Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Snoob είπε

Eγώ, πάντως, σε γάλα του Στάμου με όχι 0% λιπαρά, αυτό ακριβώς είδα: ότι δεν είναι ομογενοποιημένο.

Αύριο φωτογραφία από το Σ/Μ (αν και ψιλό-φαίνεται και στη σελίδα του προϊόντος, και στο πλήρες, εδώ: https://www.stamou.gr/el/product/10-gala. Στο κατσικίσιο, επίσης: https://www.stamou.gr/el/product/12-gala)

Αυτό με 3,8% λιπαρά λέει ότι δεν είναι, σπάνιο αλλά σίγουρα θα έχει πιο φυσική γεύση.

prod-list10.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Και τα τρία που έβαλα λένε πως δεν είναι: το πλήρες, το light και το κατσικίσιο.

Τα δύο τα είδα σίγουρα στο Σ/Μ, κατσικίσιο όχι. Αλλά δεν είχα κινητό μαζί να τα φωτογραφίσω, αν και φαίνεται σχετικά καθαρά στη σελίδα του προϊόντος.

20 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ισχύει για του Στάμου, πριν λίγο  άνοιξα το μπουκάλι. Αφήνει ίζημα πάνω στο πλαστικό, γράφει κιόλας στην ετικέτα να το κουνάμε πριν σερβίρουμε. 

Κι εγώ νόμιζα πως η προτροπή για ανάδευση είναι από μόνη της ένδειξη μη ομογενοποίησης (όπως λέει του Κουκάκη το σοκολατούχο) αλλά σίγουρα είναι λογική η ερμηνεία για το κακάο (συν του ότι το άσπρο το γράφει καθαρά πως είναι ομογενοποιημένο).

Του Στάμου το γράφει, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική γνώμη ακριβώς on topic για όσους τους ενδιαφέρει:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ: Καταναλώνω μόνο γάλα φρέσκο light (οχι υψηλής θερμικής επεξεργασίας και εβαπορέ) και από όσα έχω δοκιμάσει έχω τις εξής απόψεις για τα προϊόντα που έχω δοκιμάσει. Ούτε διαγωνισμό κάνουμε ούτε θέλω να μπώ σε προσωπικές διαμάχες όσο να εκφράσω προσωπική άποψη ως καταναλωτής σχετική με το θέμα του νήματος. Κατά σειρά ποιότητας λοιπόν έχω χωρίσει τις εξής κατηγορίες:

Κατηγορία 1) ΚΟΥΚΑΚΗ / ΣΤΑΜΟΥ / ΕΒΟΛ (συσκευασία χωρίς ετικέτες) / ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ / ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Για μένα έχουν παρόμοια πλούσια γεύση και είναι γάλα γάλα, χωρίς νερό/νοθείες κλπ. 

Επίσης αν αυτό σημαίνει κάτι την τελευταία ημέρα της λήξης ή την επόμενη το γάλα έχει αλλοιωθεί εμφανώς. 

(Φυλάω το γάλα πάντα σωστά στο ψυγείο μου, στο βάθος σε κάποιο ράφι και όχι στην πόρτα του που υπάρχουν διακυμάνσεις στη θερμοκρασία από το άνοιξε κλείσε).

Το γάλα ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ μου φαίνεται κάπως διαφορετικό στη γεύση από τα άλλα 3, μικρές βέβαια διαφορές αλλά νομίζω το προτιμώ.

Κατηγορία 2) ΤΡΙΚΚΗ / ΝΕΟΓΑΛ (βόρεια Ελλάδα) / Το Γάλα του Μοριά / ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ / ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ / Όλυμπος Βιολογικό

Πολύ γευστικά επίσης γάλατα. Τα προϊόντα της Νεογάλ και Το Γάλα του Μοριά, όταν είχα ταξιδέψει στις αντίστοιχες περιοχές της χώρας, με είχαν ενθουσιάσει, πλούσια γεύση και κάπως διαφορετικό άρωμα. Το ΤΡΙΚΚΗ έχει σαφώς μεγαλύτερη εμβέλεια από άποψη διαθεσιμότητας και είναι ενα αξιόλογο γάλα σε σχέση με την τιμή του πιστεύω.

Κατηγορία 3) ΟΛΥΜΠΟΣ/ΔΕΛΤΑ/ΓΑΛΠΟ/ΡΟΔΟΠΗ/ΑΒ από τη Θεσσαλία/ ΜΕΒΓΑΛ

Προσωπικά με μικρές διαφορές πάνω κάτω είναι τα ίδια μεταξύ τους όμως δεν τα βρίσκω τόσο γευστικά όσο τα παραπάνω.

