Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, super3bingo είπε

Στο Χαλάνδρι υπάρχουν και οι Πολίτικες Γεύσεις μέσα στο κέντρο και σε καλό σημείο για πάρκινγκ.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα από εκεί, ούτε από το fabulous που αναφέρθηκε πιο πάνω, ούτε από το πιάτσα καλαμάκι χαλανδρίου, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3 για δοκιμή, όσοι έχουν εμπειρία ας κάνουν την αντίστοιχη πρόταση.

Δοκίμασα από 2 από τα πιο διαφημισμένα για καλό καλαμάκι στο Χαλάνδρι, τη Θράκα-Αράχωβα και τον Λεφτέρη.
Η Αράχωβα πολύ ωραία καλαμάκια, πάρα πολύ μικρά όμως, θες 4 για να χορτάσεις, δεν αξίζει γι'αυτόν το λόγο, αλλιώς πολύ ποιοτικά.
Ο Λεφτέρης δεν έχει ντιλίβερι, πρέπει να πας από εκεί και να περιμένεις, ωραίο το καλαμάκι κοτόπουλο, το χοιρινό όχι κάτι το ιδιαίτερο, ενώ και ο γύρος του συνηθισμένος.
Ποιοτικός και αυτός, αλλά όχι και κάτι να πω ότι με εντυπωσίασε.
Σίγουρα θα τα πρότεινα και τα 2 για κάποιον που θέλει καλό κρέας, όμως δεν τα βάζω ιδιαίτερα ψηλά στη λίστα για να ξαναπάρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από την τριάδα των σουβλατζίδικων στη πλατεία του Χαλανδρίου, θα πω για το καθένα από ένα καλό λόγο για το καθένα.

Από το "Πιάτσα Καλαμάκι" (@Vassilis_24 για 'σένα) αξίζει να πας για τα "περίεργα" σουβλάκια, όπως το τσένταρ-μπέικον ή το αγαπημένο μου με φαλάφελ το οποίο είναι εξαιρετικό (και το λέει άνθρωπος που παλιότερα δεν έτρωγε ούτε φαλάφελ, ούτε χούμους).

Από το "Στο Χέρι" αξίζει ξεκάθαρα το καλαμάκι κοτόπουλο και το κοντοσούβλι του, όπως και η σκεπαστή με κοντοσούβλι. 

Από το "Σουβλάκι του Σαλμά" αξίζει το καλαμάκι χοιρινό (όταν ο ψήστης δε το έχει αφήσει να παραψηθεί και πραγματικά είναι συχνό φαινόμενο δυστυχώς), τα σουβλάκια είναι αρκετά καλά και αυτά που ξεχωρίζουν είναι οι πίτες από καλαμπόκι.  Από μερίδες πολύ καλές επιλογές είναι η μπριζόλα και το μπιφτέκι, είτε απλό, είτε γεμιστό. Δε συνιστώ σε καμία περίπτωση το ψαρονέφρι που έχει βέβαια, αλλά μπορεί να έτυχε τότε που το είχα πάρει. Πρόσφατα δυστυχώς ανέβασε κι αυτός τις τιμές. 

 

Επίσης προτείνω με κλειστά μάτια την "Αράχωβα" που είπε ακριβώς από πάνω ο @Vassilis_24 (μικρές πίτες και καλαμάκια όπως σωστά είπε αλλά η ποιότητα υψηλή). Προτείνω τα πάντα από το κατάλογό του (μόνο το χοιρινό σιδηρόδρομο δεν έχω φάει) και κάνει πολύ ωραία τυροκαυτερή επίσης. 

Για το Λεφτέρη τα έχω γράψει και στις προηγούμενες σελίδες, δε χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω. Το καλαμάκι κοτόπουλο πάντως για 'μένα είναι το νούμερο 1 στο Χαλάνδρι (ακολουθούν "Στο χέρι" και "Αράχωβα")

 

Από Μαρούσι έχω να προτείνω δύο μαγαζιά που είναι στην Αγίου Κωνσταντίνου και τα δύο, το "Σουβλακάκι" (κι αυτό ανέβασε τις τιμές πρόσφατα) και τις "Φεγγαρόπιτες" (πραγματικά όπως λέει το μαγαζί: όλα στα κάρβουνα, ωραία μπριζολοκάλαμα και από σκεπαστές προτείνω αυτή με το κεμπάπ, τρως για 2 μέρες). 
Από Ψυχικό "Τζατζικοκίνηση", έχει αναφερθεί και πιο πριν. Εκκρεμεί μια επίσκεψη στα "σουβλάκια της Λίλας". 

Αν κάποιος στο Χαλάνδρι έχει δοκιμάσει από "Ψητόπολις Τριαντάφυλλος" ή "Θρακόψωμο" (στην Ηρακλείτου και τα δύο) ας γράψει εντυπώσεις. 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε


Ο Λεφτέρης δεν έχει ντιλίβερι, πρέπει να πας από εκεί και να περιμένεις, ωραίο το καλαμάκι κοτόπουλο, το χοιρινό όχι κάτι το ιδιαίτερο, ενώ και ο γύρος του συνηθισμένος.
Ποιοτικός και αυτός, αλλά όχι και κάτι να πω ότι με εντυπωσίασε.
Σίγουρα θα τα πρότεινα και τα 2 για κάποιον που θέλει καλό κρέας, όμως δεν τα βάζω ιδιαίτερα ψηλά στη λίστα για να ξαναπάρω...

