Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή φόρου!


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα, ίσως βοηθηθεί κάποιος από εδώ. Όσοι έχετε επιστροφή φόρου και δεν έχει επιστραφεί το ποσό αυτό σε λογαριασμό σας ξυπνήστε ένα πρωινό και πάτε στην εφορία σας(ΔΟΥ). Εκεί θα απευθυνθείτε στο τμήμα επιστροφών όπου και θα κάνετε αίτηση για την επιστροφή φόρου. Για τη διαδικασία αυτή θέλουν μια φωτοτυπία το λογαριασμό της τράπεζας στην οποία θέλετε να μπουν τα λεφτά όπου θα έχει πάνω τα στοιχεία σας + το IBAN (σημαντικό). Εμένα με έστειλε να βγάλω και φορολογική ενημερότητα σε παραδίπλα τμήμα αλλά δεν γνωρίζω αν γίνεται σε όλους αυτό. Χθες το πρωί πήγα σήμερα τα χρήματα μπήκαν στο λογαριασμό μου! Συγκεκριμένα εμένα επειδή είχε μπλοκάρει η διαδικασία λόγω παλιάς φορολογικής δήλωσης δεν θα επέστρεφαν ποτέ τα λεφτά, όπου πηγαίνοντας εκεί τα ξεκαθάρισα και μου μπήκε επιστροφή και του 2018 και του 2019 (δύο ποσά). Οπότε πάτε όσοι είναι ΜΗΝ το αφήνετε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σου εξήγησαν για ποιό λόγο πρέπει να υποβληθούν σε αυτή τη διαδικασία χιλιάδες πολιτών ενώ τόσα χρόνια δεν ήταν απαραίτητητο;

Γνωρίζω κόσμο που πήρε τα επιστρεφόμενα κανονικά χωρίς επίσκεψη σε ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, opera είπε

Σου εξήγησαν για ποιό λόγο πρέπει να υποβληθούν σε αυτή τη διαδικασία χιλιάδες πολιτών ενώ τόσα χρόνια δεν ήταν απαραίτητητο;

Γνωρίζω κόσμο που πήρε τα επιστρεφόμενα κανονικά χωρίς επίσκεψη σε ΔΟΥ.

Όχι δεν γνωρίζω. Κι εγώ που ρώτησα τον πατέρα μου (ο οποίος ασχολείται συνέχεια με τα φορολογικά μας) δεν γνώριζε καν για κάτι τέτοιο.Επειδή όμως μου το είπαν 2 συνάδελφοι στη δουλειά είπα να πάω και ισχύει. Και είπα σε όσους δεν έχει επιστραφεί το ποσό καλό είναι να κάνουν μια βόλτα στη ΔΟΥ...

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια και απο περιστατικα γνωστων μου, τα παραπανω πρεπει να τα κανεις αν χρωστας στην εφορια. Σου κρατανε το χρεος και σ επιτρεφουν τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Απο προσωπικη εμπειρια και απο περιστατικα γνωστων μου, τα παραπανω πρεπει να τα κανεις αν χρωστας στην εφορια. Σου κρατανε το χρεος και σ επιτρεφουν τη διαφορα.

Δεν χρωστούσα τίποτα...το ίδιο συμβαίνει και στον αδερφό μου. Δεν νομίζω να χρωστάμε όλοι... Πιο πολύ μου φαίνεται σαν να δυσλειτουργεί λίγο η εφορία...???!!! Λες και πρώτη φορά θα είναι :Ρ Και επίσης δεν είπα για κάτι τέτοιο. Επιστροφή είχα απλά. Αν χρωστούσα όπως λες θα μου είχαν επιστρέψει έστω τη διαφορά... Από τότε που έκανα τη δήλωση μου όμως δεν πήρα τίποτα ποτέ παρά μόνο όταν πήγα εκεί.

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια στην πρωτη του φορολογικη δηλωση που ειχε καπου 60 ευρω επιστροφή ο γιος μου τον εβαλαν  να κανει ΥΔ ότι τα προηγουμενα χρονια δεν ηταν υποχρεωμένος να κανει δηλωση και τα πηρε από το ταμειο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, teotsigourakos είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, ίσως βοηθηθεί κάποιος από εδώ. Όσοι έχετε επιστροφή φόρου και δεν έχει επιστραφεί το ποσό αυτό σε λογαριασμό σας ξυπνήστε ένα πρωινό και πάτε στην εφορία σας(ΔΟΥ). Εκεί θα απευθυνθείτε στο τμήμα επιστροφών όπου και θα κάνετε αίτηση για την επιστροφή φόρου. Για τη διαδικασία αυτή θέλουν μια φωτοτυπία το λογαριασμό της τράπεζας στην οποία θέλετε να μπουν τα λεφτά όπου θα έχει πάνω τα στοιχεία σας + το IBAN (σημαντικό). Εμένα με έστειλε να βγάλω και φορολογική ενημερότητα σε παραδίπλα τμήμα αλλά δεν γνωρίζω αν γίνεται σε όλους αυτό. Χθες το πρωί πήγα σήμερα τα χρήματα μπήκαν στο λογαριασμό μου! Συγκεκριμένα εμένα επειδή είχε μπλοκάρει η διαδικασία λόγω παλιάς φορολογικής δήλωσης δεν θα επέστρεφαν ποτέ τα λεφτά, όπου πηγαίνοντας εκεί τα ξεκαθάρισα και μου μπήκε επιστροφή και του 2018 και του 2019 (δύο ποσά). Οπότε πάτε όσοι είναι ΜΗΝ το αφήνετε!