Πάρα πολλές φορές χειμώνα καλοκαίρι με τον ίδιο τρόπο φύλαξης στο ψυγείο, αντέχουν 1-3 ημέρες πέραν της ημερομηνίας λήξεως με την ίδια γεύση ή ελαφρώς υποδεέστερη αλλά σίγουρα δεν ξινίζουν ούτε αλλοιώνονται σε αυτό το επιπλέον χρονικό διάστημα.

Κατηγορία 4) ΑΒ Φρέσκο γάλα το απλό / ΘΕΣ ΓΑΛΑ / Μαράτα / Alta (και γενικά τα πολύ πολύ φθηνά γάλατα με τυποποιημένες μάρκες μεγάλων αλυσίδων Σ/Μ)

Όλα όσα έχω γράψει σε αυτή την κατηγορία μου φαίνονται άγευστα και νερωμένα. Ό,τι και να τους ρίξω μέσα, δημητριακά, κακάο κλπ. παραμένουν άγευστα και ουδέτερα σε γεύση. Η ρευστότητά τους μοιάζει με εκείνη του νερού. Προσωπικά δεν θα ξανά αγοράσω αντίστοιχα προϊόντα. Το ΘΕΣ ΓΑΛΑ ενώ στις αρχές του ήταν ενα σχετικά αξιοπρεπές γάλα (σίγουρα όχι όπως της κατηγορίας 1 και 2) , στη συνέχεια θεωρώ πως έχασε την ποιότητά του και πρόκειται για γάλα της σειράς πλέον. Ούτε το απλό ούτε το σοκολατούχο, κανένα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Τα δοκίμασα από δύο διαφορετικά σημεία αυτόματων πωλητών. Ίσως ενα κλικ καλύτερο από τα υπόλοιπα της κατηγορίας 4. Τα Alta/Marata και το απλό ΑΒ το φθηνό τα θεώρησα πολύ φτωχά όπως γράφω στην αρχή.

 

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ 1: Ακόμη δεν έχω αποφασίσει για το ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ Γάλα από αγελάδες Jersey. Θεωρώ τη γεύση του εξαιρετική σε σύγκριση με την τιμή του. Πραγματικά είχε κάτι το ιδιαίτερο και σε υφή και σε επίγευση. Ήταν όντως κάτι διαφορετικό και με ενθουσίασε. Δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία θα έπρεπε να τοποθετηθεί ακόμα καθώς έχω καταναλώσει μέχρι στιγμής μόλις 1 συσκευασία. Πιθανότατα κατηγορία 1 ή 2. Επίσης εντύπωση μου έκανε η περιορισμένη διαθεσιμότητα στα ράφια των καταστημάτων, ίσως επειδή είναι νέο προϊον? Δεν ξέρω.

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ 2: Τα γάλατα Μοναστήρι και Ιερά Μονή Μακαριωτίσσης παρά το γεγονός ότι είναι καλά γάλατα με αξιοπρεπή γεύση και υφή, τα θεωρώ υπερτιμημένα.

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ 3: Δεν ξέρω εαν τα γάλατα της κατηγορίας 3 και 4 είναι υποδεέστερα ποιοτικά ή νοθευμένα ή δεν ξέρω κι εγώ τι, σίγουρα όμως σχετικά εύκολα καταλαβαίνει κανείς με μερικές γουλιές γιατί είναι πολύ πιο οικονομικά γάλατα.

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ 4: Ειδικός γευσιγνώστης δεν είμαι, σίγουρα όμως μπορώ να καταλάβω μερικές διαφορές και δεν νομίζω οτι αυτές κρύβονται μόνο στα λιπαρά που περιέχουν μέσα τα γάλατα. Σίγουρα θα είναι και κάποιες άλλες ουσίες που τους προσδίδουν χαρακτήρα, γεύση και επίγευση.

Επεξ/σία από Ardov
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mic2mic είπε

Τ

Από το site του Harvard λοιπόν, βλέπουμε ότι η κατανάλωση γάλακτος πιθανώς σχετίζεται με αυξημένο κίνδυνο καρκίνου των ωοθηκών και του προστάτη.

