Προς το περιεχόμενο

Μια πρώτη επαφή με το iPhone 11 Pro Max


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Αυτο μαλιστα να το κρινουμε ,ειναι απαραδεκτο  και θα πρεπει να  αυξησει την  base  χωρητικοτητα στο επομενο μοντελο γιατι εχει καταντησει τραγικο .

Ολα οι υπολοιπες γνωστες γραφικοτητες  ειναι σαχλαμαρες απο ατομα που εχουν κατωτερες συσκευες σε ολα  τα επιπεδα γιατι μεχρι εκει μπορουν .

Πλέον θεωρώ οτι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που ο καθένας μπορεί να βρεί οτι του αρέσει είτε από apple είτε android μεριά. Τα ζυγίζει και παίρνει. Εγω προσωπικά, έχοντας χρησιμοποιήσει και τα 2 λειτουργικά έχω καταλήξει στο iOS για προσωπικούς λόγους, άλλος μπορεί να καλύπτεται πλήρως από s10+ κλπ, ευτυχώς έχουμε πληθώρα επιλογών. Τα λοιπά comments που γίνονται σε κάθε apple thread (μα σε κάθε όμως) δείχνουν άλλα πράγματα, το οτι όλος ο κοσμος ασχολείται με την apple και με τους καταναλωτές της. Το αντίθετο πάντως, δεν πολυσυμβαίνει.

Από εκεί και πέρα όντως φέτος με τα 64GB τα έκαναν μαντάρα που είναι κρίμα γιατί με το απλό 11άρι έκαναν πολλά σωστά βήματα ενώ η 128GB έκδοση κάνει μόλις 60€ παραπάνω (όχι 200€ που κάνει η 256 σε σχέση με την 64αρα στο pro max, τραγικό).

Επεξ/σία από themdro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λίγα λόγια για το design. Από το form over function φτάσαμε στο form follows function στα iPhones (και όχι μόνο). Και οι δύο φιλοσοφίες με βρίσκουν αντίθετο, περισσότερο αντίθετο, όμως, με βρίσκει η καταφανέστατη απάθεια του Cook για την τελική μορφή των σύγχρονων iPhones (ή ακόμα χειρότερα η άγνοιά του), απόρροια της οποίας είναι τα πρόσφατα εκτρωματικά τηλέφωνα της εταιρείας. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι επί Jobs κάποιοι είτε θα έχαναν τη δουλειά τους, είτε θα ξεχνούσαν που μένουν μέχρι να παράξουν το τέλειο -για εκείνον- αποτέλεσμα, με αναρίθμητα προσχέδια να καταλήγουν στην ανακύκλωση. Μέσα από αυτές τις διαδικασίες της συνεχούς αναζήτησης και της τριβής και της αναθεώρησης ή της οριστικής απόρριψης και πάλι από την αρχή, συνήθως προκύπτει κάτι αξιόλογο. Βασικά, μόνο έτσι μπορεί να προκύψει κάτι αξιόλογο, δεν υπάρχει σύντομη οδός για το επιτυχημένο design, ειδικά για ανθρώπινες δημιουργίες που έχουν και έντονο χρηστικό χαρακτήρα. Ας ελπίσουμε ότι η επόμενη γενιά θα έχει πολλά περισσότερα να προσφέρει από άποψης αισθητικής και σχεδιασμού, αν και δεν το πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Ολα έχουν εξελιχθεί εκτός απο την δημόσια παιδεία σε ολο τον κόσμο (τον περισσότερο) και αυτό γιατι οι υπεύθυνοι δεν θελουν ανθρώπους με παιδεία άρα και ικανότητα ορθολογικής σκέψης,αλλα χρήσιμους ηλίθιους.

Το παιδι να το μαθει ο γονιός,ποιος γονιός;αυτος που ειναι ταγαρι;

Ναι συμφωνώ στο πρώτο σκέλος ότι γίνονται και κάποια πράγματα με μια σκοπιμότητα. Παρόλα αυτά, ζούμε πλέον στην εποχή της ελεύθερης πληροφορίας (να που ακριβώς βοηθάει και η τεχνολογία). Έχουμε πλέον στην παλάμη του χεριού μας όλα τα βιβλία, όλες τις εγκυκλοπαίδιες, όλα τα επιστημονικά άρθρα και τα σχετικά. Βέβαια έχουμε και τα "σκατά" αλλά αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις.

Πιστεύω ότι είναι κυριολεκτικά "στο χέρι μας" πλέον να κάνουμε κάτι καλύτερο. Να αποκτήσουμε πχ γνώσεις επάνω σε πράγματα που πριν ήταν πολύ δύσκολο και να αλλάξουμε αντιλήψεις...

