Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, divo είπε

Μ'αρέσουν αυτά που διαβάζω........

Αλήθεια πόσοι απο εδώ μέσα έχουν πιει γάλα κατσίκας μετα απο άρμεγμα

;

Και δεν έχουν κολλησει βρουκέλλα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, divo είπε

Μ'αρέσουν αυτά που διαβάζω........

Αλήθεια πόσοι απο εδώ μέσα έχουν πιει γάλα κατσίκας μετα απο άρμεγμα

;

Ο πατέρας μου πάντως λέει ότι όταν ήταν παιδί και ήταν στα χωράφια η μάνα του αρμεγε την κατσίκα γέμιζε μια γαβάθα με το ζεστό ακόμα γάλα έσπαγε μέσα παξιμάδι και αυτό το έτρωγαν όπως ήταν. Προφανώς είχαν αντισώματα που τώρα δεν έχουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Ο πατέρας μου πάντως λέει ότι όταν ήταν παιδί και ήταν στα χωράφια η μάνα του αρμεγε την κατσίκα γέμιζε μια γαβάθα με το ζεστό ακόμα γάλα έσπαγε μέσα παξιμάδι και αυτό το έτρωγαν όπως ήταν. Προφανώς είχαν αντισώματα που τώρα δεν έχουμε 

ανατριχιαστικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, divo είπε

Αλήθεια πόσοι απο εδώ μέσα έχουν πιει γάλα κατσίκας μετα απο άρμεγμα

;

Το έχω προλάβει όταν ήμουν πιτσιρικάς και είχαν ακόμα οι παππούδες στο χωριό κατσίκες.

Βέβαια το γάλα ζεσταινόταν πρώτα (υποτυπώδης παστερίωση;) και μετά έμπαινε σε πιάτο με ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Ο πατέρας μου πάντως λέει ότι όταν ήταν παιδί και ήταν στα χωράφια η μάνα του αρμεγε την κατσίκα γέμιζε μια γαβάθα με το ζεστό ακόμα γάλα έσπαγε μέσα παξιμάδι και αυτό το έτρωγαν όπως ήταν. Προφανώς είχαν αντισώματα που τώρα δεν έχουμε 

Στην Αμερική υπάρχει ολόκληρο κίνημα που υποστηρίζει την κατανάλωση γάλακτος που δεν έχει υποστεί καμία επεξεργασία.

Εγω τέτοια πειράματα με τα γαλακτοκομικά δεν κάνω από τότε που ένας φίλος μου  έμεινε 2 μήνες στο νοσοκομείο από φέτα που είχε φάει προερχόμενη από έναν τσοπάνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

700λίτρα απο κατσίκα;Πολύ καλά!!Νόμιζα ότι έλεγες υπερβολές αλλά βρηκα  το https://mikrifarma.webnode.gr/ποσο-γαλα-δηνει-η-αγελαδα-το-προβατο-και-η-κατσ/ που σε δικαιώνει .Είχα μείνει με την εντύπωση των περίπου 400 κιλών τον χρόνο.

Άρμεγμα πρωί βράδυ, είχε φτάσει να δίνει 3 λίτρα τη μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Μ'αρέσουν αυτά που διαβάζω........

Αλήθεια πόσοι απο εδώ μέσα έχουν πιει γάλα κατσίκας μετα απο άρμεγμα

;

Εγώ... Και νομίζω δεν είμαι ο μόνος. Φυσικά βέβαια μετά από το κατάλληλο βράσιμο αλλιώς θα ψάχνουμε το WC στην καλύτερη των περιπτώσεων. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ινσομνια τρως σωστά μόνο όταν: διαθέτεις κότες κατσίκες και μοσχάρια, μποστάνι, δεξαμενή νερού από πηγή στον Όλυμπο αλλιώς τρως άγριες της σειράς μεταλλαγμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LittyMeek είπε

Για το ινσομνια τρως σωστά μόνο όταν: διαθέτεις κότες κατσίκες και μοσχάρια, μποστάνι, δεξαμενή νερού από πηγή στον Όλυμπο αλλιώς τρως άγριες της σειράς μεταλλαγμενες

Δυστυχώς, θέλουμε δεν θέλουμε, έτσι έχουν τα πράγματα πλέον. Εδώ ένα απλό ψωμί του τοστ αγοράζεις και είναι γεμάτο στα συντηρητικά και στα έψιλον. Όσο και να προσπαθεί κάποιος να τρώει υγιεινά, όλο και κάποια τροφή που καταναλώνει καθημερινά θα είναι ''ανθυγιεινή''. 