Από το British Medical Journal: "Milk signalling physiologically operates only during the lactation period of mammals with the exception of Neolithic humans. From the perspective of evolutionary biology, milk consumption represents a novel human behaviour that could exert adverse long-term health effects.12 Half a century ago, the antagonistic pleiotropy theory solved the mystery of aging by postulating genes beneficial early in life at the cost of aging.38 Early in life, the mTORC1 pathway drives a developmental program, which persists later in life as an aimless quasi-program of aging and age-related diseases.38 Since the 1950´s, daily milk consumption containing bioactive microRNAs has been introduced into the Western food chain by the implementation of pasteurization and refrigeration technology. From that time on, diseases of civilization increased dramatically. Thus, neither galactose nor lactose intake but daily, lifelong overstimulation of mTORC1 and the intake of bioactive bovine milk microRNAs provide a more reasonable explanation for accelerated aging and increased mortality. Compared to human milk, cow´s milk apparently induces a much higher magnitude of mTORC1 activation as calves duplicate birth weight four times faster than human infants."

Από το WebMDthis new study found that drinking large amounts of milk did not protect men or women from bone fractures, and was linked to an overall higher risk of death during the study period

Πάντως ακόμα και οι έρευνες που δείχνουν αυξημένο κίνδυνο για καρκίνο του προστάτη, αλτσχάιμερ κλπ πρότον είναι δύσκολο να αποδείξουν τον βαθμό συσχέτισης και ο κίνδυνος είναι ποσοστιαία μικρός.  Για μένα δεν υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις, όχι ακόμα τουλάχιστον ότι είναι καλύτερα να μην πίνεις γάλα, ειδικά αν ακολουθείς ούτως ή άλλως κρεατοφαγική διατροφή.

Για την οστεοπόρωση τώρα, θα ήταν λάθος να νομίζει κάποιος ότι πίνοντας γάλα θα έχει ισχυρά οστά, το ασβέστιο μπορεί να είναι δομικό στοιχείο αλλά τα οστά γίνονται ισχυρά με τις επιβαρύνσεις που δέχονται μέσω της κίνησης και της γυμναστικής. Αν κάποιος έχει τα απαραίτητα δομικά στοιχεία που μεταξύ των άλλων είναι το ασβέστιο, έχει επαρκή βιταμίνη D μικρή διαφορά θα έχει αν πάρει χ ποσότητα ασβεστίου ή διπλάσια η τριπλάσια ως προς την πυκνότητα των οστών του. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Πάντως ακόμα και οι έρευνες που δείχνουν αυξημένο κίνδυνο για καρκίνο του προστάτη, αλτσχάιμερ κλπ πρότον είναι δύσκολο να αποδείξουν τον βαθμό συσχέτισης και ο κίνδυνος είναι ποσοστιαία μικρός.  Για μένα δεν υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις, όχι ακόμα τουλάχιστον ότι είναι καλύτερα να μην πίνεις γάλα, ειδικά αν ακολουθείς ούτως ή άλλως κρεατοφαγική διατροφή.

Για την οστεοπόρωση τώρα, θα ήταν λάθος να νομίζει κάποιος ότι πίνοντας γάλα θα έχει ισχυρά οστά, το ασβέστιο μπορεί να είναι δομικό στοιχείο αλλά τα οστά γίνονται ισχυρά με τις επιβαρύνσεις που δέχονται μέσω της κίνησης και της γυμναστικής. Αν κάποιος έχει τα απαραίτητα δομικά στοιχεία που μεταξύ των άλλων είναι το ασβέστιο, έχει επαρκή βιταμίνη D μικρή διαφορά θα έχει αν πάρει χ ποσότητα ασβεστίου ή διπλάσια η τριπλάσια ως προς την πυκνότητα των οστών του. 

Οι "αρνητικές" αυτές έρευνες, αναφέρονται συνήθως σε υπερβολική κατανάλωση, και όχι σε μεσογειακούς λαούς που κατά παράδοση χιλιάδων χρόνων καταναλώνουν γαλακτοκομικά. Ακόμα και το νερό σε υπερβολική κατανάλωση σκοτώνει. Δεν είναι δυνατόν να δίνουμε τόση σημασία στις λίγες έρευνες που έρχονται σε αντίθεση με την ίδια την ιστορία. Ναι, έχουν ερευνητικό υπόβαθρο και ενδιαφέρον, αλλά δεν μπορούν να γίνουν κανόνας. Τη ζημιά την κάνουν τα δημοσιογραφικά sites/blogs και οι vegans που τις χρησιμοποιούν ως Clickbait.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2019 στις 9:41 ΠΜ, maniacos93 είπε

Το κακό που είναι όμως σε όλο αυτό; Μέχρι και για τις αγελάδες που το αναφέρεις σαν κάτι κακό ότι ζουν μόνο 3-4 χρόνια... Αυτά τα ζώα μεγαλώνουν και πεθαίνουν μέσα σε μία φάρμα-βιομηχανία γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, να παράγουν γάλα και εν τέλη κρέας. Ο σκοπός της ύπαρξης των συγκεκριμένων εσώκλειστων ζώων είναι μόνο αυτός, αλλιώς δεν θα υπήρχαν καν.

