Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση EVGA


alsakari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.Μιά ερώτηση

Εκανα μια αγορά μιας EVGA κάρτας γραφικών. απο ενα μέλος εδώ με εγγύηση.Εκανα register την κάρτα επιτυχώς για να ισχύει η εγγύηση,και μου ήρθε μήνυμα απο την EVGA οτι καλό θα ήταν να ανεβάσω αντίγραφο της απόδειξης αγοράς στο site.Είναι υποχρεωτικό αυτό?επειδή είναι και σε άλλο όνομα...

Επεξ/σία από alsakari
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όμως υπάρχει.Σαν πρώτο αγοραστή,η απόδειξη πρέπει να έχει πάνω το δικό σου όνομα.Σαν δεύτερος,πρέπει να έχεις έγγραφο ότι αγόρασες από τον πρώτο αγοραστή.

Η συμβουλή μου,μην ανεβάσεις την απόδειξη παρά μόνο αν χρειαστείς rma.Και θα μιλήσεις πρώτα με εξυπηρέτηση.Κ το ξέρω γιατί τώρα αλλάζω μία με πρόβλημα,κομμένη με τιμολόγιο σε όνομα εταιρείας,αν δε μιλούσα με εξυπηρέτηση δεν θα το είχαν δεχτεί

Επεξ/σία από Matrix7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα όμως; Εφ' όσον έχεις την απόδειξη αγοράς του τάδε SKU/SN είσαι ο νόμιμος κάτοχος. Άσχετα αν την αγόρασε ο μπαρμπα Μήτσος, η γιαγιά σου ή στην έκαναν δώρο.

Γράφει κάπου στους όρους εγγύησης της EVGA ότι δεν είναι μεταβιβάσιμη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα όμως; Εφ' όσον έχεις την απόδειξη αγοράς του τάδε SKU/SN είσαι ο νόμιμος κάτοχος. Άσχετα αν την αγόρασε ο μπαρμπα Μήτσος, η γιαγιά σου ή στην έκαναν δώρο.

Γράφει κάπου στους όρους εγγύησης της EVGA ότι δεν είναι μεταβιβάσιμη;

Ναι,το γράφει

 

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το αντίθετο διαβάζω πάντως, ξεκάθαρα.

https://www.evga.com/articles/00671/ 

Quote

he warranty will no longer belong to the purchaser but instead to the product as we believe in the workmanship and quality of our products and we are here to stand behind them. 

Από το 2011.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Εγώ το αντίθετο διαβάζω πάντως, ξεκάθαρα.

https://www.evga.com/articles/00671/ 

Από το 2011.

Έχει αλλάξει η πολιτική της Evga για τις εγγυήσεις,από το 18 και μετά.Δεν είναι μεταβιβάσιμη,αν πάρεις κάρτα 2ο χέρι,πρέπει να έχεις έγγραφο ότι την αγόρασε από το.πρώτο αγοραστή.Κ σαν εγγύηση δεν μετράει πότε αγοράστηκε αλλά πότε έφυγε από το εγοστάσιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, Matrix7 said:

Έχει αλλάξει η πολιτική της Evga για τις εγγυήσεις,από το 18 και μετά.Δεν είναι μεταβιβάσιμη,αν πάρεις κάρτα 2ο χέρι,πρέπει να έχεις έγγραφο ότι την αγόρασε από το.πρώτο αγοραστή.Κ σαν εγγύηση δεν μετράει πότε αγοράστηκε αλλά πότε έφυγε από το εγοστάσιο

Σύμφωνοι, αλλά θέλω link. Γιατί αυτό στο επίσημο site τους το βρήκα. Δεν θα έπρεπε να το έχουν κατεβάσει αν έχει σταματήσει να ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Σύμφωνοι, αλλά θέλω link. Γιατί αυτό στο επίσημο site τους το βρήκα. Δεν θα έπρεπε να το έχουν κατεβάσει αν έχει σταματήσει να ισχύει;

Κάτσε,θα βρω κ θα βάλω.Ξέρω,μακακία,αλλά εγώ αγόρασα ftw3 ultra 2080 ti σφραγισμένη και τυραννιόμουν για να δεχτούν το invoice.Κάρτα 1 εβδομάδας 1400 ευρώ

https://forums.evga.com/m/tm.aspx?m=2848860&p=1

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Matrix7 said:

Κάτσε,θα βρω κ θα βάλω.Ξέρω,μακακία,αλλά εγώ αγόρασα ftw3 ultra 2080 ti σφραγισμένη και τυραννιόμουν για να δεχτούν το invoice.Κάρτα 1 εβδομάδας 1400 ευρώ

Κι εγώ 1080 Ti πέρσι, έκανα και την 5ετή επέκταση. Γι' αυτό "καίγομαι".

https://www.evga.com/warranty/graphics-cards/

Μόνο για κάρτες γραφικών χρειάζεται απλά μια τυπική δήλωση ότι την αγόρασες από τον τάδε.

Quote

Subject to the terms and conditions of this Limited Warranty, the Transferable Limited Warranty is available to second-hand purchasers with a valid proof of purchase from a reseller. 

