Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα, είχα πιει σήμερα 4-5 μπύρακια, πήγα στο Λευτέρη τον Πολίτη, στη Σατωβριανδου και χτύπησα δυο καυτερά.Για μένα τέλος το top σουβλάκι στην Αθήνα, λιτό, μικρό μεν,μονο μπιφτέκι, αλλά από γεύση ότι πρέπει.Πίτα ψημενη πάνω στο μπιφτέκι να τραβήξει τα ζουμιά του, ντοματουλα, κρεμμυδάκι και μαϊντανός και καυτερό πιπέρι.Ιδανικη γεύση, ούτε πατάτες, ούτε τζατζίκια.Το μόνο άσχημο η περιοχή, βρωμάει κ ζεχνει...Κλεινει στις 8,βραδυ δεν τρως δηλαδή βράδυ και ντελιβερυ δεν έχει... Αποψη μου Top γεύση σε σουβλάκι, σε όλη την Αθήνα!!!Γενικά διαπιστώνω ότι τα καλύτερα σουβλάκια έχουν τα μαγαζιά που δουλεύουν μόνο μέρα... Θέλω να δοκιμάσω και τον Εντυ στη Νίκαια. 

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Shadows είπε

Το λεω γτ παιρνω απο το 2002 που ειχε ανοιξει και τοτε ειχε πολυ καλο σουβλακι,αλλα τα τελευταια χρονια πολυ κακη ποιοτητα και σχεδον παντα ωμα(ντελιβερυ παντα)

Ετσι οπως τα λες!!! Παλια μου αρεσε ο γυρος χοιρινος του..!!!! Απο ενα σημειο και μετα το χαλασε και γενικα δεν κραταει σταθερα την ποιοτητα.. εχει τυχει ο γυρος να μην τρωγεται απο τα ξιγκια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, 26ska said:

Τίποτα, είχα πιει σήμερα 4-5 μπύρακια, πήγα στο Λευτέρη τον Πολίτη, στη Σατωβριανδου και χτύπησα δυο καυτερά.Για μένα τέλος το top σουβλάκι στην Αθήνα, λιτό, μικρό μεν,μονο μπιφτέκι, αλλά από γεύση ότι πρέπει.Πίτα ψημενη πάνω στο μπιφτέκι να τραβήξει τα ζουμιά του, ντοματουλα, κρεμμυδάκι και μαϊντανός και καυτερό πιπέρι.Ιδανικη γεύση, ούτε πατάτες, ούτε τζατζίκια.Το μόνο άσχημο η περιοχή, βρωμάει κ ζεχνει...Κλεινει στις 8,βραδυ δεν τρως δηλαδή βράδυ και ντελιβερυ δεν έχει... Αποψη μου Top γεύση σε σουβλάκι, σε όλη την Αθήνα!!!Γενικά διαπιστώνω ότι τα καλύτερα σουβλάκια έχουν τα μαγαζιά που δουλεύουν μόνο μέρα... Θέλω να δοκιμάσω και τον Εντυ στη Νίκαια. 

Όπως τα λες. Σταθερή αξία στη ζωή μας, πολλές δεκαετίες τώρα, πάντα το ίδιο.
Περί Λευτέρη λοιπόν:

  • Μερικοί το προτιμούν ανοιχτό στον πάγκο με μπυρίτσα.
  • Είχε ανοίξει ο ίδιος μεσοτοιχία μαγαζί με καλαμάκια και πατάτες. Έκλεισε. (Δεν περνάνε εκεί τέτοια κυριλίκια).
  • Το Σάββατο (εξ όσον θυμάμαι) κλείνει κατά τις 5 το απόγευμα. (Κυριακή κλειστά).
  • Λόγω μεγέθους λέγονται και "Λευτεράκια".
  • Το μαγαζί είναι γνωστό στην παρέα μου και ως "Τα κεντρικά".
  • Το υποκατάστημα (τουλάχιστον έτσι ισχυριζόταν) στο Ίλιον δεν έχει καμμία σχέση σε γεύση (αν υπάρχει ακόμα).

