Προς το περιεχόμενο

Η LG προσθέτει Nvidia G-Sync στα μοντέλα 2019 των τηλεοράσεων OLED της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, Agony said:

Ok δεκτο … και γιατι να μην εχεις TV 21:9 να βλέπεις το 90% από ταινιες χωρις μαυρες μπαρες και όταν θες να βαλεις ANt1 Star να βλέπεις μαυρες μπαρες που δεν καταλαβαινεις σε αυτά ? 

Γιατί μπορεί να βλέπεις και σειρές (USA) οι οποίες είναι αποκλειστικά 16:9. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Γιατί μπορεί να βλέπεις και σειρές (USA) οι οποίες είναι αποκλειστικά 16:9. 😛

Friends … Ok τωρα μπορω να πω με τάπωσες, συμφωνει και η γυναικα μου μαζι σου :) xaxaxaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Είναι στην κατηγορία "G-sync Compatible". Υπάρχουν και τα G-Sync και G-Sync Ultimate, το καθένα με τις διαφορές του

Ο καταναλωτής βλέπει ένα τεράστιο logo G-sync ..ούτε compatible ούτε τίποτα ,όποτε μιλάμε για παραπλανητικό marketing ,θα μου πεις μόνο η lg το κάνει αυτό ,φυσικά και οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ciyo είπε

21:9 βγαίνουν κάτι χολιγουντιανές μαλακίες τύπου σούπερ ήρωες

Δεν ισχυει αυτό .  Ολοι γνωριζουν ότι το το παλιο τράβηγμα ηταν 1.85:1 ,  Και πλεον τα τελευταια χρονια είναι 2,35-2,39 :1 … Κανενα από αυτά δεν κολαει με το 16:9 , το ποιο κοντινο είναι το 21:9 .

Και το Space Odyssey Χολιγουντιανη μαλακια είναι στα 2,20:1 ???  

Το 16:9 δεν εχει καμια με καμια Επαφη με Ταινιες , το 16:9 Είναι μονο για TV series + TV channel's. Δεν το λεω εγω ουτε είναι στο χερι μου , κανονας είναι για ολους τους filmmakers , Εκτος και αν λεμε για πειραματικο κινηματογραφο , κτλ κτλ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοβερο το νεο...επιτέλους. Είχα ήδη ενεργοποιημένο το VRR για το Xbox One X και μου έλειπε κατι αντίστοιχο για το PC μιας και ΟΛΑ τα μόνιτορ για εμενα είναι για τα σκουπίδια. 

Επεξ/σία από Nvidiaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vortex365 είπε

Ο καταναλωτής βλέπει ένα τεράστιο logo G-sync ..ούτε compatible ούτε τίποτα ,όποτε μιλάμε για παραπλανητικό marketing ,θα μου πεις μόνο η lg το κάνει αυτό ,φυσικά και οχι.

Έχεις πολύ δίκιο δυστυχώς. Όπως και το Qled, έτσι και αυτό τα θεωρώ μεγάλα φάουλ.

Βέβαια ο άσχετος που θα δει gsync compatible, θα φαντασθεί ότι δεν παίζει το ίδιο καλά, οπότε ίσως δεν θέλει να χάσει από εκεί.

1 ώρα πριν, Agony είπε

Ok δεκτο … και γιατι να μην εχεις TV 21:9 να βλέπεις το 90% από ταινιες χωρις μαυρες μπαρες και όταν θες να βαλεις ANt1 Star να βλέπεις μαυρες μπαρες που δεν καταλαβαινεις σε αυτά ? 

Σοβαρα τωρα θελω να το καταλαβω ,  θα παρουμε κατι για να βλέπουμε ταινιες και να παιζουμε παιχνιδια , Ταινιες και παιχνιδια σε PC είναι τα περισσοτερα 21:9 οποτε δεν υπαρχουν μαυρες μπαρες, Μετα εχουμε Ps4 , Xbox , και Καναλια Digea που είναι 16:9 που και εκει θα εχουμε μαυρες μπαρες δεξια αριστερα στην 21;9 ? Οποτε ποια η διαφορα ?

