Προς το περιεχόμενο

Οι νέες συσκευές iPhone 11 Pro πυροδοτούν συμπτώματα «τρυποφοβίας»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παλια μπαιναμε σε ενα μαγαζι κινητης τηλεφωνιας και λεγαμε.θελω το νοκια το flip phone να παιζω και κανα φιδακι
Τωρα μπαινουμε σε ενα μαγαζι κινητης τηλεφωνιας και θα λεμε
Εμ θελω το νεο αιφον.Αλλα ακουσα κατι για τρυπες και εχω Τρυποφοβια 
Η απλα εφερε την επανασταση      INDEED

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει κάποιο είδος φοβίας σε μεγάλο ή μικρότερο βαθμό. Φοβία δεν σημαίνει απαραίτητα οτι παθαίνω υστερία και δεν ξέρω που να κρυφτώ. Σε κάθε άνθρωπο εκδηλώνεται με διαφορετικά συμπτώματα. Η πιο συνηθισμένη φοβία στον άνθρωπο είναι το σκοτάδι, αν κλείσεις 100 ανθρώπους μόνους τους  σε ένα σκοτεινό τούνελ ο εγκέφαλος τους θα δημιουργήσει εικόνες που θα ανεβάσουν την αδρεναλίνη και σίγουρα θα καταλήξουν με συμπτώματα πανικού. Μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων έχουν υψοφοβια και ακροφοβία και δεν μπορούν να κοιτάξουν κάτω από μεγάλο ύψος.  Αεροπλανοφοβια έχει πάνω από το 50% των ανθρώπων και ακόμα και εκείνοι που το παίζουν κουλ σε κενό αέρος ανεβάζουν τα επίπεδα του άγχους τους κατακόρυφα. Έχω δει ανθρώπους 2 μέτρα να λιποθυμούν στην θεα αίματος.  Γενικά υπάρχουν περίπου 200 είδη φοβιών και άλλα φαντάζουν πιο αστεία για κάποιους ενώ άλλα πιο σοβαρά. Η τρυποφοβια λοιπόν υπάρχει και υπάρχει και επιστημονική εξήγηση. Το οτι δεν την έχουν βιώσει 5-10 σχολιαστές του insomnia δεν σημαίνει πως δεν απασχολεί μερίδα κόσμου. Εξάλλου δεν νομίζω  να υπάρχει άνθρωπος από αυτούς που ειρωνεύτηκαν το άρθρο που να μην έχει νοιώσει φοβία τουλάχιστον για το σκοτάδι ή τον θάνατο

Επεξ/σία από nikangel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2019 στις 10:39 ΜΜ, dj_takis είπε

Δηλαδή για να καταλάβω... Αυτοί που έχουν τρυποφοβία, δεν πηδάνε; Ή δεν τολμάνε να κοιτάξουν στα επίμαχα σημεία;😁

Ο έρωτας νικά και τον θάνατο!(Οπότε και την φοβία).😁

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καλοσκεφτείς όλοι μας πάσχουμε από αυτή την αρρώστια. 

Φαντάζομαι όμως ότι κάποιες "τρύπες" είναι μόνο ελκυστικές και δεν προκαλούν καθόλου ανατριχίλα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ σκέψη σχετικά με προηγούμενο μου τρολάρισμα, κατάλαβα ότι οι άνθρωποι δεν φταίνε που το σχεδίασαν σαν μάτι κουζίνας, για τον απλό λόγο ότι στις ΗΠΑ δεν το έχουν με το μαγείρεμα και τρώνε μόνο Τζανκ φουντ, ιδίως τα στελέχη τέτοιων επιχειρήσεων που δεν έχουν καθόλου χρόνο, οπότε είχαν άγνοια για το ότι μοιάζουν μα μάτια κουζίνας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσουμε πως η λέξη trypophobia είμαι ελληνική και όχι αγγλική όπως αναφέρεται 

Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι επιστημονικοί όροι είναι σχεδόν όλοι ελληνικοί με κάποιες καταλήξεις ξένες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2019 στις 1:43 ΠΜ, nikangel είπε