Επεξ/σία από maniacos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Δυστυχώς, θέλουμε δεν θέλουμε, έτσι έχουν τα πράγματα πλέον. Εδώ ένα απλό ψωμί του τοστ αγοράζεις και είναι γεμάτο στα συντηρητικά και στα έψιλον. Όσο και να προσπαθεί κάποιος να τρώει υγιεινά, όλο και κάποια τροφή που καταναλώνει καθημερινά θα είναι ''ανθυγιεινή''. 

Αυτό είναι σωστό,όμως πολλές ουσίες λειτουργούν σωρευτικά δεν είναι λοιπόν το ίδιο,όταν καταναλώσεις πχ 5 η 10 μη ωφέλιμες ουσίες που μπορεί έχει το οτιδήποτε. με το να έχει 100 η 150.

Οπως και το να καπνίζεις 10 τσιγάρα τη μέρα δεν είναι το ίδιο με το να κάνεις 3 πακέτα,έχει να κάνει λοιπόν και με την ποσότητα εκτός απο την ποιότητα πραγμάτων που βάζουμε στόν οργανισμό μας.Ο Οργανισμός μας όπως και τον περισσότερων ζωντανών οργανισμών,έχει ευτυχώς για μας,κάποιες δυνατότητες αποτοξίνωσης και καθαρισμού διαφόρων ουσιών αλλιώς θα ήταν όλοι άρρωστοι στο τσάκ μπάμ,όμως όταν εσύ τον βομβαρδίζεις με ενα σωρό βλαπτικές ουσίες και μάλιστα μακροχρόνια,κάπου δεν θα αντέξει και θα παρουσιάσει το Χ,Υ σύμπτωμα και την ανάλογη ασθένεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Snoob είπε

Κουκάκη, σοκολατούχο:

Παστεριωμένο, όχι ομογενοποιημένο (θέλει ανακίνηση πριν την κατανάλωση), λιπαρά 3,6% (το μαρκάρω γιατί έχουν γραφτεί τόσες μαζεμένες ανακρίβειες από δήθεν γνώστες, που πραγματικά πήγα, αγόρασα και το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή: τι για 4-5-6% διάβασα, τι πως είναι γευστικότερο γιατί έχει παραπάνω λιπαρά από των άλλων. Μα ό,τι να 'ναι).

Εδώ και εσύ είπες ανακρίβεια. Όλα τα γάλατα για άμεση κατανάλωση, πριν από την παστερίωση ομοιογενοποιούνται, και είναι κανόνας στην γαλακτοβιομηχανία! Η ομοιογενοποίηση αναφέρεται μόνο στα λιποσφαίρια του γάλακτος... Η ανακίνηση είναι απλά για τα μεγαλύτερα σωματίδια του κακάο που λόγω της βαρύτητας πηγαίνουν στον πυθμένα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΒΟΛ, Αμερικανικη Γεωργικη σχολη, Κουκακη ολες solid επιλογες imo. Δεν βλεπω και τρελη διαφορα για να αξιζει να το ψαχνει κανεις και τοσο ειναι απλα γαλα :P Tωρα κατι γαλα κατευθειαν απο το βοσκο κλπ για εμενα με τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, moure είπε

Στην Αμερική υπάρχει ολόκληρο κίνημα που υποστηρίζει την κατανάλωση γάλακτος που δεν έχει υποστεί καμία επεξεργασία.

Εγω τέτοια πειράματα με τα γαλακτοκομικά δεν κάνω από τότε που ένας φίλος μου  έμεινε 2 μήνες στο νοσοκομείο από φέτα που είχε φάει προερχόμενη από έναν τσοπάνο.

Βρασμένο γάλα έχω κι εγώ πολλές φορές, χωρίς όμως εννοείται πως όχι. Τα χειροποίητα τυροκομικά είναι ότι χειρότερο αφού δεν ξέρεις ούτε τις συνθήκες παρασκευής, ούτε συντήρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γάλα με το βράσιμο του αλλάζεται τα φώτα! Δεν χρειάζεται βράσιμο (που είναι τουλάχιστον στους 100°C...), για να μη πω για τους άλλους που το θερμαίνουν σε χύτρα ταχύτητος, λες και είναι φασολάδα! Απλά μια παστερίωση θέλει (73°C για 15s, που την ακολουθεί ταχεία ψύξη σε δευτερόλεπτα). Στο σπίτι σας με θερμόμετρο μόλις πιάσει τους 80°C, απλά βγάλτε το από το μάτι, και αυτό ήταν.

Αυτά για να δείτε σε πόση ήπια θερμοκρασία το επεξεργάζεται η βιομηχανία (που τόσο την κατηγορούν "οι ξερόλες"  για αυτή την "κακιά" παστερίωση) που έχει εξοπλισμό εκατομμυρίων ευρώ, σε σχέση με την πανάρχαια τεχνολογία που έχει ένα νοικοκυριό που θεωρεί πως το γάλα είναι "όσπρια" και χρειάζεται βράσιμο :lol:.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...