Προς το περιεχόμενο

Αγορα Καινουριου PC


TASOS PAOKG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, σκεφτομαι να αγορασω ενα pc (οσο πιο vfm γινεται) η χρηση του οποιου θα ειναι:

 * GAMING σε νεους τιτλους που θα κυκλοφορησουν(κυριως Fifa 20 ,COD,Resident Evil,Formula 1) αλλα και σε παιχνιδια που εχω στην κατοχη οπως Starcraft II σε Medium Graphics.

* INTERNET (Livestreaming-KODI,Web Browsing,Torrent,ΤΑΙΝΙΕΣ)

Ποσό που διαθέτουμε : 850-950 €

Χρήση υπολογιστή : Gaming-Internet

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: KODI,Torrent,Emulator (dolphin κτλ.)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. ΝΑΙ ,θα χρειαστω οθονη οσο πιο VFM γινεται 24-27"

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΝΑΙ, φθηνο πληκτρολογιο με φωτισμο εαν υπαρχει

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Σκεφτομουν για VisionStudio

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?  Απο το καταστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΝΑΙ θα αγορασω Windows 10 απο το συγκεκριμενο καταστημα και θα ενημερωσω να γινει και η εγκατασταση τους στο καινουριο συστημα.Γνωριζεται εαν χρεωνουν παραπανω για εγκατασταση λειτουργικου;

Η συνθεση που εχω περιπου στο μυαλο μου ειναι:

CASE: AEROCOOL Aero 500 RGB

CPU: AMD Ryzen 2600

RAM: GSkill Aegis 16 Gb

M/B: MSI B450 A-Pro

SSD:SAMSUNG 860 Evo 250 Gb

GPU: Εδω θελω την γνωμη σας ποια να εταιρεια να επιλεξω AMD Vs NVIDIA ψαχνω για VFM

MONITOR: Και εδω θελω την γνωμη σας ψαχνω για VFM οθονη

CD/DVD Player: ASUS DVD RW

Τροφοδοτικο: CORSAIR CX 550 Watt

O/S:WINDOWS 10 Greek USB Media (~130 € απο το συγκεκριμενο καταστημα)

Ενα απλο keyboard με φωτιζομενα πληκτρα

USB Wifi Κεραια για ελευθερα wifi δικτυα

Ευπροσδεκτη οποιαδηποτε γνωμη αλλαγης στην συνθεση που εφτιαξα πιο πανω.

Ευχαριστω

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από TASOS PAOKG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TASOS PAOKG4 είπε

GPU: Εδω θελω την γνωμη σας ποια να εταιρεια να επιλεξω AMD Vs NVIDIA ψαχνω για VFM

VFM και Nvidia δεν πρέπει να μπαίνουν στην ίδια πρόταση.Τσέκαρε 5700 και 5700 XT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Deka013 είπε

VFM και Nvidia δεν πρέπει να μπαίνουν στην ίδια πρόταση.Τσέκαρε 5700 και 5700 XT.

Θα χωρεσει αυτη η καρτα στο υπαρχον budget;

Αν θελεις προτεινε καποια καλυτερη συνθεση για να χωρεσει και η καρτα;

Θελω την γνωμη σου για vfm οθονη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, TASOS PAOKG4 είπε

Θα χωρεσει αυτη η καρτα στο υπαρχον budget;

Αν θελεις προτεινε καποια καλυτερη συνθεση για να χωρεσει και η καρτα;

Θελω την γνωμη σου για vfm οθονη.

Ωχ,θες και οθόνη.....Δύσκολο να χωρέσει ναι,θέλει γύρω στα 400 η 5700....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οθονες δες τις παρακατω 24" και 27"
https://www.skroutz.gr/s/16210265/AOC-C24G1.html

https://www.skroutz.gr/s/16030383/AOC-C27G1.html?keyphrase=AOC+C27G1

αλλιως αν θες Ips,1080p και 144hz περιμενε τις νεες AOC, εγω αυτο κανω
https://eu.aoc.com/en/gaming-monitors/27g2u-bk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Deka013 είπε

Ωχ,θες και οθόνη.....Δύσκολο να χωρέσει ναι,θέλει γύρω στα 400 η 5700....

Ναι θα χρειαστω και οθονη και windows 10 (αυθεντικα) φτιαχνω pc απο την αρχη.

