Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα διαθέσει BIOS update για να διορθώσει την απόδοση boost των επεξεργαστών Ryzen


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε


μόνο που βλέπεις αυτό το 42 -> 24 καταλαβαίνεις ότι κάτι φταίει

και σίγουρα δεν φταίνε οι μνήμες (λάθος τοποθέτηση)

τώρα αν φταίει η amd μόνο ή π.χ. η msi είναι άλλο θέμα

αλλά σίγουρα το "πρόβλημα" υπάρχει

 

και το λέω "πρόβλημα" γιατί δεν έχω δει παρόμοιο σε 100+ pc με intel (διαφορετικών hardware-peripherals συνδιασμών)

εδώ έχω δει ταχύτερο loading windows (άσχετο με το post) σε ssd (ούτε καν από τα "καλά") παρά σε nvme

(2 λεπτά για να μπει σε windows) 

 

λογικά θέλει τον χρόνο του λίγο μέχρι να στρώσουν κάποια πράγματα

 

Καλησπέρα και απο μενα στο φορουμ. Βλεπω τοση ωρα αυτα τα βίντεο που ανεβαζεται και εχω μείνει με την περιεργεια, μα ειναι δυνατόν ανάγκη ρωπος που ασχολείται με υπολογιστές να θεωρει οτι το προβλημα του boot οφειλεται στον επεξεργαστη; Καταρχήν ειδα το βιντεο με τις δυο διαφορετικές οθόνες. Οτι να ναι λεμε. Η μια οθονη παιρνει σημα η αλλη οχι. Πριν 2 χρονια ενας φιλος ειχε τον 8350 με μια rx 480. Τον εδωσε και του έφτιαξα εναν ryzen 1700 με asus x370 prime pro, μνημες βασει qvl και καρτα γραφικων την ιδια που ειχε. Τοτε ειχε φορτσαρει για nvme και με τα πολλά τον επεισα να μην τον βάλει, γιατι ειχαν και θεμα με τις θερμοκρασίες και πανάκριβοι. Βαλαμε λοιπον καινουργιο samsung 850 evo. Το μηχανημα αυτο το εστεισα απο αρχη μεχρι τελους. Μαζι με το φορματ. Το boot ηταν απολυτα φυσιολογικο οπως σε ολα τα πισι που είχαμε ολη η παρεα εδω και πολλα χρονια.ειτε amd ειτε intel. Αυτο το χαλι που ειδα στα βιντεο φιλε μου δεν ειναι απο επεξεργαστη.ειναι ηλοποιηση υπολογιστη απο εντελως ανιδεους που οταν τους πεις qvl αυτοι σε κοιτανε με το ηληθιο βλεμα της χαζης αγελαδας. Δεν υπαρχει περιπτωση να στηθει σωστα πισι και να κανει τέτοιες π@p@ριες και τέτοιους χρονους στο boot.

Edit: και να σου πω και κατι αλλο; Ποιος ειπε οτι οι nvme ειναι για εγκαθιστας λειτουργικο; Ποιος ειπε οτι οι nvme ειναι για τους gamers; Και τελος ποιος κοιταξε την λιστα με τους υποστιριζομενους δισκους; Αααα ναιι ακολουθουμε την οποια μοδα μας πασαρουν τα πληρωμενα απο τις εταιρίες αμερικανακια στο youtube και επιδη δ ν μας φτανουν τα φραγκα πεταμε επανω οτι φτάνουμε...οκ μετα φταιει η ιντελ και η αμδ. 

Επεξ/σία από BlueAverage
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, cpc464 είπε

🤣🤣🤣  γελάω γιατί αν όντως διάβαζες τι γράφω θα καταλάβαινες ότι είμαι υπέρ της AMD.

αδερφε το καταλαβα απλα προσθεσα κατι σε αυτα που ειπες κ συμφωνω

επισης το αρθρο μιλα για κατι συγκεκριμενο για το bios update κτλ τι μας   μας τα ζαλιζουν για το ποσο καλοι ειναι οι ιντελ λες και δεν πειραμε οι περισσοτεροι η δεν ξερουμε

ηταν καλοι τοτε τωρα οχι σε σχεση τιμης αποδοσης ας το χωνεψουν!

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Ειναι ανενεργο απο default αλλα εχει επιλογη στο bios που το ενεργοποιεις και φυσικα οταν αργει το pc να ανοιξει προκειμενου να δω τι συμβαινει το ειχα ενεργοποιησει.

Διαβασε τα προηγουμενα post μου η συμπεριφορα αυτη δοκιμαστηκε σε 2 διαφορετικες μητρικες με διαφορετικες μνημες και gpu ειχε επανω την 2080ti που εχω και τωρα επανω, αρχαια δεν την λες..

