Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Έχεις κάποιο στοιχείο για το αντιθετο; 

Εσύ ισχυρίζεσαι ότι για την συγκεκριμένη εταιρεία δεν ισχύει.Πως το αποδεικνύεις αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η σιγουριά για το α. και το β. από πού προκύπτει;

14 minutes ago, guzel said:

Τουλάχιστον α. για την Όλυμπος απλά δεν παίζει. β. Σε άλλες εταιρείες ίσως 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

η σιγουριά για το α. και το β. από πού προκύπτει;

Η Σιγουριά σου από που πηγάζει φίλτατε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικό γάλα και s/market δεν πάνε μαζί.

Βλέπω μερικούς που έχουν αντικαταστήσει την λέξη "ποιοτικό" με "προσφορά".....

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με μεράκι και ποιότητα που φτιάχνουν από σωστές πρώτες ύλες γαλακτοκομικά και στην Αττική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Δουλεύει γνωστός μου στην εταιρεία. 

Δεν μπορώ να αποκαλύψω την ιδιότητά μου, απλά να ξέρεις ότι μια συσκευασία με γάλα που δεν θα πωληθεί στο super market ,ξαναγυρίζει στη εταιρεία και γίνεται εκ νέου παστερίωση ,και αυτό ο Νόμος τους δίνει την δυνατότητα να το κάνουν 6 φορές, Είναι σαφής ?

 

6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Ποιοτικό γάλα και s/market δεν πάνε μαζί.

Βλέπω μερικούς που έχουν αντικαταστήσει την λέξη "ποιοτικό" με "προσφορά".....

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με μεράκι και ποιότητα που φτιάχνουν από σωστές πρώτες ύλες γαλακτοκομικά και στην Αττική.

Φίλτατε πρώτες ύλες δεν υπάρχουν πλέον.Δηλαδή Ελληνικό γάλα.Μεράκι υπάρχει αλλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, guzel είπε

Τουλάχιστον για την Όλυμπος απλά δεν παίζει. Σε άλλες εταιρείες ίσως 

Καλά μην παίρνεις και όρκο...

https://pellanews.gr/agrotika/σκάνδαλο-στον-κλάδο-της-γαλακτοβιομηχανίας

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι οτι το γάλα δεν ειναι...Αρμέγω την αγελάδα ...στο βάζω στο μπουκάλι και το πίνεις. 

Σίγουρα δεν ειναι ολα μέλι γάλα...Απλά ο μέσος πολίτης (και δεν μιλάω μονο για τους Ελληνες) δεν μπορεί να αποδείξει οτι δεν δίνουν ένα σωρό φάρμακα στις αγελάδες για μεγαλύτερη παραγωγή, δεν βάζουν γάλα σε σκόνη και το ανακατευουν με λιγο κανονικό και πολλά αλλα.. 

Αλλα φυσικά δεν μπορεί να αποδείξει και οτι τα παραπάνω είναι ψέματα

Έτσι και αλλιώς οι περισσότερες συζητήσεις στα φόρουμ και γενικότερα στο ιντερνετ ειδικά σε τέτοια θέματα δεν καταλήγουν πουθενά

Το μόνο σίγουρο ειναι η παστερίωση που αναφέρει ο φίλος Aris-Panos 

Εγώ γάλα δεν πίνω. Το έχω κόψει χρόνια. Μόνο στον freddo capuccino αφρόγαλα αλλά και πάλι τον εχω ελαττώσει και πίνω ειτε ελληνικό ειτε κανάν στιγμιαίο χωρίς γάλα.

5 λεπτά πριν, moure είπε

Και λοιπόν?

Μακροσκελή άρθρα για να έχουμε να συζητάμε και στο τέλος ένα μικρό πρόστιμο σε σχέση  με τον τζίρο για να πουμε οτι κάτι έγινε.

Μου θυμίζει τα μαγαζιά που τα κλείνουν 48 ώρες για μη έκδοση αποδείξεων χιλιάδων ευρώ και μετά τα ξανανοίγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, moure είπε

δε βλέπω να λέει για γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, djcat said:

Παλιά κάποια βίντεο που είχε βγάλει ο Ευαγγελάτος για το πως νοθεύουν το ελληνικό γάλα με βουλγάρικο για την Όλυμπος δεν ήταν;

είχε παρακολουθήσει το συνεργείο της εκπομπής («Αποδείξεις» νομίζω λεγόταν η εκπομπή) βυτία με γάλα που περνούσαν τα βόρεια σύνορα

και κατέληγαν σε εργοστάσια της Θεσσαλίας αν σωστά θυμάμαι...

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 2.95/λίτρο που έχει το γάλα Όλυμπος βιολογικό αλήθεια πιστεύει κανείς ότι έχει λόγο να κάνει βλακεία ;;; Άλλωστε είναι το μόνο γάλα που έχει έλλειψη στα ράφια .. Δίνει όσο έχει αν δεν έχει δεν υπάρχει στο ραφι. Τόσο απλά.