 

Στις 20/9/2019 στις 10:02 ΜΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Έφαγα την Τριτη το βράδυ...

Ωραιος γυρος, πιτα, πατατα.. Αλλα σαν συνολο το σουβλακι δεν μου άρεσε. Το τζατζικι του ειδικα 

Παιδια οκ αλλα ειναι στα 2ευρω με οκ ποσοτητα για την τιμη τους! 

Εγω και που εχω δωσει απο 2.40-2.80ε εχει τυχει με ελλιπης ποσοτητα ή σαν γευση να μην λεει τιποτα για την τιμη τους..!!!

Για γυρο χοιρινο αξιζει να πατε στον Σεσουλα στο Αιγαλεω στα 2.3ε(πακετο). Και παλι δεν θα κανετε ουαου αλλα σιγουρα κανει την διαφορα σε σχεση με τους περισσοτερους!

Γενικα το πιτογυρο του Σεσουλα ειναι σε αλλο level..  Τρωγεται ευχαριστα.. και η πιτα του ξεχωριζει..

https://goo.gl/maps/sgCHWc9kk2Y9e6Vq9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς για γεύση αλλά για μένα χωρίς να κάνω πλάκα και συγγνώμη για την έκφραση το καλίτερο σημείο για την ποιότητα του κρέατος είναι την άλλη μέρα η τουαλέτα.:P

Εάν μυρίζει κονσερβίλά πάει να πει ότι τύπος χρησιμοποιεί συντηρητικά (που κάνουν οι περισσότεροι) για να σπάσουν τις ίνες και να είναι μαλακό το κρέας.Για αυτό το λόγο όσο μπορώ περισσότερο αποφεύγω το συγκεκριμένο φαγητό (ειδικά τα καλαμάκια) αν και τα βρίσκω πολύ νόστιμα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cjs13 είπε

Αν κάποιος στο Χαλάνδρι έχει δοκιμάσει από "Ψητόπολις Τριαντάφυλλος" ή "Θρακόψωμο" (στην Ηρακλείτου και τα δύο) ας γράψει εντυπώσεις. 

Παλιά πήγαινα, πολύ καλός ο γύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Παιδια οκ αλλα ειναι στα 2ευρω με οκ ποσοτητα για την τιμη τους! 

Εγω και που εχω δωσει απο 2.40-2.80ε εχει τυχει με ελλιπης ποσοτητα ή σαν γευση να μην λεει τιποτα για την τιμη τους..!!!

Για γυρο χοιρινο αξιζει να πατε στον Σεσουλα στο Αιγαλεω στα 2.3ε(πακετο). Και παλι δεν θα κανετε ουαου αλλα σιγουρα κανει την διαφορα σε σχεση με τους περισσοτερους!

Γενικα το πιτογυρο του Σεσουλα ειναι σε αλλο level..  Τρωγεται ευχαριστα.. και η πιτα του ξεχωριζει..

https://goo.gl/maps/sgCHWc9kk2Y9e6Vq9

Για το μέγεθος θα συμφωνήσω για τον Βασίλη. Με το που το είδα είπα θα σκάσω.Αν αλλάξει το τζάτζικι του και το κάνει λίγο πιο στεγνό θα είναι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Για το μέγεθος θα συμφωνήσω για τον Βασίλη. Με το που το είδα είπα θα σκάσω.Αν αλλάξει το τζάτζικι του και το κάνει λίγο πιο στεγνό θα είναι καλυτερο

Ωπα εκανα λαθος.. Νομιζα για την Βασιλικη! Και αυτος ο Βασιλης 2ε το εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lalalaxi είπε

Το καλύτερο σουβλάκι είναι του Θανάση στο μοναστηράκι, μετά το χάος.....

οτι χειροτερο ειναι ο θανασης και ο μπαιρακταρης

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουμε και λεμε το δικο μου τοπ 5 σουβλακουπολι Νεα Φιλαδέλφεια, Προεδρος Περιστερι , Έμπυρο Νεος Κοσμος , Αγραφα Γαλατσι και τελος Χαγιατι παλι στο Γαλατσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cjs13 είπε

Σε ποιο από τα 2 μαγαζιά ; 

Αυτό που είναι στην Δουκίσσης Πλακεντίας προς τα πάνω, προς Γέρακα το άλλο δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 12:29 ΠΜ, eidikos33 είπε

οτι χειροτερο ειναι ο θανασης και ο μπαιρακταρης

Ο Μπαιρακτάρης οκ δεν είναι κάλο αλλά ο Θανάσης για εξήγησε γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Ο Μπαιρακτάρης οκ δεν είναι κάλο αλλά ο Θανάσης για εξήγησε γιατί?

Μπαιρακταρης ,Σαββας και Θανάσης εχουν διαγραφει απο την διατροφη μου πολλα χρονια..

Σκεψου οτι καθε ΣΚ παω βολτα πλακα μοναστηρακι.

Εχετε δει κανεναν που δουλευει στην περιοχη να τρωει απο κει ?

Στα μαγαζια ολο με delivery απο Κουκακι ,Συνταγμα κτλ τρωνε...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...