Υ.Γ. Θέλω να παραθέσεις επιστημονική έρευνα που να αναφέρει ότι το γάλα είναι κακό και ασύμβατο με τον ανθρώπινο οργανισμό.

Η έρευνα της Κίνας λέγεται. Η μεγαλύτερη έρευνα που έχει γίνει ποτέ για τη διατροφή και κράτησε 15 χρόνια.υπάρχει σε βιβλίο αλλά και σε ντοκυμαντέρ. Αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται.Είναι απλή λογική.Σίγουρα προσφέρει πράγματα το γάλα (λιπαρά κ.λ.π). Επίσης αν τρίψω τα κάγκελα του σπιτιού μου και τα φάω θα μου προσφέρουν σίδηρο.απο εκεί και πέρα χρειάζεται και η λογική.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη αναφέρθηκε περι off topic , ξεκαθαρίζω ότι αν η δική μου ανάρτηση θεωρήθηκε περισότερο γέυσης και όχι ποιοτικότερο

μια συγνώμη μα ,εμμέσως πλην σαφώς εννοούσα οτι το γάλα παραγωγού απευθείας είναι καλύτερο (γιαόσους μελέτησαν την ανάρτηση πέραν της γεύσης)

χωρίς πολλά πολλά σάλια και επειδή έχω "την σφήκα"..  θα γίνω ξεκάθαρος κανοντάς τα ταλιράκια.

το ποιοτικότερο γάλα ΜΕ ΜΙΑ ΦΡΆΣΗ είναι : Της γαιδουρας και του βίσωνα !!

Επεξ/σία από snip3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ημουνα μικρουλης ειχαμε γαλατα στη γειτονια και καθε μερα ειχα αποστειρωμενο αγελαδινο γαλα σε γυαλινο μπουκαλι

βρειτε στη περιοχη σας κανενα τσοπανη που εχει γιδινο γιατι το προβειο εχει περισσοτερα λιπαρα(ποιο βαρυ για πρωινο ροφημα) η αγελαδινο το

οποιο αν το παρεις μετα το αρμεγμα,παστειρειωση θα καταλαβετε γευσεις.

απο κει και περα σημασια εχει γιατι το θελουμε....για το καφε  η για πρωινο ροφημα κυριως για τα παιδια

για καφε βολευομαι και με νουνου για παιδια αγελαδινο  η γιδινο ...ειμαι επαρχια και εχω τη πολυτελεια να βρισκω και 2 πραγματα φρεσκα

τα ετοιμα στα σουπερ μαρκετ εχουν και λιγο νερακι και οποιος θελει να το τεσταρει αυτο που παιρνει ας ρωτησει σε ενα τυροκομο πως το τσεκαρουν για νερο(υπαρχει οργανο

κατι σα θερμομετρο και το τσεκαρουν για νερο επειδη πεφτει νοθεια)....το νερο βεβαια δε προκειται να χαλασει κανεναν αλλα οι γευσεις πανε περιπατο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2019 στις 9:42 ΠΜ, snip3r είπε

επειδη αναφέρθηκε περι off topic , ξεκαθαρίζω ότι αν η δική μου ανάρτηση θεωρήθηκε περισότερο γέυσης και όχι ποιοτικότερο

μια συγνώμη μα ,εμμέσως πλην σαφώς εννοούσα οτι το γάλα παραγωγού απευθείας είναι καλύτερο (γιαόσους μελέτησαν την ανάρτηση πέραν της γεύσης)

χωρίς πολλά πολλά σάλια και επειδή έχω "την σφήκα"..  θα γίνω ξεκάθαρος κανοντάς τα ταλιράκια.

το ποιοτικότερο γάλα ΜΕ ΜΙΑ ΦΡΆΣΗ είναι : Της γαιδουρας και του βίσωνα !!

Το ποιοτικότερο γάλα είναι το συμβατό.

1)Της μαμάς

2)Του πιθήκου (το 2ο συμβατό κοντά στο ανθρώπινο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, drakopoulos1988 είπε

Το ποιοτικότερο γάλα είναι το συμβατό.