Όπως καταλάβατε απ' τα αγαπημένα μου, μαζί με τον εγγονό Κώστα στο Σύνταγμα που δεν κατατάσσεται στο junk food και την "Πόλη" στη Φιλαδέλφεια για τον γύρο τους (αρκεί να στον σερβίρει απ' το φαρασάκι που τον κόβει και όχι απ' το κουτί που μαζεύει λάδι) και την πίτα στα κάρβουνα (πρέπει να το ζητήσεις). Μια που είπα Φιλαδέλφεια, το μπιφτεκάκι στους Σουβλάκες δεν είναι καθόλου κακό. (Τα 2 τελευταία είναι και η σιγουριά μου, λόγω περιοχής και ωραρίου).

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρω επειδή μένω γειτονικά στη Φιλαδέλφεια,τα μαγαζιά που ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση με το Λευτέρη στην Ομόνοια.Οσο για τον Κώστα στο Σύνταγμα τον εγγονό και αυτός τον β;ζω number 2!

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Θεωρω επειδή μένω γειτονικά στη Φιλαδέλφεια,τα μαγαζιά που ανέφερες δεν έχουν καμία σχέση με το Λευτέρη στην Ομόνοια.Οσο για τον Κώστα στο Σύνταγμα τον εγγονό και αυτός τον β;ζω number 2!

Φιλαδέλφεια μόνο για παγωτακι σε Συντριβανι ή Τιλα χωρίς αποδειξη,να σου σπάει τα νεύρα!

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανένας εμπειρία απο τον "Αχυρώνα" στο Χαλάνδρι; Περνάω κάθε μέρα με το αυτοκίνητο και με έχει ιντριγκάρει. Λεει για κοντοσούβλι, χειροποίητα καλαμάκια κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εχει κανένας εμπειρία απο τον "Αχυρώνα" στο Χαλάνδρι; Περνάω κάθε μέρα με το αυτοκίνητο και με έχει ιντριγκάρει. Λεει για κοντοσούβλι, χειροποίητα καλαμάκια κλπ. 

Είχα πάρει μέσω efood πριν πολύ καιρό. Θυμάμαι ότι μου είχαν φανεί οι πίτες μικρές και γενικά τίποτα το ιδιαίτερο αφού δεν ξαναπαρήγγειλα ποτέ. Πλέον από πλευράς και γεύσης και ποσότητας παραγγέλνω από το Fabulus στο Χαλάνδρι μέσω e-food πάλι. 2,60 πλέον με τις γνωστές αυξήσεις αλλά έχει τη μεγαλύτερη ποσότητα σε πίτα στην ευρύτερη περιοχή Αγία Παρασκευή-Χαλάνδρι κτλ. (αν ξέρει κάποιος άλλο με μεγαλύτερη πίτα να με ενημερώσει). Επίσης, μου αρέσει ο γύρος κοτόπουλο του Γύρου της Πλατείας στην Πάνω πλατεία της Αγίας Παρασκευής. 

Επεξ/σία από Sethiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2019 στις 9:35 ΜΜ, tigergreg είπε

ατρομητος   στο  χαλανδρι

Μαλλον κατι αλλο εννοεις γιατι αυτο το σουβλατζιδικο δεν υπαρχει στο Χαλανδρι

Στις 12/9/2019 στις 12:07 ΠΜ, tigergreg είπε

Στο   χαλανδρι   αγρινιου  5  ειναι   και  ο   "καυτερος"....

Ενας   τρωει   πεντε   καιγονται....

Το   ρευεσαι   κανα   διημερο....

Παιδια συγγνωμη καταλαβαινω οτι ειναι προσωπικη αποψη αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι καν ωραιο σουβλακι...

Αυτη η διαφημηση εχει χαλασει πολυ τα πραματα...

Επεξ/σία από Ioulios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2019 στις 12:07 ΠΜ, tigergreg είπε

Ενας   τρωει   πεντε   καιγονται....

Το   ρευεσαι   κανα   διημερο....

 το καλύτερο ψάχνουμε... όχι ποιο σουβλατζίδικο ν'αποφύγουμε πάση θυσία :P

 

 

 

Επεξ/σία από TriLoBiTe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εχει κανένας εμπειρία απο τον "Αχυρώνα" στο Χαλάνδρι; Περνάω κάθε μέρα με το αυτοκίνητο και με έχει ιντριγκάρει. Λεει για κοντοσούβλι, χειροποίητα καλαμάκια κλπ. 

