Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, guzel είπε

spacer.png

δεν υπάρχει καλύτερο και ποιοτικότερο.

Με άρωμα και διάρκεια ζωής κάτι μήνες δεν λες ότι είναι και το καλύτερο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βιολογικο του Σκλαβενιτη, με 1.30 ειναι σουπερ.

Δεν αρεσει σε εμενα, η μικρη το πινει, αλλα επειδη δεν εχει κανει εγγραφη εδω,

μεταφερω εγω το ποστ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, guzel είπε

spacer.png

δεν υπάρχει καλύτερο και ποιοτικότερο.

Δεν είν κακό,παίρνω και γω που και που τέτοιο,θα κοιτάξω και για κάνα 2 άλλα όπως για κατσικίσιο ΕΒΟΛ που ανέφερε ένα παλικάρι πιο πρίν,αλλά είναι λίγο δύσκολο να βρείς στα τοπικά σούπερ μάρκετ κάποιες άλλες μάρκες,πάντος όλες που αναφέρθηκαν,είναι σίγουρα μακράν καλύτερα απο τα γνωστά αγελαδινά και διότι μοιάζουν περισσότερο με το ανθρώπινο μητρικό και είναι πολύ πιο εύπεπτα για το στομάχι και ιδιαίτερα για όσους έχουν δυσανεξία η αλλεργία.

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ELMastas είπε

Δεν είν κακό,παίρνω και γω που και που τέτοιο,θα κοιτάξω και για κάνα 2 άλλα όπως για κατσικίσιο ΕΒΟΛ που ανέφερε ένα παλικάρι πιο πρίν,αλλά είναι λίγο δύσκολο να βρείς στα τοπικά σούπερ μάρκετ κάποιες άλλες μάρκες,πάντος όλες που αναφέρθηκαν,είναι σίγουρα μακράν καλύτερα απο τα γνωστά αγελαδινά και διότι μοιάζουν περισσότερο με το ανθρώπινο μητρικό και είναι πολύ πιο εύπεπτα για το στομάχι και ιδιαίτερα για όσους έχουν δυσανεξία η αλλεργία.

Για κάποιον λόγο τα κατσικίσια είναι όλα μακράς διαρκείας ή όπως λέγονται αυτά που διαρκούν πολύ καιρό. Το μοναδικό που βρίσκω σε σούπερ μάρκετ φρέσκο κατσικίσιο είναι στα Χαλκιαδάκης (Κρητικά ήταν μαζί με το Μαρινόπουλο και τώρα Σκλαβενίτη) είναι αυτό: https://www.mills.gr/products/gia-to-spiti/vero-kritiko/  δεν ξέρω όμως αν βγαίνει εκτός Κρήτης και ακόμα και εδώ δεν το έχουν πάντα, μάλλον δεν έχει μεγάλη κατανάλωση. Ευτυχώς έχει ο κρεοπώλης της γειτονιάς μου φρέσκο γάλα κατσικίσιο τυποποιημένο από συγκεκριμένους παραγωγούς.

Η πλάκα είναι ότι ο πατέρας μου παλιά είχε κατσίκες από τις οποίες κάναμε διάφορα τυροκομικά αλλά εμένα δεν μ' άρεσε το κατσικίσιο και μεγάλωσα στην ουσία με Νουνού αν και καμιά φορά το έπινα. Αντίθετα μ' άρεσε το προβατίσιο που ήταν μάλλον πιο λιπαρό και είχε πιο πλούσια γεύση. Δεν βλέπω όμως να κυκλοφορεί ούτε ξέρω πόσο κοντά είναι στον άνθρωπο σε σχέση με το αγελαδινό ή το κατσικίσιο και αν είναι καλύτερο ή χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Για κάποιον λόγο τα κατσικίσια είναι όλα μακράς διαρκείας ή όπως λέγονται αυτά που διαρκούν πολύ καιρό. Το μοναδικό που βρίσκω σε σούπερ μάρκετ φρέσκο κατσικίσιο είναι στα Χαλκιαδάκης (Κρητικά ήταν μαζί με το Μαρινόπουλο και τώρα Σκλαβενίτη) είναι αυτό: https://www.mills.gr/products/gia-to-spiti/vero-kritiko/  δεν ξέρω όμως αν βγαίνει εκτός Κρήτης και ακόμα και εδώ δεν το έχουν πάντα, μάλλον δεν έχει μεγάλη κατανάλωση. Ευτυχώς έχει ο κρεοπώλης της γειτονιάς μου φρέσκο γάλα κατσικίσιο τυποποιημένο από συγκεκριμένους παραγωγούς.

