Προς το περιεχόμενο

Στράτος ή μαθηματικό;


Mirketa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαθηματικό. 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις, να μάθεις να σκέφτεσαι και να είσαι χρήσιμος στην κοινωνία ή να είσαι κηφήνας και παράσιτο στην κοινωνία;

Εσύ θα το αποφασίσεις.

Επεξ/σία από Ψιτ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@DrFreeman

Μαλλον δεν ξερουν οτι αναφερεσαι για Θεσσαλονικη.

Στην Θεσσαλονικη ναι υπαρχουν ιδιαιτερα μαθηματικων με 5€/την ωρα, σπανιοτερα για Γ' Λυκειου (και ακομη πιο σπανια απο πτυχιουχους, συνηθως φοιτητες ειναι 5€ για Γ' Λυκειου).

Δεν ειναι πολλοι αυτοι του 5€/ωρα αλλα ειναι αρκετοι για να γ@μ@νε την αγορα για τους υπολοιπους (με πολλους τροπους) και για τους εαυτους τους.

Τα 20€ την ωρα παιζουν για Γ' Λυκειου για καποιον που εχει 5-10 χρονια στην πλατη του και εχει φτιαξει κυκλο.

Τα 30€ την ωρα παιζουν για καποιον που εχει 10+ χρονια στην πλατη του και αναλογο κυκλο.

Τα 40€ την ωρα ισως και να ειναι πιθανα σε καποιες ακραιες περιπτωσεις.

Παραπανω απο τα 40€ δεν παιζουν για Γ' Λυκειου/ΕΠΑΛ (για αλλα πραγματα ισως).

 

Ξαναλεω οτι τα νουμερα που αναφερω ειναι για Θεσσαλονικη, στην Αθηνα δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα (μπορει να ειναι καλυτερα, μπορει και χειροτερα), εχω βασιμες πλγροφοριες οτι σε αρκετα μερη της επαρχιας τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsioulak είπε

@DrFreeman

Μαλλον δεν ξερουν οτι αναφερεσαι για Θεσσαλονικη.

Στην Θεσσαλονικη ναι υπαρχουν ιδιαιτερα μαθηματικων με 5€/την ωρα, σπανιοτερα για Γ' Λυκειου (και ακομη πιο σπανια απο πτυχιουχους, συνηθως φοιτητες ειναι 5€ για Γ' Λυκειου).

Δεν ειναι πολλοι αυτοι του 5€/ωρα αλλα ειναι αρκετοι για να γ@μ@νε την αγορα για τους υπολοιπους (με πολλους τροπους) και για τους εαυτους τους.

Τα 20€ την ωρα παιζουν για Γ' Λυκειου για καποιον που εχει 5-10 χρονια στην πλατη του και εχει φτιαξει κυκλο.

Τα 30€ την ωρα παιζουν για καποιον που εχει 10+ χρονια στην πλατη του και αναλογο κυκλο.

Τα 40€ την ωρα ισως και να ειναι πιθανα σε καποιες ακραιες περιπτωσεις.

Παραπανω απο τα 40€ δεν παιζουν για Γ' Λυκειου/ΕΠΑΛ (για αλλα πραγματα ισως).

Ξαναλεω οτι τα νουμερα που αναφερω ειναι για Θεσσαλονικη, στην Αθηνα δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα (μπορει να ειναι καλυτερα, μπορει και χειροτερα), εχω βασιμες πλγροφοριες οτι σε αρκετα μερη της επαρχιας τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.

Από προσωπική εμπειρία, στην επαρχία σε δυο φροντιστήρια που έπαιξα μπάλα, μου έσταζαν 10άρικο ανά ώρα, είτε μαύρα είτε νόμιμα (10 μείον ένσημα και τη διαφορά στο χέρι). Τα ιδιαίτερα γενικά παίζουν σε παρόμοια κλίμακα στην επαρχία 10-20 ευρώ εκτός φυσικά αν είσαι ήδη καθηγητής στο σχολείο οπότε άμα θες τους ξυρίζεις τα δόντια. Στη μητροπολιτική Αθήνα δεν έβρισκα πάνω από 5 και φυσικά δεν έκανα. Δεν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο και την πίεση (και τα καύσιμα). Γνωστοί μου όμως με κύκλο χτυπούσαν 20-30. 