Γιατι να μην εχουμε επιλογη για ολους μας όπως τα PC monitor ? Ειχε βγαλει η Philips TV 21:9 Πρην 10 χρονια αν δεν κανω λαθος … και δεν τραβηξε .

Γιατί το 16:9 εκμεταλλεύεται καλύτερα τον χώρο στον τοίχο. Οπότε προτιμώ μαύρες μπάρες πάνω κάτω από μικροσκοπικές εικόνες όταν βλέπω 16:9 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ciyo είπε

Το 21:9 δεν κάνει για οθόνη υπολογιστή ούτε για τβ. Μια μόδα είναι και θα περάσει. 

Λίγο να ξέρουμε τι λέμε. Για TV μάλλον useless για PC όμως ούτε καν. Παίζει να είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις πλέον ειδικά άμα μιλάμε για δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, music_lover είπε

Μπράβο στην LG για την υποστήριξη της, περιμένω να πέσει η τιμή της C9 ώστε να αντικαταστήσω την B6.

Πριν καποιες μερες κοιτουσα τα σχετικα για μια αγορα που θελω να κανω σε κανενα 5μηνο για τηλεοραση, ολοι σχεδον εδιναν καλυτερη αγορα την  LG B8 εναντι τις C9 γτ εχουν μεγαλουτσικη διαφορα στην τιμη και οι επιδοσεις οσον αφορα την εικονα κτλ ειναι σχεδον οι ιδιες. Μονο πλεονεκτημα της C9 οι θυρες 2.1. με οτι αυτες συνεπαγονται. Κι εγω στην ιδια φαση ειμαι , χαζοπαρακολουθω τις τιμες και περιμενω μηπως βγει τπτ αξιολογο απο καμμια 1plus και σπρωξει τις τιμες παρακατω. Η καλυτερη εικονα κτλ. ειναι SONY φυσικα αλλα με την αναλογη διαφορα στην τιμη, δεν με κοβω να πηγαινω προς τα εκει ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsibosp είπε

Πριν καποιες μερες κοιτουσα τα σχετικα για μια αγορα που θελω να κανω σε κανενα 5μηνο για τηλεοραση, ολοι σχεδον εδιναν καλυτερη αγορα την  LG B8 εναντι τις C9 γτ εχουν μεγαλουτσικη διαφορα στην τιμη και οι επιδοσεις οσον αφορα την εικονα κτλ ειναι σχεδον οι ιδιες. Μονο πλεονεκτημα της C9 οι θυρες 2.1. με οτι αυτες συνεπαγονται. Κι εγω στην ιδια φαση ειμαι , χαζοπαρακολουθω τις τιμες και περιμενω μηπως βγει τπτ αξιολογο απο καμμια 1plus και σπρωξει τις τιμες παρακατω. Η καλυτερη εικονα κτλ. ειναι SONY φυσικα αλλα με την αναλογη διαφορα στην τιμη, δεν με κοβω να πηγαινω προς τα εκει ! 

H Sony Ναι μεν εχει καλυτερο Procces Σε εικονα από την LG ,όχι τιποτα τεραστιο … Εχει όμως και ένα μεγαλο κακο  Android. η LG είναι τρομερα ποιο γρηγορη σε όλα .  Επισης η LG Δεν εχει USB 3.0 εχει το παλιο 2 κατά ένα περιεργο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Agony είπε

H Sony Ναι μεν εχει καλυτερο Procces Σε εικονα από την LG ,όχι τιποτα τεραστιο … Εχει όμως και ένα μεγαλο κακο  Android. η LG είναι τρομερα ποιο γρηγορη σε όλα .  Επισης η LG Δεν εχει USB 3.0 εχει το παλιο 2 κατά ένα περιεργο λογο.

Εντάξει, δεν είναι και NAS. Τι usb 3, τι usb 2. Δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά την χρήση της TV.  Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εντάξει, δεν είναι και NAS. Τι usb 3, τι usb 2. Δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά την χρήση της TV.  Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι.