1)Της μαμάς

2)Του πιθήκου (το 2ο συμβατό κοντά στο ανθρώπινο)

Αυτό που κάνεις είναι μεν μια λογική υπόθεση λόγω της συγγένειας μας  αλλά δεν μπορείς να το παρουσιάζεις ως δεδομένο, έτσι από περιέργεια έκανα μια γρήγορη αναζήτηση και δεν βρήκα κάποια έρευνα που να το υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο συμβατό γάλα μετά το μητρικό είναι της γαϊδούρας. Δίνεται και σε μωρά και έχουν διάφορες αλλεργίες στις πρωτεΐνες του γάλακτος. Είναι γλυκό και πίνεται ευχάριστα. Είναι όμως υπερβολικά ακριβό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 6:34 ΜΜ, Conan2046 είπε

Αυτό που κάνεις είναι μεν μια λογική υπόθεση λόγω της συγγένειας μας  αλλά δεν μπορείς να το παρουσιάζεις ως δεδομένο, έτσι από περιέργεια έκανα μια γρήγορη αναζήτηση και δεν βρήκα κάποια έρευνα που να το υποστηρίζει.

Αν υπήρχε βιομηχανία παραγωγής γάλακτος από πίθηκους θα υπήρχε έρευνα. Βάσει λογικής γράφω.

 Αν πουν ότι το γάλα κάνει κακό και σταματάει η παραγωγή τι θα γίνει με τις δισεκατομμύρια αγελάδες,με τις φάρμες και τον εθισμένο πλυθισμό που θέλει γάλα και τυρί; Επίσημα λοιπόν είναι καλό και αναγκαίο να πίνουμε γάλα βάσει διατροφικής πυραμίδας των κρατών που συμμορφώνονται με τους κανόνες του διεθνούς οργανισμού τροφίμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω απλώς ότι πρέπει να κάνουμε σαφές πότε κάτι είναι γνώμη μας και πότε όχι. Όταν λες: Το πιο συμβατό γάλα είναι του πιθήκου είναι μια (λογική) γνώμη που έχεις η οποία όμως δεν στηρίζεται σε δεδομένα. Κάποιος που θα το διαβάσει θα το θεωρήσει και δεδομένο, ενώ δεν είναι. Μικρό το κακό θα μου πεις γιατί κανείς δεν θα πάει να βρει κάποιον πίθηκο να πάρει το γάλα του.  Το λέω όμως σαν γενική αρχή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Λέω απλώς ότι πρέπει να κάνουμε σαφές πότε κάτι είναι γνώμη μας και πότε όχι. Όταν λες: Το πιο συμβατό γάλα είναι του πιθήκου είναι μια (λογική) γνώμη που έχεις η οποία όμως δεν στηρίζεται σε δεδομένα. Κάποιος που θα το διαβάσει θα το θεωρήσει και δεδομένο, ενώ δεν είναι. Μικρό το κακό θα μου πεις γιατί κανείς δεν θα πάει να βρει κάποιον πίθηκο να πάρει το γάλα του.  Το λέω όμως σαν γενική αρχή.

Κοίτα, γενικά μιλώντας και όχι απαραίτητα για το συγκεκριμένο νήμα, οι κουβέντες όπου έχεις δύο στρατόπεδα, το ένα με επιστημονικά επιχειρήματα, ενώ το άλλο με «διαίσθηση», δεν καταλήγουν ποτέ πουθενά. Το μεν πρώτο στρατόπεδο σκέφτεται αλλιώς, έχει μελετήσει, έχει δει δεδομένα και αμφισβητεί πάντα αυτά που ξέρει (και έτσι πρέπει). Το δε δεύτερο στρατόπεδο απλά πιστεύει κάτι, δε θα πειστεί ό,τι και να του παρουσιάσεις γιατί και οι αποδείξεις είναι πλαστές, και δε θα αλλάξει γνώμη γιατί έχεις συμφέροντα. Λοιπόν, αν ανήκεις στο πρώτο στρατόπεδο συνεχίζεις και προσφέρεις αυτά που ξέρεις με υπομονή και απλά ελπίζεις σε μια επιφοίτηση από τον δεύτερο. Δεν κάνω πλάκα. Όταν κάποιος έχει τυφλή πίστη σε κάτι, δεν αλλάζει γνώμη παρά μόνο ξαφνικά όταν του έρθει μια αναλαμπή και πει «όπα κάτσε, γιατί επιμένω στην τελική τόσο πολύ σε αυτά που λέω;»

Επεξ/σία από Ison_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...