Προς το περιεχόμενο

Οικονομικη αναβαθμιση παλιου pc - τι να κανω


Panagiotis321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω ένα παλιο συστημα το οποιο θελω να αναβαθμισω λιγο οσο γινεται χωρις να χαλασω πολλα λεφτα ή ακομα και να το πουλησω για να παρω κατι άλλο η να πουλησω ένα κομματι του για ένα άλλο ότι είναι καλυτερο τελος παντω να γινει και να συμφερει , το pc εχει τα εξης:

Operating System
    Windows 10 Pro 32-bit
CPU
    AMD FX-8350   
    Vishera 32nm Technology
RAM
    4,00GB Single-Channel DDR3 @ 535MHz (8-8-8-20)
Motherboard
    ASUSTeK Computer INC. M5A78L-M LX3 (AM3R2)    
Graphics
    S24D330 (1920x1080@60Hz)
    1023MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)   
Storage
    465GB Seagate ST500DM002-1BD142 ATA Device (SATA )   
    223GB TOSHIBA-TR200 ATA Device (SATA (SSD))    

 

τωρα το θεμα είναι για καποιο λογο αυτός που φωναξα να βοηθησει να αναβαθμίσουμε το pc πριν κατι μηνες πηγα από παλιο amd 2πυρηνο με την μητρικη του  στον fx 8350 όμως από ότι καταλαβα μετα η νεα μητρικη(που πηραμε μονο για τον νέο επεξεργαστη) δεν ταιριαζει και ας δουλευει και βγαζει με το που ανοιγει το pc κατι σχετικο σε μαυρη οθονη και παταω ένα f1 και συνεχιζω στα windows ( ο fx 8350 και η μητρικη και ο ssd  είναι αγορασμενη 6 μηνες πριν δηλαδή) όλα τα αλλα πλην της οθονης που είναι και αυτή αγορασμενη πριν κατι μηνες είναι χρονια η ραμ είναι 2x2 gb και στις πληροφοριες συστηματος μου λεει και ολας ότι εγκατεστημενη ram 4,00gb (1,98gb είναι δυνατη η χρηση) άλλο θεμα δηλαδη μαλλον και αυτό
 

με λιγα λογια θα ηθελα να δω τι γινεται με την ραμ αλλιως ας παω σε 8αρα ραμ αλλα αν είναι να αξιοποιηθεί καπως η ηδη υπαρχον καλυτερα και να εχω καλυτερη ταχυτητα την αφηνω και στα 4gb 

επισης επεξεργαστης μητρικη τι θα κανω με αυτό το θεμα 

και τελευταιο θεματακι θα ηθελα μια καλυτερη καρτα γραφικων όχι κατι τρελο δεν είναι ότι είμαι gamer αλλα αυτή  η καρτα και όπως είναι το υπαρχων συστημα δεν παει τερμα ουτε το lol 

oποτε ειτε καινουργια ειτε μεταχειρισμενη για φθηνοτερα θα ηταν καλυτερα να εβαζα μια καρτα καλυτερη αλλα όχι τιποτα ιδιαιτερο πχ μια gtx 750ti 2gb , gt 1030 2gb αλλα ειδα και μια rx 550 pulse 4gb στα 70 ευρω να πωλειται ελαφρως μεταχειρισμενη και λεω γιατι όχι 

οποτε αν καποιος μπορει να βοηθησει να πει μια ιδεα μια γνωμη οτιδήποτε θα με βοηθουσε (ισως φταινε ακομα και τα windows 10 που είναι 32bit ?) δεν ξερω τα λεω όλα μπας και βγει μια ακρη για το τι συμφερει περισσοτερο για να συμμαζευτεί το pc οσο γινεται οικονομικα δεν θελω κατι ιδιαιτερο αλλα όχι και ετσι όπως είναι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η mb δεν υποστηρίζει την cpu, αλλά υποστηρίζει τον 8320 που πωλείται μεταχειρισμένος 40€. 

Πουλάς 8350 50€ και αγοράζεις μτχ 8320 40€

Πουλας μνήμες και παίρνεις μτχ  2x4 1866mhz Kingston KHX18C9T2K2/8X  30-35€

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F133164903944

Παίρνεις μτχ  rx560 4gb 70€

 

Συνολικά θα πάει γύρω στα 100€ η δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Η mb δεν υποστηρίζει την cpu, αλλά υποστηρίζει τον 8320 που πωλείται μεταχειρισμένος 40€. 