Τωρα επειδη αυτο τραβηξε πολυ εγω δε το συνεχιζω αλλα υπαρχουν αφθονα στοιχεια και εμπειριες και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του και ολα καλα.

Εγω τελειωσα με αυτο το θεμα.

Εγώ δεν είπα μόνο για gpu, είπα πως μπορεί να είναι οτιδήποτε, το γιατί δεν ποστάρει στο you tube το pc του κάθε πικραμένου δέν με αφορά, να κοιτάνε τα qvl του κατασκευαστή της μητρικής τους, απλά είναι αστεία κάποια πράγματα, πχ η intel όταν υπερτερούσε στο cinebench το είχε σημαία, τώρα μιλάμε για "real world performance" 🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Καλησπέρα και απο μενα στο φορουμ. Βλεπω τοση ωρα αυτα τα βίντεο που ανεβαζεται και εχω μείνει με την περιεργεια, μα ειναι δυνατόν ανάγκη ρωπος που ασχολείται με υπολογιστές να θεωρει οτι το προβλημα του boot οφειλεται στον επεξεργαστη; Καταρχήν ειδα το βιντεο με τις δυο διαφορετικές οθόνες. Οτι να ναι λεμε. Η μια οθονη παιρνει σημα η αλλη οχι. Πριν 2 χρονια ενας φιλος ειχε τον 8350 με μια rx 480. Τον εδωσε και του έφτιαξα εναν ryzen 1700 με asus x370 prime pro, μνημες βασει qvl και καρτα γραφικων την ιδια που ειχε. Τοτε ειχε φορτσαρει για nvme και με τα πολλά τον επεισα να μην τον βάλει, γιατι ειχαν και θεμα με τις θερμοκρασίες και πανάκριβοι. Βαλαμε λοιπον καινουργιο samsung 850 evo. Το μηχανημα αυτο το εστεισα απο αρχη μεχρι τελους. Μαζι με το φορματ. Το boot ηταν απολυτα φυσιολογικο οπως σε ολα τα πισι που είχαμε ολη η παρεα εδω και πολλα χρονια.ειτε amd ειτε intel. Αυτο το χαλι που ειδα στα βιντεο φιλε μου δεν ειναι απο επεξεργαστη.ειναι ηλοποιηση υπολογιστη απο εντελως ανιδεους που οταν τους πεις qvl αυτοι σε κοιτανε με το ηληθιο βλεμα της χαζης αγελαδας. Δεν υπαρχει περιπτωση να στηθει σωστα πισι και να κανει τέτοιες π@p@ριες και τέτοιους χρονους στο boot.

Αδερφε δεν ειπαμε οτι φταιει ο επεξεργαστης πουθενα.

Οσο για αυτα που λες για σωστο στησιμο κτλ και εγω ετσι νομιζα αλλα εκπληκτος ειδα οτι δεν ειναι θεμα ρυθμισεων, υπαρχει απο κατω καποιο θεμα που θελει στρωσιμο σε bios update (ελπιζω) ή AGESA.

1 λεπτό πριν, cpc464 είπε

Εγώ δεν είπα μόνο για gpu, είπα πως μπορεί να είναι οτιδήποτε, το γιατί δεν ποστάρει στο you tube το pc του κάθε πικραμένου δέν με αφορά, να κοιτάνε τα qvl του κατασκευαστή της μητρικής τους, απλά είναι αστεία κάποια πράγματα, πχ η intel όταν υπερτερούσε στο cinebench το είχε σημαία, τώρα μιλάμε για "real world performance" 🤣🤣

 

Καλα η υποκρισια της Intel ειναι γνωστη.

Γιαυτο κρινουμε λιγο αυστηρα την AMD γιατι εχουμε εναποθεσει τις ελπιδες μας 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spsomas είπε

Όντως κάνει τόση ώρα για POST;!!! Έλεγα να κάνω μια αναβάθμιση σε AMD κατά την άνοιξη αλλά αν είναι έτσι βράσε όριζα.

Μην ακους τις χαζομαρες του καθενα,σιγα τον χρονο πανω απο 5 δευτερολεπτα δεν εχω δει ποτε σε ryzen 3 2200g με μητρικη την πιο φτηνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση να στηθει σωστα πισι και να κανει τέτοιες π@p@ριες και τέτοιους χρονους στο boot.

εκτός του ότι μάλλον έκανες λάθος quote .....

 

οπότε τα pc της παρέας είναι εντάξει ... και τα νέα "τούμπανα" pc της μη παρέας έχουν όλα λάθος στήσιμο 

ε οκ λοιπόν , σε 1000+ (ναι παραπάνω μηδενικό) pc το στήσιμο ήταν μια χαρά και τώρα όλοι πάθαν αμνησία και ξέχασαν να "στήνουν pc" γιατί θέλει να έχεις μεταπτυχιακό και 20 χρόνια προυπηρεσίας .... εκτός αν είχαν ειδικευτεί όλοι σε intel και δεν ξέρουν να κουμπώνουν ούτε την cpu της amd

 

προφανώς και μόνο το "πριν 2 χρόνια" που αναφέρεις δεν σημαίνει κάτι όταν π.χ. μιλάμε για μητρική με chipset που βγήκε τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Αδερφε δεν ειπαμε οτι φταιει ο επεξεργαστης πουθενα.

