που μενει (φανταζομαι δεν περιμενει καποιος να χει για 30 χρονια βυσμα να τον πηγαινει παντα εκει που θελει). Επισης το μεγαλυτερο αρνητικο για μενα ειναι η εξελιξη που μπορει να χει καποιος ως ανθρωπος απο την ιδια την δουλεια του μεσα στο στρατευμα καθως υπαρχει η μονιμοτητα και οποιος εχει κανει εστω θητεια μπορει να καταλαβει τι σημαινει αυτο. Καλο ειναι να τα ζυγισεις και να αποφασισεις.

Επεξ/σία από AllNatural
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντας προγραμματιστής είμαι πολύ biased προς το μαθηματικό και θα το έκανα αν δεν μου άρεσε η πληροφορική περισσότερο, όμως, είμαι δεν είμαι biased, έχω να πω πως είναι χαζό να αφήσεις το μαθηματικό (αν σου αρέσει και θεωρείς ότι θες να το κυνηγήσεις) για τον στρατό.

Ο στρατός, θα σε βάλει σε ένα loop ελληνικού δημοσίου, με μισθό από την πρώτη μέρα αλλά πρέπει απαραίτητα να μείνεις μέσα στο loop, ως την σύνταξη. Μιλάμε για ένα πράγμα που μπορεί να σε πάρει από μία πόλη, να σε πάει σε άλλη και να μην μπορείς να μην πας. Αν αυτό γίνει όταν είσαι μόνη σου, παλεύεται, αν κάνεις οικογένεια ή έχεις κάπου μόνιμη κατοικία, σίγουρα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά. Προσφέρει μία ψευτοσταθερότητα που ΔΕΝ πρέπει να αποτελεί κίνητρο και σαν διαδικασία και σχολή, σε αφήνει πολύ πίσω σε γνώσεις. Τα μαθηματικά εξελίσσουν το μυαλό, την λογική και τον άνθρωπο ενώ ο στρατός ουσιαστικά αποτελεί έναν glorified φρουρό, με βαθιές τσέπες(κράτος) και πολλά χέρια(στρατιώτες). 

Τέλος, αν θες να φύγεις στο εξωτερικό ή τελικά αποφασίσεις ότι θες να κάνεις κάτι διαφορετικό, τα μαθηματικά σου ανοίγουν τον δρόμο. Αν είσαι καλή μαθηματικός, ασχολείσαι *πιο εύκολα* με στατιστική, data science, πληροφορική, προγραμματισμό κλπ.

 

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Dinos_12345 said:

Όντας προγραμματιστής είμαι πολύ biased προς το μαθηματικό και θα το έκανα αν δεν μου άρεσε η πληροφορική περισσότερο, όμως, είμαι δεν είμαι biased, έχω να πω πως είναι χαζό να αφήσεις το μαθηματικό (αν σου αρέσει και θεωρείς ότι θες να το κυνηγήσεις) για τον στρατό.

Ο στρατός, θα σε βάλει σε ένα loop ελληνικού δημοσίου, με μισθό από την πρώτη μέρα αλλά πρέπει απαραίτητα να μείνεις μέσα στο loop, ως την σύνταξη. Μιλάμε για ένα πράγμα που μπορεί να σε πάρει από μία πόλη, να σε πάει σε άλλη και να μην μπορείς να μην πας. Αν αυτό γίνει όταν είσαι μόνη σου, παλεύεται, αν κάνεις οικογένεια ή έχεις κάπου μόνιμη κατοικία, σίγουρα τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά. Προσφέρει μία ψευτοσταθερότητα που ΔΕΝ πρέπει να αποτελεί κίνητρο και σαν διαδικασία και σχολή, σε αφήνει πολύ πίσω σε γνώσεις. Τα μαθηματικά εξελίσσουν το μυαλό, την λογική και τον άνθρωπο ενώ ο στρατός ουσιαστικά αποτελεί έναν glorified φρουρό, με βαθιές τσέπες(κράτος) και πολλά χέρια(στρατιώτες). 

Τέλος, αν θες να φύγεις στο εξωτερικό ή τελικά αποφασίσεις ότι θες να κάνεις κάτι διαφορετικό, τα μαθηματικά σου ανοίγουν τον δρόμο. Αν είσαι καλή μαθηματικός, ασχολείσαι *πιο εύκολα* με στατιστική, data science, πληροφορική, προγραμματισμό κλπ.

Mιλώντας γενικότερα, τα όσα αναφέρεις ισχύουν. Μάλιστα ισχύουν για κάθε μόνιμη θέση στο Δημόσιο. Προφανώς η μονιμότητα δημιουργεί κάποιες αρνητικές τάσεις (μεταξύ των οποίων το χαμηλό ταβάνι - σχετικό βέβαια αυτό στην Ελλάδα του σήμερα - και η στασιμότητα).

