Προς το περιεχόμενο

Apple watch 4 vs 5


@_zerocool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 4άρι με το 5άρι δεν έχουν τεράστιες διαφορές. Θα πρότεινα να περιμένεις 1-2 μήνες ακόμα που θα πέσει και άλλο η τιμή του 4 (και σε καινούργιο και σε μεταχειρισμένο) και πας κατά τη γνώμη μου σε αυτό.

Επεξ/σία από MotorBreath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ελπιζω να ειναι απλα unoptimised γιατι αυτα δεν ειναι καλα νεα για το ισως μονο feature που διαθετει το 5 απο το 4..  Θα μου πεις αυτος δεχεται ποσες ενημερωσεις την ημερα αλλα και παλι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ελπιζω να μην τρωει τοσο πολυ το always on γιατι ειναι ξενερα..

Να βγαζει μια μερα θελω και ειμαι κομπλε.

Παιρουμε LTE η ακομα δεν υπαρχει φως ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα εχθες απο voda,cosmote η υποστηριξη δυστυχως δεν υπαρχει. Υπηρχε μια αμυδρη πιθανοτητα να δωσω το δικο μου και να παρω το 5αρι το LTE αλλα υπο αυτες τις συνθηκες με την μη υποστηριξη στην Ελλαδα και το πιθανοτατα ενεργοβορο AOD χαλαρα μενω με το 4 φετος κανενας απολυτως λογος αναβαθμισης για εμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Παρέλαβα χθες και το δικό μου 5 (44mm silver) από την Document. Είχα μείνει με το series 3 και η διαφορά πλέον είναι πολύ μεγάλη, τόσο στην αίσθηση της οθόνης όσο και στην απόκριση των εφαρμογών. Όλα πλέον γίνονται ταχύτατα χωρίς καθυστερήσεις. Για την ώρα έχω αφήσει ανοιχτό το allways on για να δω πως θα τα πάει η αυτονομία σε σχέση με το παλιό μου, αν και φαίνεται πως κάνει καλή δουλειά και ειδικά το βράδυ με τον αισθητήρα που έχει, δεν είναι καθόλου έντονο το φως που εκπέμπει (ίσα ίσα για να το βλέπεις). :)

Ρώτησα επίσης για τα LTE και μου είπαν πως ακόμη δεν υπάρχει κανένα πλάνο για να έρθουν στη χώρα μας και το πιο σημαντικό είναι πως η Apple αυτή τη στιγμή δεν καλύπτει κανένα LTE μοντέλο, σε θέματα εγγύησης/επισκευής στην  Ελλάδα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΟD νομίζω είναι μακράν το πιο άχρηστο χαρακτηριστικό που θα μπορούσε να δώσει η Apple. Μια χαρά βολευόμουνα με την κίνηση του καρπού και ποτέ δεν είχα θέμα με την ώρα. 

Δεν υπάρχει λόγως αναβάθμισης για εμένα. Το LTE δυστηχώς για Ελλαδιστάν φαίνεται μακρινό όνειρο. 

Εκεί που θα τους παραδεχτώ και θα είναι η επόμενη αναβάθμιση σε ρολόι για εμένα είναι μια μπαταρία η οποία ας μην κρατάει τις 2 εβδομάδες που κρατάει της xiaomi, ας κρατάει 1 εβδομάδα μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, cmak said:

ΑΟD νομίζω είναι μακράν το πιο άχρηστο χαρακτηριστικό που θα μπορούσε να δώσει η Apple. Μια χαρά βολευόμουνα με την κίνηση του καρπού και ποτέ δεν είχα θέμα με την ώρα. 

Δεν υπάρχει λόγως αναβάθμισης για εμένα. Το LTE δυστηχώς για Ελλαδιστάν φαίνεται μακρινό όνειρο. 

Εκεί που θα τους παραδεχτώ και θα είναι η επόμενη αναβάθμιση σε ρολόι για εμένα είναι μια μπαταρία η οποία ας μην κρατάει τις 2 εβδομάδες που κρατάει της xiaomi, ας κρατάει 1 εβδομάδα μόνο. 

Για την AOD έλεγα τα ίδια μέχρι που την είδα στην πράξη. Δεν είμαι σίγουρος πια πως δεν μου αρέσει (εκτός αν δω πως η αυτονομία του θα είναι χειρότερη από το series 3 που είχα)!

Η αυτονομία σε μια τέτοια συσκευή δεν μπορεί να είναι όπως τη φαντάζεσαι μιας και οι λειτουργίες της δεν έχουν καμία σχέση με fit trackers όπως της xiaomi κλπ που κάνουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα και με πολύ συγκεκριμένες οθόνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Για την AOD έλεγα τα ίδια μέχρι που την είδα στην πράξη. Δεν είμαι σίγουρος πια πως δεν μου αρέσει (εκτός αν δω πως η αυτονομία του θα είναι χειρότερη από το series 3 που είχα)!

