Προς το περιεχόμενο

συμπληρωματα απο ebay


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοπον εχω παραγγελει ενα συμπληρωμα απο το ebay (συγκεκριμενα απο γερμανια),χρειαζεται να περασει απο τελωνειο για να το παραλαβω;

πρεπει να παω στα γραφεια του εοφ για να κανω αιτηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β) Βιταμίνες/Φάρμακα/Συμπληρώματα διατροφής

Και ότι άλλο κατατάσσει σε αυτές τις κατηγορίες ο ΕΟΦ, απαιτούν μεταξύ άλλως υπεύθυνη δήλωση απο μέρους σας οτι εχουν αγοραστεί για προσωπική χρήση. Πιο συγκεκριμένα :

Για παραγγελίες μέχρι 3 τεμάχια (ο,τιδήποτε κι αν είναι, συμπλήρωμα, οδοντόπαστα, κ.λπ.) δεν χρειάζεται η υπεύθυνη δήλωση στον ΕΟΦ.

Πέρα απο αυτο τον αριθμό πρέπει να πάρετε έγκριση απο τον ΕΟΦ για να τα παραλάβετε. Θα χρειαστείτε:

Αίτηση εκτελωνισμού: Θα σας σταλεί απο το τελωνείο
Υπεύθυνη Δήλωση: Την συμπληρώνεται με τα προιόντα που αγοράσατε, και δηλώνετε οτι είναι για προσωπική χρήση
Τιμολόγιο (δύο αντίγραφα): Η απόδειξη της παραγγελίας σας, με ονομα παραλήπτη, και τα προιόντα εμφανή.
Σύνθεση προϊόντων : Απο τη σελίδα που αγοράσατε τα προιόντα (δείγμα απο iHerb)
Ολα τα παραπάνω τα παίρνετε ένα όμορφο πρωινό, και πάτε στον ΕΟΦ(η τα στελνετε μέσω φαξ) να τα καταθέσετε, για να πάρετε την άδεια εκτελωνισμού, την οποία θα στείλετε στο ΓΕΤΑ.

Αφου ολοκληρωθεί η διαδικασία, το πακετάκι θα ξεκολλήσει, και θα συνεχίσει την πορεία προς το σπίτι σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως τον Απριλιο πηρα 6 κουτια βιταμινες απο το amazon.com και το μονο που μου ζητησαν στο τελωνειο ηταν μια υπευθυνη δηλωση οτι ειναι για προσωπικη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2019 στις 1:53 ΜΜ, cumulus είπε

Εγω παντως τον Απριλιο πηρα 6 κουτια βιταμινες απο το amazon.com και το μονο που μου ζητησαν στο τελωνειο ηταν μια υπευθυνη δηλωση οτι ειναι για προσωπικη χρηση.

 Σε ειδοποιησαν οταν εφτασε στην ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Marimar14 είπε

 Σε ειδοποιησαν οταν εφτασε στην ελλαδα;

Ναι κανονικά. Ήταν όμως με ups και προπληρωμένου τελωνείο. Μου ζήτησαν εξουσιοδότηση, ΑΦΜ κλπ και όταν είδε το τελωνείο ότι ήταν βιταμίνες δήλωση ότι είναι για προσωπική χρήση. Δύο μέρες έκατσε τελωνείο και ήρθε σε τρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...