Προς το περιεχόμενο

Χρεώσεις σε καταθετικούς λογαριασμούς.


kastaniotissss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω ότι ο φίλος μιλάει για επαγγελματικό λογαριασμό.

Τέτοια χρέωση δεν υπάρχει ο υπάλληλος λογικά ήθελε να σου βάλει και κάποιου είδους υπηρεσία μαζί με το λογαριασμό.Το πακέτο value λογικά που είναι προαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ciyo είπε

Μονο εγω πηρα αυτα τα μαιλ?

Το προϊόν σας Εθνικός Όψεως μετατρέπεται

σε Business BASIC

 
 

Σας ενημερώνουμε ότι από 09/09/2019 το προϊόν "Εθνικός Όψεως απλός" παύει να διατίθεται & ο λογαριασμός σας θα μετατραπεί αυτόματα στο προϊόν "Business BASIC" με μηνιαίο κόστος 2€. Μπορείτε να πληροφορηθείτε για τα νέα χαρακτηριστικά του στα Καταστήματά μας ή στο www.nbg.gr .

 

Εάν δεν επιθυμείτε τη μετατροπή, μπορείτε να απευθυνθείτε στο Κατάστημα συνεργασίας σας ή να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση Εξυπηρέτησης Μεγάλων Πελατών στο email [email protected] και να επιλέξετε το προϊόν που σας ταιριάζει.

 
 

αυτό που λες αφορά λογαριασμό όψεως και επαγγελματικό

καμία σχέση με τον λογαριασμό ταμιευτηρίου που απευθύνεται σε ιδιώτες.

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εκεί ζητάς την σύμβαση που θα υπογράψεις και αναφέρει το κόστος.Να δω τι θα σου δείξει ο υπάλληλος τότε!!!!🤓

εννοείται αν επιμένει η κυρία αυτή από το υποκατάστημα της εθνικής για την χρέωση (2) δύο ευρώ αυτή θα πρέπει να αναγράφεται/αναφέρεται στην σύμβαση που θα υπογράψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανε να πουλησουν με τσαμπουκα premium υπηρεσια  .Εδω ελεγαν χρεωνεται υποχρεωτικα με ασφαλιση και η καρτα debit που ειναι εξαπατηση . Γενικα εχουν λυσαξει τους βολεψε το καθεστως ασυδοσιας και τρομου απο το 2015 .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν  από 1 χρόνο περίπου πήγα στο υποκατάστημα της Εθνικής κοντά στο μετρό του Άγιου Ιωάννη με σκοπό να ενεργοποιήσω το ebanking. Ο υπάλληλος εκεί με ενημέρωσε πως για να το ενεργοποιήσω πρέπει αναγκαστικά να μου εκδώσει και προπληρωμένη κάρτα για ηλεκτρονικές αγορές με κόστος 5 ευρώ.

Τον ρώτησα επανειλημμένα αν όντως ισχύει αυτό και δήλωσα οτι δεν επιθυμώ την κάρτα . Εκείνος επέμενε οτι είναι αναγκαστικό και πως" αυτή την οδηγία έχω". Επειδή ήθελα το ebanking άμεσα το δέχτηκα τελικά. Φεύγοντας κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής οι οποίοι μου είπαν οτι δεν απαιτείται η έκδοση προπληρωμένης κάρτας για το ebanking.

Πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα και ανέφερα στον υπάλληλο οτι θα μεταφέρω αυτό που συνέβη στα κεντρικά. Σε 2 λεπτά με κάλεσε ο διευθυντής του καταστήματος να τον δικαιολογήσει και μου έλεγε οτι εγώ(!) δεν κατάλαβα καλά και λοιπές αρλούμπες! στο τέλος με παρακάλεσε να το λήξουμε το θέμα εκεί, να μου ακυρώσει την κάρτα και να μου επιστρέψει το ποσό.

Δυστυχώς δεν το "κυνήγησα" το θέμα.

Σε συνάδελφο έκαναν κάτι παρόμοιο στην Πειραιώς με ασφαλιστικό προϊόν.

Το νου σας και να συμβουλεύετε οικογένεια και φίλους(ιδιαίτερα νέους και ηλικιωμένους) για τις νέες πρακτικές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lofter είπε

Πριν  από 1 χρόνο περίπου πήγα στο υποκατάστημα της Εθνικής κοντά στο μετρό του Άγιου Ιωάννη με σκοπό να ενεργοποιήσω το ebanking. Ο υπάλληλος εκεί με ενημέρωσε πως για να το ενεργοποιήσω πρέπει αναγκαστικά να μου εκδώσει και προπληρωμένη κάρτα για ηλεκτρονικές αγορές με κόστος 5 ευρώ.