Γενικά, υποθέτω σε μεγάλες πόλεις το ιδιαίτερο έχει γονατίσει, είναι πολλοί οι ιδιαιτεράδες και η λογική που επικρατεί είναι "ας βρω έναν με 2-3 ευρώ κι ό,τι κάνει, αν είναι να δίνω 20άρια τότε ας τα δίνω σε καθηγητή να βάζει και βαθμό". Στην επαρχία είναι λιγότερο το διδακτικό προσωπικό και καλύτερες οι τιμές. Επίσης, οι καθημερινές ανάγκες λιγότερες οπότε περισσεύουν χρήματα για ιδιαίτερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lasombra είπε

Από προσωπική εμπειρία, στην επαρχία σε δυο φροντιστήρια που έπαιξα μπάλα, μου έσταζαν 10άρικο ανά ώρα, είτε μαύρα είτε νόμιμα (10 μείον ένσημα και τη διαφορά στο χέρι). Τα ιδιαίτερα γενικά παίζουν σε παρόμοια κλίμακα στην επαρχία 10-20 ευρώ εκτός φυσικά αν είσαι ήδη καθηγητής στο σχολείο οπότε άμα θες τους ξυρίζεις τα δόντια. Στη μητροπολιτική Αθήνα δεν έβρισκα πάνω από 5 και φυσικά δεν έκανα. Δεν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο και την πίεση (και τα καύσιμα). Γνωστοί μου όμως με κύκλο χτυπούσαν 20-30. 

Γενικά, υποθέτω σε μεγάλες πόλεις το ιδιαίτερο έχει γονατίσει, είναι πολλοί οι ιδιαιτεράδες και η λογική που επικρατεί είναι "ας βρω έναν με 2-3 ευρώ κι ό,τι κάνει, αν είναι να δίνω 20άρια τότε ας τα δίνω σε καθηγητή να βάζει και βαθμό". Στην επαρχία είναι λιγότερο το διδακτικό προσωπικό και καλύτερες οι τιμές. Επίσης, οι καθημερινές ανάγκες λιγότερες οπότε περισσεύουν χρήματα για ιδιαίτερα... 

Ποσο "παλιός" ήσουν όταν σου δίνανε 9 με 10 την ωρα τα ΦΜΕ; και σε ποια επαρχιακή πόλη (έχω ακούσει για 10αριο σε νέους καθηγητες για ΦΜΕ στην Θεσσαλια, για άλλες περιοχες δεν έχω καλές πληροφορίες).

Άστο το ιδιαιτερο του καθηγητή του σχολείου, αυτά πάντα χτυπούσαν, για τα άλλα ομως που ξερεις για 10-20 την ώρα, για Γ' Λυκείου/ΕΠΑΛ μιλάς; και (ξανα) για ποια πόλη;

Σοβαρά 5 ευρω για Γ' Λυκείου/ΕΠΑΛ; είναι και στην Αθήνα χάλια δηλαδή;

 

Δεν είναι μόνο αυτά που λες (τα οποία ισχύει φυσικά), η "αγορά" στα ιδιαίτερα/φροντιστήρια (δείχνει να) έχει χαλάσει άσχημα και αυτό έχει συμβεί για πολλούς λόγους.

 

ΥΓ. Απο περιέργεια ρωτάω, μια και εικόνα έχω μόνο απο Θεσσαλία και Θεσσαλονίκη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsioulak   Το 13 βγήκα στο κλαρί με τα φροντιστήρια. Κυκλάδες και Κρήτη έπαιξα. Τα 10-20 ήταν για ΓΕΛ σε όλες τις τάξεις. Η Γ Λυκείου ακουμπούσε το 20άρικο στην ευρύτερη Αθήνα.

Γενικά, έχει εξευτελιστεί το ιδιαίτερο, δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει πλέον. Κάτω από 10 για νεοσύλλεκτο είναι πραγματικά λίγα, ας πάει το παιδί σε φροντιστήριο με άλλους 10 μαθητές. Αυτοί που παίρνουν 5 όντως γαμούν την αγορά. Ας πάνε σε ένα φροντιστήριο να δουλέψουν κι ας ζητήσουν 5 την ώρα, κρα θα κάνει ο ιδιοκτήτης.

Τα άλλα που με χάλασαν άσχημα με τα ιδιαίτερα ήταν οι ακυρώσεις μαθημάτων και το γεγονός ότι πέτυχα μαθητές να μου λένε οι γονείς στην αρχη "ναι ναι μέσα για 10 την ώρα", μετά "μωρέ θα πάει φροντιστήριο" και τελικά να έχω τον μαθητή στο κοινωνικό φροντιστήριο του δήμου που είναι δωρεάν. Δε μαμιόμαστε καλύτερα;!;!; Το παράτησα εντελώς το άθλημα... Άμα θέλει κάποιος γνωστός πάω για ξεκόλλημα 1-2 ώρες free of charge και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/10/2019 στις 10:21 ΜΜ, tsioulak είπε

@DrFreeman

Μαλλον δεν ξερουν οτι αναφερεσαι για Θεσσαλονικη.

Στην Θεσσαλονικη ναι υπαρχουν ιδιαιτερα μαθηματικων με 5€/την ωρα, σπανιοτερα για Γ' Λυκειου (και ακομη πιο σπανια απο πτυχιουχους, συνηθως φοιτητες ειναι 5€ για Γ' Λυκειου).