Η πλειοψηφία των ανθρώπων έχει κάποιο είδος φοβίας σε μεγάλο ή μικρότερο βαθμό. Φοβία δεν σημαίνει απαραίτητα οτι παθαίνω υστερία και δεν ξέρω που να κρυφτώ. Σε κάθε άνθρωπο εκδηλώνεται με διαφορετικά συμπτώματα. Η πιο συνηθισμένη φοβία στον άνθρωπο είναι το σκοτάδι, αν κλείσεις 100 ανθρώπους μόνους τους  σε ένα σκοτεινό τούνελ ο εγκέφαλος τους θα δημιουργήσει εικόνες που θα ανεβάσουν την αδρεναλίνη και σίγουρα θα καταλήξουν με συμπτώματα πανικού. Μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων έχουν υψοφοβια και ακροφοβία και δεν μπορούν να κοιτάξουν κάτω από μεγάλο ύψος.  Αεροπλανοφοβια έχει πάνω από το 50% των ανθρώπων και ακόμα και εκείνοι που το παίζουν κουλ σε κενό αέρος ανεβάζουν τα επίπεδα του άγχους τους κατακόρυφα. Έχω δει ανθρώπους 2 μέτρα να λιποθυμούν στην θεα αίματος.  Γενικά υπάρχουν περίπου 200 είδη φοβιών και άλλα φαντάζουν πιο αστεία για κάποιους ενώ άλλα πιο σοβαρά. Η τρυποφοβια λοιπόν υπάρχει και υπάρχει και επιστημονική εξήγηση. Το οτι δεν την έχουν βιώσει 5-10 σχολιαστές του insomnia δεν σημαίνει πως δεν απασχολεί μερίδα κόσμου. Εξάλλου δεν νομίζω  να υπάρχει άνθρωπος από αυτούς που ειρωνεύτηκαν το άρθρο που να μην έχει νοιώσει φοβία τουλάχιστον για το σκοτάδι ή τον θάνατο

Πάντως ίσως είναι η πιο δύσκολη φοβία, αν σκεφτείς πως πχ σχεδόν όλοι οι τοίχοι έχουν τρύπες ή τουλάχιστον ακόμα και τα πιο καλά χρώματα καμιά φορά κάνουν μικροσκοπικές φυσαλίδες σαν κρατήρες. Οπότε αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν που να πάνε. Και έξω μετά να βγουν, τα δέντρα και οι δρόμοι έχον τρύπες. Δύσκολα τα πράγματα, πόσο μάλλον τώρα που βγαίνουν μπιχλιμπίδια όπως τα  αστεία iphones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, winmac είπε

Πάντως ίσως είναι η πιο δύσκολη φοβία, αν σκεφτείς πως πχ σχεδόν όλοι οι τοίχοι έχουν τρύπες ή τουλάχιστον ακόμα και τα πιο καλά χρώματα καμιά φορά κάνουν μικροσκοπικές φυσαλίδες σαν κρατήρες. Οπότε αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν που να πάνε. Και έξω μετά να βγουν, τα δέντρα και οι δρόμοι έχον τρύπες. Δύσκολα τα πράγματα, πόσο μάλλον τώρα που βγαίνουν μπιχλιμπίδια όπως τα  αστεία iphones

H πιο δύσκολη φοβια για να κυκλοφορεις εξω ειναι η αγοραφοβία που δεν μπορεις να είσαι καθόλου αναμεσα σε κόσμο. Η τρυποφοβία δεν εκδηλώνεται με ολες τις τρυπες. Εκδηλώνεται  με αυτες που είναι συγκεντρωμενες πολλές μαζί. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tasos19s said:

Να τονίσουμε πως η λέξη trypophobia είμαι ελληνική και όχι αγγλική όπως αναφέρεται 

Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι επιστημονικοί όροι είναι σχεδόν όλοι ελληνικοί με κάποιες καταλήξεις ξένες 

Τα είπαμε δύο σελίδες πίσω. Είναι σύνθετη λέξη αποτελούμενη από ελληνικές αλλά πρωτοσχηματίστηκε και πρωτοχρησιμοποιήθηκε από ξένους. Επισήμως είναι αγγλική. Όπως π.χ. η λέξη "τριπάρω" είναι ελληνική παρόλο που τη προέρχεται απ' το αγγλικό "trip". Ή το "τηλεσκόπιο" που πρωτοσχηματίστηκε στα γαλλικά από δύο ελληνικές λέξεις. Μην κολλάτε σ' αυτά, δεν θα μας κλέψουν την πολιτιστική μας κληρονομιά. Όλοι ξέρουν ότι στην ιατρική χρησιμοποιούνται διεθνώς όροι με βάση τα ελληνικά, στη βοτανολογία τα λατινικά και στους υπολογιστές τα αγγλικά. Δεν τρέχει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...