δηλωσα ιβαν, δεν θα μπουν ? 

πηρα τηλ την εφορια ειπαν θα αργηση ακομα δεν βγηκε 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
Είδος δήλωσης : Αρχική
Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Πιστωτικό
Ημερομηνία εκκαθάρισης : 11/06/2019
Το επιστρεφόμενο ποσό θα είναι διαθέσιμο στις :  

 

Μετά την ολοκλήρωση των ελέγχων θα ενημερωθείτε με ηλεκτρονικό μήνυμα για την επιστροφή του φόρου.

λετε να εχει κολλήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

δηλωσα ιβαν, δεν θα μπουν ? 

πηρα τηλ την εφορια ειπαν θα αργηση ακομα δεν βγηκε 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
Είδος δήλωσης : Αρχική
Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Πιστωτικό
Ημερομηνία εκκαθάρισης : 11/06/2019
Το επιστρεφόμενο ποσό θα είναι διαθέσιμο στις :  
Μετά την ολοκλήρωση των ελέγχων θα ενημερωθείτε με ηλεκτρονικό μήνυμα για την επιστροφή του φόρου.

λετε να εχει κολλήσει ?

Ακούγεται λογικό το να βάλεις το Iban στην φορολογική σου και να μπουν. Απλά εγώ είπα ότι πήγα από εκεί έφαγα μια ώρα (δεν έχει πολύ κόσμο αυτές τις μέρες) και ξεμπέρδεψα. Αν είναι μικρό το ποσό οκ δεν μπαίνεις στον κόπο αλλά διαφορετικά μπορεί και να έχει μπλοκάρει κάπου, κάτι να μην έχει γίνει σωστά στις προηγούμενες δηλώσεις και να κολλάει η όλη διαδικασία. Οπότε στην τελική η επίσκεψη να είναι απαραίτητη.

 

ΥΓ : δεν γνωρίζω από λογιστικά είμαι άσχετος απλά σας παραθέτω την εμπειρία μου. Επίσης καθώς ήμουν εκεί υπήρχαν άλλα 3 άτομα που έκαναν το ίδιο και έγινε το ίδιο πράγμα με τις επιστροφές τους...

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teotsigourakos είπε

Ακούγεται λογικό το να βάλεις το Iban στην φορολογική σου και να μπουν. Απλά εγώ είπα ότι πήγα από εκεί έφαγα μια ώρα (δεν έχει πολύ κόσμο αυτές τις μέρες) και ξεμπέρδεψα. Αν είναι μικρό το ποσό οκ δεν μπαίνεις στον κόπο αλλά διαφορετικά μπορεί και να έχει μπλοκάρει κάπου, κάτι να μην έχει γίνει σωστά στις προηγούμενες δηλώσεις και να κολλάει η όλη διαδικασία. Οπότε στην τελική η επίσκεψη να είναι απαραίτητη.

ΥΓ : δεν γνωρίζω από λογιστικά είμαι άσχετος απλά σας παραθέτω την εμπειρία μου. Επίσης καθώς ήμουν εκεί υπήρχαν άλλα 3 άτομα που έκαναν το ίδιο και έγινε το ίδιο πράγμα με τις επιστροφές τους...

1500 περιμενω αλλα ειναι μακρια να τρεχω και να χασω εργασια για αυτο το θεμα.

 

αυγουστο εαν ειναι ανοιχτα 8α παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, APPLEGEEK είπε

1500 περιμενω αλλα ειναι μακρια να τρεχω και να χασω εργασια για αυτο το θεμα.

αυγουστο εαν ειναι ανοιχτα 8α παω

Είναι αρκετά. Επίσης μπορεί να μην σου έχουν επιστρέψει και του 2018 όπως εμένα. Στη θέση σου θα είχα πάει αλλά οκ ξέρω είναι σπαστική διαδικασία, δεν παίρνει πολλή ώρα βέβαια. Your choice :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teotsigourakos είπε

Είναι αρκετά. Επίσης μπορεί να μην σου έχουν επιστρέψει και του 2018 όπως εμένα. Στη θέση σου θα είχα πάει αλλά οκ ξέρω είναι σπαστική διαδικασία, δεν παίρνει πολλή ώρα βέβαια. Your choice :)

δεν ειχα κατι περυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teotsigourakos είπε

Λογικά θα είναι και Αύγουστο  ανοιχτά οπότε για μένα πέρνα μια βόλτα...

εαν ειναι παω ανετα ειναι και παλαιο φαληρο ωραια πραγματα θα δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

εαν ειναι παω ανετα ειναι και παλαιο φαληρο ωραια πραγματα θα δω

Δεν χάνεις κάτι πήγαινε, έχε μαζί σου μια φωτοτυπία του λογαριασμού της τράπεζας που θες να μπουν τα λεφτά και κατά πάσα πιθανότητα θα βγάλεις άκρη χωρίς πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...