Συμφωνώ και στο τελευταίο. "Ταγάρια" όμως θα υπάρχουν πάντα. Δεν μπορούμε και δεν θα μπορέσουμε ποτέ ως κοινωνία να λειτουργήσουμε στο 100%. Είναι στην ανθρώπινη φύση.

Δεν είναι όλα μαύρα όμως ούτε είναι ποτέ αργά.

Δυστυχώς ναι, δεν έχουμε τη δυνατότητα να κάτσουμε να μιλήσουμε ούτε μπορούμε να γράφουμε σεντόνια εκτός θέματος. Αν και με όλα αυτά τα σκατά που έχουν γραφτεί στο παρόν θέμα για να αποδείξουμε ποιος έχει λίγο καλύτερη κάμερα, λίγο καλύτερη οθόνη, λίγο καλύτερη μπαταρία, η μικρή αυτή συζήτηση, τουλάχιστον για μένα, είχε περισσότερο νόημα.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kirileman είπε

Λίγα λόγια για το design. Από το form over function φτάσαμε στο form follows function στα iPhones (και όχι μόνο). Και οι δύο φιλοσοφίες με βρίσκουν αντίθετο, περισσότερο αντίθετο, όμως, με βρίσκει η καταφανέστατη απάθεια του Cook για την τελική μορφή των σύγχρονων iPhones (ή ακόμα χειρότερα η άγνοιά του), απόρροια της οποίας είναι τα πρόσφατα εκτρωματικά τηλέφωνα της εταιρείας. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι επί Jobs κάποιοι είτε θα έχαναν τη δουλειά τους, είτε θα ξεχνούσαν που μένουν μέχρι να παράξουν το τέλειο -για εκείνον- αποτέλεσμα, με αναρίθμητα προσχέδια να καταλήγουν στην ανακύκλωση. Μέσα από αυτές τις διαδικασίες της συνεχούς αναζήτησης και της τριβής και της αναθεώρησης ή της οριστικής απόρριψης και πάλι από την αρχή, συνήθως προκύπτει κάτι αξιόλογο. Βασικά, μόνο έτσι μπορεί να προκύψει κάτι αξιόλογο, δεν υπάρχει σύντομη οδός για το επιτυχημένο design, ειδικά για ανθρώπινες δημιουργίες που έχουν και έντονο χρηστικό χαρακτήρα. Ας ελπίσουμε ότι η επόμενη γενιά θα έχει πολλά περισσότερα να προσφέρει από άποψης αισθητικής και σχεδιασμού, αν και δεν το πιστεύω.

Όσον αφορά το triple camera design, προσωπικά του Pixel 4 από τα πρόσφατα renders δείχνει αρκετά πιο σωστό στα μάτια μου από αυτά των καινούριων iPhone. Δεν ξέρω γιατί το άλλαξαν τόσο από τα X/XS/XR.

 

dims.jpg

Επεξ/σία από themdro
μικρότερη εικόνα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφήνω τα παρακάτω :

- Αξια μεταπώλησης 

- iPhone 4 ( 10 χρόνια κινητο ) και ακόμη δουλεύει ! 

- Μέσα σε 10 χρόνια έχω αγοράσει το 4 το 7 και το Χ που έχω τώρα. Δηλαδή και 1000€ να βάλω την αγορα τους έδωσα 3000€ στα 10χρόνια= 300€ το χρόνο! 

Αντιστοιχα ο αδερφός μου στα 10 χρόνια είχε 9 διαφορετικά μοντέλα Android ναυαρχιδες με μέσο όρο κόστους 350€ ( δεν βάζω το τελευταίο του το p30 pro γιατί δεν συμφέρει) 

9Χ350€=3150€ !!!!

- στα 12 χρόνια service έγινε μόνο στο 4 για αλλαγή μπαταρίας. 

Καλά τα  Samsung s10 , note 10 ,p30 pro αλλά......

 

 

Επεξ/σία από michalis24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, michalis24 said:

Αφήνω τα παρακάτω :

- Αξια μεταπώλησης 

- iPhone 4 ( 10 χρόνια κινητο ) και ακόμη δουλεύει ! 

- Μέσα σε 10 χρόνια έχω αγοράσει το 4 το 7 και το Χ που έχω τώρα. Δηλαδή και 1000€ να βάλω την αγορα τους έδωσα 3000€ στα 10χρόνια= 300€ το χρόνο! 