Εαν ανεβασω το budget μεχρι 1000 μπορουμε να φτιαξουμε μια συνθεση τουλαχιστον να παιζω τους νεους τιτλους σε medium graphics ή θελει παραπανω euros;

 

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε

για οθονες δες τις παρακατω 24" και 27"
https://www.skroutz.gr/s/16210265/AOC-C24G1.html

https://www.skroutz.gr/s/16030383/AOC-C27G1.html?keyphrase=AOC+C27G1

αλλιως αν θες Ips,1080p και 144hz περιμενε τις νεες AOC, εγω αυτο κανω
https://eu.aoc.com/en/gaming-monitors/27g2u-bk

Ποτε θα ειναι διαθεσιμες οι νεες οθονες στην χωρα μας και τι τιμη θα εχουν;

Επεξ/σία από TASOS PAOKG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οθόνη ό,τι είπε ο Zengar.

4 ώρες πριν, TASOS PAOKG4 είπε

ΝΑΙ θα αγορασω Windows 10 απο το συγκεκριμενο καταστημα και θα ενημερωσω να γινει και η εγκατασταση τους στο καινουριο συστημα.Γνωριζεται εαν χρεωνουν παραπανω για εγκατασταση λειτουργικου;

Όχι μην το κάνεις αυτό. Με 5-10€ μπορείς να έχεις αυθεντικά windows 10. Αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης εδώ.

Από κει και πέρα προτείνω τα εξής:

https://www.mmplanet.gr/shop/karte-grafikon-936/44907-095490-msi-radeon-rx-5700-8gb-mech-oc-detail?skr_prm=WyJjZjEyMWRkNC0wMzg5LTQzNDItYjBmYS0yN2U3Y2IzOWZhN2UiLDE1Njc5NzU1OTI5MzcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiJjb21wYXJlZCJ9XQ αν δεχεται το κατάστημα συναρμολόγηση χωρίς τη gpu, διαφορετικά με μια reference 5700 από visionstudio

spacer.png

1 ώρα πριν, TASOS PAOKG4 είπε

Εαν ανεβασω το budget μεχρι 1000 μπορουμε να φτιαξουμε μια συνθεση τουλαχιστον να παιζω τους νεους τιτλους σε medium graphics ή θελει παραπανω euros;

H παραπάνω σύνθεση είναι για ultra detail 1080p 70-100fps. Για high γραφικά μπορείς και με ~650€ με μια RX590, GTX1660. Για medium και με ~550€ με 8Gb ram και RX570. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βάζουμε oem κλειδιά νομίζω κλειδώνει με το hardware, αν αλλάξει κάτι, λόγω εγγύησης πχ, μπορεί να μην ανοίγει μετά. 
μπορεί να το αφήσει με το υδατογράφημα αν δεν τον πειράζει ή να έχει backup αν έχει σημαντικά αρχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rhamnusia είπε

όταν βάζουμε oem κλειδιά νομίζω κλειδώνει με το hardware, αν αλλάξει κάτι, λόγω εγγύησης πχ, μπορεί να μην ανοίγει μετά. 
μπορεί να το αφήσει με το υδατογράφημα αν δεν τον πειράζει ή να έχει backup αν έχει σημαντικά αρχεία. 

Mόνο αν αλλάξει μητρική ισχύει αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rhamnusia είπε

όταν βάζουμε oem κλειδιά νομίζω κλειδώνει με το hardware, αν αλλάξει κάτι, λόγω εγγύησης πχ, μπορεί να μην ανοίγει μετά. 
μπορεί να το αφήσει με το υδατογράφημα αν δεν τον πειράζει ή να έχει backup αν έχει σημαντικά αρχεία. 

Με τη μητρική κλειδώνει ισχύει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TASOS PAOKG4 είπε

Ποτε θα ειναι διαθεσιμες οι νεες οθονες στην χωρα μας και τι τιμη θα εχουν;

θέλω να πιστεύω πως θα έρθουν Ελλάδα μέσα στο επόμενο τρίμηνο.....
και οι τιμές που είχαν πει είναι οι παρακατω. 
εγώ προσωπικά θα πάρω την 27αρα όταν βγει ( άμα βγει καλή ανάλογα με τα reviews)
 

  • AOC AGON 24G2UE – 23.8 inches, 75Hz, €129 (£111)
  • AOC AGON 24G2U – 23.8 inches, 144Hz, €169 (£145)
  • AOC AGON 27G2UE – 27 inches, 75Hz, €189 (£162)
  • AOC AGON 27G2U – 27 inches, 144Hz, €229 (£197)

    AOC AGON G2 Flat gaming monitors

     
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Για οθόνη ό,τι είπε ο Zengar.

