Προς το περιεχόμενο

Φρέσκο γάλα. Ποιο είναι το ποιοτικότερο;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλυτερο Γαλα που θα βρεις σε ποιοτητα ειναι απο το Σταμου...

με διαφορα απο το δευτερο που ειναι απο φαρμα Κουκακη

Γαλα μικρης παραγωγης θα το βρειτε μονο Αθηνα και με λιγη διαθεσιμοτητα ,καθε τριτη - σαββατο κανει μονο διανομη

ειναι μονο παστεριωμενο!δεν ειναι ομογενοποιημένο οπως τα υπολοιπα (Θελει κουνημα πριν πιεις).

2 παει φαρμα κουκακη ,3 εβολ και 4 παει της δελτα μικρες φαρμες.

Δυστυχως οτι αλλο δοκιμασα ηταν απλο νερο και χωρις γευση!

στα σοκολατουχα το καλυτερο με διαφορα απο το υπολοιπα ειναι αυτο της Κουκακη..πραγματικα δεν εχω πιει κατι καλυτερο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που προτιμάτε κάποιες εταιρίες αν σας βάλουν να δοκιμάσετε χωρίς ετικέτες δεν θα ξεχωρίσετε τίποτα.  Ειδικά για τον Κουκάκη που διαβάζω ότι είναι κορυφή επειδή έχει περισσότερα λιπαρά από τους υπόλοιπους.

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πίνω γάλα ... Αλλά όταν κάτσει η φάση παίρνω γάλα Κωσταρελου.Τυρια από τον ίδιο , γιαούρτι, παγωτο από Στάμου και αναζητώ τους σπόρους για να φτιάχνω κεφίρ αντί να αγοράζω από μεβγαλ με 1,20κατι που το χρεώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ELMastas είπε

Κάποιοι το ανέφεραν πιο πάνω και θα έτσι θα κάνω και γω μια αναφορά για τα ζωικά γάλατα και ιδιαίτερα το Αγελαδινό γάλα,ιδιαίτερα έτσι όπως έχει γίνει εδω και αρκετά χρόνια,φυσικά και έχει αντιβιωτικά διότι έχουν πάθει τα ζώα ζημιές απο το υπερβολικό άρμεγμα και τις κακές συνθήκες που ζούνε στριμωγμένα,με τα μηχανήματα συνέχεια κολλημένα στόν μαστό τους,που δυστυχώς εκεί μαζεύουν πύον κλπ δεν είναι αυτό το γάλα θρεπτικό για τον ανθρώπινο οργανισμό σε ουσίες,σε σχέση με άλλες απλές τροφές,ούτε είναι και εύπεπτο για αρκετούς,δεν είναι και τυχαία η δυσανεξία που έχουν αρκετοί και ιδιαίτερα σε μικρές ηλικίες μέχρι  4-5 ετών,δεν έχει ο άνθρωπος και ένα κατάλληλο ένζυμο που χρειάζεται να το επεξεργαστεί και να το αφομιώσει σωστά και αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που έχουν κοιλιακά προβλήματα τα μικρά παιδιά που τα ταίζουν με αυτά τα γάλατα.

Κάποια γάλατα απο παραγωγούς,που έχουν τα ζώα σε καλύτερες συνθήκες,είναι τουλάχιστον πιο αγνά απο άλλα και συνήθως είναι απο κάποια πιο γνωστά ως ποιότητα ονόματα όπως η Αμερικάνικη γεωργική σχολή,αυτόματους πωλητές,συνεταιρισμοί νάξου κλπ που αναφέρθηκαν 

Δεν θα επεκταθώ πολύ,όποιος θέλει μπορεί να ψάξει το θέμα γάλα και τα γαλακτομικά και θα βρεί αρκετά,το γιατί είναι τόσο δημοφιλές είναι γιατί έχει γίνει μια τεράστια βιομηχανία δισεκατομμυρίων με απίστευτη διαφήμιση και πλύση εγκεφάλου επι πολλά χρόνια ανα ολο τον κόσμο.

Εχουν γραφτεί βιβλία και έχουν γίνει εκπομπές αρκετές για το θέμα,ας κάνει ο καθένας την ερεύνα του στο θέμα πρίν αρχίσει να υποστηρίζει πράγματα που δεν ξέρει και κατακρίνει ως συνομωσιολογίες τα πάντα ολα,υπάρχει κάποια πιθανότητα να μπορεί να γνωρίζει κάποιος άλλος κάνα 2 πράγματα παραπάνω. 

