Προς το περιεχόμενο

Επέκταση μνήμης για Laptop (Απορία)


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα μόλις παρέλαβα το Lenovo ideapad 330s-15arr από το οποίο και σας γράφω. 😀

Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει 4gb ram και προφανώς θα ήθελα να προσθέσω άλλα 4 για να τρέχουν τα πράγματα κάπως καλύτερα.

Ξέρω ότι η ram που υπάρχει ήδη είναι στα 2400MHz οπότε θα πάρω μία στα ίδια για laptop.

Η απορία μου είναι αν παίζει ρόλο τι μάρκα θα είναι και γενικά αν υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω πριν την αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά θα δεις το τί τύπο ddr ram θα χρειαστέις πχ ddr3, θα πρέπει να είναι ίδιος με τον τύπο που φοράει ήδη.

Από την λίγη εμπειρία που έχω , θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε γνωστούς κατασκευαστές, γιατί είναι πιθανότερο οι μνήμες τους να είναι καλύτερα κατασκευασμένες, και κατά συνέπεια να αντέξουν περισσότερο, καθώς επίσης θα υπάρχει καλύτερη υποστήριξη...

Επεξ/σία από Ntouris3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Φυσικά θα δεις το τί τύπο ddr ram θα χρειαστέις πχ ddr3, θα πρέπει να είναι ίδιος με τον τύπο που φοράει ήδη.

Από την λίγη εμπειρία που έχω , θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε γνωστούς κατασκευαστές, γιατί είναι πιθανότερο οι μνήμες τους να είναι καλύτερα κατασκευασμένες, και κατά συνέπεια να αντέξουν περισσότερο, καθώς επίσης θα υπάρχει καλύτερη υποστήριξη...

Ναι γνωρίζω ότι είναι DDR4.

Άρα από θέμα μάρκας με απασχολεί μόνο τύπος και ποιότητα και όχι, ας πούμε, να είναι η ίδια με την ήδη εγκατεστημένη ram ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Ναι γνωρίζω ότι είναι DDR4.

Άρα από θέμα μάρκας με απασχολεί μόνο τύπος και ποιότητα και όχι, ας πούμε, να είναι η ίδια με την ήδη εγκατεστημένη ram ναι;

Ναι !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

για να μην ανοιγω νεο τοπικ εχω το ιδιο λαπτοπ , αυτη δεν κανει ; https://www.skroutz.gr/s/13671244/Kingston-ValueRAM-4GB-DDR4-2400MHz-KVR24S17S6-4.html

Ναι μια χαρά είναι! Εγώ πήρα της crucial στα ίδια λεφτά. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Ναι μια χαρά είναι! Εγώ πήρα της crucial στα ίδια λεφτά. :) 

ενταξει την εβαλα, καπως τα καταφερα και εσπασα την μια βαση απ τις μια βίδες απ το καπάκι όπως το άνοιξα 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, splanis είπε

ενταξει την εβαλα, καπως τα καταφερα και εσπασα την μια βαση απ τις μια βίδες απ το καπάκι όπως το άνοιξα 🙃

Και εγώ παιδεύτηκα με το καπάκι αλλά ευτυχώς δεν έσπασα τίποτα! Αύριο πάω για SSD και θα τρέχει πένα το λαπτοπάκι! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...