Έχω παραγγείλει από εκεί μία φόρα (πριν 2 χρόνια). 

Το μόνο που άξιζε τότε ήταν ένα σουβλάκι με καραμελωμένα κρεμμύδια (δε θυμάμαι τι κρέας είχε, ούτε τα υπόλοιπα υλικά).

Στην ίδια παραγγελία είχα πάρει κοντοσούβλι και κοκορέτσι. Μέσα στη ρίγανη και τα 2 για να μπαλώσει τρύπες, γιατί ήταν κυριολεκτικά άγευστα και τα 2. Ειλικρινά τόση ρίγανη σε φαγητό δεν έχω ξαναδεί ποτέ.

Από τότε δε ξαναπήρα ποτέ από εκεί, βέβαια πρόσφατα έβγαλε διαφημιστικά φυλλάδια ότι φτιάχνει κάθε μέρα γουρουνοπούλα (της οποίας είμαι μεγάλος φαν, αν και βρίσκομαι σε διατροφή), αλλά αυτά που είδα από τη μία και μοναδική φορά που πήρα από το μαγαζί, με αποτρέπει από το να μπω στο κόπο να δοκιμάσω. Θα μου πεις στα 2 χρόνια που έχω να πάρω, μπορεί να έχει ανεβάσει τη ποιότητα, θα συμφωνήσω, αλλά προς το παρόν δε μπαίνω στο κόπο να πάρω από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εχει κανένας εμπειρία απο τον "Αχυρώνα" στο Χαλάνδρι; Περνάω κάθε μέρα με το αυτοκίνητο και με έχει ιντριγκάρει. Λεει για κοντοσούβλι, χειροποίητα καλαμάκια κλπ. 

Τι κανουν οι φωτιζομενες ηλεκτρονικες ταμπελες!!!  Ακριβος γι αυτο που προσφερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2019 στις 4:15 ΠΜ, Dynamics είπε

Για σουβλακι βασιλης τι γνωμη εχεις?ειναι διπλα απο το γευσεις Καλλιθεας που ειναι σχεδον αδειο σε σχεση με τον βασιλη...χειροποιητο γυρο,πιτα στα καρβουνα,φρεσκια πατατα!πρεπει να ειμαι ο μονος που εστελνε νεο φαληρο γτ με ειχε μαθει πλεον :p 

Έφαγα την Τριτη το βράδυ...

Ωραιος γυρος, πιτα, πατατα.. Αλλα σαν συνολο το σουβλακι δεν μου άρεσε. Το τζατζικι του ειδικα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎20‎/‎09‎/‎2019 στις 1:57 ΜΜ, Ioulios1 είπε

Μαλλον κατι αλλο εννοεις γιατι αυτο το σουβλατζιδικο δεν υπαρχει στο Χαλανδρι

Ηταν   στον   συνοικισμο   λιγο   πριν  την   οδο   μικρας   ασιας.

Δεν  γνωριζω   αν  υπαρχει   ακομα.

Δεν   υπαρχει   περιπτωση   να   το  βρεις   σε   κουγκλ   κλπ   καθοτι   τελειως   old  fashion   μαγαζι   και  νοοτροπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα χθες από τη Λιβαδειά στη Γλυφάδα που αναφέρθηκε πριν λίγες σελίδες.

Διαφημίζει ότι ο γύρος του είναι χειροποίητος, κάτι τέτοιο δεν μπορώ προφανώς να το ελέγξω αν και ήταν λίγο πιο στεγνός από τους σημερινούς γύρους οπότε παίζει και να ισχύει το χειροποίητο.

Θυμίζει γευστικά εποχές πριν από 25-30 χρόνια, με την μπόλικη πάπρικα, το τζατζίκι και τη ζέστη σχεδόν λιωμένη τομάτα μέσα στην αρκετά λαδωμένη αλλά και πολύ αφράτη πιτα. Στα συν ότι δε βάζει πατάτες και βάζει κρέας και βάζει και ελάχιστη μουστάρδα, τόση ώστε ίσα να την ακούς. 

Συνολικά πάνω από τον μέσο όρο για αθηναϊκό σουβλάκι αλλά όχι αξέχαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...