Προς το περιεχόμενο

[ΟΘΟΝΗ] SAMSUNG LC32JG56QQUXEN 32'' LED 144Hz QHD 269 ευρώ @e-shop.gr [Εξαντλημένο]


DsLmAnIaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, spy94 είπε

Ιδανικό αποτέλεσμα με οθόνη των 270?Και κάρτα 1000++?

Όταν σε αυτό το κόστος παίρνεις fhd και σου δίνουν "τζάμπα" 2κ λες ευχαριστώ όχι γιατί δεν είναι 4κ?

Σου ξαναλέω μιλά για την ανάλυση ανά μέγεθος και για το ppi. Κατά τα άλλα συμφωνούμε απόλυτα.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, LASERPEWPEW είπε

Έχω 32" 1440p και είναι ικανοποιητικό το PPI εάν δεν θες να βγάζεις να μάτια χωρίς text scaling. 

Μόνο αρνητικό είναι το "gamble" με το eshop μιας και πουθενά δεν αναφέρει για καμμένα πίξελ παρά μόνο εάν το μόνιτορ δεν λειτουργεί καθόλου. Δηλαδή εάν το πάρεις και έχει εμφανή ελαττώματα δεν σε καλύπτει.

Δεν καλύπτει η ελληνική νομοθεσία για επιστροφή προϊόντος αγοράς μέσω Internet χωρίς καμία απολύτως δικαιολογία? Σε φάση απλά ξύπνησα στραβά σήμερα και είπα να σας επιστρέψω την οθόνη αυτή που παρήγγειλα μέσω internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LASERPEWPEW είπε

Έχω 32" 1440p και είναι ικανοποιητικό το PPI εάν δεν θες να βγάζεις να μάτια χωρίς text scaling. 

Μόνο αρνητικό είναι το "gamble" με το eshop μιας και πουθενά δεν αναφέρει για καμμένα πίξελ παρά μόνο εάν το μόνιτορ δεν λειτουργεί καθόλου. Δηλαδή εάν το πάρεις και έχει εμφανή ελαττώματα δεν σε καλύπτει.

Και για office, κλπ δεν είναι καλύτερη η μεγάλη λόγω μεγαλύτερης ανάλυσης από μια 23-24 1080p;;;; Για πες μας εσύ που έχεις... Δώσε φώτα...

3 λεπτά πριν, katsikoula είπε

Δεν καλύπτει η ελληνική νομοθεσία για επιστροφή προϊόντος αγοράς μέσω Internet χωρίς καμία απολύτως δικαιολογία? Σε φάση απλά ξύπνησα στραβά σήμερα και είπα να σας επιστρέψω την οθόνη αυτή που παρήγγειλα μέσω internet.

Χμ... Μην μπλέξεις... Δεν είναι ακριβώς έτσι... Γενικά ακόμη και ο συνήγορος του καταναλωτή έχει κολλήσει στο ότι αν ανοίξεις την συσκευασία πας σε μεταχειρισμένο... Πέρυσι έφαγα στην μάπα τον παραλογισμό τους... Είχα κάνει καταγγελία και τον ήπια... Άστο... Ενώ η ευρωπαϊκή οδηγία είναι ξεκάθαρη σε αυτό, η Ελλάδα τα δικά της... Έχω κρατημένα και τα αρχεία με την Ευρωπαϊκή οδηγία και την ελληνική νομοθεσία και έχω και την απάντηση του συνηγόρου του καταναλωτή...ότι να ναι... Μην μπλέξεις...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, LASERPEWPEW είπε

Από curved 16:9 εμπειρία να μας πει κάποιος αλλά και ποιο είναι το policy του eshop για καμένα pixel.

εαν δεν ειναι ελληνικη αγορα δεν ξερω εαν υσχιη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ιδια χρηματα βλεπω εχει και το Πλαισιο(και Κωτσοβολος) μια 27αρα 1440p 144hz με εγγυηση για 0pixel κιολας(μαλλον χωρις Freesync)

https://www.plaisio.gr/catalog?location=categories%3dpc+%26+Περιφερειακά%2cΟθόνες%2cΌλες+οι+οθόνες%3bproduct%3d3026582

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Στα ιδια χρηματα βλεπω εχει και το Πλαισιο μια 27αρα 1440p 144hz με εγγυηση για 0pixel κιολας(μαλλον χωρις Freesync)

https://www.plaisio.gr/catalog?location=categories%3dpc+%26+Περιφερειακά%2cΟθόνες%2cΌλες+οι+οθόνες%3bproduct%3d3026582

https://pcmonitors.info/reviews/samsung-c27hg70/

 

εχει 

 

ntroduction

VA (Vertical Alignment) panels are favoured by some users for their superior contrast performance and lack of ‘IPS glow’. Despite some weaknesses persisting, great strides have been made over the years to improve pixel responsiveness and make these models more suitable for gaming. High refresh rate VA panels are becoming increasingly ubiquitous, too. The Samsung C27HG70 (LC27HG70Q with various regional suffixes) is a 27” member of the CHG70 series, adopting a high refresh rate VA panel and a 2560 x 1440 (WQHD) resolution. The screen size and resolution combination, alone, is unusual in the current market as most VA models with that resolution are ~32”. Some additional features of interest include HDR capability and support for AMD FreeSync (via Adaptive-Sync). More specifically, the monitor supports ‘FreeSync 2’ due to it combining these features and the refresh rate range supported – although, as we explore, the HDR capability also works with Nvidia GPUs. We look at these features and indeed the whole package, testing the monitor with our usual collection of tests.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Στα ιδια χρηματα βλεπω εχει και το Πλαισιο(και Κωτσοβολος) μια 27αρα 1440p 144hz με εγγυηση για 0pixel κιολας(μαλλον χωρις Freesync)

https://www.plaisio.gr/catalog?location=categories%3dpc+%26+Περιφερειακά%2cΟθόνες%2cΌλες+οι+οθόνες%3bproduct%3d3026582

Είναι σαν την LC32JG50 χωρίς freesync όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παραπανω Samsung την αναφερω κυριως για οσους ενδιαφερονται για εγγυηση και καμμενα pixels αλλα δεν θελουν να πανε σε αυτη την αναλυση σε 32ιντσες.