Δεν ειναι πολλοι αυτοι του 5€/ωρα αλλα ειναι αρκετοι για να γ@μ@νε την αγορα για τους υπολοιπους (με πολλους τροπους) και για τους εαυτους τους.

Τα 20€ την ωρα παιζουν για Γ' Λυκειου για καποιον που εχει 5-10 χρονια στην πλατη του και εχει φτιαξει κυκλο.

Τα 30€ την ωρα παιζουν για καποιον που εχει 10+ χρονια στην πλατη του και αναλογο κυκλο.

Τα 40€ την ωρα ισως και να ειναι πιθανα σε καποιες ακραιες περιπτωσεις.

Παραπανω απο τα 40€ δεν παιζουν για Γ' Λυκειου/ΕΠΑΛ (για αλλα πραγματα ισως).

Ξαναλεω οτι τα νουμερα που αναφερω ειναι για Θεσσαλονικη, στην Αθηνα δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα (μπορει να ειναι καλυτερα, μπορει και χειροτερα), εχω βασιμες πλγροφοριες οτι σε αρκετα μερη της επαρχιας τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.

Τα ιδια και στις υπολοιπες πολεις και χωρια. Με τη μονη διαφορά ότι δεν ξεκινανε απο 5 ευρώ το κατώτερο αλλά από 8-10 ευρω, λιγοτερος ανταγωνισμος βλεπεις στην επαρχια. Μεταξύ 5 και 10 ευρώ είναι συνηθως για παιδιά Δημοτικού. 30 και 40 την ώρα δεν έχω ακουσει ποτέ πάντως πουθενά, μόνο στο ιντερνετ ταχω διαβασει οπως πχ το μηνυμα σου τωρα. Μεχρι 25 ξέρω και που αυτο το 25αρι μιλάμε το απαιτούσε καθηγητρια "γνωστή" στη περιοχη και με καμια 20αριά χρόνια εμπειρίας στη πλάτη. Οι υπόλοιποι γύρω στα 12-15 ευρώ την ώρα. 

Δεν ξέρω πάντως εάν πρεπει να πας Μαθηματικό μαυτα τα δεδομενα. Ειναι πολλοι πτυχιουχοι και πιασμένα τα παιδια και γενικά χαμηλές τιμές. Θα χρειαστείς παρα πολυ καιρό να φτιαξεις κυκλο ωστε να ανεβασεις τιμη. Μπορει και να μην φτιαξεις και ποτέ αξιολογο κυκλο, ειναι ανάλογα και το μέρος που εισαι. Στη σχολη αυτη πας αμα έχεις τρέλα με τα μαθηματικά και χτυπησεις και κανα καλό μεταπτυχιακο μετα που ναχει σχεση με οικονομικα, επιχειρησεις, πληροφορικη και τετοια. Βρισκεις καμια σχετικη δουλεια μετά ισως και ισως εναν μαθητη ωστε να ξεπερνας τα 1000 ευρω...παραπανω χρονο ή μαλλον όρεξη δεν θαχεις αλλωστε αν θαχεις και κανονικη δουλειά παραλληλα. 

Στην Αθηνα και Θεσσαλονικη γενικα παντως πολυς ανταγωνισμος με αποτελεσμα να εχουν κατρακυλησει οι αμοιβες. Σε μας πχ στους πτυχιουχους για μαθητες Πρωτοβαθμιας, υπαρχουν ατομα μεχρι και με 3 ευρω την ωρα που πανε να διαβασουν ενα παιδι. Αστο. Μεχρι και στα φροντιστηρια της κακιάς ωρας (δεν πληρωνουν γενικά ολα) θα παρεις ξερω γω μισο ευρω παραπανω. 

Στις 28/9/2019 στις 9:09 ΜΜ, Ψιτ είπε

Μαθηματικό. 

Εξαρτάται τι θες να κάνεις, να μάθεις να σκέφτεσαι και να είσαι χρήσιμος στην κοινωνία ή να είσαι κηφήνας και παράσιτο στην κοινωνία;

Εσύ θα το αποφασίσεις.

Καλά το κηφήνας προφανώς γιατί είναι μόνιμοι υπάλληλοι στο στρατό και υποτίθεται δεν κάνουν τίποτα. Μπορώ να πω πως δεν ανταποκρινεται, δεν γινεται να γενικευσεις ετσι. Εξαρταται τι ειδικότητα έχεις, σε τι Σώμα είσαι και πόσο σοβαρά έχεις παρει τον ρόλο σου. Οι υπόλοιποι ναι είναι. Πχ οι Ικαροι και οι ναυτικοι λιγο δυσκολο να τους χαρακτηρισω ετσι. Τωρα παράσιτα...ε λιγο too much. 

Επεξ/σία από Neoss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...