Οσον αφορά τα ιδιαίτερα, υπάρχει κι ένας σημαντικός αριθμός (νέων κυρίως) μαθηματικών που ψάχνει και δεν βρίσκει μαθητές. Πολλοί από αυτούς υποχωρούν μέχρι και τα 5€ προκειμένου να ξεκινήσουν κύκλο.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μαθηματικά είναι κάτι γενικό και αόριστο που εμπεριέχει πολλά και για να πουληθούν πρέπει να βρεις κάποιο  εργαλείο/υπηρεσία σε συγκεκριμένο κλάδο  να ενσωματώσεις κάτι από όλα αυτά (δε χρειάζεται όλα, ένα είναι αρκετό). Γενικά θα χρειαστείς εξειδίκευση η οποία μάλιστα μπορεί να σου φάει πολύ χρόνο γιατί θες 3 συγκεκριμένα πράγματα Πχ. Επιστημονικός τομέας: Στατιστική/Data Science, Υπηρεσία: Data Analyst, Κλάδος: Έρευνα αγοράς για αυτοκίνητα, με λίγα λόγια αναλύεις διάφορα δεδομένα για ένα συγκεκριμένο πελατολόγιο τα οποία είναι χρήσιμα στην εταιρία. Η γενική θεωρία δεν είναι κακή αλλά γενική θεωρία που δεν επιλύει πολύ συγκεκριμένα πράγματα στη πράξη δεν απορροφάτε εύκολα που σημαίνει ότι δεν αγοράζεται όσο πρέπει. 

Μη πας στο στρατό για βιοποριστικούς λόγους. Θες να έχεις τον ίδιο μισθό για πάντα και να κάνεις αυτή την αγγαρεία? ναι οκ, σε πρώτη φάση θα σου προσφέρει ασφάλεια χωρίς να χρειαστεί να κουραστείς αλλά θα μείνεις για πάντα εκεί. Αξίζει? 

Ο στρατός είναι καλή καριέρα για αυτούς που αγαπάνε το περιεχόμενο ή είναι παθιασμένοι με αυτά τα πράγματα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η θέση στο ελληνικό δημόσιο μπορεί να μοιάζει "προνομιακή" τα τελευταία χρόνια (είναι πράγματι) αλλά εγώ στα παιδιά μου έχω πει ευχή και κατάρα μακριά από το δημόσιο και την μιζέρια του. Για εμένα η μόνη πραγματική δικαιολογία είναι να είσαι τεμπέλης ή να επιδιώκεις το "ρελαντί" γιατί θέλεις να αφιερωθείς στην οικογένεια (π.χ. να κάνεις πολλά παιδιά).

Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά , πήγαινε τρέχοντας και θα ευχαριστείς στο μέλλον την τύχη σου όταν καταλάβεις από τι γλίτωσες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μπορείς να πας Στρατό (ή Στράτο) και να κάνεις σπουδές ενώ έχεις εξασφαλισμένα το προς το Ζην,

Προσωπικη άποψη...μπαίνεις...γίνεσαι Στρατιωτικός....και μετά ΕΑΠ και όσα πτυχία θες...και με αντίκρυσμα με λίγη τύχη...ειδικά Πληροφορική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Αφου μπορείς να πας Στρατό (ή Στράτο) και να κάνεις σπουδές ενώ έχεις εξασφαλισμένα το προς το Ζην,

Προσωπικη άποψη...μπαίνεις...γίνεσαι Στρατιωτικός....και μετά ΕΑΠ και όσα πτυχία θες...και με αντίκρυσμα με λίγη τύχη...ειδικά Πληροφορική.

Τίμια η άποψη. Στον στρατό θα έχεις άφθονο ελεύθερο χρόνο, θα πρέπει όμως να αναμετρηθείς με τον εαυτό σου και να καταπνίξεις τη βαρεμάρα που θα σε κυριεύσει και να κάτσεις να μελετήσεις... Σίγουρα δε θα έχεις άγχος βιοπορισμού και θα πληρώνεσαι καλύτερα από το σκλαβοπάζαρο του ιδιωτικού τομέα αλλά θα έχεις τον κάθε πικραμένο εξουσιομανή να σε σκοτίζει με ανούσια ζητήματα... Προσωπικά, στη θητεία μου βρήκα χρόνο να διαβάσω μα το πλήρωσα με πέντε μήνες παραπάνω (κι όχι μόνο...) κάνοντας θητεία δόκιμου. Όχι, δε θα το επαναλάμβανα. 

Αν είχες περάσει σε άλλη σχολή θα το διπλοσκεφτόμουν. Το μαθηματικό όμως είναι ισχυρό και παγκόσμιο. Όσο τριμπούρδελο κι αν είναι το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, ένα πτυχίο μαθηματικού είναι δύναμη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πάνε ένα χρόνο τώρα στο μαθηματικό και κανε του χρόνου 10%. Αφού με πτυχίο μαθηματικών μπορείς να κανείς αρκετά πράγματα(ειδικά με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά). Παράλληλα κάνε και προετοιμασία για τα αθλήματα καλή. Τώρα αν του χρόνου αν περάσεις σε κάποια στρατιωτική σχολή πάνε εκεί και ξέχνα το μαθηματικό, γιατί και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση έχει και πιο νωρίς θα βγεις σύνταξη. Αν όμως αποτύχεις ξανά συνέχισε με το 2ο έτος του μαθηματικού κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...