Προς το περιεχόμενο

Facebook πως κλειδώνω τις φώτο για να μην τις κατεβάζουν


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας θέλω όταν ανεβάζω μια φώτο στο facebook να μην μπορούν οι φίλοι και γενικά όσοι την βλέπουν να την κατεβάζουν - καβαντζώνουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που μπορεί να δει κάποιος μια φωτογραφία, δηλαδή έχει εμφανιστεί στον browser του, δεν μπορείς να τον περιορίσεις στο τι θα κάνει με αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να διευκρινίσω κάτι που παρέλειψα,

οι φωτο που θέλω να μην κατεβαίνουν απο τους φίλους κλπ δεν είναι όλες οι φώτο απλά κάποιες που ανεβάζω είναι καλλιτεχνικές δηλαδή δουλεμένες φωτο, για να μην παρεξηγηθώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

 

 πρέπει να διευκρινίσω κάτι που παρέλειψα,

οι φωτο που θέλω να μην κατεβαίνουν απο τους φίλους κλπ δεν είναι όλες οι φώτο απλά κάποιες που ανεβάζω είναι καλλιτεχνικές δηλαδή δουλεμένες φωτο .

βαζε υδατογραφημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

πρέπει να διευκρινίσω κάτι που παρέλειψα,

οι φωτο που θέλω να μην κατεβαίνουν απο τους φίλους κλπ δεν είναι όλες οι φώτο απλά κάποιες που ανεβάζω είναι καλλιτεχνικές δηλαδή δουλεμένες φωτο, για να μην παρεξηγηθώ.

2-3 φίλοι και γνωστοί μου φωτογράφοι που ανεβάζουν στο yt φροντίζουν πάντα να υπάρχει η ψηφιακή υπογραφή τους με υδατογράφημα.

Κάνε και σύ το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Από τη στιγμή που μπορεί να δει κάποιος μια φωτογραφία, δηλαδή έχει εμφανιστεί στον browser του, δεν μπορείς να τον περιορίσεις στο τι θα κάνει με αυτή.

Σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πεις οτι κανει δουλειά το υδατογράφημα, θα πρέπει να γεμίσεις όλη την φωτογραφία. Διαφορετικά βγαίνει πολυ εύκολα.

Σε περίπτωση που δικο σου υλικό ανεβαίνει απο άλλον σε Facebook, Instagram, 500px κτλ μπορείς να κάνεις report(κατεβαίνει σύντομα). Σε περίπτωση τώρα που χρησιμοποιηθεί διαφημιστικά κτλ κινείσαι νομικά. Σε περιπτώσεις τώρα που κατεβάζει κάποιος για να την βάλει wallpaper, δεν αξιζει καν να ασχοληθείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δε κατάλαβα τη λογική κάποιων που ανεβάζουν φωτογραφίες στο ιντερνετ αλλά φοβούνται μη τυχόν και τις κατεβάσει ο οποιοσδήποτε.

Aν δε θέλετε κάτι να διαδοθεί, δε το ανεβάζετε στο ιντερνετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι 2 πραγματα
watermark αν και δεν αξιζει γιατι μπορει να αφαιρεθει. και να δινεις μικρη αναλυση της φωτο 240 επι κατι η φωτο φενεται φτωχη σε αναλυση ετσι, και εστω καπιος θελει να τη χρης για κερδος παντα μπορει να μη το καταφερει γιατι θα του ζητησουν το μεγαλο αρχειο που δεν εχει
εναλλακτικα στελνεις ενα dcma    κατι τετιο ειναι notice για copyrightl google it,  και κοιτας για πληροφοριες πως μπορεις να κινηθεις νομικα 
Το θεμα ειναι πως αν οι φωτος σου χρης σε αλλες χωρες δυσκολα θα βρεις το δικιο σου.
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλα μονο να μη της ανεβαζεις. παρα να τις τυπωνεις και να τις στελνεις για  μια εκθεση φωτογραφιας αν μπορεις να συμμετεχεις σε κατι τετιο μεσω μιας φωτογραφικης ομαδας πχ για προβολη

Επεξ/σία από star12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...