Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο σουβλατζιδικο στην Αθήνα


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, LASERPEWPEW είπε

Παλαιό φάληρο "Ο Λάμπρος" στη Νέστορος. Εξαιρετικός γύρος.

Ωπα εχει και καλο σουβλατζιδικο στο  Π.Φαληρο ??

Γιατι κατι ΑΡΙΣΤΟΣ ,PitaBar,ΓυραΔΙΚΟ κτλ ειναι για τα μπαζα πλεον....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JimxxZe είπε

Ο Πρίγκηπας  στα εξάρχεια.

Κρέατα από μικρές ελληνικές φάρμες, όπως μαύρος χοίρος, προβατίνα, λουκάνικο τζουμαγιάς, βουβάλι από λίμνη Κερκίνη ακόμα και φιλέτο πέστροφας σε πίτα. Πατάτες τηγανιτές φρέσκες και εννοείται λόγω ποιότητας οι τιμές είναι τσιμπημένες. Βέβαια, για μένα που δεν τρώω πολύ συχνά, προτιμώ αυτές τις λίγες φορές μέσα στο μήνα να δίνω κάτι παραπάνω και να τρώω κάτι ποιοτικό.

Επίσης πολύ καλό και το Λότζα στην Ηλιούπολη.

Πολύ καλός και ο Πρίγκιπας!!!

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Τώρα με μπέρδεψες. Δεν εννοείς τον Κώστα στο Σύνταγμα; Στην πλάκα ήταν ο παππούς του (επί της Αδριανού).

Έτσι και καλύτερα, αν μιλάμε για τον ίδιο.
https://goo.gl/maps/EpAv8GgFrm5PkiJA6

Γι' αυτό λέγονται και "Λευτεράκια". :P (Έτοιμος να κατέβω είμαι γαμώτη σου, πρωί-πρωί...)

Αυτός είναι,στην Πεντελης στο Συνταγμα-Πλακα.

1 ώρα πριν, tigergreg είπε

Τωρα   πηρα   πρεφα....

Νομιζα   πεντελης   στο  χαλανδρι   και  τρομαξα.

Ηταν   αρχηγος   στο   τυλιχτο   και  ξεπουλαγε   ως   το  μεσημερι.

Αραγε   ειναι   ακομα   ετσι?

Ακόμα έτσι είναι χθες έφαγα,πολύ καλό σουβλάκι,πεντακάθαρο μαγαζί,μεγάλη αναμονή,θέλει να είσαι υπομονετικός.Το γράφει καινή επιγραφή στο μαγαζί,όχι άγχος.

1 ώρα πριν, tigergreg είπε

Απο   το   68   πιτσιρικι   ετρωγα   σουβλακι   στον  "γιωργο"   καθοτι   μενω   κοντα.

Ηταν   ο  μοναδικος   σε   ολη  την   αλεξανδρας   τοτε....

Ηταν   απεναντι   στην  λεωφορο  αλεξανδρας  "τα   3   αδερφια"  μεχρι   που  πριν   30   χρονια   χωρισαν   και   ηρθε  μονος   στην   βαραταση.

Τον   σκοτωσαν   ληστες   στην  εισοδο   του  σπιτιου  του   καπου   στα   λιοσια   και  του  πηραν   την  εισπραξη  πριν   15-20  χρονια.

Δεν  τους   επιασαν   ποτε.

Απο   τοτε   το  λειτουργουσαν   η  συζυγος   του   και   η  ομορφη   κορη  του.

Λυπητερη   ιστορια.....

Πολύ καλός κ ο Γιωργος και η ιστορία δυστυχώς είναι όπως τη λες,κρίμα ο ανθρωπάκος...

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smpt είπε

Βαραταση και Λ.Αλεξανδρας στους Αμπελόκηπους/Γκύζη.

Πάρα πολύ καλό σουβλατζίδικο!

1 ώρα πριν, tigergreg είπε

Απο   το   68   πιτσιρικι   ετρωγα   σουβλακι   στον  "γιωργο"   καθοτι   μενω   κοντα.

Ηταν   ο  μοναδικος   σε   ολη  την   αλεξανδρας   τοτε....

Ηταν   απεναντι   στην  λεωφορο  αλεξανδρας  "τα   3   αδερφια"  μεχρι   που  πριν   30   χρονια   χωρισαν   και   ηρθε  μονος   στην   βαραταση.

Τον   σκοτωσαν   ληστες   στην  εισοδο   του  σπιτιου  του   καπου   στα   λιοσια   και  του  πηραν   την  εισπραξη  πριν   15-20  χρονια.

Δεν  τους   επιασαν   ποτε.

Απο   τοτε   το  λειτουργουσαν   η  συζυγος   του   και   η  ομορφη   κορη  του.

Λυπητερη   ιστορια.....

Ομολογώ δεν την ήξερα την ιστορία. Πολύ κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, theoritikos είπε

Προσωπικά τον κάβουρα τον έχω διαγράψει. Κάθε φορά που έτρωγα μου προκαλούσε στομαχικά προβλήματα, το ίδιο πάθαιναν και άλλοι που ήταν μαζί μου.

Στην πλατεία Αγίας Ειρήνης υπάρχει ένα σουβλατζίδικο-τρύπα,που ξεπουλάει το μεσημέρι-αργά το απόγευμα. Ξεχνάω το όνομα του όμως...

Το Σουβλακι του Κωστα. Αψογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chill είπε

"Το Τέλειον" στο παλιό Ηράκλειο.

Σουβλάκι όπως παλιά, οικογενειακό,  δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω από εκεί και να μην χτυπήσω μερικά!

