Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα του Βασιλόπουλου στα 0.87ε και είναι για τα πανηγυρια. Ενα νερωμένο άγευστο πράμα. Αυτα τα γάλατα απο ''μικρες οικογενειακές φάρμες'' που προμοτάρουν οι μεγάλες εταιρείες ειναι όντως ποιοτικότερα ή απλά μάρκετινγκ και το γάλα είναι ίδιο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

   Τα αλλάζω συχνά. Πλέον μένω μακριά απο Δελτα, Φάγε(αν υπάρχει ακόμα) κ Όλυμπος.

Γευστικά, έχω κολλήσει με το Εβολ.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νοστιμότερο (και ακριβότερο) είναι το Γάλα Κουκάκη. Δεν έχει πάρει τυχαία βραβείο γεύσης (το πλήρες). Από εκεί και πέρα το μόνο που έχει προσεγγίσει την αυθεντική γεύση γάλακτος από όσα έχω πετύχει σε σουπερ μάρκετ ήταν ένα γάλα Έβρος στα τέλη της δεκαετίας του 90, δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα (τότε έβγαινε μόνο στη Θράκη).

 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

Αγόρασα του Βασιλόπουλου στα 0.87ε και είναι για τα πανηγυρια. Ενα νερωμένο άγευστο πράμα. Αυτα τα γάλατα απο ''μικρες οικογενειακές φάρμες'' που προμοτάρουν οι μεγάλες εταιρείες ειναι όντως ποιοτικότερα ή απλά μάρκετινγκ και το γάλα είναι ίδιο;

Τι σε εμποδίζει να αγοράσεις ένα μπουκάλι να το δοκιμάσεις να δεις ποιο σου αρέσει;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sethiros είπε

Το νοστιμότερο (και ακριβότερο) είναι το Γάλα Κουκάκη. Δεν έχει πάρει τυχαία βραβείο γεύσης (το πλήρες). Από εκεί και πέρα το μόνο που έχει προσεγγίσει την αυθεντική γεύση γάλακτος από όσα έχω πετύχει σε σουπερ μάρκετ ήταν ένα γάλα Έβρος στα τέλη της δεκαετίας του 90, δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα (τότε έβγαινε μόνο στη Θράκη).

 

Bγαίνει από την εβροφάρμα, το jersey που είναι πολύ καλό.
Το πιο νόστιμο, αλλά και πιο ακριβό είναι το βιολογικό της εβόλ, από εκεί και πέρα, αμερικάνικη γεωργική σχολή, Κουκάκη, Κιθαιρώνα, είναι από τα πολύ καλά, όλα από 1,60 και πάνω όμως...
Νομίζω ότι η διαφορά είναι απλά στο πόσο νερώνουν το γάλα, με τα περισσότερα φθηνά δεν κάνεις από το νέρωμα ούτε καλό αφρόγαλα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και οι μικρές οικογενειακές φάρμες προέρχονται απο συγκεκριμένους παραγωγούς. 

Εμείς πίνουμε μονο Δέλτα, κατα τα αλλα ο καθένας δοκιμάζει και αποφασίζει βάσει γούστου και χρημάτων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γενικός κανόνας είναι ότι όσο ποιο μικρό είναι το χρονικό περιθώριο κατανάλωσης , τόσο ποιο ήπια παστερίωση έχει υποστεί. Αυτό είναι ένα από τα κριτήρια πέρα από την ποιότητα της πρώτης ύλης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι και το θες γάλα, που όταν ξεκίνησε ήταν αρκετά καλό, πλέον έχει ρίξει κατά πολύ την ποιότητά του, ακολουθώντας το ρεύμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα λιπαρών, δεν είναι καμιά επιστήμη.

Το κουκάκη κερδίζει γιατί έχει τα περισσότερα , 3,9 αν δεν απατώμαι.

Μετά είναι τα 3,7, στα οποία παίζουν τα αξιοπρεπή γάλατα του συρμού (εβροφάρμα, όλυμπος, μικρές οικογενειακές της ΔΕΛΤΑ, ΣΤΑΜΟΥ κλπ στην Αθήνα).

Και μετά είναι τα 3,5, τα φτηνιάρικα του συρμού, αυτά που είναι όλα πανομοιότυπα μεταξύ τους (ΜΕΒΓΑΛ, ΔΕΛΤΑ, ΜΑΡΑΤΑ, 365, κλπ) και κάνουν βαριά καρδιά μόνο για κάνα καφέ και κάνα πιτσιρίκι. Λευκό νερό για να το παίρνουν φθηνά πολύτεκνοι, αφεντικά διψήφιου αριθμού γατιών και εραστές της οικιακής ζαχαροπλαστικής. Αν και, ούτε για κρέπες δεν κάνει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάρμα Ηλείας, για μένα κορυφαίο. Αλλά το προμηθευομαι από την Ηλεία, δεν ξέρω αν παίζει Αθήνα. 

Στη δουλειά μας δίνουν Δωδώνη το οποίο είναι αξιοπρεπες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, chill είπε

Φάρμα Ηλείας, για μένα κορυφαίο. Αλλά το προμηθευομαι από την Ηλεία, δεν ξέρω αν παίζει Αθήνα. 

Στη δουλειά μας δίνουν Δωδώνη το οποίο είναι αξιοπρεπες. 

Έχει πέσει αρκετά η Δωδώνη τα τελευταία χρόνια, ειδικά για εμάς που είμαστε μεγαλωμένοι με τα προιόντα της(τοπ σοκολατούχα).

 

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω παιρνω βιολογικο Όλυμπος και ενίοτε Δελτα. Δεν ειμαι και ιδιαίτερα απαιτητικός ομολογώ, αλλα δεν μου αρεσουν και καποια που ειναι σα νερο.

Κατατα, ειχα πεσει μια φορα σε ενα παραγωγης Ωραιοκάστρου Κιλκις, το οποιο ηταν φοβερο αλλα δεν μπορω να θυμηθώ σε ποιο s/m το ειχα πετυχει για να το ξαναπάρω γμτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...