Πουλάς 8350 50€ και αγοράζεις μτχ 8320 40€

Πουλας μνήμες και παίρνεις μτχ  2x4 1866mhz Kingston KHX18C9T2K2/8X  30-35€

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F133164903944

Παίρνεις μτχ  rx560 4gb 70€

Συνολικά θα πάει γύρω στα 100€ η δουλειά. 

 

Δεν υπάρχει λόγος να πουλήσει τον 8350.

Αν μπει σε αυτή την διαδικασία, καλύτερα να το πουλήσει όλο το σύστημα.

Η μητρική αναγνωρίζει κανονικά τον επεξεργαστή, απλά λόγω καταναλωσης δεν βρίσκεται στο support list.

Αν του κάνει ένα undervolt και underclock από το bios , θα έχει τις καταναλώσεις του 8320 με ίσως υψηλότερα από τον 8320 ρολόγια.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μπλεξει τα μπουτια σου εδω που βρεθηκες...!   επρεπε πριν ξεκινησεις τις αλλαγες... να ζητησεις αποψεις. 

 

οι FX θελουν μητρικες με 970-990 chipset και καλη τροφοδοσια, για να λειτουργουν απροβληματιστα στο 100%.  σε ολες τις παλαιοτερες μητρικες- εκτος των μεγαλων μοντελων (με 890 chipset) εχουν θεματακια..! 

 

η καλυτερη προταση ειναι,  να τα βαλεις κατω να δεις τι πιανεις αν τα πουλησεις +  τι μπορεις να προσθεσεις στο μπατσετ και να πας σε μια AM4 λυση με μπατζετ 180-200€ περιπου. 

 

αν δεν μπορεις, απλα αλλαξε την μητρικη με καποια με 990chip + 4 GB RAM ακομα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πόσα χρήματα δίνω το άφησα λίγο φλου για να ακούσω διάφορες επιλογές αλλά προφανώς θέλω να κυμανθω σε χαμηλό budget δηλαδη που λέει ο λόγος και με ένα 100ευρω καλά θα ταν αλλά θέλω να ακούσω λίγο τις απόψεις/επιλογές ,τώρα η μητρική και να ρυθμιστεί πιο χαμηλά θα ναι σίγουρα οκ?και πάλι δεν θα τον υποστηρίζει άρα και δεν θα τον αναδεικνύει σε δυνατότητες αλλά απ' την άλλη δεν θέλω κάτι ιδιαίτερο να κάνω overclock και τέτοια ,τώρα το ξέρω ότι τα έχω μπλέξει και δεν ξέρω αν έχει νόημα να πω το στορυ πως κατέληξε έτσι το γ'αυτο λέω από δω και πέρα πια θα ήταν καλή λύση βάση αυτών που είπα και στο πρώτο ποστ ότι θέλω , παρεπιπτόντως σ αυτό το site εχει προοπτικές για να πουλήσω ένα pc part από αυτά ή αντίστοιχα να βρω καμία μεταχειρισμενη gpu για παράδειγμα (ρωτάω για είμαι καινούργιος γενικά) θα είναι μόνο 180+200 ολο το πακέτο am4?αν ναι τότε δεν είναι κακη ιδέα αλλά θα ναι σίγουρα όντως καλύτερα σε απόδοση απ' το να έβαζα κάτι παραπάνω στο ήδη υπάρχον με την διαφορά στα λεφτά δλδ πχ am4 πακέτο 180-200 και πουλάω αυτό πχ λέμε 80-100 τότε 100 διάφορα θα ναι πιο worth ως προς το πακέτο που θα δώσει το am4 ή η διαφορά 100 να μπουν στο ήδη υπάρχον am3 θα ναι πιο worth?(επίσης +4gb δεεν θα πάει για 8 απ' την αρχή γτ έχω 2+2 και δεν πάει άλλο είναι για 2 slot)

Επεξ/σία από Panagiotis321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λάθος σου ήταν που αγόρασες αυτό το σαπάκι την μητρική και που πήγες και έβαλες μονο 4gb ram.

Η σωστότερη επιλογή είναι να πας και να πουλήσεις επεξεργαστή, μητρική, μνήμες και κάρτα γραφικών.....

και να αγοράσεις

AMD R5 2600 (120€)

BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155320175/amd-ryzen-5-2600-box.html (Από 128,99€)

ASROCK B350M PRO 4 REV 2.0 (65€)

BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155614392/asrock-ab350m-pro4-r20.html (Από 64,19€)

CRUCIAL 16GB DDR4 3200Mhz (77€)

https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html

=======================================

Κοιτάς μετά στα μεταχειρισμένα για μια HD7850, HD7870, HD 7950, HD7970, RX470, RX570

https://www.pcgamesn.com/amd/radeon-rx-570-4gb-review-benchmarks

 

και έχεις ένα πλήρες σύστημα για χρόνια.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Το λάθος σου ήταν που αγόρασες αυτό το σαπάκι την μητρική και που πήγες και έβαλες μονο 4gb ram.