Αντιστοιχα ο αδερφός μου στα 10 χρόνια είχε 9 διαφορετικά μοντέλα Android ναυαρχιδες με μέσο όρο κόστους 350€ ( δεν βάζω το τελευταίο του το p30 pro γιατί δεν συμφέρει) 

9Χ350€=3150€ !!!!

- στα 12 χρόνια service έγινε μόνο στο 4 για αλλαγή μπαταρίας. 

Καλά τα  Samsung s10 , note 10 ,p30 pro αλλά......

Για την ακρίβεια, 9 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, michalis24 είπε

Αφήνω τα παρακάτω :

- Αξια μεταπώλησης 

- iPhone 4 ( 10 χρόνια κινητο ) και ακόμη δουλεύει ! 

- Μέσα σε 10 χρόνια έχω αγοράσει το 4 το 7 και το Χ που έχω τώρα. Δηλαδή και 1000€ να βάλω την αγορα τους έδωσα 3000€ στα 10χρόνια= 300€ το χρόνο! 

Αντιστοιχα ο αδερφός μου στα 10 χρόνια είχε 9 διαφορετικά μοντέλα Android ναυαρχιδες με μέσο όρο κόστους 350€ ( δεν βάζω το τελευταίο του το p30 pro γιατί δεν συμφέρει) 

9Χ350€=3150€ !!!!

- στα 12 χρόνια service έγινε μόνο στο 4 για αλλαγή μπαταρίας. 

Καλά τα  Samsung s10 , note 10 ,p30 pro αλλά......

Σωστη συγκριση :P 

Επειδη τα παλια android μουλαρωνουν και δεν δουλευουν. Εγω μέχρι πριν 1 μήνα είχα ακόμα το note 3. Αρα έδωσα λιγότερα από σένα, άρα ποιο είναι το συμπέρασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Σωστη συγκριση :P 

Επειδη τα παλια android μουλαρωνουν και δεν δουλευουν. Εγω μέχρι πριν 1 μήνα είχα ακόμα το note 3. Αρα έδωσα λιγότερα από σένα, άρα ποιο είναι το συμπέρασμα?

Το συμπερασμα του ειναι οτι στα iphone λογω της μεγαλυτερης software υποστηριξη+των πιο καλογραμμενων εφαρμογων μπορεις να κρατησεις και να ευχαριστηθεις περισσοτερο την συσκευη σε σχεση με τις περισσοτερες Android ναυαρχιδες περαν καποιων εξαιρέσεων,παντα υστερουν στο software κομματι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ciyo είπε

Παιδιά σταματήστε την καραμέλα αυτή. 

Τι σχεση εχει αυτο που γραφεις με την software υποστηριξη που μιλαμε πιο πανω?

Iphone 6s κινητο του 2015 και πηρε την τελευταια αναβαθμιση του Ios αυτο τον μηνα.

Βρες μου ενα android κινητο του 2015 που να εχει τετοια υποστηριξη.

Ακομα και τα Pixel της Google δινουν εγγυηση για 3χρονια αναβαθμισεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το συμπερασμα του ειναι οτι στα iphone λογω της μεγαλυτερης software υποστηριξη+των πιο καλογραμμενων εφαρμογων μπορεις να κρατησεις και να ευχαριστηθεις περισσοτερο την συσκευη σε σχεση με τις περισσοτερες Android ναυαρχιδες περαν καποιων εξαιρέσεων,παντα υστερουν στο software κομματι. 

Εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολείτε με κινητά πάντα θυμάμαι να λέγεται η ίδια καραμέλα αλλά στη πράξη όλοι παράπονα είχαν όταν πέρναγαN το latest ios σε παλιά συσκευή.Απορία κιόλας, πόσο πάει να άλλαξεις μπαταρία σε ένα iphone 4 ας πούμε? Κάτι για 80αρια βλέπω. Και αυτο το κινήτο ας πούμε μου λές θα το κρατήσεις παραπάνω από ενα S3? Θα του αλλάξεις ας πούμε μπαταρία το 2017-2018 με 80 ευρώ? :P  


Επίσης σύμφωνα με recent re-review, πολλές εφαρμογές δεν μπαίνουν κάν στο 4αρι γιατί θέλουν ios7. Οπότε...

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Τι σχεση εχει αυτο που γραφεις με την software υποστηριξη που μιλαμε πιο πανω?

Iphone 6s κινητο του 2015 και πηρε την τελευταια αναβαθμιση του Ios αυτο τον μηνα.

