Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dkstopo είπε

κανενα αγελαδινό, αν μπορεις αγορασε κατσικισιο ή γυρνατο σε προβειο γιουρτι αυτο με την πετσα

Το καλύτερο είναι το βουβαλίσιο, αλλά έχει 3Ε το λίτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, LASERPEWPEW είπε

Δοκίμασα γάλα Νάξου το light και έπαθα πλάκα... πραγματική γαλατένια γεύση. Πριν έπινα Όλυμπος πλήρες όπου το θεωρούσα αρκετά καλό. 

Όποιος το βρει ας το δοκιμάσει και θα με θυμηθεί.

ο συνεταιρισμός της Νάξου είναι πραγματικά φοβερός. Πριν χρόνια είχα πάει διακοπές εκεί και πραγματικά δεν έχω λόγια. Γραβιέρα αν βρείς να δοκιμάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Adon1s είπε

ο συνεταιρισμός της Νάξου είναι πραγματικά φοβερός. Πριν χρόνια είχα πάει διακοπές εκεί και πραγματικά δεν έχω λόγια. Γραβιέρα αν βρείς να δοκιμάσεις.

Γραβιέρα Νάξου φοβερή, δοκίμασα πριν λίγα χρόνια κι έπαθα πλάκα (μέχρι τότε δεν έτρωγα). Γάλα δεν το έχω δει πουθενά, ξέρεις πού το πουλάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι το ανέφεραν πιο πάνω και θα έτσι θα κάνω και γω μια αναφορά για τα ζωικά γάλατα και ιδιαίτερα το Αγελαδινό γάλα,ιδιαίτερα έτσι όπως έχει γίνει εδω και αρκετά χρόνια,φυσικά και έχει αντιβιωτικά διότι έχουν πάθει τα ζώα ζημιές απο το υπερβολικό άρμεγμα και τις κακές συνθήκες που ζούνε στριμωγμένα,με τα μηχανήματα συνέχεια κολλημένα στόν μαστό τους,που δυστυχώς εκεί μαζεύουν πύον κλπ δεν είναι αυτό το γάλα θρεπτικό για τον ανθρώπινο οργανισμό σε ουσίες,σε σχέση με άλλες απλές τροφές,ούτε είναι και εύπεπτο για αρκετούς,δεν είναι και τυχαία η δυσανεξία που έχουν αρκετοί και ιδιαίτερα σε μικρές ηλικίες μέχρι  4-5 ετών,δεν έχει ο άνθρωπος και ένα κατάλληλο ένζυμο που χρειάζεται να το επεξεργαστεί και να το αφομιώσει σωστά και αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που έχουν κοιλιακά προβλήματα τα μικρά παιδιά που τα ταίζουν με αυτά τα γάλατα.

Κάποια γάλατα απο παραγωγούς,που έχουν τα ζώα σε καλύτερες συνθήκες,είναι τουλάχιστον πιο αγνά απο άλλα και συνήθως είναι απο κάποια πιο γνωστά ως ποιότητα ονόματα όπως η Αμερικάνικη γεωργική σχολή,αυτόματους πωλητές,συνεταιρισμοί νάξου κλπ που αναφέρθηκαν 

Δεν θα επεκταθώ πολύ,όποιος θέλει μπορεί να ψάξει το θέμα γάλα και τα γαλακτομικά και θα βρεί αρκετά,το γιατί είναι τόσο δημοφιλές είναι γιατί έχει γίνει μια τεράστια βιομηχανία δισεκατομμυρίων με απίστευτη διαφήμιση και πλύση εγκεφάλου επι πολλά χρόνια ανα ολο τον κόσμο.

Εχουν γραφτεί βιβλία και έχουν γίνει εκπομπές αρκετές για το θέμα,ας κάνει ο καθένας την ερεύνα του στο θέμα πρίν αρχίσει να υποστηρίζει πράγματα που δεν ξέρει και κατακρίνει ως συνομωσιολογίες τα πάντα ολα,υπάρχει κάποια πιθανότητα να μπορεί να γνωρίζει κάποιος άλλος κάνα 2 πράγματα παραπάνω. 