Οσο για αυτα που λες για σωστο στησιμο κτλ και εγω ετσι νομιζα αλλα εκπληκτος ειδα οτι δεν ειναι θεμα ρυθμισεων, υπαρχει απο κατω καποιο θεμα που θελει στρωσιμο σε bios update (ελπιζω) ή AGESA.

 

Καλα η υποκρισια της Intel ειναι γνωστη.

Γιαυτο κρινουμε λιγο αυστηρα την AMD γιατι εχουμε εναποθεσει τις ελπιδες μας 😉

Παιδια μην κανουμε ολα χαρμανι. Ο agesa εχει να κανει με τον αλγοριθμο του πως δουλευει ο επεξεργαστής π.χ. πόσο aggressive. Το boot ειναι θεμα bios της μητρικης και για αυτο ευθυνονται αποκλειστικα οι κατασκευαστες των μητρικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, spsomas είπε

Όντως κάνει τόση ώρα για POST;!!! Έλεγα να κάνω μια αναβάθμιση σε AMD κατά την άνοιξη αλλά αν είναι έτσι βράσε όριζα.

σε αρκετες μητρικες το post κανει εναν αιονα (οκ 10 δευτερα) και μετα οταν παει να ξεκινισει το os εκει αναλοβα με το σηστημα απο 2 δευτερα μεχρι οσο παει

 

πχ σε μένα με cold start κανει 5 6 sec το bios (στο λογο της msi) και μετά οταν πάει να ξεκινήσει os κάνει ενα μπαμ ((το πολυ 2 sec) μόνο καποιες mb της gigabyte δεν το κάνουν αυτό

εχει καποιες λίγες μητρικές που έχουν fast startup (λιγότερο απο 1 sec) ειχα δοκιμάσει της gigabyte συνολικός χρόνος εκκίνησης ηταν ~3 δευτερόλεπτα μεχρι την οθονη) αλλα σαν μητρική δεν έλεγε πολλά βασικά είχε θέματα αυτή που εχω της msi ειναι άψογη πραγματικά σε ολααα αλλά τρώω αυτά τα 5 6 δευτερόλεπτα στο post

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Παιδια μην κανουμε ολα χαρμανι. Ο agesa εχει να κανει με τον αλγοριθμο του πως δουλευει ο επεξεργαστής π.χ. πόσο aggressive. Το boot ειναι θεμα bios της μητρικης και για αυτο ευθυνονται αποκλειστικα οι κατασκευαστες των μητρικων.

 

Οχι φιλε μου δεν εχει να κανει μονο με το πως δουλευει ο επεξεργαστης αλλα και με τον τροπο που εντοπιζει και αλληλεπιδρα με τις μνημες, την μητρικη και συσκευες επανω σε αυτην και πολλα αλλα.

Γιαυτο και επηρεαζει και memory compatibility κ.α.

"AMD Generic Encapsulated Software Architecture (AGESA), is a procedure library developed by Advanced Micro Devices (AMD), used to perform the Platform Initialization (PI) on mainboards using their AMD64 architecture. As part of the BIOS of such mainboards, AGESA is responsible for the initialization of the processor cores, memory, and the HyperTransport controller."

https://en.wikipedia.org/wiki/AGESA

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

εκτός του ότι μάλλον έκανες λάθος quote .....

οπότε τα pc της παρέας είναι εντάξει ... και τα νέα "τούμπανα" pc της μη παρέας έχουν όλα λάθος στήσιμο 

ε οκ λοιπόν , σε 1000+ (ναι παραπάνω μηδενικό) pc το στήσιμο ήταν μια χαρά και τώρα όλοι πάθαν αμνησία και ξέχασαν να "στήνουν pc" γιατί θέλει να έχεις μεταπτυχιακό και 20 χρόνια προυπηρεσίας .... εκτός αν είχαν ειδικευτεί όλοι σε intel και δεν ξέρουν να κουμπώνουν ούτε την cpu της amd

προφανώς και μόνο το "πριν 2 χρόνια" που αναφέρεις δεν σημαίνει κάτι όταν π.χ. μιλάμε για μητρική με chipset που βγήκε τώρα