Η σωστότερη επιλογή είναι να πας και να πουλήσεις επεξεργαστή, μητρική, μνήμες και κάρτα γραφικών.....

και να αγοράσεις

AMD R5 2600 (120€)

BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155320175/amd-ryzen-5-2600-box.html (Από 128,99€)

ASROCK B350M PRO 4 REV 2.0 (65€)

BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155614392/asrock-ab350m-pro4-r20.html (Από 64,19€)

CRUCIAL 16GB DDR4 3200Mhz (77€)

https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html

=======================================

Κοιτάς μετά στα μεταχειρισμένα για μια HD7850, HD7870, HD 7950, HD7970, RX470, RX570

https://www.pcgamesn.com/amd/radeon-rx-570-4gb-review-benchmarks

και έχεις ένα πλήρες σύστημα για χρόνια.

Βάλε ρε συ takhs και καμμία nvidia :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα 4 gb ram (2+2) υπηρχαν στο pc από την αρχη δηλαδή παμε στο 2012-2013 καπου εκει

και τον επεξεργαστη ηθελα να αλλαξω στην αρχη και μου λεει ο 'τεχνικος-γνωστος' θελεις και άλλη μητρικη και μου πηρε αυτή και μετα καταλαβα ότι κατι δεν εγινε καλα 

τελος παντων όπως ειπα αυτό παει τωρα το θεμα είναι τι κανω τωρα οποτε το combo που λες είναι σιγουρα καλο δυνατο και για το μελλον αλλα μιλαμε για 120+65+77 βαλε τιποτα μεταφορικα αντικαταβολες ας πουμε 270 χωρις καρτα γραφικων που αμα την βαλεις πχ την rx 570 και μεταχερισμενη ακομα παμε στα 370 σχεδόν φτασαμε 400 και ξεφευγει οποτε δεν ξερω στην παρουσα φαση μηπως απλα να περιμενω να το πουλησω και να μαζευω τιποτα παραπανω και κανω κατι τετοιο αλλα και πάλι λεω ποσο να πιασει αραγε και πως θα συμφερε δωσε τα κομματια ,δωστα σαν σετακι ,δωσε ολο το pc με το κουτι τροφοδοτικο και παει λεγοντας αλλα μπα...μονο την οθοηνη δεν δινω:P

νταξει γενικα δεν εχω μεγαλες απαιτησεις εξου και μιλαω για το budget ότι δεν θελω να δωσω πολλα γι αυτό κοιταω τι με συμφερει περισσοτερο γιατι κατ αλλα νταξει θελω προφανως κατι καλυτερο γιατι παραειναι down 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Βάλε ρε συ takhs και καμμία nvidia :D

Τις πουλάνε ακριβότερα σε εσύ ...

 

3 λεπτά πριν, Panagiotis321 είπε

καλα τα 4 gb ram (2+2) υπηρχαν στο pc από την αρχη δηλαδή παμε στο 2012-2013 καπου εκει

και τον επεξεργαστη ηθελα να αλλαξω στην αρχη και μου λεει ο 'τεχνικος-γνωστος' θελεις και άλλη μητρικη και μου πηρε αυτή και μετα καταλαβα ότι κατι δεν εγινε καλα 

τελος παντων όπως ειπα αυτό παει τωρα το θεμα είναι τι κανω τωρα οποτε το combo που λες είναι σιγουρα καλο δυνατο και για το μελλον αλλα μιλαμε για 120+65+77 βαλε τιποτα μεταφορικα αντικαταβολες ας πουμε 270 χωρις καρτα γραφικων που αμα την βαλεις πχ την rx 570 και μεταχερισμενη ακομα παμε στα 370 σχεδόν φτασαμε 400 και ξεφευγει οποτε δεν ξερω στην παρουσα φαση μηπως απλα να περιμενω να το πουλησω και να μαζευω τιποτα παραπανω και κανω κατι τετοιο αλλα και πάλι λεω ποσο να πιασει αραγε και πως θα συμφερε δωσε τα κομματια ,δωστα σαν σετακι ,δωσε ολο το pc με το κουτι τροφοδοτικο και παει λεγοντας αλλα μπα...μονο την οθοηνη δεν δινω:P

νταξει γενικα δεν εχω μεγαλες απαιτησεις εξου και μιλαω για το budget ότι δεν θελω να δωσω πολλα γι αυτό κοιταω τι με συμφερει περισσοτερο γιατι κατ αλλα νταξει θελω προφανως κατι καλυτερο γιατι παραειναι down 

 

Μπορείς κάλλιστα να την βγάλεις με μια HD7950/ 7870 που τις δίνουν ξεφτύλα τιμη.