 

13 minutes ago, Matrix7 said:

Ναι,το γράφει

Δηλαδή δεν λέει ότι δεν είναι transferable, το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα ότι δεν μεταβιβάζεται βρε,ότι δεν ακολουθεί το προϊόν όπως πριν.Αλλά ναι,με μια δήλωση είσαι οκ.

Εγώ τους πήρα κ τους είπα ότι με τυραννάνε για να αλλάξουν κάρτα 1400 ευρώ μιας εβδομάδας επειδή δεν γράφει το όνομά μου στην απόδειξη,μου είπαν θα το μεταφέρουν στον υπεύθυνο κ μετά από μία ημέρα εγκρίθηκε το rma.

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Κι εγώ 1080 Ti πέρσι, έκανα και την 5ετή επέκταση. Γι' αυτό "καίγομαι".

https://www.evga.com/warranty/graphics-cards/

Μόνο για κάρτες γραφικών χρειάζεται απλά μια τυπική δήλωση ότι την αγόρασες από τον τάδε.

Δηλαδή δεν λέει ότι δεν είναι transferable, το αντίθετο.

Επειδή το έψαχνα κι εγώ το θέμα χθες (μπας και βοηθηθεί ο συμφορουμίτης), πρέπει να πω ότι η πολιτική της evga έχει αλλάξει για τις αγορές μετά την 25η Μαίου 2018.

Πριν την ημερομηνία αυτή δεν χρειαζόταν απόδειξη αγοράς/μεταβίβασης.

Από την ημερομηνία αυτή και πέρα, η evga απαιτεί, σε περίπτωση που είσαι 2nd hand αγοραστής, αποδεικτικό μεταβίβασης.

Επειδή, βέβαια, αναγνωρίζουν και οι ίδιοι ότι δεν γίνονται όλες οι συναλλαγές online, δέχονται και κάθε άλλου είδους παραστατικά (αυτό αφήνουν να εννοηθεί, καλό θα ήταν, βέβαια, να υπάρξει πρωτύτερα επικοινωνία, συνεννόηση και καθοδήγηση από την εξυπηρέτηση πελατών τους ως προς τη μορφή και τον τύπο του εκάστοτε αποδεικτικού).

Ζητούν, επίσης, να μην κάνει upload ο 2nd hand αγοραστής το original παραστατικό αγοράς, καθώς η πολιτική τους πλέον αναγνωρίζει έναν και μοναδικό πρώτο αγοραστή και κάτοχο της κάρτας (ή όποιου άλλου προϊόντός τους), ήτοι αυτόν του οποίου τα στοιχεία αναγράφονται στο πρωτότυπο παραστατικό.

Όπως έγραψα και στο νήμα των 2080ti owners, βρίσκω εκτός κάθε λογικής την απαγόρευση (διότι περί αυτού πρόκειται) παράδοσης-μεταβίβασης της original απόδειξης στον επόμενο αγοραστή και κάτοχο της κάρτας.

Τι διάολο να την κάνει την απόδειξη αυτή ο αρχικός αγοραστής, τη στιγμή που προβαίνει σε πώληση-μεταβίβαση της κάρτας;

Εάν φοβούνται την πιθανότητα απόκτησης της ανωτέρω απόδειξης με μη νόμιμα μέσα, ας ζητούν από τον 2nd hand αγοραστή, μαζί με το πρωτότυπο παραστατικό, και ένα αποδεικτικό εκ μέρους του αρχικού αγοραστή, στο οποίο θα αναφέρεται ρητώς ότι μεταβιβάζει οικεία θελήσει την κάρτα/οιοδήποτε άλλο προϊόν στον καινούργιο αγοραστή.

Απ' ότι καταλαβαίνω, έχουν μπλέξει τα μπούτια τους με την εφαρμογή των ανωτέρω κανόνων και εξυπηρετούν (όπως προκύπτει και από την περίπτωση του @Matrix7), "κάνοντας τα στραβά μάτια", κατόπιν επικοινωνίας με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω το απλο.

Εστω οτι ο Μακης μου πουλησε τη καρτα.

Πολυ απλα λεω οτι ειμαι ο Μακης και δινω τη διευθυνση μου με το ονομα μου.Αν ρωτησουν γιατι το ονομα δεν ειναι Μακης,πολυ απλα λες οτι θα λειπω και το εβαλα στου μπατζανακη μου.

Δηλαδη το κανουμε και λιγο μονοι μας πολυπλοκο το πραμα.

Βεβαια τη λογικη της μη μεταβιβασης της εγγυησης ποτε δε τη καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, Dantε said:

Βεβαια τη λογικη της μη μεταβιβασης της εγγυησης ποτε δε τη καταλαβα.

Μα μεταβιβάζεται απλά χρειάζεται μια τυπική δήλωση απ' όσο καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Μα μεταβιβάζεται απλά χρειάζεται μια τυπική δήλωση απ' όσο καταλαβαίνω.

Στη περίπτωση που είσαι ο second hand user όμως,δεν μετράει η εγγύηση από τη στιγμή που αγοράστηκε η κάρτα,αλλά από τη στιγμή που έφυγε από το εργοστάσιο..Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...