Προς το περιεχόμενο

Παιδιά βοήθεια με εγγύηση στην Asus Vega 56


TasosRS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ομάδα βοήθεια!!

Έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου την Asus Vega 56 ανεβάζει θερμοκρασία στα VRM.
Η κάρτα είναι αγορασμένη απο Media Markt Γερμανίας και την έστειλα απο το Media Markt στην Ελλάδα στην Asus.
Και τώρα μου λέει η Asus ότι δεν καλύπτουμε την εγγύηση εδώ στην Ελλάδα και η εγγύηση είναι τοπική δηλαδή στην Γερμανία και δεν υπάρχει ευρωπαϊκή στις κάρτες γραφικών.
Και τώρα μου λένε να την στείλω Γερμανία τι λέτε να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H MediaMarkt εδώ στην Ελλάδα τι σου είπε όταν τους την παρέδωσες?
Αν σου είπαν ότι σου την καλύπτουν κανονικά πρέπει να αναλάβουν αυτοί να την στείλουν οπουδήποτε χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran91 είπε

H MediaMarkt εδώ στην Ελλάδα τι σου είπε όταν τους την παρέδωσες?
Αν σου είπαν ότι σου την καλύπτουν κανονικά πρέπει να αναλάβουν αυτοί να την στείλουν οπουδήποτε χρειαστεί.

Μου είπαν ότι θα την στείλουν στην Asus αυτό και τώρα που τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι τους είπε η Asus ότι δεν υποστηρίζουν την κάρτα. 

Και τους είπα θα πάρω και γω την Asus να δω για ποιο λόγο δεν την καλύπτουν και μου είπε η Asus η εγγύηση για τις κάρτες γραφικών είναι τοπική δηλαδή πρέπει να πάει στην Γερμανία. 

Έστειλα και μήνυμα στο Media Markt Γερμανίας και μου είπαν πρώτον μιλά με τον κατασκευαστή και δεύτερον αν θες πας σε ένα κατάστημά μας και το αναλαμβάνουν αυτοί. 

Και τώρα έστειλα αυτό το μήνυμα που πήρα απο το Media Markt Γερμανίας στο Media Markt της Ελλάδας και περιμένω απάντηση. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2019 στις 12:48 ΜΜ, TasosRS είπε

Καλημέρα ομάδα βοήθεια!!

Έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου την Asus Vega 56 ανεβάζει θερμοκρασία στα VRM.
Η κάρτα είναι αγορασμένη απο Media Markt Γερμανίας και την έστειλα απο το Media Markt στην Ελλάδα στην Asus.
Και τώρα μου λέει η Asus ότι δεν καλύπτουμε την εγγύηση εδώ στην Ελλάδα και η εγγύηση είναι τοπική δηλαδή στην Γερμανία και δεν υπάρχει ευρωπαϊκή στις κάρτες γραφικών.
Και τώρα μου λένε να την στείλω Γερμανία τι λέτε να κάνω; 

Καλησπέρα, ποιά είναι η θερμοκρασία που φτανουν τα vrm ;.

Ποιά υλοποίηση έχεις την Arez ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2019 στις 11:39 ΜΜ, twingo είπε

Καλησπέρα, ποιά είναι η θερμοκρασία που φτανουν τα vrm ;.

Ποιά υλοποίηση έχεις την Arez ;

Καλησπέρα 115 και μετά απο κανα μισάωρο σβήνει. Αν κάνω όμως undervolting και παίξω λίγο με τα ρολόγια δεν σβήνει η κάρτα αλλά και πάλι φτάνουν ψηλά τα VRM 110 περίπου max.

Arez Vega 56 με Samsung Memory. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα λογικά η θα σου απαντήσει το media markt εδώ ότι θα αναλάβουν αυτοί να την στείλουν ,είτε σε περίπτωση που σου κάνουν τσιριμονιες πιέζεις τα media markt Γερμανίας να τους την στείλεις και να αναλάβουν αυτοί την επιστροφή. Αν η εδώ media αρχίσει τα κινέζικα τότε κάνε τους και λίγο φασαρία γιατί δεν νιώθουν με ευγενιες. Μια φορά είχα πάρει ένα θερμοσυσωρευτη και όταν πήγα σπίτι δεν δούλευε καν. Τους τον πήγα πίσω την επόμενη και ήθελαν να τον στείλουν στην εταιρεία . Εγώ όμως χρειαζομουν συσκευή για θέρμανση. Έγινε ένας ψιλοχαμουλης εκεί και όταν κατάλαβαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτώ ήρθε ο υπεύθυνος καταστήματος και εξυπηρετηθηκα με άμεση αντικατάσταση νέας συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2019 στις 2:39 ΜΜ, Skrez1982 είπε

Κοίτα λογικά η θα σου απαντήσει το media markt εδώ ότι θα αναλάβουν αυτοί να την στείλουν ,είτε σε περίπτωση που σου κάνουν τσιριμονιες πιέζεις τα media markt Γερμανίας να τους την στείλεις και να αναλάβουν αυτοί την επιστροφή. Αν η εδώ media αρχίσει τα κινέζικα τότε κάνε τους και λίγο φασαρία γιατί δεν νιώθουν με ευγενιες. Μια φορά είχα πάρει ένα θερμοσυσωρευτη και όταν πήγα σπίτι δεν δούλευε καν. Τους τον πήγα πίσω την επόμενη και ήθελαν να τον στείλουν στην εταιρεία . Εγώ όμως χρειαζομουν συσκευή για θέρμανση. Έγινε ένας ψιλοχαμουλης εκεί και όταν κατάλαβαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το δεχτώ ήρθε ο υπεύθυνος καταστήματος και εξυπηρετηθηκα με άμεση αντικατάσταση νέας συσκευής.