Τον ρώτησα επανειλημμένα αν όντως ισχύει αυτό και δήλωσα οτι δεν επιθυμώ την κάρτα . Εκείνος επέμενε οτι είναι αναγκαστικό και πως" αυτή την οδηγία έχω". Επειδή ήθελα το ebanking άμεσα το δέχτηκα τελικά. Φεύγοντας κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής οι οποίοι μου είπαν οτι δεν απαιτείται η έκδοση προπληρωμένης κάρτας για το ebanking.

Πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα και ανέφερα στον υπάλληλο οτι θα μεταφέρω αυτό που συνέβη στα κεντρικά. Σε 2 λεπτά με κάλεσε ο διευθυντής του καταστήματος να τον δικαιολογήσει και μου έλεγε οτι εγώ(!) δεν κατάλαβα καλά και λοιπές αρλούμπες! στο τέλος με παρακάλεσε να το λήξουμε το θέμα εκεί, να μου ακυρώσει την κάρτα και να μου επιστρέψει το ποσό.

Δυστυχώς δεν το "κυνήγησα" το θέμα.

Σε συνάδελφο έκαναν κάτι παρόμοιο στην Πειραιώς με ασφαλιστικό προϊόν.

Το νου σας και να συμβουλεύετε οικογένεια και φίλους(ιδιαίτερα νέους και ηλικιωμένους) για τις νέες πρακτικές!

Σου αντιγράφω την ιστορία μου που ειχα γράψει σε αλλο forum σχετικά με το άνοιγμα λογαριασμού στην Εθνική.

"Επισκέφτηκα σήμερα Κατάστημα της Εθνικής για Άνοιγμα λογαριασμού και η υπάλληλος με ενημέρωσε ότι είναι υποχρεωτική η αγορά-συνδρομή του προγράμματος Value η Smart με το άνοιγμα του λογαριασμού (Κόστος 1 και 2 ευρώ αντίστοιχα για πληρωμές λογαριασμών κ.α.) .Μάλλον ενοχλήθηκε που πήγα στης 1:20 για το άνοιγμα του λογαριασμού (Αφού έφτασαν να δουλεύουν μέχρι της 2:00 τα καταστήματα) και να πάρει την "προμήθεια" της με την πώληση του προγράμματος.Στο site δεν αναφέρετε τίποτα σχετικά με αυτό (Ότι είναι υποχρεωτικό).Έστειλα φυσικά παράπονο στο site της τράπεζας. 
Τελικα πήγα σε άλλο κατάστημα,Ανοιξα κανονικά Τον συγκεκριμένο λογαριασμό(Σπουδαστικός),Έκανα Και Δωρεάν έκδοση των κωδικών για το ibank και Σήμερα με καλέσανε απο το καταστημα να με πουνε ότι ο συγκεκριμένος λογαριασμος ανοιγει μονο όταν υπάρχει και δάνειο απο πισω και οτι η υπάλληλος ήθελε απλα να βοηθήσει εμενα με το προγραμμα που πηγε να με πουλήσει (αναγκαστικά).Μετα με καλεσανε απο τα κεντρικά,με ζήτησαν συγγνώμη Για το περιστατικό Και με ειπαν οτι ενημερωθηκε και ο διευθυντής εξυπηρέτησης πελατων;!(καπως ετσι ) Συμπέρασμα οτι σας λενε απο τα καταστήματα η υπάλληλοι Και Δεν Σας ακούγετε λογικό ψάξτε το και μόνοι σας και άμα χρειαστεί προχωρήστε και σε παράπονο στην τράπεζα η μιληστε με τον διευθυντή" 

Τραπεζικοί υπάλληλοι που αντι να βοηθάνε τον πελάτη τον παραπλανούν για να κάνουν την δουλειά τους.
Λυπαμαι όλους αυτούς που όταν πηγαίνουν να ανοίξουν λογαριασμό στην Εθνική (Φοιτητες κτλπ) τους πασάρουν και την Prepaid Λέγοντας τους για της συναλλαγές σας στον ιντερνετ ΧΩΡΙΣ να τους ενημερώνουν για τον τιμοκατάλογο της κάρτας (Χρεωση 1 ευρω σε καθε φορτιση της) και πληρώνοντας το 5ευρακι στην υπάλληλο για την έκδοση.

Εχω ακουσει πάνω απο 7 περιπτώσεις που πήγαν να ανοίξουν λογαριασμό και τους έκαναν την εκδοσή της Prepaid με το "ζόρι" παραπλανοντας τους.Μην πιστεύεται οτι σας λένε. Παράπονο στον διευθυντή και στα κεντρικά, και πηγαίνεις σε άλλο κατάστημα. 