Πολύ τίμιο, αν και τρομερά εκνευριστική η κατάσταση εκεί με το παρκάρισμα των πελατών στα πεζοδρόμια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chill είπε

"Το Τέλειον" στο παλιό Ηράκλειο.

Σουβλάκι όπως παλιά, οικογενειακό,  δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω από εκεί και να μην χτυπήσω μερικά!

είσαι ωραίος.

Σχεδόν 20 χρόνια παίρνω από εκεί (όποτε περνάω μιας και δεν μένω και δίπλα) πριν φυσικά γίνει η ανακαίνιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, cjs13 είπε

Για να απαντήσω στο θέμα, προσωπικά  στο Χαλάνδρι κορυφαίο (για 'μένα) καλαμάκι χοιρινό-κοτόπουλο-κεμπάμπ και πατάτες τηγανιτές  που τις κόβει στο χέρι την ώρα της παραγγελίας είναι ο "Λεφτέρης" (έχει και ομώνυμη ταβέρνα στη Νάξο) στο Πολύδροσο. 
Μόνο στο πίτα καλαμάκι κοτόπουλο πάσχει γιατί δε φτιάχνει δική του σως, πίτα με χοιρινό (γύρο ή καλαμάκι) είναι πολύ καλό και έχω δει αρκετές φορές το τζατζίκι να φτιάχνεται μπροστά μου.

Προς κάθε ενδιαφερόμενο, δεν υπάρχει τίποτα προψημένο οπότε η αναμονή είναι ~20-25 λεπτά. Επίσης μικρός (εξωτερικός) χώρος για να κάτσεις, οπότε αν το μαγαζί είναι γεμάτο πρέπει να περιμένεις να αδειάσει καμιά θέση.  

Τώρα τελευταία άνοιξε? Νομίζω παλαιότερα ήταν εκεί ένας φούρνος. Όπως και να έχει θα το τιμήσω, μιας και μένω σε walking distance!

Κορυφαίο για μένα το Χειροποίητο της Ανάληψης στα Βριλήσσια, μακράν το καλύτερο χοιρινό σουβλάκι της Αθήνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Shadows είπε

Λοιπον η ιερη λιστα για μενα εχει τα εξης:φωτης στην λουδοβικου διπλα απο τον ησαπ πειραια,αβρααμ δραπετσωνα,ροδοπολις δραπετσωνα,ola sish δραπετσωνα,αγανακτηση κορυδαλλος,κοχυλι κορυδαλλος και παναης κορυδαλλος στην λαμπρακη.

Φίλε μου, μου θύμησες παλιές καλές αναμνήσεις με την Αγανάκτηση στον Κορυδαλλό!

Τότε που έμενα Νίκαια όταν ήμουν μικρό παιδί και πηγαίναμε με τον πατέρα μου να πάρουμε μερίδα μπιφτέκι, αυτά τα τετραγωνισμένα μπιφτέκια που με την κόκκινη σάλτσα έδεναν μαγικά!

Το είχε τότε ένας συμπαθητικός γεράκος, ο κύριος Νίκος, μερακλής και πάντα χαμογελαστός παρά τον ιδρώτα και την κούραση πάνω από τις σχάρες

Έφυγε ο κύριος Νίκος, πιθανόν συνταξιοδοτήθηκε, και οι νέοι ιδιοκτήτες είδα ότι κράτησαν το παλιό (δοκιμασμένο και πετυχημένο) μενού προσθέτοντας γύρο που δεν υπήρχε παλιά

Έχω χρόνια να δοκιμάσω από την Αγανάκτηση και χαίρομαι που βλέπω να θεωρείται ακόμα καλό σουβλάκι, θα το τιμήσω ξανά με την πρώτη ευκαιρία!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Menelaos83 said:

Ρωσιδες και σταυρος (πλεον μπιφτεκοπωλειο)   στην καλλιθεα και λευτερης  στην Νεα σμυρνη.

Σταυρος ειναι κλασικη αξια στη Καλλιθεα, οι ρωσιδες ομως εχουν χαλασει χρονια. Πρεπει να ειναι ανηψιες τους η αλλες κοπελες, οπως και να εχει ομως η ποιοτητα δεν εχει καμια σχεση με παλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2019 στις 8:44 ΜΜ, 26ska είπε

Για πείτε, κατά τη γνώμη μου το καλύτερο για εμένα είναι, του Λευτέρη του Πολίτη, στην Ομόνοια.Στην ίδια μοίρα βάζω τον Κώστα στην Πεντέλης, επίσης πολύ δυνατό του Γιώργου κ Μάνου στα Εξάρχεια.Το κοινό και των τριών, το υπέροχο σουβλάκι και ότι έχουν κλείσει μέχρι το βράδυ. 

Αξιζει να δοκιμασετε:

Νοτης-Πευκη

https://goo.gl/maps/4ErSKDCuPDn9hGtG6

Πιτα σεσουλα-Αιγαλεω

https://goo.gl/maps/qkiPHjqw9XLcAmFj7

Ο Αχιλλεας-Ν. Κοσμο

https://goo.gl/maps/rgzukukuPotpPmdB6

Λουκουλος-Κολωνος

https://goo.gl/maps/W9y2WnB9kp99BWHw7

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σουβλάκια προτιμώ Το Ροδοπολις και το Βλαχος στο Κερατσινι, τον Κανδαυλο στο Γκαζι...

Για μπεργκερ το Μπαρ Μπεε Κιου στον Πειραιά... (αλλα αυτο ειναι για αλλο τοπικ 😉😁)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...