Βλέπω να το κάνω το media markt κάμπριο εδώ στην Πάτρα τώρα την έχουν 20 μέρες και λένε περιμένουν απάντηση απο τα κεντρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

Μέσω email μιλάνε ? 

Ναι και τους λέω τηλέφωνο δεν έχουν λέει γίνεται μόνο μέσω email. 

Επεξ/σία από TasosRS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι από εδώ και πέρα πρέπει να μιλήσεις με τα media στη Γερμανία με email και να τους ρωτήσεις αν τους έχουν ενημερώσει τα ελληνικά media ,για να δεις τι γίνεται ακριβώς. Να τους πεις ότι η εξυπηρέτηση στα ελληνικά media είναι απαράδεκτη και αν έχεις κρατήσει ονόματα υπευθύνων από το καταστημα εδώ να τους αναφέρεις συγκεκριμένα με ποιον άνθρωπο μίλησες και τι θέση είχε. Πρεπει να διασαφηνισεις αν έχουν επικοινωνία οι εδώ στην Ελλάδα με τους Γερμανούς. Αλλιώς σαν σοβαρή εταιρεία που είναι θα πρέπει να σε εξυπηρετησει το κατάστημα της Γερμανίας είτε βρίσκεσαι Ελλάδα είτε στην Μποτσουάνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γνωστό πρόβλημα άμα έχεις αυτήν εδώ την κάρτα. Έχουν κάνει ατασθαλία και έχουν βάλει πιο μικρό Pad στα VRM και δεν πατάνε καλά κάποια MOSFET. Άμα πιάνουν τα χέρια σου θα ρίξεις πολύ την θερμοκρασία με αλλαγή thermalpad.

Link με φώτο απο DIY μόντα.

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Είναι γνωστό πρόβλημα άμα έχεις αυτήν εδώ την κάρτα. Έχουν κάνει ατασθαλία και έχουν βάλει πιο μικρό Pad στα VRM και δεν πατάνε καλά κάποια MOSFET. Άμα πιάνουν τα χέρια σου θα ρίξεις πολύ την θερμοκρασία με αλλαγή thermalpad.

Link με φώτο απο DIY μόντα.

Είναι δυνατόν σε κορυφαίες υλοποιήσεις να κλέβουν πενταροδεκάρες από τα pads? Jesus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Είναι δυνατόν σε κορυφαίες υλοποιήσεις να κλέβουν πενταροδεκάρες από τα pads? Jesus.

Και οι τσοπάνηδες της MSI τα ίδια δεν έκαναν με την Evoke;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

Νομίζω ότι από εδώ και πέρα πρέπει να μιλήσεις με τα media στη Γερμανία με email και να τους ρωτήσεις αν τους έχουν ενημερώσει τα ελληνικά media ,για να δεις τι γίνεται ακριβώς. Να τους πεις ότι η εξυπηρέτηση στα ελληνικά media είναι απαράδεκτη και αν έχεις κρατήσει ονόματα υπευθύνων από το καταστημα εδώ να τους αναφέρεις συγκεκριμένα με ποιον άνθρωπο μίλησες και τι θέση είχε. Πρεπει να διασαφηνισεις αν έχουν επικοινωνία οι εδώ στην Ελλάδα με τους Γερμανούς. Αλλιώς σαν σοβαρή εταιρεία που είναι θα πρέπει να σε εξυπηρετησει το κατάστημα της Γερμανίας είτε βρίσκεσαι Ελλάδα είτε στην Μποτσουάνα. 

θα προσπαθησω να τους στειλω να δω τι γινεται και βλεπουμε.

11 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Είναι γνωστό πρόβλημα άμα έχεις αυτήν εδώ την κάρτα. Έχουν κάνει ατασθαλία και έχουν βάλει πιο μικρό Pad στα VRM και δεν πατάνε καλά κάποια MOSFET. Άμα πιάνουν τα χέρια σου θα ρίξεις πολύ την θερμοκρασία με αλλαγή thermalpad.

Link με φώτο απο DIY μόντα.

ναι αυτη εχω αλλα απο την μια σκεφτομαι οτι χανω εγγυηση και οπως κοιταξα δεν υπαρχουν πουθενα thermal pads 3.0mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εδω Mediamarkt δεν πουλαει τα ιδια προιοντα με την Mediamarkt Γερμανιας.

Αρα επρεπε να το ειχες ψαξει παραπανω το θεμα της εγγυησης αφου ηταν να αγορασεις απο Γερμανια και συγκεκριμενα απο εκει αλυσιδα.

Τωρα η πιο λογικη λυση για να τελειωσει αυτο το θεμα ειναι να στειλεις την καρτα στο mediamarkt Γερμανιας και αυτοι να αναλαβουν την ολη διαδικασια.

Και αλλη φορα να προσεχεις απο που αγοραζεις κατι,μην πας απλα με την λογικη που το βρισκεις φθηνοτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...