όχι δεν αλλαζει κατι όπως τα λες είναι … απλα οκ το αναφέρω απλα ετσι ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Agony said:

Δεν ισχυει αυτό .  Ολοι γνωριζουν ότι το το παλιο τράβηγμα ηταν 1.85:1 ,  Και πλεον τα τελευταια χρονια είναι 2,35-2,39 :1 … Κανενα από αυτά δεν κολαει με το 16:9 , το ποιο κοντινο είναι το 21:9 .

Και το Space Odyssey Χολιγουντιανη μαλακια είναι στα 2,20:1 ???  

Το 16:9 δεν εχει καμια με καμια Επαφη με Ταινιες , το 16:9 Είναι μονο για TV series + TV channel's. Δεν το λεω εγω ουτε είναι στο χερι μου , κανονας είναι για ολους τους filmmakers , Εκτος και αν λεμε για πειραματικο κινηματογραφο , κτλ κτλ .

Δεν υπάρχει κανένας κανόνας. Ό,τι γουστάρει τραβάει ο καθένας. Προσπάθησε να μαντέψεις τι aspect ratio θα έχει η πλειονότητα του υλικού που θα βλέπεις στην τηλεόραση ώστε να διαλέξεις την πιο ταιριαστή στα γούστα σου. Κατά κάποιον τρόπο, το θέμα είναι το μέγεθος. Πάρε μια 21:9 π.χ., σε μέγεθος που να σε ικανοποιεί ακόμα και σε υλικό 4:3 και καθάρισες. :P 

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Agony είπε

H Sony Ναι μεν εχει καλυτερο Procces Σε εικονα από την LG ,όχι τιποτα τεραστιο … Εχει όμως και ένα μεγαλο κακο  Android. η LG είναι τρομερα ποιο γρηγορη σε όλα .  Επισης η LG Δεν εχει USB 3.0 εχει το παλιο 2 κατά ένα περιεργο λογο.

Στα τελευταια μοντελα διαβασα δεν εχει θεμα παει σφαιρα και ειναι μια χαρα. Το μεγαλο θεμα κατ'εμε ειναι η τιμη χαχα η Af9 στα 1850 ευρω μοντελο 2018 και η AG9 στα 2700 στις 55 "". Καλα η τελευταια ειναι απλησιαστη. Δλδ πραγματικα αν δεν παιχτει κατι δραστικο δεν νομιζω να τους προτιμησω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsibosp είπε

Πριν καποιες μερες κοιτουσα τα σχετικα για μια αγορα που θελω να κανω σε κανενα 5μηνο για τηλεοραση, ολοι σχεδον εδιναν καλυτερη αγορα την  LG B8 εναντι τις C9 γτ εχουν μεγαλουτσικη διαφορα στην τιμη και οι επιδοσεις οσον αφορα την εικονα κτλ ειναι σχεδον οι ιδιες. Μονο πλεονεκτημα της C9 οι θυρες 2.1. με οτι αυτες συνεπαγονται. Κι εγω στην ιδια φαση ειμαι , χαζοπαρακολουθω τις τιμες και περιμενω μηπως βγει τπτ αξιολογο απο καμμια 1plus και σπρωξει τις τιμες παρακατω. Η καλυτερη εικονα κτλ. ειναι SONY φυσικα αλλα με την αναλογη διαφορα στην τιμη, δεν με κοβω να πηγαινω προς τα εκει ! 

1η ευκαιρία για αγορά είναι black friday, μετά Χριστούγεννα μεριά και μετά απο Μάρτιο του 2020. Προσωπικά θα πήγαινα για την C9 με μια τιμή γύρω στα 1500 η 55αρα και 2000 για την 65αρα. Απο ποιότητα εικόνας λίγο πολύ ίδιες είναι. Απλά η Sony έχει καλύτερο επεξεργαστή εικόνας όπως προαναφέρθηκε και δουλεύει με Android αλλά είναι και ακριβότερη χωρίς να το αξίζει.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...