Η πλάκα είναι ότι ο πατέρας μου παλιά είχε κατσίκες από τις οποίες κάναμε διάφορα τυροκομικά αλλά εμένα δεν μ' άρεσε το κατσικίσιο και μεγάλωσα στην ουσία με Νουνού αν και καμιά φορά το έπινα. Αντίθετα μ' άρεσε το προβατίσιο που ήταν μάλλον πιο λιπαρό και είχε πιο πλούσια γεύση. Δεν βλέπω όμως να κυκλοφορεί ούτε ξέρω πόσο κοντά είναι στον άνθρωπο σε σχέση με το αγελαδινό ή το κατσικίσιο και αν είναι καλύτερο ή χειρότερο.

Ο Σκλαβενίτης έχει γάλα πρόβειο. Νομιζω ειναι ολυμπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Wile Coyote είπε

Προτιμώ κατσικίσιο συνήθως Στάμου, πολύ καλό αλλά ακριβό το βιολογικό κατσικίσιο ΕΒΟΛ, αλλά το πιο πετυχημένο αφρόγαλα που γίνεται κρέμα με το μιξεράκι του φραπέ, είναι το Ερίφι το πλήρες, που είναι γίδινο!

Το ερίφι είναι φανταστικό γάλα η μικρή το τσακίζει, επίσης εβολ βιολογικό και κουκακη τα καλύτερα imo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμ κατσικισιο ποτε δεν αρεσει στα μικρα . Κρητικο δε πρεπει να εχει μεγαλη ζητηση σπανια το βλεπω αν και το λενε για καλυτερο . Ασε που κατσικια εχουμε οχι γελαδια αλλα πεφτει πολυ ΝΟΥΝΟΥ 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Χμ κατσικισιο ποτε δεν αρεσει στα μικρα . Κρητικο δε πρεπει να εχει μεγαλη ζητηση σπανια το βλεπω 

Ανάλογα το παιδί. Το παραπάνω γάλα που παρέθεσα δεν έχει ανταγωνιστή. Είναι ότι καλύτερο για παιδιά από 12 μηνών. Τσιμπημενη η τιμή βέβαια, 2.95 το λίτρο, αλλά αξίζει!

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα γιαούρτια ερίφι να δοκιμάσεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Το μυστικό στα παιδιά είναι να μην το ζεστενεις πολύ γιατί τότε βγάζει έντονα τη μυρωδιά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Ποτε δεν παιρνεις μακρας διαρκειας

2. δοκιμασε το κατσικισιο εβολ βιολογικο οπου το φερνουν παντα σε μικρες ποσοτητες

διαφανο (ασπρο λογω γαλατος μπουκαλι με κοκκινο καπακι) 

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Χμ κατσικισιο ποτε δεν αρεσει στα μικρα . Κρητικο δε πρεπει να εχει μεγαλη ζητηση σπανια το βλεπω αν και το λενε για καλυτερο . Ασε που κατσικια εχουμε οχι γελαδια αλλα πεφτει πολυ ΝΟΥΝΟΥ 

Ο δικος μου πινει μια χαρα κατσικισιο εβολ βιολογικο

Επεξ/σία από babis70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάποια ποστ σας και αναρωτιέμαι. Πραγματικά κρίνετε κάποιο γάλα σαν ποιοτικότερο ανάλογα με τη γεύση του? Σοβαρά τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...