Θα συνιστούσα να προτιμήσετε γάλα απο άλλα προιόντα  φυτικής προελεύσης,απο πράγματα όπως καρύδα,αμύγδαλα,ρύζι κλπ η αν πρέπει να είναι ζωικής,τουλάχιστον πάρτε απο το κατσίκι που είναι πιο εύπεπτο και λιγότερο βλαπτικό απο το αγελαδινό,εγώ πίνω κατά καιρούς κατσικίσιο βιολογικό,το καλύτερο απο τα ζωικής προέλευσης αν έχεις όμως και τα φράγκα είναι πρώτα,το γάλα γαιδούρας και μετά το Βουβαλίσιο,αυτά είναι πραγματικά πιο "κοντινά" για τον ανθρώπινο οργανισμό,αλλά και ευεργετικά λόγο των ουσιών που έχουν,όμως είναι αρκετά δύσκολο να βρεθούν και έχουν υψηλή τιμή (ιδιαίτερα το γαιδούρας) 

Έχεις περάσει από γαλακτοβιομηχανιες, έχεις κάνει τα ανάλογα τεστ στα γάλατα και έχεις δει ότι "Φυσικά και έχουν αντιβιοτικα" ε;;; 

Κι εσύ κι οι άλλοι που πατάνε like 

8 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Πάντως να ξέρετε ότι για να κατεβάσει γάλα μια αγελάδα πρέπει προφανώς μόλις να έχει γεννήσει. Που σημαίνει ότι αρπάζουν το μοσχαράκι για να μην θηλάσει και σας κλέψει το γάλα.

 

Το διαβάσαμε και αυτό 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Έχεις περάσει από γαλακτοβιομηχανιες, έχεις κάνει τα ανάλογα τεστ στα γάλατα και έχεις δει ότι "Φυσικά και έχουν αντιβιοτικα" ε;;; 

Κι εσύ κι οι άλλοι που πατάνε like 

Το διαβάσαμε και αυτό 

Η αδερφή μου έχει τελειώσει τεχνολόγος τροφίμων. Πέρασε για πρακτική απο γαλακτοβιομηχανία. Ένα θα σου πω απο αυτά που είδε δεν τρώει ούτε κρέας ούτε γάλα. Το γάλα περιέχει αντιβιοτικά όπως και το κρέας. Ο κανόνας είναι ενας. Ο άνθρωπος πρέπει να απέχει απο οτιδήποτε φτιάχνεται σε εργοστάσιο. Επειδή αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο πρέπει να προτιμάμε προϊόντα με τη λιγότερη επεξεργασία. 

Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται γάλα. Η μόνη ηλικία που χρειάζεται είναι μέχρι τα 2. Το μόνο γάλα που χρειάζεται είναι το μητρικό. Απο τη στιγμή που βγάζεις δόντια σημαίνει οτι ξεκινάς τις στερεές τροφές και σιγα σιγά απογαλακτίζεσαι.

Το γάλα στον ενήλικο άνθρωπο κάνει μόνο κακό! Ήδη η πυραμίδα της διατροφής αλλάζει. Τα γαλακτοκομικά αντικαθίστανται απο λαχανικά. Υπάρχουν λαχανικά όπως το μπρόκολο που περιέχει ασβέστιο με καλύτερη απορρόφηση. Άμα ψάξεις διεθνής έρευνες (και όχι ελληνικά ακαδημαϊκά βιβλία με χορηγία γαλακτοβιομηχανίας) θα δείς το αγελαδινό γάλα πόσο κακό κάνει στα κόκαλα.

Τα φυτικά γάλατα είναι προτιμότερα (αν και το καλύτερο είναι να τα φτιάχνεις μόνος σου). Και αυτά βέβαια έχουν ένα σωρό χημείες μέσα.

  • Like 8
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Αγόρασα του Βασιλόπουλου στα 0.87ε και είναι για τα πανηγυρια. Ενα νερωμένο άγευστο πράμα. Αυτα τα γάλατα απο ''μικρες οικογενειακές φάρμες'' που προμοτάρουν οι μεγάλες εταιρείες ειναι όντως ποιοτικότερα ή απλά μάρκετινγκ και το γάλα είναι ίδιο;

ΕΒΟΛ και Αμερικανικη Γεωργικη Σχολη ειναι απο τα πιο καλα που μπορεις να βρεις σχετικα ευκολα σε σουπερ μαρκετ στην Αθηνα. Οι μικρες οικογενειακες φαρμες που προμοταρουν οι μεγαλοι ειναι περιπου το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Η αδερφή μου έχει τελειώσει τεχνολόγος τροφίμων. Πέρασε για πρακτική απο γαλακτοβιομηχανία. Ένα θα σου πω απο αυτά που είδε δεν τρώει ούτε κρέας ούτε γάλα. Το γάλα περιέχει αντιβιοτικά όπως και το κρέας. Ο κανόνας είναι ενας. Ο άνθρωπος πρέπει να απέχει απο οτιδήποτε φτιάχνεται σε εργοστάσιο. Επειδή αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο πρέπει να προτιμάμε προϊόντα με τη λιγότερη επεξεργασία. 

Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται γάλα. Η μόνη ηλικία που χρειάζεται είναι μέχρι τα 2. Το μόνο γάλα που χρειάζεται είναι το μητρικό. Απο τη στιγμή που βγάζεις δόντια σημαίνει οτι ξεκινάς τις στερεές τροφές και σιγα σιγά απογαλακτίζεσαι.

Το γάλα στον ενήλικο άνθρωπο κάνει μόνο κακό! Ήδη η πυραμίδα της διατροφής αλλάζει. Τα γαλακτοκομικά αντικαθίστανται απο λαχανικά. Υπάρχουν λαχανικά όπως το μπρόκολο που περιέχει ασβέστιο με καλύτερη απορρόφηση. Άμα ψάξεις διεθνής έρευνες (και όχι ελληνικά ακαδημαϊκά βιβλία με χορηγία γαλακτοβιομηχανίας) θα δείς το αγελαδινό γάλα πόσο κακό κάνει στα κόκαλα.

Τα φυτικά γάλατα είναι προτιμότερα (αν και το καλύτερο είναι να τα φτιάχνεις μόνος σου). Και αυτά βέβαια έχουν ένα σωρό χημείες μέσα.

Επώνυμα από ποια γαλακτοβιομηχανια πέρασε αλλιώς να χαμε να λέγαμε.

Έχω κι εγώ μια ξαδερφη που ήταν στο λευκό οίκο και είδε ότι όντως μας ψεκάζουν ξέρω γω

Βέβαια όταν διαβάζεις για "χημειες" κι ότι δεν πρέπει να τρώμε ο,τι παράγεται σ εργοστάσιο είναι ένα δείγμα της σοβαρότητας του μηνύματος , χωρίς παρεξήγηση. 

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, margaritagr said:

Το διαβάσαμε και αυτό 

Εσεις δλδ πως πιστευεις γινεται η ολη διαδικασια; Μανα δεν σε μεγαλωσε και εσενα; Χωρις θα πεθαινες. Ακομα χειροτερο που λες κατι τετοιο και εισαι και γυναικα. Καθολου ευαισθησια. Ισως αν γινει μητερα καποια στιγμη, μπορει κατι να αλλαξει.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Η αδερφή μου έχει τελειώσει τεχνολόγος τροφίμων. Πέρασε για πρακτική απο γαλακτοβιομηχανία. Ένα θα σου πω απο αυτά που είδε δεν τρώει ούτε κρέας ούτε γάλα. Το γάλα περιέχει αντιβιοτικά όπως και το κρέας. Ο κανόνας είναι ενας. Ο άνθρωπος πρέπει να απέχει απο οτιδήποτε φτιάχνεται σε εργοστάσιο. Επειδή αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο πρέπει να προτιμάμε προϊόντα με τη λιγότερη επεξεργασία. 

Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται γάλα. Η μόνη ηλικία που χρειάζεται είναι μέχρι τα 2. Το μόνο γάλα που χρειάζεται είναι το μητρικό. Απο τη στιγμή που βγάζεις δόντια σημαίνει οτι ξεκινάς τις στερεές τροφές και σιγα σιγά απογαλακτίζεσαι.

Το γάλα στον ενήλικο άνθρωπο κάνει μόνο κακό! Ήδη η πυραμίδα της διατροφής αλλάζει. Τα γαλακτοκομικά αντικαθίστανται απο λαχανικά. Υπάρχουν λαχανικά όπως το μπρόκολο που περιέχει ασβέστιο με καλύτερη απορρόφηση. Άμα ψάξεις διεθνής έρευνες (και όχι ελληνικά ακαδημαϊκά βιβλία με χορηγία γαλακτοβιομηχανίας) θα δείς το αγελαδινό γάλα πόσο κακό κάνει στα κόκαλα.

Τα φυτικά γάλατα είναι προτιμότερα (αν και το καλύτερο είναι να τα φτιάχνεις μόνος σου). Και αυτά βέβαια έχουν ένα σωρό χημείες μέσα.