Όχι μην το κάνεις αυτό. Με 5-10€ μπορείς να έχεις αυθεντικά windows 10. Αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης εδώ.

Από κει και πέρα προτείνω τα εξής:

https://www.mmplanet.gr/shop/karte-grafikon-936/44907-095490-msi-radeon-rx-5700-8gb-mech-oc-detail?skr_prm=WyJjZjEyMWRkNC0wMzg5LTQzNDItYjBmYS0yN2U3Y2IzOWZhN2UiLDE1Njc5NzU1OTI5MzcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiJjb21wYXJlZCJ9XQ αν δεχεται το κατάστημα συναρμολόγηση χωρίς τη gpu, διαφορετικά με μια reference 5700 από visionstudio

spacer.png

H παραπάνω σύνθεση είναι για ultra detail 1080p 70-100fps. Για high γραφικά μπορείς και με ~650€ με μια RX590, GTX1660. Για medium και με ~550€ με 8Gb ram και RX570. 

Σε ευχαριστω για την προταση σου οσο αφορα για τα windows αλλα ειμαι της αποψης οτι για λειτουργικο πρεπει να παρω αυθεντικο καθως δεν θελω να μπλεξω με κλειδια απο αλλα site καθως και να με δεσμευουν για οποιαδηποτε μελλοντικη αναβαθμιση.

Οσο αφορα την συνθεση εχω την εντυπωση οτι η msi (εξοπλισμου/ποιοτητας) που γραφω ειναι καλυτερη απο την asrock αλλα στο case μπορεις να μου πεις τι δινει το cougar σε σχεση με το aerocool; Να λαβεις υπ'οψην οτι θα μπει dvd player στο case. 

Εισης σκεφτομαι σοβαρα να αυξησω λιγο το budget κσι να βαλω τον ryzen 2700 μαζι με μια rx 590 για να γινει οσο πιο future proof συστημα.

12 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

θέλω να πιστεύω πως θα έρθουν Ελλάδα μέσα στο επόμενο τρίμηνο.....
και οι τιμές που είχαν πει είναι οι παρακατω. 
εγώ προσωπικά θα πάρω την 27αρα όταν βγει ( άμα βγει καλή ανάλογα με τα reviews)
 

  • AOC AGON 24G2UE – 23.8 inches, 75Hz, €129 (£111)
  • AOC AGON 24G2U – 23.8 inches, 144Hz, €169 (£145)
  • AOC AGON 27G2UE – 27 inches, 75Hz, €189 (£162)
  • AOC AGON 27G2U – 27 inches, 144Hz, €229 (£197)

    AOC AGON G2 Flat gaming monitors

     

Μαλιστα, θα αργησουν κανενα τριμηνο η νεες οθονες αλλα εγω πρεπει το συστημα να το στησω μεσα στον Σεπτεμβρη.

Αμα ειχα μια προχειρη οθονη θα το σκεφτομουν ομως οπως ειπα πιο πανω ειχα λαπτοπ και στηνω ολο το συστημα απο την αρχη.

Εχεις αποψη για τις οθονες samsung γυρω στα 200 ευρω

Επεξ/σία από TASOS PAOKG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

θέλω να πιστεύω πως θα έρθουν Ελλάδα μέσα στο επόμενο τρίμηνο.....
και οι τιμές που είχαν πει είναι οι παρακατω. 
εγώ προσωπικά θα πάρω την 27αρα όταν βγει ( άμα βγει καλή ανάλογα με τα reviews)
 

  • AOC AGON 24G2UE – 23.8 inches, 75Hz, €129 (£111)
  • AOC AGON 24G2U – 23.8 inches, 144Hz, €169 (£145)
  • AOC AGON 27G2UE – 27 inches, 75Hz, €189 (£162)
  • AOC AGON 27G2U – 27 inches, 144Hz, €229 (£197)

    AOC AGON G2 Flat gaming monitors

     

27αρα 1080p δεν είναι λίγα τα πιξελς για τίς ιντσες? νομίζω αυτός ο συνδυασμός (27-1080- 144) είναι περισσότερο για competitive games

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Votritis είπε

27αρα 1080p δεν είναι λίγα τα πιξελς για τίς ιντσες? νομίζω αυτός ο συνδυασμός (27-1080- 144) είναι περισσότερο για competitive games

Θα συμφωνήσω.Νομίζω ότι πρέπει να πας σε 1440p.Εξάλλου την οθόνη θα την κρατήσεις και στο επόμενο σου build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...