Η αυτονομία σε μια τέτοια συσκευή δεν μπορεί να είναι όπως τη φαντάζεσαι μιας και οι λειτουργίες της δεν έχουν καμία σχέση με fit trackers όπως της xiaomi κλπ που κάνουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα και με πολύ συγκεκριμένες οθόνες. 

To Huawei GT 2 δε το λες και fit tracker και έχει σαρώσει όλα τα τεστ στο θέμα μπαταρίας με notifications, ασκήσεις κτλ. Αυτό είναι innovation για εμένα. Όχι ένα ξανασερβιρισμένο και ξαναζεσταμένο πιάτο φαγητό. Ασχέτως brand loyalty ή όχι καλό είναι να βλέπουμε και να εκτιμούμε τον ανταγωνισμό και να απαιτούμε και από την από τη "δική μας" εταιρεία να ακολουθήσει τα παραδείγματα τους ή ακόμη καλύτερα να πρωτοτυπήσει και να ακολουθήσουν οι υπόλοιποι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, cmak said:

To Huawei GT 2 δε το λες και fit tracker και έχει σαρώσει όλα τα τεστ στο θέμα μπαταρίας με notifications, ασκήσεις κτλ. Αυτό είναι innovation για εμένα. Όχι ένα ξανασερβιρισμένο και ξαναζεσταμένο πιάτο φαγητό. Ασχέτως brand loyalty ή όχι καλό είναι να βλέπουμε και να εκτιμούμε τον ανταγωνισμό και να απαιτούμε και από την από τη "δική μας" εταιρεία να ακολουθήσει τα παραδείγματα τους ή ακόμη καλύτερα να πρωτοτυπήσει και να ακολουθήσουν οι υπόλοιποι :)

Για να τα συγκρίνεις αυτά τα 2 θα πρέπει πρώτα να έχεις εικόνα από το τι κάνει και πως λειτουργεί ένα apple watch. Η Huawei δεν έχει ανακακλύψει κανένα μυστικό στις μπαταρίες που το κρατάει για τον εαυτό της και αν υπήρχε μπαταρία που θα μπορούσε να κρατήσει ένα  apple watch ανοιχτό για μια βδομάδα, να είσαι σίγουρος πως θα την είχε ήδη.

"The battery is designed to last two weeks with the heart rate monitor active for about 90 minutes each week. For the more hardcore, the Huawei Watch GT's battery will give 22 hours use"

Αν το μοναδικό σου κριτήριο είναι η αυτονομία, τότε σίγουρα το AW δεν κάνει για σένα και ένας απλός fit tracker θα σε βολέψει μια χαρά. 

Οι πωλήσεις του apple watch σε σχέση με τον ανταγωνισμό δείχουν πως μάλλον αυτό που κάνει το κάνει καλά και σε καμία περίπτωση δεν είναι μια συσκευή που σου στέλνει απλά notifications ανά διαστήματα. Το οικοσύστημα της Apple και το λειτουργικό της είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά. Και φυσικά πλεον δεν έχει ανάγκη να ακολουθήσει κανέναν. Εδώ η  ίδια η Google απαξίωσε το δικό της λειτουργικό για ρολόγια και έμειναν οι κάτοχοί τους με το @#@#$# στο χέρι... 

 

Τα περι innovation κλπ, ας τα αφήσουμε για τις συζητήσεις στα "εξω" topics γιατί δεν θα καταλλήξουμε πουθενά! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικο και φυσικα το AOD ηταν ουσιαστικα το μονο που ελειπε απο το καλυτερο και μακραν ταχυτερο smartwatch της αγορας. 

Προσωπικα δεν προκειται να παω απο το 4 στο 5 φυσικα μονο για αυτο το feature αλλα ειναι ωραιο να το εχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Καλοριζικο και φυσικα το AOD ηταν ουσιαστικα το μονο που ελειπε απο το καλυτερο και μακραν ταχυτερο smartwatch της αγορας. 

Προσωπικα δεν προκειται να παω απο το 4 στο 5 φυσικα μονο για αυτο το feature αλλα ειναι ωραιο να το εχεις!

Ναι ούτε κι εγώ θα πήγαινα στο 5 αν είχα το 4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ναι ούτε κι εγώ θα πήγαινα στο 5 αν είχα το 4. 

Νομίζω ότι όλοι είμαστε στο ίδιο μήκος κύμματος :) Κανένας λόγος μετάβασης από το 4 στο 5. 

Ίσως θα έπρεπε και αυτά να τα αλλάζανε ονομασία σε 4 & 4s :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...