 

Μπορείς για αρχή να βάλεις 8GB RAM και να προσθέσεις μετά.

 

Επίσης μπορείς να δεις και τον AMD R5 2400G που έχεις ενσωματωμένα γραφικά στο ίδιο κόστος με τον 2600, αν οι gaming απαιτήσεις σου είναι μικρές.

Μέρος των χρημάτων θα το βγάλεις και από την πώληση των παλαιών.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τωρα η μια προταση είναι am3 η άλλη είναι am4 και τι συμφερει στην προκειμενη περιπτωση μου περισσοτερο τελικα

καλα ναι για κανα 8αρι gb ραμ(ddr3,μαλλον καινουργια σε μεταχεισμενες δεν βλεπω να κινειται τπτ και ουτε να συμφερει και ολας) με κοβω αλλα ποσο παει ,η καρτα που λες σε σχεση με αυτή που εχω τωρα ποση διαφορα εχει (δηλαδη πχ με ποια ειναι παρομοιας δυναμης την gt 1030, rx 550 pulse 4gb, την rx 560 πιο πανω από αυτές καπου εκει?)και τι τιμη αραγε μεταχεισμενη

το θεμα είναι να βρω και τα καταλληλα μεταχειρισμένα αν τα βρω ετσι και στις σωστες τιμες και που θα τα βρω από δω ή απ εξω? πχ απεξω δεν εχω κανει αγορες

 

νταξει τον 2400g τον ξερω παμε σε am4 ας το δουμε λιγο με το am3 πρωτα και βλέπουμε μετα το σεναριο αυτό ας πουμε

Επεξ/σία από Panagiotis321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ξεκίνα με ενα πληκτρολόγιο,κατά προτίμηση ένα με σημεία στίξης και κεφαλαία γράμματα.

Για τους υπολοιπους του θέματος: πραγματικά χαρας το κουράγιο σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Για αρχή ξεκίνα με ενα πληκτρολόγιο,κατά προτίμηση ένα με σημεία στίξης και κεφαλαία γράμματα.

Για τους υπολοιπους του θέματος: πραγματικά χαρας το κουράγιο σας....

Μαλιστα….και ενας από αυτους που απαντησαν δεν εβαλε τονους βλεπω θα χρειαστεί και αυτος ένα πληκτρολογιο μαλλον...οκ κάθε γνωμη δεκτη δεν θα ασχοληθώ και πολύ(ουτε greeklish εγραψα ουτε μιλησα ασχημα απλα λογω ταχύτητας πες το όπως θες εγραψα χωρις τονους) οποιος θελει απανταει και βοηθαει αν θελει ,δεν υποχρεωνω κανεναν μια ερωτηση εκανα και οποιος ξερει και θελει μπορει να βοηθησει τωρα οκ μπορει να μην τα ξερω καλα τα περι pc αλλα  γ'αυτό είμαι εδώ 

και ναι ενταξει είναι λιγο μανταρα το pc και δεν είναι απλο να το συμμαζεψω λιγο αλλα ειπα να δω τι επιλογες εχω με ότι χρηματα εχω να διαθεσω αυτή την στιγμη,συγγνωμη που δεν εχω 2-3 χιλιαρικα να ριξω ετσι θα ηταν απλα τα πραγματα ότι και να επερνα κατι καλο θα ηταν

τελος παντων ευχαριστω οσους απαντησαν λιγες γνωμες ηθελα μπορει και να μην γινει τιποτα από όλα αυτά και απλα να περιμενω να εχω ένα μεγαλυτερο ποσο να διαθεσω αν και δεν ηθελα εξ αρχης κατι πιο ακριβο διοτι δεν θα το αξιοποιουσα πλήρως με την χρηση που κανω απλα σιγουρα θελω κατι καλυτερο από αυτό που εχω αυτή την στιγμη βαση της αποδοσης που βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν σου είπαν είναι ότι η 7870 είναι κάρτα 185watt και θες τροφοδοτικό τούμπανο. Επιδόσεις επιπέδου gtx 1050 η κάπου εκεί. Κανένα 50ρικο θα πηγαίνουν (μπορεί και 40) αλλά όσα θα γλιτώσεις θα τα θες σε τροφοδοτικό. Συν ότι θα καίει σαν μια μικρή σόμπα lol

Επεξ/σία από daredevil1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...