Θα συνιστούσα να προτιμήσετε γάλα απο άλλα προιόντα  φυτικής προελεύσης,απο πράγματα όπως καρύδα,αμύγδαλα,ρύζι κλπ η αν πρέπει να είναι ζωικής,τουλάχιστον πάρτε απο το κατσίκι που είναι πιο εύπεπτο και λιγότερο βλαπτικό απο το αγελαδινό,εγώ πίνω κατά καιρούς κατσικίσιο βιολογικό,το καλύτερο απο τα ζωικής προέλευσης αν έχεις όμως και τα φράγκα είναι πρώτα,το γάλα γαιδούρας και μετά το Βουβαλίσιο,αυτά είναι πραγματικά πιο "κοντινά" για τον ανθρώπινο οργανισμό,αλλά και ευεργετικά λόγο των ουσιών που έχουν,όμως είναι αρκετά δύσκολο να βρεθούν και έχουν υψηλή τιμή (ιδιαίτερα το γαιδούρας) 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα γάλατα των συνεταιρισμών είναι καλά κ ποιοτικά κ ελληνικά κυρίως.

ΤΡΊΚΚΗ 

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ

Και από τις μεγάλες ΔΩΔΩΝΗ.

Ισως η μόνη απο τις μεγάλες που όλα τα προϊόντα της γίνονται από ελληνικό γάλα.

Από γιαούρτι, μέχρι κίτρινο τυρί.

Επίσης κτηνοτρόφοι λένε τα καλύτερα για ΜΕΒΓΑΛ και ΕΒΟΛ καθώς συνεργάζονται επί σειρά ετών με αυτές τις εταιρίες που επιλέγουν Έλληνες παραγωγούς.

Στο άρθρο που παρέθεσε φίλος για τους ιδιοκτήτες της Όλυμπος η εισαγωγή αγελαδινού είναι νόμιμη διαδικασία καθώς προορίζεται για παραγωγή προϊόντων αγελαδινού γάλακτος που δεν είναι ΠΟΠ.

Αντίθετα η εισαγωγή πρόβειου για παραγωγή φέτας απαγορεύεται μιας και είναι ΠΟΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρετε ότι για να κατεβάσει γάλα μια αγελάδα πρέπει προφανώς μόλις να έχει γεννήσει. Που σημαίνει ότι αρπάζουν το μοσχαράκι για να μην θηλάσει και σας κλέψει το γάλα.

Πρόσφατα το έκοψα μαζί με όλα τα γαλακτοκομικά αφού για χρόνια μου προκαλούσαν τυμπανισμό και μου είχαν θερίσει το άντερο.

Γευστικά πάντως, επειδή τα είχα δοκιμάσει όλα, ήταν καλύτερο το θεσγαλ, το Όλυμπος (αν και έπαιρνε τη γεύση του πλαστικού μπουκαλιού του) και το Ροδόπη. Επίσης τρελαινομουν για το advance (και καλά για παιδιά αλλά τέρμα ανθυγιεινό)

Τα πιο τραγικά είναι τα φτηνογάλατα του lidl και λοιπά τύπου μαράτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γάλα αγελαδινό εισάγουμε,γάλα κατσικίσιο το εξάγουμε, κυρίως σε Γαλλία (είναι πιο φτηνό και απο το νερό που αγοράζεις απο το περίπτερο).Μην πιστευετε ότι πχ το γαλα Καλαβρύτων είναι μονο απο την περιοχή.Τα βυτιά φανουν μέχρι την Λακωνία στο χαλαρό.Αν δείτε πως αρμέγουν πολλοι παραγωγοί μάλλον θα σας κοπεί η οποια όρεξη για γαλα και τυρί.Καμία σχέση με τις διαφημίσεις,μένουν και κανα δυο μέρες στις παγολεκάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Πάντως να ξέρετε ότι για να κατεβάσει γάλα μια αγελάδα πρέπει προφανώς μόλις να έχει γεννήσει.

Έλεος ρε παιδιά, κι εμείς παιδιά της πόλης είμαστε, αλλά όχι ΤΟΣΟ άσχετοι κι αποκομμένοι από τη φύση.