Δε  την γνωριζω σαν μοντελο τι λεει και την εχουν και αλλα καταστηματα του skroutz(και αλυσιδες),απλα δεν ξερω τι παιζει με την εγγυηση τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, katsikoula είπε

Δεν καλύπτει η ελληνική νομοθεσία για επιστροφή προϊόντος αγοράς μέσω Internet χωρίς καμία απολύτως δικαιολογία? Σε φάση απλά ξύπνησα στραβά σήμερα και είπα να σας επιστρέψω την οθόνη αυτή που παρήγγειλα μέσω internet.

Απλά προειδοποιώ ότι υπάρχει περίπτωση να πρέπει να μπεις σε περιπέτειες  για να το επιστρέψεις με αποτέλεσμα να γίνουν τα νεύρα σου τσατάλια. Δεν γράφει πουθενά για εγγύηση καμένων πίξελ ή άλλου ελαττώματος.

Μου έχει τύχει να πάρω από άλλο κατάστημα ελαττωματικό προιόν και να μου αρνούντε την επιστροφή χρημάτων με το έτσι θέλω και να μπω σε μία διαδικασία για να αντικατασταθεί το προιόν στην οποία αφιέρωσα χρόνο και ενέργεια που δεν είχα διάθεση να κάνω, στο τέλος μου κόστισε περίπου 3-4 φορές το κόστος του προιόντος για να δικαιωθώ.

 

17 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και για office, κλπ δεν είναι καλύτερη η μεγάλη λόγω μεγαλύτερης ανάλυσης από μια 23-24 1080p;;;; Για πες μας εσύ που έχεις... Δώσε φώτα...

Μεγαλύτερη ανάλυση = μεγαλύτερο "real estate" για να δουλέψεις. Το θέμα είναι να πετύχεις το κατάλληλο πίξελ ανά ίντσα. Δεν είναι ωραίο δηλαδή σε 27" να έχεις 4k γιατί φαίνονται μικροσκοπικά και βγάζεις τα μάτια σου. Επίσης ρόλο παίζει και η απόσταση από την οθόνη αλλά και η προηγούμενη εμπειρία του καθενός.. δηλαδή έαν είχες συνηθίσει σε υψηλές αναλύσεις σε μικρές ίντσες τότε θα σου κακοφαίνεται το 91.79PPI.

1440p 32" = 1080p 24" -> 91.79PPI

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekman93 είπε

Καλησπέρα, ποια είναι η ιδανική απόσταση θέασης για 32 ιντσες σε γραφείο από την εμπειρία σας ; 😁 Ευχαριστώ 

Το διπλανό γραφείο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, katsikoula said:

Δεν καλύπτει η ελληνική νομοθεσία για επιστροφή προϊόντος αγοράς μέσω Internet χωρίς καμία απολύτως δικαιολογία? Σε φάση απλά ξύπνησα στραβά σήμερα και είπα να σας επιστρέψω την οθόνη αυτή που παρήγγειλα μέσω internet.

Εντος Ευρωπαικης Ενωσης, εχεις δικαιωμα επιστροφης προιοντων αγορασμενων online, εντος 14 ημερων (aka: cooling off period). 

Για περισσοτερες λεπτομερειες, ριξε μια ματια εδω: 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_en.htm

Quote

If you bought a product or a service online or outside of a shop (by telephone, mail order, from a door-to-door salesperson), you also have the right to cancel and return your order within 14 days, for any reason and without justification.



 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Εντος Ευρωπαικης Ενωσης, εχεις δικαιωμα επιστροφης προιοντων αγορασμενων online, εντος 14 ημερων (aka: cooling off period). 

Για περισσοτερες λεπτομερειες, ριξε μια ματια εδω: 

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_en.htm



 

Μόνο που μπλέκει η κατάσταση αν έχεις ανοίξει το κουτί και έχεις δοκιμάσει το προϊόν... Τον νόμο τον ξέρω και εγώ και την Ευρωπαϊκή οδηγία, ε στην ρημαδα την Ελλάδα αλλά θεωρούν ότι ισχύουν.... Και οι δικηγόροι του συνηγόρου του καταναλωτή!!! Όργια... Παθών πέρυσι τέτοιο καιρό με ram...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο το eshop έχω πάρει προ 5μηνου την  SAMSUNG LS32D85KTSN 

https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-ls32d85ktsn-en-32-widescreen-led-quad-hd-black-p-PER.170454 

στα 379 ευρώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος (...για γενική χρήση) , πριν είχα 32αρα 1080p και η αναβάθμιση σε 2k είναι εντυπωσιακή

απόσταση θέασης περίπoυ 60-70cm.

τέλος μετά από περισσότερες από 200 παραγγελίες στο eshop ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο σέρβις, έχω επιστρέψει ανοιγμένα προϊόντα μη ελαττωματικά που απλά δεν με ικανοποίησαν και μου έχουν κάνει πιστωτικό για μελλοντικές αγορές

Επεξ/σία από kournias
λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...