επίσης αν γίνει δεύτερη παστερίωση στο γάλα φαίνεται από τον κωδικό στο κάτω μέρος 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, guzel είπε

με 2.95/λίτρο που έχει το γάλα Όλυμπος βιολογικό αλήθεια πιστεύει κανείς ότι έχει λόγο να κάνει βλακεία ;;; Άλλωστε είναι το μόνο γάλα που έχει έλλειψη στα ράφια .. Δίνει όσο έχει αν δεν έχει δεν υπάρχει στο ραφι. Τόσο απλά.

επίσης αν γίνει δεύτερη παστερίωση στο γάλα φαίνεται από τον κωδικό στο κάτω μέρος 

Στις 2.3.2006, ο ΕΦΕΤ ανακοινώνει με δελτίο Τύπου την επιβολή προστίμων σε διάφορες επιχειρήσεις. Στο σημείο 1 διαβάζουμε: «ΟΛΥΜΠΟΣ, Γαλακτοβιομηχανία Λάρισας ΑΕ (σ.σ. από το 2000 έχει αγοραστεί από τους ιδιοκτήτες της ΤΥΡΑΣ ΑΕ). Παράβαση: Καθ' υποτροπή δε συμμορφώθηκε με την κείμενη νομοθεσία διαφήμισης του προϊόντος “ΟΛΥΜΠΟΣ, Φρέσκο γάλα επιλεγμένο“, παρά τις έγγραφες συστάσεις που της έγιναν και την αρχική της συμμόρφωση. Το ΔΣ του ΕΦΕΤ επέβαλε πρόστιμο ύψους 20.000 ευρώ».

♦ Την 1.2.2007, σε άλλη ανακοίνωση του ΕΦΕΤ για την επιβολή προστίμων, στο σημείο 4, διαβάζουμε: «Την επιβολή χρηματικού προστίμου ύψους 15.000 ευρώ στην επιχείρηση ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΕ, διότι εμπορευόταν και διακινούσε τυρί (κασέρι ΠΟΠ) μη κανονικό και νοθευμένο. Επειτα από εξέταση δείγματος τυρί ΠΟΠ-κασέρι από το Γενικό Χημείο του Κράτους βρέθηκε να περιέχει αγελαδινό γάλα σε ποσοστό ~10%».
 
♦ Στις 17.2.2007 στο σημείο 2 δελτίου Τύπου του ΕΦΕΤ για την επιβολή προστίμων διαβάζουμε: «Την επιβολή χρηματικού προστίμου ύψους 20.000 ευρώ στην επιχείρηση ΤΥΡΑΣ ΑΕ. Η επιχείρηση παρήγαγε για λογαριασμό της ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΕ τυρί (κασέρι ΠΟΠ) μη κανονικό και νοθευμένο. Επειτα από εξέταση δείγματος τυρί ΠΟΠ-κασέρι από το ΓΧΚ, βρέθηκε να περιέχει αγελαδινό γάλα σε ποσοστό ~10%».

http://www.eksegersi.gr/issue/993/Αγροτικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ison_ είπε

Κοίτα, αν είσαι παππούδι σε χωριό, συγχωρείται το post σου. Αλλιώς νομίζω το  ξέρεις ήδη ότι στην πόλη η προσωπική κατσίκα δεν είναι επιλογή, ούτε το να παίρνεις από το ράφι στην τύχη ό,τι βρίσκεις.

Μακάρι να ανοίγαμε και άλλα παρόμοια θέματα να συζητούσαμε και για άλλα τρόφιμα.

 

11 ώρες πριν, Xacti είπε

Kαλή ιδέα. Το καταστατικό της πολυκατοικίας το επιτρέπει? Μπορώ να τα έχω στο μπαλκόνι ή μέσα στο σπίτι? τι λέει ο νόμος?

 

Εγω δεν μιλησα ουτε για πολυκατοικιες, ουτε για καταστατικα.  δεν με ενδιαφερει..........!!!  

 

ειπα ξεκαθαρα....... ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ να πινει αγνο και "παρθενο" γαλα, παιρνει 2 κατσικες.

 

αν δεν μπορειτε, ειναι δικο σας προβλημα. αν μενετε στην πολυκατοικια και δεν μπορειτε, πατε στο σουπερμαρκετ και πινετε ο,τι προσφερει η Γαλακτοβιομηχανια, και μην παραπονιεστε.....!  ετσι κι αλλιως στην Βιομηχανια, απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ γαλα χωρις επεξεργασια. και οταν λεω επεξεργασια, δεν εννοω μονο την παστεριωση.................................

 

και ο νοων, νοειτο...!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...