Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος στην μηχανή του αμαξιού - Καθαρισμός μηχανής αυτοκινήτου


jasonts21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...εδώ και αρκετό διάστημα ακούω ένα χτύπημα μέσα από την μηχανή του αμαξιού όχι κάτι τρελό..το άνοιξα να δω από που έρχεται ο ήχος και μου φάνηκε ότι είναι τα λουριά..ιμάντες του...πήγα στο μάστορα μου και μου είπε ότι θέλει καθάρισμα η μηχανή μέσα και το κάνει λόγω σκόνης (όντως μέσα γίνεται της πουτ@@@... δεν πρέπει να έχει καθαριστεί ποτέ)....και ότι από 'κει έρχεται ο ήχος από τα ''λουριά'' μου είπε συγκεκριμένα....στέκει αυτή η άποψη??
και κάτι ακόμη πόσο πάει το πλύσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jasonts21 είπε

Καλησπέρα σε όλους...εδώ και αρκετό διάστημα ακούω ένα χτύπημα μέσα από την μηχανή του αμαξιού όχι κάτι τρελό..το άνοιξα να δω από που έρχεται ο ήχος και μου φάνηκε ότι είναι τα λουριά..ιμάντες του...πήγα στο μάστορα μου και μου είπε ότι θέλει καθάρισμα η μηχανή μέσα και το κάνει λόγω σκόνης (όντως μέσα γίνεται της πουτ@@@... δεν πρέπει να έχει καθαριστεί ποτέ)....και ότι από 'κει έρχεται ο ήχος από τα ''λουριά'' μου είπε συγκεκριμένα....στέκει αυτή η άποψη??
και κάτι ακόμη πόσο πάει το πλύσιμο?

Εάν έχεις καιρό να αλλάξεις ιμάντες να τους δεις σε τι κατάσταση είναι.

Έχουν δείκτη φθοράς εκτός του χρονισμού.

Ο θόρυβος μπορεί να προέρχεται από αντλία νερού , ρουλεμάν, τροχαλία.

Στο πλύσιμο να σκεπάσεις σωστά ηλεκτρικά ηλεκτρονικά μέρη , πολλαπλασιαστές κ.λ.π .

Εντελώς με κρύο κινητηρα και μετά με κομπρεσέρ αέρα.

Πρόσεξε γιατί το πλακώνουν στα πλυντήρια και δεν το προσέχουν. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Εάν έχεις καιρό να αλλάξεις ιμάντες να τους δεις σε τι κατάσταση είναι.

Έχουν δείκτη φθοράς εκτός του χρονισμού.

Ο θόρυβος μπορεί να προέρχεται από αντλία νερού , ρουλεμάν, τροχαλία.

Στο πλύσιμο να σκεπάσεις σωστά ηλεκτρικά ηλεκτρονικά μέρη , πολλαπλασιαστές κ.λ.π .

Εντελώς με κρύο κινητηρα και μετά με κομπρεσέρ αέρα.

Πρόσεξε γιατί το πλακώνουν στα πλυντήρια και δεν το προσέχουν. .

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση...ο μάστορας είναι εμπιστοσύνης όποτε στον καθαρισμό δεν νομίζω να αγνοήσει όλα τα παραπάνω..πάντως όταν του άνοιξα το καπό μάρσαρα λίγο το αμάξι μου είπε με μεγάλη σιγουριά ότι είναι λόγω της πολύς σκόνης...τώρα ίδωμεν τι να πω...ξέρεις περίπου που κυμαίνεται το κόστος του πλυσίματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αναφερόταν στο βεντιλατέρ; Πχ έχει χώματα και βρίσκει κάπου; Σίγουρα θα σου είπε και κάτι άλλο γιατί έτσι από μόνο του δε στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιμάντας δυναμό και ιμάντας χρονισμού δεν υπάρχει κάτι άλλο (αν δεν κάνω λάθος) ,αν μιλάμε για πρόβλημα σε κάτι από τα δύο,και καδένα χρονισμού (αν έχει καδένα αντί για ιμάντα).

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Ιμάντας δυναμό και ιμάντας χρονισμού δεν υπάρχει κάτι άλλο (αν δεν κάνω λάθος) ,αν μιλάμε για πρόβλημα σε κάτι από τα δύο,και καδένα χρονισμού (αν έχει καδένα αντί για ιμάντα).

Μου είπε μόνο για καθαρισμό της μηχανής όχι για κάτι από αυτά που προανέφερες..δεν μου είπε ότι κάτι έχει ζημιά...λόγω υπερβολικής σκόνης θέλει καθάρισμα και χτυπάει...
θα τον ξαναρωτήσω πριν πάω τέλος πάλι μην είναι τίποτα άλλο και πετάμε τζάμπα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jasonts21 είπε

Μου είπε μόνο για καθαρισμό της μηχανής όχι για κάτι από αυτά που προανέφερες..δεν μου είπε ότι κάτι έχει ζημιά...λόγω υπερβολικής σκόνης θέλει καθάρισμα και χτυπάει...
θα τον ξαναρωτήσω πριν πάω τέλος πάλι μην είναι τίποτα άλλο και πετάμε τζάμπα λεφτά

Ε κάνε τον καθαρισμό λογικά μετά δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jasonts21 είπε

Μου είπε μόνο για καθαρισμό της μηχανής όχι για κάτι από αυτά που προανέφερες..δεν μου είπε ότι κάτι έχει ζημιά...λόγω υπερβολικής σκόνης θέλει καθάρισμα και χτυπάει...
θα τον ξαναρωτήσω πριν πάω τέλος πάλι μην είναι τίποτα άλλο και πετάμε τζάμπα λεφτά

Πως μπορεί να χτυπάει η μηχανή απο σκόνη;Δεν στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε κι εμένα αυτή είναι η απορία μου.

Αν κάτι κινούμενο ακούγεται λόγω σκόνης δε το πλένουμε, το λαδώνουμε/γρασάρουμε.

Προσπάθησε να αποφύγεις το πλύσιμο μηχανής, κανένας δεν αναλαμβάνει ευθύνη αν μετά δεν παίρνει μπροστά ή εμφανίσει κάτι. Σωστό πλύσιμο μόνο ένας detailer μπορεί να κάνει αλλά με το ανάλογο αντίτιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Έλα ντε κι εμένα αυτή είναι η απορία μου.

Αν κάτι κινούμενο ακούγεται λόγω σκόνης δε το πλένουμε, το λαδώνουμε/γρασάρουμε.

Προσπάθησε να αποφύγεις το πλύσιμο μηχανής, κανένας δεν αναλαμβάνει ευθύνη αν μετά δεν παίρνει μπροστά ή εμφανίσει κάτι. Σωστό πλύσιμο μόνο ένας detailer μπορεί να κάνει αλλά με το ανάλογο αντίτιμο.

Φίλε μου άλλο πλύσιμο και άλλο καθαρισμός έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...