Σορυ αλλα απο κινητό. Απο οτι καταλαβαίνω πάντως εφοσον τα πισι ειναι σωστα στημένα τοτε οι εταιριες μητρικων τα εχουν κανει με τα bios Μούτι. Σε καμια των περιπτωσεων δεν φταινε οι επεξεργαστές. Το πριν δυο χρονια το ανεφερα γιατι τοτε ηταν οι πρωτες μερες ου κυκλοφορησαν η πρωτη γενια. Ηταν πολυ φρεσκοι και με τα οποια θεματα και αυτοι κε τις μνήμες.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...Εγω πάλι εχω  στήσει μηχανάκια με διάφορες γενιές Ryzen και όλα πήγαν ρολόι κάπου στα 10 seconds  POST me NVM δίσκο η SSD. Τα ίδια άκουγα και πολυ παλιότερα που λέγανε οτι οι AMD καίγονται, ανεβάζουν πυρετό η δεν ξέρω κι εγω τι άλλο. Τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια ... Η διαφορά ομως με παλιότερα ειναι οτι έχουν βγεί πληθώρα περιφερειακών και συνδυασμών, οπότε πριν βγει κάποιος κλαμένος χρήστης και ψάχνεται γιατι το μηχάνημα του που κανει 15 δευτερόλεπτα να φτάσει μεχρι τα Windows καλό ειναι να διαβάζουμε και να ρωτάμε για σωστούς συνδυασμούς CPU + MOBO + RAM + HDD +PSU ... Άλλο εχω στησει εναν υπολογιστή άλλο εχω στήσει τουλαχιστον 1000 υπολογιστές απο Pentium 2 MMX 200Mhz έως σήμερα. Και φυσικά οι τεχνολογίες ειναι καινούργιες ισως χρειάζονται κάποιο patch, η κάποιο Optimise ειναι λογικο . Καλό ειναι να ρωτάμε, γιατί δεν τα ξέρουμε όλα και να μην πεφτουμε με τα μουτρα σε οτι καινούριο βγει απ την πρωτη μέρα κυκλοφορίας, αυτα :)

Επεξ/σία από blueakamah
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, overpower είπε

Θέλω να μάθω τον τρόπο σκέψης μερικών εδώ μέσα. Ολόκληρη πλατφόρμα βγήκε άχρηστη επειδή έχει 10 δευτερόλεπτα παραπάνω boot time από ιντελ.

Μάλιστα 

Με c6h και 2600χ κάνει 10 sec με 850 Samsung απλό ssd

Μια από τα ίδια με 840 evo και απλό 2600. Πατάω πλήκτρο και σε λιγότερο από δεκαπέντε δευτερόλεπτα είμαι ήδη μέσα. Βέβαια δεν μπορώ να αμφισβητήσω τι γράφετε γενικά στο internet γιατί θέματα και θέματα θα υπάρχουν αλλά ακόμα και έτσι να ήταν είναι εντελώς γελοίο να μετράς ένα σύστημα επειδή κάνει λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω στο post. 

Επίσης γι αυτούς που δεν ξέρουν, μάθετε να βάζετε τα συστήματα σας σε sleep/hibernate. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cold boot με Fast Boot κλειστό, 1 SSD, 2 HDD 1 Blueray 1 Dock station 1 USB που βγάζει USB στην οθόνη και 1 μοχλό

Μητρική MSI B450 Gaming Pro AC με BIOS 7B85v16 , AGESA 1.0.0.6

Επεξεργαστής R7 2700X

 

Lq3bFyK.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Μια από τα ίδια με 840 evo και απλό 2600. Πατάω πλήκτρο και σε λιγότερο από δεκαπέντε δευτερόλεπτα είμαι ήδη μέσα. Βέβαια δεν μπορώ να αμφισβητήσω τι γράφετε γενικά στο internet γιατί θέματα και θέματα θα υπάρχουν αλλά ακόμα και έτσι να ήταν είναι εντελώς γελοίο να μετράς ένα σύστημα επειδή κάνει λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω στο post. 

Επίσης γι αυτούς που δεν ξέρουν, μάθετε να βάζετε τα συστήματα σας σε sleep/hibernate. 

Εγω πάλι εχω i7 6700, 16GB DDR4 2400, Gamix 512GB και με το που πατάω το κουμπί εκκίνησης εχει ήδη ανοίξει για δουλειά το μηχανάκι μου. Δλδ πόσο ποιο γρήγορο πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimtsef είπε

εγώ προσωπικά τουλάχιστον ειμαι σε μια ηλικία που ο χρόνος μου πρέπει να είναι πολύ πιο παραγωγικός.

Και εγώ όταν θέλω να είμαι πιο παραγωγικός μπαίνω σε διάφορα thread που δεν με ενδιαφέρουν και ποστάρω άσχετα πράγματα. Στο τέλος της ημέρας (μιας επιτυχημένης παραγωγικής ημέρας!) με επιβραβεύω με ένα πούρο και ένα self pat που λέμε και στο χωριό μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...