Όλα τα θηλαστικά ξεγελιούνται αν τα αρμέγεις, οπότε συνεχίζουν να παραγάγουν γάλα. Με μία γέννα, μία αίγα μπορεί να δίνει γάλα στο άρμεγμα για όλη της σχεδόν τη ζωή. Και φυσικά, δε στερείται κανείς το γάλα του όσο το χρειάζεται. Άλλωστε, τα πρώτα γάλατα δεν πίνονται από τον άνθρωπο, είναι τίγκα σε λίπος, μυρωδιές και θρεπτικά συστατικά με αντισώματα για το νεαρό θηλαστικό.

36 λεπτά πριν, Adon1s είπε

Στην Νάξο μόνο έχω βρει. Δεν ξέρω αν στέλνει και εκτός Κυκλάδων.

Και της Σύρου τρομερό ένα γάλα που είχα πιει παλιά, το 2010, σε σχολική εκδρομή. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και αν υπάρχει ακόμη. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση που δεν έχουμε πχ βιομηχανία πόσιμου γάλακτος λιανικής στη Λέσβο με τόσα μοσχάρια και την Κρήτη, με τόση έκταση, κι έχουν οι συριανοί και οι ναξιώτες με μια σταλιά τόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Αγόρασα του Βασιλόπουλου στα 0.87ε και είναι για τα πανηγυρια. Ενα νερωμένο άγευστο πράμα. Αυτα τα γάλατα απο ''μικρες οικογενειακές φάρμες'' που προμοτάρουν οι μεγάλες εταιρείες ειναι όντως ποιοτικότερα ή απλά μάρκετινγκ και το γάλα είναι ίδιο;

Γάλα μόνο από την αίγα στο χωριό . Όλα τα άλλα είναι νερογαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάτι απόψεις "δεν κάνει καλό", "τίγκα στην ορμόνη και την αντιβίωση", κανένα link σε αντίστοιχη τεκμηριωμένη μελέτη μπορούμε να έχουμε παρακαλώ;...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Διαβάζω κάτι απόψεις "δεν κάνει καλό", "τίγκα στην ορμόνη και την αντιβίωση", κανένα link σε αντίστοιχη τεκμηριωμένη μελέτη μπορούμε να έχουμε παρακαλώ;...

Θα περιμενεις πολυ, ως γνωστον ειναι η συνηθεια που εγινε λατρεια πλεον να κανουμε το ασπρο μαυρο και το μαυρο ασπρο εν ετη 2019 γιατι ειμαστε η γενια του google και εγινα επιστημονας.

Για πασιγνωστα εδραιωμενα εδω και δεκαετιες απο επιστημονικης αποψης θεματα οπως π.χ. το καπνισμα, θα δεις ορδες κοσμου να παλευει με καθε τροπο να το βγαλει "οχι και τοσο κακο... σιγα μωρε... ο ταδε καπνιζε Χ ετη και ειναι μια χαρα... αυτο μας εφταιξε κτλ".

Οταν ομως παει το θεμα σε παραδοσιακα υγιεινες  τροφες οπως γαλα, φετα, φρουτα, λαχανικα κοκ τοτε θα ερθουν ολοι οι σωτηρες να μας πουν οτι εχει μεσα χρωμα, καρκινο, υδραργυρο, πυον, θειαφι κτλ και αρα να το κοψουμε μαχαιρι.

Ειδικα στους ενηλικες το γαλα τελειως περιττο αμεση αντικατασταση με τσιγαρακι που δειχνει κιολας οτι ειμαστε και ανεξαρτητοι και "ωριμοι".

At the topic να πω και την γνωμη μου για γαλατακι, απο οσα εχω πιει το Σταμου ειναι το καλυτερο σε γευση και ενα σταδιο λιγοτερο επεξεργασμενο απο τα υπολοιπα. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μητρικα γάλατα, μόνο το ανθρώπινο κάνει για τον άνθρωπο και αυτό μέχρι το πολύ τα 2,3 πρωτα χρόνια της ζωής του. Το μητρικό αγελαδινό και το μητρικό κατσικίσιο γάλα είναι ακατάλληλα θεωρώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...