Δεν ήξερα πως οι γαλακτοβιομηχανίες εκτρέφουν και ζώα. Κάθε μέρα μαθαίνω κάτι στο Insomnia...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Εσεις δλδ πως πιστευεις γινεται η ολη διαδικασια; Μανα δεν σε μεγαλωσε και εσενα; Χωρις θα πεθαινες. Ακομα χειροτερο που λες κατι τετοιο και εισαι και γυναικα. Καθολου ευαισθησια. Ισως αν γινει μητερα καποια στιγμη, μπορει κατι να αλλαξει.

Δε χρειάζεται να πιστέψω, το χω σπουδάσει. Μάλλον κακώς απαντάω, αλλα όταν στο 2019 κάποιος πιστεύει οτι κλέβουμε το γάλα των μόσχων, είτε ειναι 70χρονων είτε ζει σε κάποιο βουνό χωρίς Ίντερνετ κλπ 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Δε χρειάζεται να πιστέψω, το χω σπουδάσει. Μάλλον κακώς απαντάω, αλλα όταν στο 2019 κάποιος πιστεύει οτι κλέβουμε το γάλα των μόσχων, είτε ειναι 70χρονων είτε ζει σε κάποιο βουνό χωρίς Ίντερνετ κλπ 

το πιο πιθανο όταν θεωρεί αρνητικό όταν ένα τρόφιμο έχει "χημείες".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Επώνυμα από ποια γαλακτοβιομηχανια πέρασε αλλιώς να χαμε να λέγαμε.

Έχω κι εγώ μια ξαδερφη που ήταν στο λευκό οίκο και είδε ότι όντως μας ψεκάζουν ξέρω γω

Βέβαια όταν διαβάζεις για "χημειες" κι ότι δεν πρέπει να τρώμε ο,τι παράγεται σ εργοστάσιο είναι ένα δείγμα της σοβαρότητας του μηνύματος , χωρίς παρεξήγηση. 

Ο καθένας έχει τις απόψεις του και κάνει τις επιλογές του.

Τυγχάνει η δουλειά μου να είναι πάνω στα τρόφιμα και να έχω δεί πολλά (τουλ πολλά περισσότερα απο εσένα). Ακόμα και ο χυμός που παίρνεις στο μπουκάλι δε σου προσφέρει τίποτα επειδή λείπουν οι ίνες. Πίνεις νερό με άρωμα. Δεν είναι κακό να διαβάζεις κανα άρθρο σε ξένα έγκριτα site. Τα πιο πολλά απο τα συντηρητικά είναι συσσωρευτικά στο σώμα. Νομίζεις είναι τυχαίο οτι οι απλές αντιβιώσεις δεν πιάνουν τους περισσότερους ανθρώπους? Τα ζώα όταν είναι στοιβαγμένα και πρέπει να παίρνουν αντιβιώσεις είτε τα λένε ελευθέρας βοσκής έιτε συμβατικά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mcstefan7 είπε

Ο καθένας έχει τις απόψεις του και κάνει τις επιλογές του.

Τυγχάνει η δουλειά μου να είναι πάνω στα τρόφιμα και να έχω δεί πολλά (τουλ πολλά περισσότερα απο εσένα). Ακόμα και ο χυμός που παίρνεις στο μπουκάλι δε σου προσφέρει τίποτα επειδή λείπουν οι ίνες. Πίνεις νερό με άρωμα. Δεν είναι κακό να διαβάζεις κανα άρθρο σε ξένα έγκριτα site. Τα πιο πολλά απο τα συντηρητικά είναι συσσωρευτικά στο σώμα. Νομίζεις είναι τυχαίο οτι οι απλές αντιβιώσεις δεν πιάνουν τους περισσότερους ανθρώπους? Τα ζώα όταν είναι στοιβαγμένα και πρέπει να παίρνουν αντιβιώσεις είτε τα λένε ελευθέρας βοσκής έιτε συμβατικά.

Αν ήσουν επιστήμονας δε θα έγραφες αυτά που γράφεις, κι ο παππούς μου στο χωριο έβλεπε να σφάζουν κατσίκες , επιστήμονας τροφίμων δεν έγινε ποτέ. 

Εσυ φάε φυτρες απο το έδαφος που δε βγαίνουν απο εργοστάσιο 

Παμ παρακάτω 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι ακριβώς η δουλειά σου πάνω στα τρόφιμα; Γιατί με τις τεχνοφοβικές απόψεις που εκφράζεις, αμφιβάλλω αν εχεις επιστημονικό υπόβαθρο στο αντικείμενο...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...