Επεξ/σία από asdfnikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τραγικό είναι οτι υπάρχει ακόμα αυτή η τράπεζα. Πρέπει να είναι hands down το χειρότερο τραπεζικό ίδρυμα στην Ευρώπη 

Ούτε απ' εξω...

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πάλι να πάρει τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και να το δώσεις στον υπάλληλο που επιμένει να πληρώσεις να δω τι δικαιολογία θα βρει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kastaniotissss είπε

Εν τέλει γνωρίζει κανείς αν υπάρχει χρέωση στους νέους λογαριασμούς ταμιευτηρίου (όχι όψεως ή τρεχούμενους )???? Έχει ανοίξει κάποιος πρόσφατα??

Σου βάζουν αυτόματα κάποιο από τα πακέτα της σελίδας 13: https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Επιτόκια και Τιμολόγιο Προϊόντων[1]/Καταθέσεις[1]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_katathesewn.pdf

Δεν μου κάνει εντύπωση, καθότι πρόσφατα σε υπαλλήλους που πήγαν να ανοίξουν νέους μισθοδοτικούς ένα υποκατάστημα είπε πως θα έχουν υποχρεωτικά συνδρομή 2€/μήνα, παρότι υπάρχει στον τιμοκατάλογο και μισθοδοτικός χωρίς συνδρομή.

Μπορεί να σου πουν ότι δεν τους αφήνει το σύστημα να ανοίξουν πλέον κάποιον άλλο τύπο λογαριασμού. Τύπωσε τις σελίδες που αναφέρουν το απλό Εθνοταμιευτήριο, και πες ότι θέλεις αυτό, χωρίς πρόσθετα πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Zazula είπε

Σου βάζουν αυτόματα κάποιο από τα πακέτα της σελίδας 13: https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Επιτόκια και Τιμολόγιο Προϊόντων[1]/Καταθέσεις[1]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_katathesewn.pdf

Δεν μου κάνει εντύπωση, καθότι πρόσφατα σε υπαλλήλους που πήγαν να ανοίξουν νέους μισθοδοτικούς ένα υποκατάστημα είπε πως θα έχουν υποχρεωτικά συνδρομή 2€/μήνα, παρότι υπάρχει στον τιμοκατάλογο και μισθοδοτικός χωρίς συνδρομή.

Μπορεί να σου πουν ότι δεν τους αφήνει το σύστημα να ανοίξουν πλέον κάποιον άλλο τύπο λογαριασμού. Τύπωσε τις σελίδες που αναφέρουν το απλό Εθνοταμιευτήριο, και πες ότι θέλεις αυτό, χωρίς πρόσθετα πακέτα.

Χμμμμ ναι ίσως να παίζει κάτι τέτοιο, ωραίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα ρωτήσω κάτι για να μην ανοίξω νέο θέμα, επειδή και εμένα μου ήρθε το mail για τον επαγγελματικό λογαριασμό, αλλά σε όποια τράπεζα και να πάω για POS θα μου βγει ο κούκος αηδόνι, έτσι δεν ασχολήθηκα καθόλου 3,90€ γισ το POS και 2 για τον λογαριασμό είναι μια χαρά ακόμα, αλλά μιας και αναφέρθηκε παραπάνω, επικοινώνησε κάποιος να δει τι εναλλακτικές υπάρχουν αφού λέει: 

Εάν δεν επιθυμείτε τη μετατροπή, μπορείτε να απευθυνθείτε σε ένα Κατάστημά μας και να επιλέξετε το προϊόν που σας ταιριάζει.


Εν τω μεταξύ εδώ στην Σαμοθράκη η Εθνική έκλεισε το μοναδικό της κατάστημα τον προηγούμενο Φεβρουάριο και εξυπηρετούμαστε από το ΑΤΜ, το κατάστημα Αλεξ/πολης ή το 181818.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορείς πάλι να πάρει τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και να το δώσεις στον υπάλληλο που επιμένει να πληρώσεις να δω τι δικαιολογία θα βρει!!!

Οτι και εντος καταστηματος οτι " δεν καταλαβατε καλα " . Εκτος αν τον εχεις σε βιντεο να λεει  "ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ "και παει ΜΜΕ . Γενικα τους βαζουν να χωνουν ασφαλιστικα προ'ιοντα με το ετσι θελω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοια τόπικ στο Insomnia και ενημερωνόμαστε.

Αύριο θα κλείσω τον λογαριασμό στην Εθνική κάνοντας ανάληψη του ποσού που υπάρχει μέσα και έχω ενημερώσει και γνωστούς για τις τακτικές τους για να είναι ενήμεροι. Ευτυχώς υπάρχουν και αξιόπιστες τράπεζες για ό,τι χρειαστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...