Βρες μου ενα android κινητο του 2015 που να εχει τετοια υποστηριξη.

Ακομα και τα Pixel της Google δινουν εγγυηση για 3χρονια αναβαθμισεων.

Kαι δηλαδή άμα δεν έπαιρνε update τί? Θα μουλάρωνε και δεν θα δούλευε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Και αυτο το κινήτο ας πούμε μου λές θα το κρατήσεις παραπάνω από ενα S3? Θα του αλλάξεις ας πούμε μπαταρία το 2017-2018 με 80 ευρώ? :P  


Επίσης σύμφωνα με recent re-review, πολλές εφαρμογές δεν μπαίνουν κάν στο 4αρι γιατί θέλουν ios7. Οπότε...

Προφανως και οχι,ουτε ανεφερα κατι τετοιο πουθενα.

Απλα πραγματα λεμε αγαπητε,δεν χρειαζεται να το κουρασουμε πολυ.

Samsung Galaxy Note 10 που βγηκε πριν 1 μηνα,θα παρει Android 11 του χρονου και μετα τελος η υποστηριξη του.

Iphone 11 που βγηκε αυτες τις μερες,βγαινει με την τελευταια εκδοση του Ios και θα εχει υποστηριξη για τουλαχιστον 4χρονια.

Μπορεις αν θες να το αλλαξεις και νωριτερα φυσικα και να παρεις κατι αλλο,αλλα οπως και να το κανουμε η υποστηριξη που προσφερει μεχρι και σημερα η μηλο εταιρεια ειναι η καλυτερη της αγορας και τα Updates(μαζι με την google)στην ωρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Προφανως και οχι,ουτε ανεφερα κατι τετοιο πουθενα.

Απλα πραγματα λεμε αγαπητε,δεν χρειαζεται να το κουρασουμε πολυ.

Samsung Galaxy Note 10 που βγηκε πριν 1 μηνα,θα παρει Android 11 του χρονου και μετα τελος η υποστηριξη του.

Iphone 11 που βγηκε αυτες τις μερες,βγαινει με την τελευταια εκδοση του Ios και θα εχει υποστηριξη για τουλαχιστον 4χρονια.

Μπορεις αν θες να το αλλαξεις και νωριτερα φυσικα και να παρεις κατι αλλο,αλλα οπως και να το κανουμε η υποστηριξη που προσφερει μεχρι και σημερα η μηλο εταιρεια ειναι η καλυτερη της αγορας και τα Updates(μαζι με την google)στην ωρα τους.

Ναι σμυφωνοι, απλα δεν καταλαβαινω αυτο που κολλαει στο οτι μπορεις να χρησιμοποιεις το iphone για περισσοτερο διασατημα ενω το android θελει αλλαγη που εγραψες πιο πανω. Ο μονος τροπος να συμβαινει κατι τετοιο είναι αμα πήρες κινητό που δεν σου εκανε εξαρχης περιμενωντας να βγει update ξερω γω να το στρωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Ναι σμυφωνοι, απλα δεν καταλαβαινω αυτο που κολλαει στο οτι μπορεις να χρησιμοποιεις το iphone για περισσοτερο διασατημα ενω το android θελει αλλαγη που εγραψες πιο πανω. Ο μονος τροπος να συμβαινει κατι τετοιο είναι αμα πήρες κινητό που δεν σου εκανε εξαρχης περιμενωντας να βγει update ξερω γω να το στρωσει. 

Android ναυαρχιδα χωρις αναλογη software υποστηριξη ειναι πεταμενα λεφτα αυτο λεμε και οχι οτι δεν μπορεις πχ να χρησιμοποιησεις το Note10+ μετα απο 3χρονια πχ.

Αλλα μετα απο 3χρονια θα βλεπεις την ναυαρχιδα που χρυσοπληρωσες σημερα να ειναι πισω σε εκδοση android και υποστηριξη σε σχεση με τις τοτε mid range συσκευες.

Δεν ειναι δηλαδη τυχαιο για ποιο λογο πολλοι προτιμανε και επενδυουν σε Oneplus και Google Pixel μεταξυ αλλων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Ryzenlake said:

Επίσης σύμφωνα με recent re-review, πολλές εφαρμογές δεν μπαίνουν κάν στο 4αρι γιατί θέλουν ios7. Οπότε...

Το 4αρι παίρνει iOS 7. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Το 4αρι παίρνει iOS 7. 

Έχεις δίκιο. Είδα πάντως ενα video review για το 2019 και λέει οτι πολλές εφαρμογές δεν τρέχουν. Τι να σου πώ τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...