Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτως ή άλλως μόνο τη γεύση μπορούμε να κρίνουμε. Προφανώς έπρεπε να έχει τίτλο το νοστιμότερα γάλα, ε αφού δεν το είχε το κάναμε μόνοι μας, νέος είσαι στο insomnia? 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα κατσικίσια γάλατα και ότι όλα είναι μακράς διάρκειας , εδώ Κύπρο έχουμε φρέσκο βιολογικό κατσικίσιο. Είναι όμως 1,5% λιπαρά. 

Αυτό πίνουμε με την κόρη μου, αλλά μιλάμε για 2.7 ευρώ το λίτρο. 

Τα γαλακτοκομικά Όλυμπος άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, αλλά τουλάχιστον τα "φρέσκα" γάλατα είναι μακράς διάρκειας. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2019 στις 10:28 ΜΜ, tadegr είπε

μπορείς να το βρεις στα lidl ΜΟΝΟ στα δίλιτρα γράφει στο πλάι προϊόν ΕΥΡΟΦΑΡΜΑ Διδυμότειχο  ενω τα μονόλιτρα ειναι ΜΕΒΓΑΛ

Ενδιαφέρον, θα του ρίξω μια ματιά. Ήταν το μόνο που ήταν κοντά στην αυθεντική γεύση γάλακτος (την έχω γευτεί σε φάρμα στη... Ζιμπάμπουε) που ελάχιστη σχέση έχει με τη βιομηχανική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρμεγα που λετε τις αγελαδες μας και βραζαμε το γαλα( εγω ειχα τρελλα με το καιμακι ενα δαχτυλο πετσα,το εβαζα στο ψυγειο και το αλοιφα στο ψωμι με αλατι ,που να βρεθει τωρα τετοια γευση) αυτα ολα που κυκλοφορουν δεν ειναι γαλατα νεροζουμια ειναι ,20 φορες αραιωμενα απο το κανονικο γαλα ψαξε βρες αστα....

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2019 στις 10:33 ΠΜ, cabdik είπε

ρε δεν παει καλα ο κοσμακης..!  τι διαβαζω εδω μεσα ..?    

οποιος θελει να πινει αγνο γαλα, να παει να παρει 2 κατσικες - προβατινουλες, να δειτε τι σημαινει φυσικο αγνο γαλατακι.....!     

Αιντε που μου μαθατε να πηγαινετε στα S/M και να αγοραζετε τα αποστειρωμενα-παστεριωμενα-  υγρα που μοιαζουν με γαλα......... και να κανετε ολοκληρες συζητησεις για το ποιο ειναι και το πιο "αγνο"!!!  :devil::devil::devil:

πες τα ρε αλανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2019 στις 10:33 ΠΜ, cabdik είπε

ρε δεν παει καλα ο κοσμακης..!  τι διαβαζω εδω μεσα ..?    

οποιος θελει να πινει αγνο γαλα, να παει να παρει 2 κατσικες - προβατινουλες, να δειτε τι σημαινει φυσικο αγνο γαλατακι.....!     

Αιντε που μου μαθατε να πηγαινετε στα S/M και να αγοραζετε τα αποστειρωμενα-παστεριωμενα-  υγρα που μοιαζουν με γαλα......... και να κανετε ολοκληρες συζητησεις για το ποιο ειναι και το πιο "αγνο"!!!  :devil::devil::devil:

Κοίτα, αν είσαι παππούδι σε χωριό, συγχωρείται το post σου. Αλλιώς νομίζω το  ξέρεις ήδη ότι στην πόλη η προσωπική κατσίκα δεν είναι επιλογή, ούτε το να παίρνεις από το ράφι στην τύχη ό,τι βρίσκεις.

Μακάρι να ανοίγαμε και άλλα παρόμοια θέματα να συζητούσαμε και για άλλα τρόφιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2019 στις 10:33 ΠΜ, cabdik είπε

οποιος θελει να πινει αγνο γαλα, να παει να παρει 2 κατσικες - προβατινουλες, να δειτε τι σημαινει φυσικο αγνο γαλατακι.....!

Kαλή ιδέα. Το καταστατικό της πολυκατοικίας το επιτρέπει? Μπορώ να τα έχω στο μπαλκόνι ή μέσα στο σπίτι? τι λέει ο νόμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι ,το Ελληνικό γάλα δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες των Ελλήνων και γίνεται εισαγωγή από άλλα κράτη γάλα σε σκόνη.Νομίζω 'ότι είμαι σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ARIS-PANOS είπε

Κύριοι ,το Ελληνικό γάλα δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες των Ελλήνων και γίνεται εισαγωγή από άλλα κράτη γάλα σε σκόνη.Νομίζω 'ότι είμαι σαφής.

Τουλάχιστον για την Όλυμπος απλά δεν παίζει. Σε άλλες εταιρείες ίσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Τουλάχιστον για την Όλυμπος απλά δεν παίζει. Σε άλλες εταιρείες ίσως 

Από που προκύπτει αυτό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...